Најновије

hacko-1

Иако подаци Института „Батут“ показују да Севернобанатски округ има један од најкраћих очекиваних животних векова у земљи и висок број оболелих од малигних болести, стручњаци истичу да постоје и охрабрујући помаци. Како објашњава др Бранислав Хачко, специјалиста социјалне медицине, у последњим годинама уочено је смањење смртности од кардиоваскуларних болести у првим, критичним часовима по пријему у болницу – што је резултат боље организације здравствене службе, модерне дијагностике и брже интервенције.

-У нашој средини, половина становништва умире од болести срца и крвних судова. На првом месту је инфаркт миокарда, на другом мождани удар. Оно што охрабрује јесте да се исход лечења у првим часовима значајно побољшао, захваљујући развијеним коронарним јединицама, савременој дијагностици и доброј комуникацији са вишим нивоима здравствене заштите – објашњава др Хачко.

Он додаје да се у Општој болници у Кикинди пацијенти стабилизују и уколико је потребно, упућују у Институт у Каменици, где у првих 48 сати могу добити стент – што често представља разлику између живота и смрти.

Према речима др Хачка, најчешћи узроци смрти у Севернобанатском округу су управо хронична, масовна, незаразна обољења – болести срца и крвних судова и малигне болести. Код мушкараца доминирају тумори бронха, плућа и дебелог црева, док су код жена најчешћи карциноми дојке, дебелог црева и репродуктивних органа.

-Инфективне болести се добијају, а незаразне узимају. То значи да су оне директна последица нашег стила живота: начина исхране, физичке активности, стреса, квалитета животне средине – каже др Хачко.

Он наглашава да постоје два типа фактора ризика: непроменљиви (старост, пол и наслеђе) и променљиви (начин живота и утицај средине). Док на прве не можемо утицати, други су у великој већини у нашим рукама.

Једна од кључних порука овог разговора односи се на разлику између здравственог васпитања и промоције здравља.

-Здравствено васпитање покушава да промени навике појединца који већ има здравствене проблеме, али дугорочно, то не доноси велике резултате. Промоција здравља третира здравље као извор живота, а не као објекат лечења. Уместо да људима причамо о болести, треба да их учимо како да живе здраво – објашњава др Хачко.

Он сматра да је највећа добит од улагања у здравствену промоцију код најмлађих – у предшколском и школском узрасту, док још нису дошли у контакт са факторима ризика.

-Ако дете нaучимо да је лепо бити активан и удисати свеж ваздух и привлачно бити у форми, не морамо му причати о притиску и инфаркту – истиче он.

Иако систем здравствене заштите у Србији има добру структуру, савремену опрему и доступност услуга, највећи проблем остаје недостатак медицинског кадра.

-Није проблем у стручности, већ у бројности. Имамо врхунску дијагностику, модерне лабораторије и добро опремљене просторе, али немамо довољно лекара. Потребно је створити услове да млади лекари остану у овој средини и да се фаворизује квалитетна едукација као вредност – наглашава др Хачко.

Здравствена политика, по његовим речима, треба да буде усмерена на јачање здравственог потенцијала сваког појединца. То подразумева улагање у превенцију, здравствену писменост и мотивацију за промену животних навика.

-Свако јутро треба да почнемо питањем: шта ћу данас да урадим за своје здравље? Да ли ћу појести нешто здраво, прошетати, удисати свеж ваздух, засадити дрво, насмејати се, бити захвалан… Све то јача наш здравствени потенцијал и чини друштво отпорнијим – поручује др Хачко.

 

Zajednici-Zajedno-2025-1920-x-1080

Компанија НИС ће, у оквиру овогодишњег циклуса програма друштвене одговорности „Заједници заједно“, подржати 24 пројекта у 13 партнерских градова и општина широм Србије. Фокус овогодишњег циклуса програма је на унапређењу рада установа здравства, образовања и васпитања, као и на уређењу простора намењених физичком и социјалном развоју најмлађих –попут дечјих одељења у болницама, простора у предшколским установама и школама, игралишта и спортских терена.

У Кикинди ће са 19 милиона динара бити подржана изградња дечијих игралишта и постављање савременог и атрактивног мобилијара за игру и разоноду. Игралишта ће се налазити у Новим Козарцима,  и у кикиндским насељима Стрелиште, Вашариште и Микронасеље. На овај начин ће  се унапредити и проширити безбедни и стимулативни простори за игру, рекреацију и квалитетно провођење слободног времена деце.

 

У компанији НИС истичу да су упркос изазовним околностима у којима се компанија тренутно налази, НИС остаје доследан својој мисији друштвено одговорног пословања и наставља да улаже у добробит заједнице, посебно њених најмлађих чланова. Ове године, компанија је издвојила 144,5 милиона динара, у жељи да допринесе стварању здравог, безбедног и подстицајног окружења за одрастање деце.

Континуираним спровођењем програма „Заједници заједно“, компанија НИС скоро две деценије потврђује своју посвећеност унапређењу услова за живот грађана и развој локалних заједница у Србији. До сада је путем програма „Заједници заједно“, уложено 1,9 милијарди динара у реализацију 1.176 пројеката који су допринели унапређењу образовања и науке, јавног здравља, екологије, културе и спорта, чиме НИС остаје поуздан партнер заједнице и подршка њеном будућем развоју.

obuka-pss-(2)

У Пољопривредној стручној служби одржана је прва обука за професионалне кориснике за употребу пестицида. Она се реализује у сарадњи са Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, а циљ је да сви који користе средстава за заштиту биља добију сертификат.

На првом предавању било је присутно 25 пољопривредника. Током једнодневне обуке пољопривредници ће, поред упознавања са пестицидима, моћи и да питају све што их занима, навела је Јелена Свирчев, инжењер за заштиту биља ПСС.

-Сви који користе средства за заштиту биља морају да прођу обуку како се понашати са заштитним средствима, како да их користе, да их купе, транспортују, користе, шта треба урадити у случају тровања, како она утичу на њих саме, околину, њихове породице. Након обуке сви су полагали тест што је и услов за добијање најпре потврде надлежне Пољопривредне службе, а потом и сертификата Министарства без ког неће моћи да се купују и користе пестициде  – истакла је Јелена Свирчев.

 

Већина пољопривредника већ је, у великој мери, упозната са оним што им стручњаци предају и ово је прилика да обнове стечено и стекну ново знање. Све је прилагођено произвођачима и ономе што већ раде. Обука обухвата десет тема од којих су осам уско стручне и везане су за заштиту биља, једна је везана за законску регулативу, а једна се односи на механизацију односно уређаје који се користе.

-На територији Кикинде и Новог Кнежевца има више од 5.500 регистрованих пољопривредних газдинстава, а на предавањима ћемо формирати групе од 30 до 40 полазника. Одлазићемо и у села након што се пријави одређени број произвођача. Трудићемо се да обука буде најмање једном недељно – рекао је директор ПСС Младен Ђуран. – Важно је да се приликом уплате не погреши број рачуна и позив на број јер у супротном неће моћи да присуствују предавањима у Кикинди. Захтеви се подносе у Пољопривредној стручној служби, а ми смо, да би олакшали свима, израдили и софтвер који прати све активности везано за обуку.

Сви заинтересовани треба да се обрате Пољопривредној стручној служби, а пријављивање је могуће и путем мејла obukakikinda@gmail.com , лично или позивањем саветодаваца.

Иста обука обухватиће и пољопривреднике у Новом Кнежевцу где ће заинтересовани моћи да се о свему распитају у општини, а саветодавци ће едукације организовати и овом месту.

А.Ђ.

 

panonska-votka-naslovna-za-portal
Настала из јединственог Панонског басена — древног мора које је пре више милиона година обликовало земљу богату минералима и глином изузетне чистоте.
Панонски седименти представљају основу иновативног процеса филтрације којим је створена Pannonian Vodka — прва вотка на свету филтрирана кроз глину.
Резултат је пиће изузетне мекоће и префињене структуре, чија чистота и равнотежа одражавају дубоку повезаност човека и природе.
Иноватор ове технологије производње је Младен Виловски, кроз истраживање са лабораторијом X Lab и у сарадњи са међународном групацијом Alchemia Group Hungary & Alchemia Group Serbia, која вековно наслеђе природе претвара у савремени луксуз.
Њихова визија, која спаја науку, минерале и алхемијски дух стварања,
претвара природне елементе у уметност префињеног укуса.
ПАНОНСКА ВОTКА — Наслеђе из мора
(PANNONIAN VODKA — Legacy from the Sea)
промо: Кикиндски портал
kuvari-bazar

Двориште ОШ „Вук Караџић“ у Кикинди данас је мирисало на свеже печене колаче, осмехе и људску доброту. Ученици Економско-трговинске школе, заједно са својим професорима и другарима из основне школе домаћина, организовали су хуманитарни базар са циљем да помогну девојчици из ОШ „Јован Поповић“ која болује од леукемије.

На импровизованим штандовима нашло се свега – мафина, распуцанаца, сланих кифлица, чајних колачића, али и ручно прављених магнета и наруквица. Све је продавано по принципу добровољног прилога.

 

Ученица куварског смера, Тамара Богосав, каже да се цео разред удружио у припремама.

-Задовољно и срећно се осећамо што смо постигли све ово. Хтели смо да помогнемо оболелој девојчици. Припрема хране је трајала два дана: јуче смо све спремили, а данас пекли од седам ујутро. Људи кажу да је све лепо и укусно. Девојчици поручујемо да желимо да оздрави што пре и да зна да смо уз њу – рекла је Тамара.

Са њом се слаже и Мила Јеринкић, ученица смера туристички техничар, која је са другарима израђивала рукотворине.

-Желели смо да покажемо да и мале ствари значе много. Сами смо правили магнете и наруквице које продајемо без фиксне цене, све у хуманитарне сврхе. Акција нас је повезала и показала колико је важно да будемо солидарни и подржимо оне којима је помоћ најпотребнија – објаснила је Мила.

Професорка куварства, Тијана Јеринкић, није крила понос.

-Супер је атмосфера, деца су разиграна, све протиче лепо. Важно је да уче да помажу другима, а уједно раде нешто лепо за своју школу. Баш ми је драго што су сами покренули ову акцију, тиме показују да имају хуманости и саосећања. Позивам све посетиоце да пробају по мало од свега – рекла је кроз осмех.

Директор ЕТШ, Роберт Вуњак, наглашава да су овакви догађаји драгоцени не само за ученике, већ и  за читаву заједницу.

„Сарадња између наше школе и ОШ „Вук Караџић“ је изузетна – на свим нивоима. Ова акција је предлог наших ученика, а ми смо их само подржали. Хуманост коју су показали може бити инспирација и другима у граду да се укључе у сличне акције – истиче Вуњак и додаје да су школе финансијски подржале цео пројекат.

О заједништву и јединству духа сведочи и мурал који ученици и професори осликавају у дворишту школе.

Базар је привукао многе ученике, родитеље и суграђане. Етно грађанско друштво „Сувача“ донирало је 10.000 динара за помоћ оболелој девојчици.

Међу посетиоцима је било и оних који су изразили наду да ће убудуће одзив бити већи.

-Разочаран сам бројем суграђана који су дошли. Волео бих да у следећој Комуни прочитам да је скупљено довољно новца – рекао је један суграђанин, који је желео да остане анониман.

Ипак, најважнија порука дана остала је јасна – млади Кикинде показали су велико срце. Уз колаче и осмехе, послали су поруку да се хуманост не мери величином прилога, већ спремношћу да се помогне.

На крају дана, труд и хуманост ученика донели су опипљиве резултате. За помоћ оболелој ддевојчици прикупљено је 90.000 динара. Овај износ показује колико заједница цени ангажованост младих и колико мали гестови, кад се удруже могу имати велику снагу.

lutkice-jova-(1)

Ученици ОШ „Јован Поповић“ из Кикинде, чланови секције за ручни рад, oдржали су обећање које су дали запосленима у Општој болници прошле године, те су и ове израдили луткице. Поклони су намењени одељењу неонатологије које је добило тридесетак ручно рађених луткица познатих као „хоботнице чаробнице“.

Лутке се користе код превремено рођених беба, током боравка у инкубаторима какоби се прилагодиле условима спољне средине. Научне студије су потврдиле да када ухвати крак луткице који подсећа на пупчану врпцу, беба осети сигурност, умири се и стабилизује дисање.

Оливера Гашић, професорица географије која води секцију за ручни рад истакла је да је прошле године повод за донацију луткица био Дан школе „Јован Поповић“, а ове године је то 17. новембар који се обележава као Светски дан превремено рођених беба.

-Слоган под којим се ове године обележава Светски дан превремено рођених беба је „Пружите превремено рођеним бебама снажан почетак за светлију будућност“. То није само морални императив већ инвестиција за будућност, у јача и отпорнија друштва и генерално добробит будућих генерација – истакла је др Биљана Племић, начелница Неонатологије.

План је да се ова акција настави и допуни новим, тако што би се ручно радиле капице и ћебад за бебе.

kosarka

Почела је такмичарска сезона КСВ за млађе категорије и одмах доказ квалитетног и преданог рада са млађим категоријама, које су најважнији део клуба и фокус КК Велика Кикинда. У млађим селекцијама постоје две лиге Кошаркашког савеза Војводине. Регионална и Квалитетна, а наши кадети У17 и јуниори У15 се такмиче у Квалитетној лиги КСВ.
Кадети (У17), остварили су две победе у Квалитетној лиги КСВ. Прва победа извојевана је код куће, на паркету „Језера”, против Срема из Сремске Митровице, а друга над Плејом 021 у Новом Саду.
Јуниори (У15), победили су убедљиво екипу Нова Пазова на домаћем терену, у оквиру Квалитетне лиге КСВ, фаворизовани тим Будућности у Новом Саду, као и екипу Јединства у Новом Бечеју.
Победу су однели и најмлађи, на својој првој такмичарској утакмици у оквиру „Мини баскет” лиге у Новом Саду.
Све такмичарске категорије КК Велика Кикинда, оствариле су победе на свим утакмицама у недељама иза нас, што је нешто ново за кошарку у Кикинди, а већ ове недеље нас очекују нови изазови у лигама млађих категорија.
– Победнични дух и квалитетан рад стручног тима и наших дечака су присутни и то је даје резултате. Оно што нас посебно радује је велики одзив деце и родитеља који су заинтересовани за упис у наш клуб. Одржана је презентација клуба по основним школама на територији града. У којим школама нисмо били, долазимо ускоро. Деца су се упознала са основама кошарке кроз игру и смех, а посебно их је обрадовао Лав Лаки, маскота клуба, који се сликао и играо са децом – каже Предраг Кнежевић, тренер млађих категорија – Наш клуб, пре свега, промовише здрав живот, начин да деца постану спортисти, добри људи, са здравим навикама и здравом исхраном и на крају, да своје прве кошаркашке кораке направе у свом граду и клубу са традицијом, стручним кадром и резултатима.
Добродошла су сва деца, која су заинтересована да тренирају кошарку, од предшколаца до завршних разреда основне школе, како из града, тако и са села, у којима ће се такође организовати тренинзи.
– Напомињемо да је први месец чланарина гратис, да нема додатних трошкова родитеља за путовања и учествовање на такмичењима и утакмицама. Нама је циљ да деца, пре свега, буду здрава, тако да ће свако дете у такмичарским селекцијама, поред кошаркашког знања, тимског и победничког духа, добити план исхране, корективне вежбе, уколико су потребне, уз стручни надзор и у јуниорском узрасту план индивидуалних тренинга, такође, уз надзор стручних лица – закључује Кнежевић.
А из КК Велика Кикинда поручују: Буди здрав, спортиста, добар човек и друг, тимски играч – постани кошаркаш!
Упис нових “Лавића” још увек траје, а заинтересовани могу да се јаве тренеру Предрагу Кнежевићу на број телефона: 064/974-79-36.

subnor

Председник СУБНОР-а Кикинда, Саво Орељ, упућује позив свим потомцима жртава бомбардовања Железничке станице и насеља Бедем, које се догодило 22. новембра 1944. године, да се јаве и учествују у припреми обележавања овог трагичног догађаја.

Састанак са потомцима биће одржан у просторијама СУБНОР-а у Кикинди, 11. новембра 2025. године у 10 часова, како би се договорили детаљи око обележавања историјског датума.

Ове године, по први пут од завршетка Другог светског рата, планирано је да се 22. новембра у просторијама Железничке станице постави спомен-обележје и положи венац у част страдалих цивила.

Сви потомци жртава бомбардовaња позивају се да се јаве на број телефона 064/5855957 ради додатних информација и пријаве учешћа.

kikikod-klub-(4)

Едукативни камп „Кикод клуб“одржан је у Центру за с тручно усавршавање са ученицима ученицима ОШ „Др Бошко Вребалов“ из Меленаца и и Економско- трговинске школе из Кикинде. И овогодишњи, седми камп, је још један допринос развоју дечије креативности и развијању рачунарских вештина кроз реализацију радионица „Креирај свој плакат“. Коришћењем онлајн платформе Canva, ученици су заједно са професорима Тањом Радованом и Сањом Рацков дизајнирали плакате и презентације на задате теме кроз које су развијали своју креативност, дигиталну писменост и тимски рад.

 

Сврха радионица је да ученици стекну основна знања и вештине за коришћење поменуте платформе у циљу креирања визуелних материјала- плаката, презентација, објава за друштвене мреже и других дигиталних садржаја. Радионица је у потпуности остварила своје циљеве,  ученици су стекли основне вештине рада на платформи Canva и мотивисани су за даље учење и креативно изражавање путем дигиталних алата.

Након презентације радова, одабрани су најуспешнији учесници, чији су пројекти издвојени као пример креативности и примене научених вештина. Најбољи радови биће награђени пригодним поклонима, а подршку пројекту пружио је Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице.

ofk-kikinda

Квалитетнији састав Хајдука није у првом делу сусрета на северу Баната искористио прилике, али, Кикинђани, и поред борбености и залагања, нису имали снаге да сачувају макар реми. Четврт сата пре краја одбрана домаћинa начинила је пропуст и Дивошани, у другом делу предвођени некадашњим фудбалерима Суперлиге Веселиновићем и Срнићем, радовали су се поготку Нађа, довољном за повратак на врх табеле српсколигашке „Војводине”, а шеф струке ОФК Кикинде Владимир Китановић морао се помирити с поразом, иако опет има за чим жалити.
– Нажалост, примили смо једини гол баш у периоду утакмице, у којем смо управо ми имали већу шансу да угрозимо противника, због њиховог морања. Међутим, опет нас је индивидуална грешка одвела у резултатски минус. Истина, прво полувреме одиграли смо испод потребног нивоа, у другом смо деловали много боље, организованије и у нападу били конкретнији. Да није било кикса, сигурно је да бисмо у последњих 15 минута имали велики простор иза противничке одбране и то би отворило могућност чак да их и угрозимо – каже Китановић.
Следи гостовање Словену у Руми.
– Квалитетна су екипа, али нисмо без шансе. Волео бих када би та утакмица била она до које смо потрошили све кредите који се тичу наивних и почетничких погрешака. Три су кола до краја јесени, морамо до бодова како знамо да бисмо имали чему да се надамо на пролеће – јасан је Китановић.
Д. П.

Резултати 12. кола: Слога – Омладинац 1:0, Слобода – Јединство 3:2, Нафтагас – Инђија 1:0, Динамо – Врбас 1:2, Бачка – Младост (О) 1:2, ОФК Кикинда – Хајдук 0:1, Ветерник – Младост (БЈ) 1:0, Железничар – Словен 1:4.
ПОРЕДАК: Хајдук 25, Железничар 25, Нафтагас 24, Младост (БЈ) 21, Јединство 21, Динамо 21, Словен 16, Слобода 15, Ветерник 15, Врбас 15, Инђија 14, Омладинац 13, Слога 13, Бачка 10, Младост (О) 8, ОФК Кикинда 6.
У 13. колу, у суботу и недељу, играћe: Младост (БЈ) – Слога, Словен – ОФК Кикинда, Врбас – Бачка, Инђија – Динамо, Јединство – Нафтагас, Омладинац – Слобода, Хајдук – Ветерник, Младост (О) – Железничар.

error: Content is protected !!