U Novom Sadu, na međunarodnom plivačkom mitingu „Zmaj” s 39 klubova, član Velike Kikinde Aleksa Kockar u apsolutnoj konkurenciji osvojio je dve zlatne medalje, u disciplinama 50 i 100m leđno, a u omladinskoj konkurenciji zlato na 100 leđno i srebro na 50 leđno dok je Petar Savić uzeo bronzu na 50m leđno u omladinskoj konkurenciji. Plivali su još: Marko Protić i Mihailo Kiurski.
D. P.
Најновије
Streličarka kikindskog Apola Ana Lukić, kao članica juniorske reprezentacije Srbije, na devetom „Afrodita kupu” na Kipru, u Pili kod Larnake, osvojila je ekipnu zlatnu medalju, a u pojedinačnoj konkurenciji još i srebrnu.
– Učestvovali su takmičari iz devet država, a naša mlada reprezentacija prvi put. Lukić je u kvalifikacijama zauzela peto mesto, potom su usledile eliminacije, u četvrtfinalu savladala je 6:2 koleginicu iz reprezentacije, zatim u polufinalu Grkinju 6:4, a u finalu izgubila od Poljakinje 6:2. Ana je dobila i medalju za fer-plej, koja se retko dodeljuje. Naime, kada su zbrajani bodovi na kvalifikacijama ona je primetila da joj je greškom dodano 10 poena i to prijavila pa se na kraju u Kikindu vratila s tri zaslužene medalje – kaže Ljubomir Zamurović, predsednik Apola i dodaje da je ovo bilo takmičenje tipa kao i na Olimpijskim igrama, a Lukić je gađala olimpijskim lukom s udaljenosti od 70 metara.



Kać – Dvorana: „Hram”. Gledalaca: 300. Sudije: Marko Sekulić i Vladimir Jovandić (obojica Pančevo). Sedmerci: Jugović 5(5), MRK Kikinda 6(5). Isključenja: Jugović 12 minuta, MRK Kikinda 12 minuta.
JUGOVIĆ: Dragoljević 5, Damnjanović, Rudić 3, Medurić 3, Draško, Jošić, Al. Skuban 4, Milić 5, Ninkov, Arsenić, An. Skuban, Kurteš 2, Marijanac, Terzić 6, Grozdanić 5(5), Tomić.
MRK KIKINDA: Balaban, Davidović 3, Lisica 4(3), Jovanović 1, Ćosić, Miškov 1, Todorov, M. Panić, Kitanović, Gajski, L. Panić 2, Petrović 5, Lazić 5(1), Popović, Kovačević 6, Gaćinović.
Igrač utakmice: Luka Arsenić (Jugović).
SEMAFOR: 3:4(8.), 6:4(12.), 9:10(21.), 15:10(27.), 26:20(50.).
Rukometaši Kikinde pretrpili su i sedmi poraz u sezoni. U osmom kolu ARKUS lige, istovremeno i sudaru ekipa koje će se boriti za opstanak, sigurnom igrom savladao ih je Jugović u Kaću.
Sastav iz našeg grada poslednji put vodio je, minimalno, u prvom delu, u 21. minutu, bilo je na semaforu 9:10, a potom je, tokom šest minuta, usledila serija Kaćana od 6:0 i preokret za vodstvo domaćina od 15:10. I u nastavku Jugović nije bilo šta prepustio slučaju, držao je našu ekipu na rezultatskom odstojanju, a u finišu i trijumf učinio uverljivijim.
U nedelju, od 18 sati u „Jezeru”, sastaće se Kikinda i Šamot iz Aranđelovca.
D. P.
Preostali rezultati osmog kola: Šamot – Partizan 19:33, Vojvodina – Dubočica 30:24, Dinamo – Vranje 40:33, Metaloplastika – Radnički 30:27, Proleter – Crvena zvezda 27:26.
POREDAK: Vojvodina 16, Partizan 14, Dinamo 14, Dubočica 12, Metaloplastika 9, Radnički 8, Vranje 6, Šamot 5, Jugović 4, Proleter 4, MRK Kikinda 2, Crvena zvezda 2.
U devetom kolu, od petka do ponedeljka, igraće: Radnički – Dinamo, Crvena zvezda – Jugović, MRK Kikinda – Šamot, Partizan – Vojvodina, Dubočica – Metaloplastika, Vranje – Proleter.
BEOGRAD – Na Trgu Nikole Pašića okupio se veliki broj građana kako bi dočekali Srbe sa Kosova i Metohije koji već osam dana pešače iz južne pokrajine na veliki narodni skup u Novom Sadu protiv blokada kao i u znak podrške državi Srbiji i predsedniku Aleksandru Vučiću.
U toku su poslednje pripreme za doček, a građani u kolonama pristižu iz različitih pravaca i već je ispunjen plato ispred Doma Narodne skupštine, a nose srpske zastave.
Grupa Srba sa KiM prošla je Čukaričku padinu gde ih je sačekao veliki broj građana među kojima su i ratni veterani kako bi zajedno nastavili ka Skupštini Srbije gde će im biti priređen doček, a zatim krenuli ka Adi Ciganliji i Beogradskom sajmu.
Vojni veteran Zoran Popović izjavio je za Tanjug da je sa svojim saborcima izašao kako bi dočekao Srbe koji pešače sa Kosova i Metohije kako bi im pružio podršku.
Najavio je da će nastaviti sa njima do Skupštine Srbije i istakao da žele da daju podršku državi, predsedniku i institucijama.
„Izašli smo simbolično četiri, pet kilometara smo šetali da ih podržimo u šetnji kao veterani, da damo podršku našoj državi, predsedniku i institucijama, uvek ćemo biti uz institucije države“, poručio je Popović.
Kod Muzeja „Jugoslavija“ okupljen je veliki broj građana koji žele da daju podršku Srbima sa KiM, koji su formirali kolonu koju predvodi predsednik SNS Miloš Vučević.
Veliki broj Žandarmerije prisutan je u Pionirskom parku i na Andrićevom vencu, kao i oko Doma Narodne skupštine.
Goran Mikulić iz Plandišta predstaviće svoju knjigu „Invalid- skripta o moždanom udaru, sportu i rokenrolu“ sutra (četvrtak) u 19 sati u velikoj sali kikindskog Kulturnog centra. Promociju, pored Kulturnog centra, organizuje i kikindsko udruženje Srba u regionu i dijaspori „Koreni“, čiji je Mikulić član.
– Knjiga je zasnovana na autobiografskom iskustvu, kada mi je jedna rutinska operacija bruha okrenula život naglavačke- kaže autor. – Tokom oporavka od operacije, otkačio se tromb i doživeo sam moždani udar, koji mi je trajno promenio život. Petnaest dana nisam nikako mogao da govorim. Danas sam relativno funkcionalan, a pre svega toga sam bio sportista i muzičar, igrao košarku za KK Novi Sad, Vršac i rodno Plandište, bavio se muzikom i živeo sportskim životom. Jedna nesrećna okolnost mi je zauvek promenila život i ja sam odlučio da to pretočim u knjigu koja će biti neka vrsta mentalnog razgibavanja i putokaz svima kako se boriti uprkos ograničenjima- ističe Mikulić i dodaje:

– Danas, uprkos teškoćama, jer se u hodu oslanjam na štap, pokušavam da živim što normalnije i želim da pružim nadu svima koji se suočavaju sa zdravstvenim problemima da nastave da se bore. Knjiga je pisana pomirljivim tonom, bez gorčine i mislim da će biti zanimljiva svima koji je pročitaju. Sav prihod od prodaje ići će u humanitarne svrhe- navodi Mikulić uz podatak da je već imao uspešne promocije u Pančevu, Sečnju i Beogradu, uz odličan odziv publike.
Za njegovu životnu priču zainteresovali su se i filmski stvaraoci iz Turske i namera im je da snime film po ovoj knjizi.
N. S.
Učenici Ekonomsko-trgovinske škole u Kikindi pokrenuli su humanitarnu akciju kojom će prikupljati novac za lečenje devojčice iz OŠ „Jovan Popović“, obolele od leukemije. Humanitarni bazar će se održati u četvrtak, 6. novembra u dvorištu OŠ „Vuk Karadžić“, s početkom oko 12 časova, a posetioci će moći da uživaju u slatkim zalogajima, kreativnim rukotvorinama i toploj atmosferi zajedništva. Sav prihod biće namenjen lečenju devojčice iz OŠ „Jovan Popović“.
Kako ističe Zoran Ivanković, profesor kuvarskih predmeta pri ETŠ, ideja je potekla od samih učenika.
-Naši učenici putuju zajedno sa decom iz Gimnazije „Dušan Vasiljev“, koji sada trenutno imaju nastavu u prostorijama OŠ „Jovan Popović“. Tako su saznali za devojčicu iz petog razreda koja boluje od leukemije. Želeli su da pomognu, a shvatili su da najviše mogu učiniti kroz ono što najbolje rade – da kuvaju i spremaju hranu, rekao je Ivanković.

Ovu humanu ideju su vrlo brzo prihvatili i ostali učenici. Tako će u pripremi bazara učestvovati svi đaci ETŠ – kuvari, ekonomisti i trgovci – svako na svoj način.
-Kuvarski smer će pripremiti čaj, kafu i četiri vrste kolača: mafine, raspucance, posne štanglice i čajne keksiće. Ostali smerovi prave magnete, bedževe i narukvice. Svako doprinosi na svoj način, objašnjava profesor.
I dok će jedni đaci prodavati kolače i suvenire, drugi će učestvovati u oslikavanju murala zajedništva u dvorištu škole.

Direktor ETŠ, Robert Vunjak, ističe da je projekat oslikavanja proistekao iz inicijative učeničkog parlamenta i da je cela škola stala iza njega.
-Nama je fokus na procesu zajedništva. Iako nam je škola trenutno u renoviranju i nastava se odvija u tri različita objekta, od kojih je jedan OŠ „Vuk Karadžić“, želimo da pokažemo da nismo izgubili duh solidarnosti i spremnost da pomognemo drugima, poručuje Vunjak.

-Učenici su želeli da pošalju poruku da razlike u godinama nisu prepreka, već bogatstvo. Mural će oslikavati i osnovci i srednjoškolci zajedno, sa porukom tolerancije i saradnje, kaže Marijana Silaški, stručni saradnik-pedagog u ETŠ.
Humanitarni bazar i oslikavanje murala finansijski podržavaju obe škole – Ekonomsko-trgovinska i OŠ „Vuk Karadžić“ – a učenici i nastavnici obe ustanove aktivno učestvuju u njihovoj realizaciji.
Organizatori pozivaju sve Kikinđane da tog dana posete dvorište OŠ „Vuk Karadžić“, podrže učenike i daju doprinos ovoj humanitarnoj misiji.
„Dođite, podržite našu decu i njihovu inicijativu. Biće kolača, čaja, kafe, muzike i mnogo dobrog raspoloženja, kaže profesor Ivanković.
Đaci i nastavnici obe škole nadaju se da će što više sugrađana prepoznati važnost ove akcije i pomoći da se za malu sugrađanku prikupi što više sredstava.
Usled havarije, korisnici JP „Toplana“ na Mikronaselju od 10 sati su bez daljinskog grejanja na adresama: Partizanska 2, 2A, 2B, 2V, 2G, 2D, 2Đ, 2E, 2Ž, Jovana Jovanovića Zmaja 200, 200A i 200B, Svetosavska 161, Svetosavska 161 A, Svetosavska 161 B, Svetosavska 161 V, Svetosavska 161 G, Svetosavska 161 D, Svetosavska 161 Đ, Svetosavska 161 E.
Završetak radova i normalizacija grejanje se očekuje u popodnevnim satima, kažu o pomenutom javnom preduzeću.
Zbog radova na električnoj mreži u četvrtak, 5. novembra, bez struje će od od 8 do 11 sati biti domaćinstva u Albertovoj od Laze Kostića do Dimitrija Tucovića i Dimitrija Tucovića od Albertove do Suvačarska.
Istog dana, ali od 10 do 12 časova, bez električne energije biće domaćinstva u ulica Braće Tatića od brojeva 34 do 54.
Predškolska ustanova „Dragoljub Udicki“ daanas, 4. novembra obeležava Dan ustanove. Rođendan, 71. po redu, obeležen je uz igru i pesmu u svim vrtićima, osluškujući dečije želje i ideje. Direktorica Kristina Drljić ističe da je nova školska godina počela uspešno.
-Uspeli smo da upišemo stotinu dece koja su bila na listi čekanja otvaranjem predškolskih grupa u osnovnim školama. Čitavo leto radili smo na tome da obezbedimo dodatni prostor. U „Plavom čuperku“ i u „Kolibriju“ oformljene su po jedna jaslena grupa, u skladu sa potrebama. I tokom ove školske godine naši vaspitači prisustvovaće seminarima čiji je cilj da se obogati i unapredi vaspitno-obrazovni rad – navodi naša sagovornica.

Svi vrtići su dobro opremljeni didaktičkim i ostalim sredstvima za rad. Tokom letnjeg raspusta obavljeni su i molersko-farbarski radovi u objektima u kojima je to bilo potrebno.

-U predškolskim grupama u školama obezbedili smo sve što je potrebno kako bi bile identične kao u vrtićima. Od kompanije NIS u okviru programa „Zajednici zajedno“ dobili smo sredstva za ugradnju solarnih panela u vrtiću „Neven“ u Mokrinu. Zamenjena je kompletna rasveta u „Mikiju“ i „Plavom čuperku“. Obezbeđeno je i 10 novih klima. Očekujem da će u narednoj godini i u preostalih nekoliko vrtića celodnevnog boravka biti obezbeđena klimatizacija. Kako deca provode vreme i napolju u dvorištima, se sprave su proverene i uređene. Kako je najavljena jaka zima planiramo da ih zazimimo kako bi ih sačuvali. Sve priručne kuhinje u našim objektima su od prohroma, što smo završili pred početak ove školske godine. Kupljene su i dve velike mašine za pranje posuđa – saznali smo od Kristine Drljić.

Kupljeni su i novi krevetići i posteljina, kao i deo nameštaja i escajga za pojedine vrtiće. U protekle dve godine ugrađeni su i dojavni sistemi protivpožarne zaštite u „Mikiju“ i „Plavom čuperku“, a naredni na redu je „Kolibri“ gde će se sanirati i električna instalacija. Cilj je, navodi Drljić, da deca imaju što bolje i kvalitetnije uslove za boravak i rad u vrtićima.
A.Đ.
Kompanija FCC početkom nedelje započela je redovno sakupljanje mešanog ambalažnog otpada iz kanti, koje su podeljene domaćinstvima. Otpad se odnosi prema rasporedu, koji su građani dobili prilikom dodele kanti. Građani imaju ključnu ulogu u procesu razvrstavanja otpada jer pravilnim odvajanjem omogućavaju da se otpad kvalitetno reciklira i ponovo upotrebi, a samim tim i smanji povećanje otpada za deponovanje. U razgovoru sa sugrađanima i radnicima pomenute kompanije, gradonačelnik Mladen Bogdan i Nevena Nikolić, pi-ar iz FCC uverili su se da su sugrađani pozitivno reagovali na ovu novinu.

-Moram da pohvalim Kikinđane jer su bili agilni u razvrstavanju otpada. Još jednom želim da napomenem da se u kantu za mešani ambalažni otpad ne ubacuje zaprljan otpad. Sakupljanje ovih kanti obavljaćemo tokom prepodneva tako da posude treba da budu na ulici. Uskoro započinjemo i edukaciju svih starosnih struktura, a najpre ćemo o važnosti reciklaže pričati sa najmlađima u vrtićima i osnovnim školama – navela je Nevena Nikolić.
Mladen Bogdan podsetio je da će na teritoriji grada biti podeljeno ukupno 19.000 kanti.

-Primarna selekcija otpada omogućuje njegovu reciklažu i na terenu smo se uverili da sve protiče u najboljem redu. Sugrađani su dobro razumeli poruku našeg projekta jer je zajednički interes da podržimo ovu ekološku akciju. U narednim danima nastaviće se podela kanti za ambalažni otpad, što je i često pitanje koje nam postavljaju sugrađani. Takođe, na zahtev stanovnika našeg grada i sela, od 10. novembra počeće i odnošenje kabastog otpada u velikim kontejnerima – istakao je prvi čovek grada.
Mešani ambalažni otpad su karton, papir kutije, papirne kese, novine, PET ambalaža, flaše, kese, najlon, limenke, konzerve, folije, staklena ambalaža, boce, tegle. Apelovano je i na sugrađane da komunalni otpad ne ubacuju u kantu za ambalažni, nego da ga ostave u džaku i radnici koji ga sakupljaju će ga odneti.

Ekološki projekat lokalna samouprava realizuje sa kompanijom FCC i Pokrajinskim sekretarijatom za urbanizam i zaštitu životne sredine.
A.Đ.