Најновије

стони-тенис-м.-кањиза-галадска

У петом колу војвођанске групе трећег степена надметања, стонотенисери Галадске поражени су 4:1 у гостима од Кањиже. Пети је то пораз ове сезоне Кикинђана који ће у у суботу дочекати СТК Ћурић из Новог Сада.
Д. П. 

одбојка-м-+-зене-X-3

Момци Северног Баната поражени су 3:1 (25:20, 25:11, 15:25, 25:20) у Суботици од друге екипе Спартака па тако и даље немају победу уз четири пораза, а у недељу (17 сати) у „Језеру”, чекаће Хајдука из Куле.
У банатској лиги за девојке, у четвртом колу играли су: КИ 0230 – Крајишник 2:3 (25:23, 23:25, 20:25, 25:13, 12:15), Кикинда 0230 – Багљаш 023 (Зрењанин) 2:3 (20:25, 25:18, 19:25, 25:23, 12:15), Кикинда је била слободна, а састаће се: Багљаш 023 – КИ 0230, Крајишник – Кикинда, Житиште – Кикинда 0230.
Д. П.

8.11.-15.30-куглање.-првенство-србије-спринт

На Првенству Србије у спринту, одржаном у Београду, наступиле су и две чланице Кике 0230: Љиљана Френц и Нада Команов, које су из квалификација у нокаут фазу ушле с четврте односно шесте позиције, али су потом заустављене у четвртфиналу.
Д. П. 

пап-предавање

Александар Пап, саветодавац ПСС, у оквиру предавања на тему „Регенеративне пољопривреде“, организованим у Пољопривредној стручној служби, окупљенима је представио нови систем у производњи. И овај скуп део је едукације пољопривредника која се организује неколико недеља уназад.

-У регенеративној пољопривреди циљ је да се у што већој мери сачува хумус и да се обнови јер су нове технологије производње довеле до исцрпљивања земљишта и његовог губитка. Идеја је и да се оваквим начином производње веже што више гасова који изазивају ефекат стаклене баште односно да органску материју задржи у земљишту – појаснио је Пап и додао да се у свету свакодневно промовише оваква пракса.

 

У нашој земљи основан је и Савез регенеративне пољопривреде који нуди одговоре на сва питања.

-У основи, усеви се гаје уз минималну и потпуно без обраде земљишта. Смањење трошкова и повећање биодиверзитета требало би да доведе до тога да оваква производња буде одржива. То би значило и промену свих машина које су се до сада користиле, као и оруђа за рад. Овакав начин узгоја није могућ без измене свести пољопривредника о начину производње – напоменуо је Александар Пап.

Према важећим законима у Србији, земљиште мора да буде обрађено, а регенеративна пољопривреда пропагира супротно. Пап напомиње да се у Европи овакав начин производње максимално промовише, уз значајне субвенције, те се пољопривредници одлучују за ову новину.

24-2-бане

Последњег дана октобра 2019, и буквално, препукло је велико срце Бранислава Гецића и то 10 дана пре 32. рођендана, а отац му Стеван и ове године окупио је тренере селекција ОФК Кикинде, који су били Гецини саиграчи и пријатељи, као и актуелни играчки кадар.
Увек је то вече сећања на мајстора фудбала каквих је данас мало и у елитној лиги Србије и једног од најбољих голгетера којег је кикиндски фудбал имао, а и вечерас, у ресторану „Страјнић”, уз видео снимке, које је током низа година још од првих Банетових фудбалских корака, начинио управо Стеван Гецић, присетили су се присутни на мајсторије овог, до задњег часа живота, добрице и дечака у души.
Био је Бане, као кадет, пред вратима Црвене звезде, успешно положио пробу, одушевио и великане Драгослава Шекуларца и Велибора Васовића, али, према сведочењу оца Стевана, запело је око обештећења које је затражила тадашња управа ОФК Кикинде…
Сплет околности или судбина, ко већ у шта верује, тек само Бог зна; да је тада Бане обукао црвено-бели дрес Београђана, одрадио сениорски стаж и потом отишао у иностранство, као и сви из нашег највећег клуба, можда би данас био међу живима…

И на крају, најмање битно, али прилика је за написати и овековечити: и потписник ових редака, који се седам сати пред Гецину смрт случајно на улици сусрео с њим, памтиће док буде жив да је први и једини фудбалер којем је за приказану игру, и то у Банетовим раним двадесетим годинама, у београдском „Спортском журналу” доделио оцену 10, био управо он – Геца, Бане, добри дечак из улице Димитрија Туцовића, „прико баште” Градског стадиона, у којој и данас завршавају залутале лопте…
Д. П.

Страус-4

У свечаној сали Народног Музеја, вечерас је одржан „Јохан Штраус концерт 2025“, у организацији Немачког удружења Кикинда, поводом 200. годишњице рођења овог чувеног композитора. Публика је уживала у програму у извођењу реномиране уметнице и оперске певачице Памеле Киш Игњатов (сопран) и Стефана Ракића (клавир).

 

Концерт је, осим валцера Јохана Штрауса ИИ, обухватио и разноврстан музички репертоар који је публику повео на путовање кроз епохе и стилове – од барока и романтизма до филмске музике и оперете.

-Имам дивну сарадњу са Немачким удружењем из Кикинде и заједничким снагама се трудимо да уметност представимо на прави начин. Направили смо интересантан микс како би публика прошла кроз различите епохе и доживела нешто посебно – рекла Киш Игњатов, додајући да јој је увек драго кад наступа у Кикинди, где је како каже, публика „надахнута и пуна емоција“.

 

Да овакви догађаји имају шире значење потврдила је и Милена Вукашиновић, чланица управног одбора Немачког удружења и наставница немачког језика и књижевности.

-Овај догађај много значи и за удружење и за локалну заједницу. Сваке године се трудимо да организујемо барем један културни програм за наше суграђане и оне који имају немачко порекло. Пројекат већ годинама подржавају Немачки национални савет и хуманитарно удружење Немаца „Герхард“ из Сомбора – рекла је Вукашиновић, истичући да су концерти увек добро посећени и да сала Народног музеја редовно буде пуна.

Публика је и овог пута показала да препознаје квалитет. Међу посетиоцима био је и вајар Борис Стапарац, који је изјавио да је концерт доживео као право уметничко искуство.

-Дошао сам вечерас због Памеле, пошто је она примадона наше опере, жена која има предиван глас и то је нешто што човек треба да доживи. Иначе сам љубитељ класичне музике – казао је Стапарац.

Вече посвећено Штраусу  показало је да Кикинда негује високу културу и да су класика и уметност и даље живо присутне у срцима публике.

офк-кикинда

Рума – Стадион у Борковачкој долини. Мате Нешић (Суботица). Стрелци: Маџаревић 24, Колони 27, Максимовић 52 и Башановић 68. минут. Жути картони: Батало, Перошевић (Словен).
СЛОВЕН: Остојић, Колони (Гајинов), Качаревић, Башановић, Ратковић (Алексић), Перошевић (Јамбрушић), Батало (Станковић), Опарушић, Максимовић (Цветковић), Маџаревић, Димковић.
ОФК КИКИНДА: Јовановић, Зечевић (Кецман), Чутовић, Шашић, Молнар, Николић, Ивановић (Путник), Будаи, Ковачевић (Стојанов), Живанов (Белош), Стојановић (Пајтин).
Тринаесто коло донело је Кикинђанима девети пораз. У Руми је домаћин лагано славио пославши четири гола у мрежу наше екипе, а, као и у претходним утакмицама у којима су бивали поражени, фудбалери ОФК Кикинде, практично, даривали су поготке противницима.
Средином првог дела, на средини терена поклон лопта нашег Ивановића, одиграо је погрешан пас ка противничком шпицу и уследио је мат у два потеза. Након само три минута било је 2:0, набачену лопту голман Јовановић избоксао је на ивицу казненог простора, нико од кикиндских играча није кренуо у блок и Словенов фудбалер пласирао ју је под пречку.
Румљани су у наставку удвостручили водство с одмора, а вредне помена, када је реч о учинку Кикинђана, биле су једино прилике Ковачевића односно Шашића у првом делу игре, уз констатацију да је ОФК Кикинда овај меч одиграла без картона.
Д. П.

фудбал.-војводјански-исток

Нови Козарци – Стадион: „Илија Пантелић”. Гледалаца: 50. Судија: Милан Габоров (Зрењанин). Стрелци: Благојевић 18, Врбачки 47, 52. и 83. и Чубрило 79. за Слободу, Гиговић 74. и 88. (из казненог ударца) за Долово.
СЛОБОДА: Живков, Карановић, Марковић, Јовандић, Галић (Бајић), Врбачки, Француски, Мисић, Чубрило, Вокић, Благојевић (Ђурђевић).
ДОЛОВО: Томић, Цветковић (Јерков), Миловац, Петковић, Ђорђевић (Павловић), Каранфиловски, Ракоњац (Савков), Шево, Адвигов, Граовац, Шарац (Гиговић).
Благојевић је донео предност домаћину, набацио је претходно Врбачки из слободног ударца, а на почетку наставка и сам Врбачки, у размаку од пет минута, двапут је тресао мрежу Доловчана, најпре након солопродора, а потом и с полудистанце па је већ тада трасирао пут ка победи. Ветеран Гиговић, који је ушао с клупе, вратио је наду гостима, четврт сата пре краја смањивши предност Слободе, али је убрзо Чубрило одагнао дилему, после дуплог паса с Карановићем, потом је Врбачки остварио хет-трик да би Гиговић, на супротној страни, с беле тачке, поставио коначан резултат.
Д. П. 

ПОБЕДИЛА И КОЗАРА, РУСКОСЕЛЦИ СУТРА НА ТЕРЕНУ
Радовали су се данас победи и Великоселци, Козара је у Зрењанину, 3:0, савлдала тим Радничког, а стрелци су били Спахић (двапут) и Протић док домаћини, при резултату 0:1, нису искористили казнени ударац. Сутра, од 13 сати, у Руском Селу, Црвена звезда чекаће Задругара из Лазарева.

Зоран-Петровиц

Традиција је темељ постојања и опстанка српског народа оног краја под туђинском влашћу, у периоду ратова и данашњих изазова које носи модерно доба.

Друштво за неговање музике „Гусле” следеће године обележава 150 година постојања –  афирмише, чува и негује српску традицију, музику, игру и обичаје, афирмишући тако на најбољи начин српску културу у земљи и иностранству.

Гост подкаста је дугогодишњи директор ГУСАЛА, господин Зоран Петровић.

 

зарко-рацунари-(1)

У Основној школи „Жарко Зрењанин“ завршено је опремање кабинета информатике. Ученици имају прилику да стичу нова знања на 20 нових рачунара који су купљени од средстава прикупљених од опортунитета.

Школа је на  конкурсу Министарства правде за доделу средстава прикупљених по основу кривичног гоњења добила 535.550 динара за кабинет информатике. Осим 20 нових рачунара, купљена је и додатна опрема.

Ђаци ће своје знање, идеје и креативност моћи  да искажу и унапреде уз помоћ савремених компјутера који су им доступни на часовима информатике.

error: Content is protected !!