Најновије

пливање

У Новом Саду, на међународном пливачком митингу „Змај” с 39 клубова, члан Велике Кикинде Алекса Коцкар у апсолутној конкуренцији освојио је две златне медаље, у дисциплинама 50 и 100м леђно, а у омладинској конкуренцији злато на 100 леђно и сребро на 50 леђно док је Петар Савић узео бронзу на 50м леђно у омладинској конкуренцији. Пливали су још: Марко Протић и Михаило Киурски.
Д. П.

стрелицарство

Стреличарка кикиндског Апола Ана Лукић, као чланица јуниорске репрезентације Србије, на деветом „Афродита купу” на Кипру, у Пили код Ларнаке, освојила је екипну златну медаљу, а у појединачној конкуренцији још и сребрну.
– Учествовали су такмичари из девет држава, а наша млада репрезентација први пут. Лукић је у квалификацијама заузела пето место, потом су уследиле елиминације, у четвртфиналу савладала је 6:2 колегиницу из репрезентације, затим у полуфиналу Гркињу 6:4, а у финалу изгубила од Пољакиње 6:2. Ана је добила и медаљу за фер-плеј, која се ретко додељује. Наиме, када су збрајани бодови на квалификацијама она је приметила да јој је грешком додано 10 поена и то пријавила па се на крају у Кикинду вратила с три заслужене медаље – каже Љубомир Замуровић, председник Апола и додаје да је ово било такмичење типа као и на Олимпијским играма, а Лукић је гађала олимпијским луком с удаљености од 70 метара.

рукомет-м.-југовиц-кац-мрк-ки

Каћ – Дворана: „Храм”. Гледалаца: 300. Судије: Марко Секулић и Владимир Јовандић (обојица Панчево). Седмерци: Југовић 5(5), МРК Кикинда 6(5). Искључења: Југовић 12 минута, МРК Кикинда 12 минута.
ЈУГОВИЋ: Драгољевић 5, Дамњановић, Рудић 3, Медурић 3, Драшко, Јошић, Ал. Скубан 4, Милић 5, Нинков, Арсенић, Ан. Скубан, Куртеш 2, Маријанац, Терзић 6, Грозданић 5(5), Томић.
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 3, Лисица 4(3), Јовановић 1, Ћосић, Мишков 1, Тодоров, М. Панић, Китановић, Гајски, Л. Панић 2, Петровић 5, Лазић 5(1), Поповић, Ковачевић 6, Гаћиновић.
Играч утакмице: Лука Арсенић (Југовић).
СЕМАФОР: 3:4(8.), 6:4(12.), 9:10(21.), 15:10(27.), 26:20(50.).
Рукометаши Кикинде претрпили су и седми пораз у сезони. У осмом колу АРКУС лиге, истовремено и судару екипа које ће се борити за опстанак, сигурном игром савладао их је Југовић у Каћу.
Састав из нашег града последњи пут водио је, минимално, у првом делу, у 21. минуту, било је на семафору 9:10, а потом је, током шест минута, уследила серија Каћана од 6:0 и преокрет за водство домаћина од 15:10. И у наставку Југовић није било шта препустио случају, држао је нашу екипу на резултатском одстојању, а у финишу и тријумф учинио уверљивијим.
У недељу, од 18 сати у „Језеру”, састаће се Кикинда и Шамот из Аранђеловца.
Д. П.

Преостали резултати осмог кола: Шамот – Партизан 19:33, Војводина – Дубочица 30:24, Динамо – Врање 40:33, Металопластика – Раднички 30:27, Пролетер – Црвена звезда 27:26.
ПОРЕДАК: Војводина 16, Партизан 14, Динамо 14, Дубочица 12, Металопластика 9, Раднички 8, Врање 6, Шамот 5, Југовић 4, Пролетер 4, МРК Кикинда 2, Црвена звезда 2.
У деветом колу, од петка до понедељка, играће: Раднички – Динамо, Црвена звезда – Југовић, МРК Кикинда – Шамот, Партизан – Војводина, Дубочица – Металопластика, Врање – Пролетер.

имаге-2025-11-05-184336189

БЕОГРАД – На Тргу Николе Пашића окупио се велики број грађана како би дочекали Србе са Косова и Метохије који већ осам дана пешаче из јужне покрајине на велики народни скуп у Новом Саду против блокада као и у знак подршке држави Србији и председнику Александру Вучићу.

У току су последње припреме за дочек, а грађани у колонама пристижу из различитих праваца и већ је испуњен плато испред Дома Народне скупштине, а носе српске заставе.

Група Срба са КиМ прошла је Чукаричку падину где их је сачекао велики број грађана међу којима су и ратни ветерани како би заједно наставили ка Скупштини Србије где ће им бити приређен дочек, а затим кренули ка Ади Циганлији и Београдском сајму.

Војни ветеран Зоран Поповић изјавио је за Тањуг да је са својим саборцима изашао како би дочекао Србе који пешаче са Косова и Метохије како би им пружио подршку.

Најавио је да ће наставити са њима до Скупштине Србије и истакао да желе да дају подршку држави, председнику и институцијама.

„Изашли смо симболично четири, пет километара смо шетали да их подржимо у шетњи као ветерани, да дамо подршку нашој држави, председнику и институцијама, увек ћемо бити уз институције државе“, поручио је Поповић.

Код Музеја „Југославија“ окупљен је велики број грађана који желе да дају подршку Србима са КиМ, који су формирали колону коју предводи председник СНС Милош Вучевић.

Велики број Жандармерије присутан је у Пионирском парку и на Андрићевом венцу, као и око Дома Народне скупштине.

 

Горан-Микулиц-1

Горан Микулић из Пландишта представиће своју књигу „Инвалид- скрипта о можданом удару, спорту и рокенролу“ сутра (четвртак) у 19 сати у великој сали кикиндског Културног центра. Промоцију, поред Културног центра, организује и кикиндско удружење Срба у региону и дијаспори „Корени“, чији је Микулић члан.

– Књига је заснована на аутобиографском искуству, када ми је једна рутинска операција бруха окренула живот наглавачке- каже аутор. – Током опоравка од операције, откачио се тромб и доживео сам мождани удар, који ми је трајно променио живот. Петнаест дана нисам никако могао да говорим. Данас сам релативно функционалан, а пре свега тога сам био спортиста и музичар, играо кошарку за КК Нови Сад, Вршац и родно Пландиште, бавио се музиком и живео спортским животом. Једна несрећна околност ми је заувек променила живот и ја сам одлучио да то преточим у књигу која ће бити нека врста менталног разгибавања и путоказ свима како се борити упркос ограничењима- истиче Микулић и додаје:

– Данас, упркос тешкоћама, јер се у ходу ослањам на штап, покушавам да живим што нормалније и желим да пружим наду свима који се суочавају са здравственим проблемима да наставе да се боре. Књига је писана помирљивим тоном, без горчине и мислим да ће бити занимљива свима који је прочитају. Сав приход од продаје ићи ће у хуманитарне сврхе- наводи Микулић уз податак да је већ имао успешне промоције у Панчеву, Сечњу и Београду, уз одличан одзив публике.

За његову животну причу заинтересовали су се и филмски ствараоци из Турске и намера им је да сниме филм по овој књизи.

Н. С.

 

куварски-смер-економска

Ученици Економско-трговинске школе у Кикинди покренули су хуманитарну акцију којом ће прикупљати новац за лечење девојчице из ОШ „Јован Поповић“, оболеле од леукемије. Хуманитарни базар ће се одржати у четвртак, 6. новембра у дворишту ОШ „Вук Караџић“, с почетком око 12 часова, а посетиоци ће моћи да уживају у слатким залогајима, креативним рукотворинама и топлој атмосфери заједништва. Сав приход биће намењен лечењу девојчице из ОШ „Јован Поповић“.

Како истиче Зоран Иванковић, професор куварских предмета при ЕТШ, идеја је потекла од самих ученика.

-Наши ученици путују заједно са децом из Гимназије „Душан Васиљев“, који сада тренутно имају наставу у просторијама ОШ „Јован Поповић“. Тако су сазнали за девојчицу из петог разреда која болује од леукемије. Желели су да помогну, а схватили су да највише могу учинити кроз оно што најбоље раде – да кувају и спремају храну, рекао је Иванковић.

 

Ову хуману идеју су врло брзо прихватили и остали ученици. Тако ће у припреми базара учествовати сви ђаци ЕТШ – кувари, економисти и трговци – свако на свој начин.

-Куварски смер ће припремити чај, кафу и четири врсте колача: мафине, распуцанце, посне штанглице и чајне кексиће. Остали смерови праве магнете, беџеве и наруквице. Свако доприноси на свој начин, објашњава професор.

И док ће једни ђаци продавати колаче и сувенире, други ће учествовати у осликавању мурала заједништва у дворишту школе.

Директор ЕТШ, Роберт Вуњак, истиче да је пројекат осликавања проистекао из иницијативе ученичког парламента и да је цела школа стала иза њега.

-Нама је фокус на процесу заједништва. Иако нам је школа тренутно у реновирању и настава се одвија у три различита објекта, од којих је један ОШ „Вук Караџић“, желимо да покажемо да нисмо изгубили дух солидарности и спремност да помогнемо другима, поручује Вуњак.

-Ученици су желели да пошаљу поруку да разлике у годинама нису препрека, већ богатство. Мурал ће осликавати и основци и средњошколци заједно, са поруком толеранције и сарадње, каже Маријана Силашки, стручни сарадник-педагог у ЕТШ.

Хуманитарни базар и осликавање мурала финансијски подржавају обе школе – Економско-трговинска и ОШ „Вук Караџић“ – а ученици и наставници обе установе активно учествују у њиховој реализацији.

Организатори позивају све Кикинђане да тог дана посете двориште ОШ „Вук Караџић“, подрже ученике и дају допринос овој хуманитарној мисији.

„Дођите, подржите нашу децу и њихову иницијативу. Биће колача, чаја, кафе, музике и много доброг расположења, каже професор Иванковић.

Ђаци и наставници обе школе надају се да ће што више суграђана препознати важност ове акције и помоћи да се за малу суграђанку прикупи што више средстава.

Диал он радиатор

Услед хаварије, корисници ЈП „Топлана“ на Микронасељу  од 10 сати су без даљинског грејања на адресама: Партизанска 2, 2А, 2Б, 2В, 2Г, 2Д, 2Ђ, 2Е, 2Ж, Јована Јовановића Змаја 200, 200А и 200Б, Светосавска 161, Светосавска 161 А, Светосавска 161 Б, Светосавска 161 В, Светосавска 161 Г, Светосавска 161 Д, Светосавска 161 Ђ, Светосавска 161 Е.

Завршетак радова и нормализација грејање се очекује у поподневним сатима, кажу о поменутом јавном предузећу.

 

струја-радови

Због радова на електричној мрежи у четвртак, 5. новембра, без струје ће од од 8 до 11 сати бити домаћинства у Албертовој од Лазе Костића до Димитрија Туцовића и Димитрија Туцовића од Албертове до Сувачарска.

Истог дана, али од 10 до 12 часова, без електричне енергије биће домаћинства у улица Браће Татића од бројева 34 до 54.

опасуљи-се-(4)

Предшколска установа „Драгољуб Удицки“ даанас, 4. новембра обележава Дан установе. Рођендан, 71. по реду, обележен је уз игру и песму у свим вртићима, ослушкујући дечије жеље и идеје. Директорица Кристина Дрљић истиче да је нова школска година почела успешно.

-Успели смо да упишемо стотину деце која су била на листи чекања отварањем предшколских група у основним школама. Читаво лето радили смо на томе да обезбедимо додатни простор. У „Плавом чуперку“ и у „Колибрију“ оформљене су по једна јаслена група, у складу са потребама. И током ове школске године наши васпитачи присуствоваће семинарима чији је циљ да се обогати и унапреди васпитно-образовни рад – наводи наша саговорница.

Сви вртићи су добро опремљени дидактичким и осталим средствима за рад. Током летњег распуста обављени су и молерско-фарбарски радови у објектима у којима је то било потребно.

-У предшколским групама у школама обезбедили смо све што је потребно како би биле идентичне као у вртићима. Од компаније НИС у оквиру програма „Заједници заједно“ добили смо средства за уградњу соларних панела у вртићу „Невен“ у Мокрину. Замењена је комплетна расвета у „Микију“ и „Плавом чуперку“. Обезбеђено је и 10 нових клима. Очекујем да ће у наредној години и у преосталих неколико вртића целодневног боравка бити обезбеђена климатизација.  Како деца проводе време и напољу у двориштима, се справе су проверене и уређене. Како је најављена јака зима планирамо да их зазимимо како би их сачували. Све приручне кухиње у нашим објектима су од прохрома, што смо завршили пред почетак ове школске године. Купљене су и две велике машине за прање посуђа  – сазнали смо од Кристине Дрљић.

Купљени су и нови креветићи и постељина, као и део намештаја и есцајга за поједине вртиће. У протекле две године уграђени су и дојавни системи противпожарне заштите у „Микију“ и „Плавом чуперку“, а наредни на реду је „Колибри“ где ће се санирати и електрична инсталација. Циљ је, наводи Дрљић, да деца имају што боље и квалитетније услове за боравак и рад у вртићима.

 

А.Ђ.

фцц-амбалазни

Компанија ФЦЦ почетком недеље започела је редовно сакупљање мешаног амбалажног отпада из канти, које су подељене домаћинствима. Отпад се односи према распореду, који су грађани добили приликом доделе канти. Грађани имају кључну улогу у процесу разврставања отпада јер правилним одвајањем омогућавају да се отпад квалитетно рециклира и поново употреби, а самим тим и смањи повећање отпада за депоновање.  У разговору са суграђанима и радницима  поменуте компаније, градоначелник Младен Богдан и Невена Николић, пи-ар из ФЦЦ уверили су се да су суграђани позитивно реаговали на ову новину.

-Морам да похвалим Кикинђане јер су били агилни у разврставању отпада. Још једном желим да напоменем да се у канту за мешани амбалажни отпад не убацује запрљан отпад. Сакупљање ових канти обављаћемо током преподнева тако да посуде треба да буду на улици. Ускоро започињемо и едукацију свих старосних структура, а најпре ћемо о важности рециклаже причати са најмлађима у вртићима и основним школама – навела је Невена Николић.

Младен Богдан подсетио је да ће на територији града бити подељено укупно 19.000 канти.

-Примарна селекција отпада омогућује његову рециклажу и на терену смо се уверили да све протиче у најбољем реду. Суграђани су добро разумели поруку нашег пројекта јер је заједнички интерес да подржимо ову еколошку акцију. У наредним данима наставиће се подела канти за амбалажни отпад, што је и често питање које нам постављају суграђани. Такође, на захтев становника нашег града и села, од 10. новембра почеће и одношење кабастог отпада у великим контејнерима – истакао је први човек града.

Мешани амбалажни отпад су картон, папир кутије, папирне кесе, новине, ПЕТ амбалажа, флаше, кесе, најлон, лименке, конзерве, фолије, стаклена амбалажа, боце, тегле. Апеловано је и на суграђане да комунални отпад не убацују у канту за амбалажни, него да га оставе у џаку и радници који га сакупљају ће га однети.

Еколошки пројекат локална самоуправа  реализује са компанијом ФЦЦ и Покрајинским секретаријатом за урбанизам и заштиту животне средине.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!