Најновије

zito-deembar-2

Optimalni agrotehnički rok za setvu pšenice je istekao 25. oktobra, a s obzirom na  loše vremenske uslove, žito se sejalo do 15. novembra. U našem ataru setva ozimih strnina završena je početkom nedelje.

-Oko 40 odsto pšenice posejano je u sušnim uslovima, a deo je, u trećoj dekadi septembra, zasnovan nakon padavina – saznajemo od savetodavca PSS Zorana Simića. – Nicanje ovog useva očekuje se do kraja nedelje s obzirom na to da su vremenski uslovi povoljni. Ove godine imaćemo ujednačeno nicanje jer je krajem septembra palo 25 litara kiše po kvadratnom metru, a nedavno je zabeleženo još 15 litara vodenog taloga.

I ove sezone nastavljen je trend povećanja površina pod žitom. Po procenama „Žita Srbije”, hlebnog zrna bi trebalo da bude od 15 do 20 odsto više.

-Tri godine unazad rod kukuruza bio je veoma loš. To je razlog što će poljoprivrednici i ove godine sejati više pšenice, na uštrb kukuruza. Kiša je dobrodošla s obzirom na to da je evidentan deficit vlage u zemljištu – napominje naš sagovornik.

Setvu uljane repice pratila je suša te su uslovi za klijanje i nicanje bili nepovoljni.

-Karakteristično za ovu kulturu je da je i ona nikla posle padavina u septembru i to između 40 i 60 procenata. Ukoliko vremenske prilike budu povoljne moguće je da će uljana repica opstati pošto veći deo ovog useva trenutno nije u optimalnoj fazi za prezimljavanje. Sa druge strane ukoliko temperature budu niske doći će do izmrzavanja – dodaje Simić.

Na teritoriji Subotice i Kikinde više hiljada hektara pod uljanom repicom je preorano zbog suve i tople klime tokom septembra i oktobra. Zato su poljoprivrednici usev morali da zamene drugim, pšenicom i ječmom. Koliko će uljarice ostati znaće se kada prođe novembar.

A.Đ.

struja-brojilo

Zbog radova na električnoj mreži u četvrtak, 20. novembra od 10.45 do 11.45 struje neće biti u Bašaidu u ulicama Jovana Jovanovića Zmaja od Svetosavske do Rade Budurina, Aleksandra Grujića od Jovana Jovanovića Zmaja do Rade Mikalačkog i Svetosavska od Jovana Jovanovića Zmaja do 4.oktobra.

Istog dana od 12.15 do 12.45 časova električne energije neće biti  u ulicama Rade Mikalačkog od Aaleksandra Grujića do Svetosavske i u Svetosavskoj od Svetozara Miletića do Jovana Jovanoviča Zmaja.

Takođe u četvrtak od 13.30 do 14 sati struje neće biti u Banatskoj Topoli u ulici Petefi Šandora od Kikindske do polovine ulice prema Nikole Tesle.

 

prevremeno-rodjeni-1

Kikinda se i ove godine pridružila globalnoj inicijativi obeležavanja Dana prevremeno rođenih beba osvetljavanjem Gradske kuće ljubičastom bojom. Taj simbolični gest posvećen je „malim divovima“ – deci koja su, iako rođena pre vremena, pokazala neverovatnu snagu i izdržljivost. Ovaj datum je takođe važan podsetnik na hrabrost njihovih roditelja i medicinskog osoblja koje se svakodnevno bori za njihovo zdravlje.

Jelena Čudanov, majka je blizanaca Radovana i Tare Bakić. Podelila je svoje iskustvo:

-Rođeni su šest nedelja ranije. Tara je imala samo 1,7 kilograma, a Radovan nešto više od dva kilograma. Proveli smo 21 dan u bolnici dok Tara nije dobila na težini. Danas su zdravi i aktivni desetogodišnjaci, ponosna sam na njih. Ovaj dan je najviše potreban mamama koje prolaze kroz taj strah, da im pokažemo da nisu same i da postoji podrška – rekla je Čudanov.

Članica gradskog veća, Melita Gombar, istakla je da se svake godine u svetu pre vremena rodi oko 15 miliona beba.

-Danas slavimo život i istrajnost. Osim što podižemo svest o izazovima sa kojima se prevremeno rođene bebe suočavaju, zahvaljujemo se i lekarima koji su uz njih svakog dana. Naš cilj je da ukažemo na potrebu za daljim ulaganjima u zdravstveni sistem i podršku roditeljima.

 

Reči ohrabrenja uputila je Hermina Kostić, majka dve devojčice rođene 2023. godine u 36. nedelji.

-Jedna od moje dve kćerke provela je 20 dana u inkubatoru. Danas su obe zdrave i jake. Prevremeno rođena deca su najveći borci, i više nego što mislimo – istakla je Kostić.

 

Ovogodišnje obeležavanje u Kikindi podseća da borba malih divova nije ništa manje vredna od one koji vode veliki ljudi, kao i da svaka podrška i gest može da donese veliku nadu.  Svojim prisustvom, podršku „malim divovima“ dali su i gradonačelnik Mladen Bogdan kao i članica gradskog veća Marijana Mirkov.

ambulanta-svetosavska-(3)

Ministarstvo zdravlja donelo je odluku da domovi zdravlja u Srbiji od ponedeljka, 17. novembra, rade u neprekidnom, 24-časovnom režimu.  Kako je istaknuto cilj je veća dostupnost zdravstvene zaštite građanima i efikasnije funkcionisanje sistema. Produženjem radnog vremena omogućava se da do osnovne medicinske pomoći građani dođu u svako doba dana i noći, bez potrebe da se obraćaju urgentnim centrima za stanja koja nisu hitna.

-Od narednog petka, 21. novembra,  noćno dežurstvo biće dostupno svakog vikenda, petkom, subotom i nedeljom i praznikom u ambulanti u Svetosavskoj 53 – saznajemo od dr Biljane Marković, direktorice Doma zdravlja. – Tih dana smanjen je ambulanti rad u selima i u gradu odnosno radi se samo u prepodnevnoj smeni. Kako za dane vikenda već postoji dnevno dežurstvo u drugoj zdravstvenoj stanici, smatrali smo da je najbolje da se u njoj odvija i noćni rad. Više informacija o tome ko će dolaziti imaćemo kada ono zaživi. Mislim da je noćni rad delom i uveden da sugrađani obave sve što je neophodno kod lekara opšte prakse, a što ne stižu tokom dana.

Dom zdravlja ima i Hitnu službu koja ima dve dnevne i dve noćne ekipe, tako da se svi koji imaju potrebu mogu obratiti za pomoć. I u Opštoj bolnici postoji prijemno-trijažni centar sa laboratorijom i rendgen službom i pacijenti se sami opredeljuju gde će da potraže lekarsku pomoć u situacijama koje su hitne.

Već deceniju nedostatak lekara opšte prakse je problem koji se svakodnevno ispoljava u radu Doma zdravlja.

-I kada primimo nekoga na mesto lekara, nikada ne znamo koliko će se ta osoba zadržati kod nas. Ovih dana pokušavam da organizujem rad u ambulanti u Bašaidu i Banatskoj Topoli, pošto je doktorka koju smo primili pre dva meseca dala otkaz i radi do 1. decembra. U Mokrinu gde ima 5.000 stanovnika imamo jednog lekara. Po jedan doktor raspoređen je na Nakovo i Banatsko Veliko Selo, potom u Novim Kozarcima i Ruskom Selu, kao i u Iđošu i Sajanu. Jako teško se organizujemo i ukoliko samo jedan od lekara ode na godišnji odmor ili bolovanje nema ko da ga zameni. U proseku od 60 do 80 pacijenata dnevno ima jedan doktor u opštoj praksi što je previše – pojasnila je naša sagovornica.

Ovog momenta u Domu zdravlja nedostaje 17 lekara. U opštoj praksi zaposleno je 20 doktora od kojih je troje na specijalizaciji i troje je na dužem bolovanju, tako da realno radi njih 14 . Potrebna su i dva pedijatra, dva doktora u Hitnoj službi i jedan ginekolog u Dispanzeru za ženu.

A.Đ.

 

 

zimska-sluzba-2025-(6)

U okviru smotre Zimske službe, gradonačelniku Mladenu Bogdanu i Miroslavu Dučiću, članu Gradskog veća predstavljeni su mehanizacija i ljudstvo firme „Eko – gradnja“ koja je dobila posao održavanja puteva u zimskim uslovima. Rad Zimske službe traje od 15. novembra ove do 31. marta naredne godine.

-U okviru smotre predstavljena je mehanizacija koja je tražena javnim pozivom koji je raspisan za posao Zimske službe – istakao je Đorđe Klenanc iz JP „Kikinda“, rukovodilac Zimske službe – Iako na lageru ima soli za posipanje saobraćajnica, dat je nalog izvođaču da pribavi još 150 tona, koliko se utroši za tri do četiri intervencije.

Osim dve utovarne mašine i tri kamiona sa posipačima na raspolaganju će biti i manja mašina za potrebe čišćenja Hitne službe, kruga Opšte bolnice i manjim ulicama u koje ne može da uđe veća mehanizacija. Saobraćajnice su podeljene na prvi i drugi prioritet s tim što se ulice prvog prioriteta čiste čim se stvore uslovi.

-Pored puteva, kao prioritetno biće i čišćenje pristupa najvažnijim zdravstvenim i obrazovnim ustanovama i vrtićima – naveo je gradonačelnik Mladen Bogdan. – Za rad Zimske službe u budžetu je opredeljeno 20 miliona dinara. Ovim putem želim da apelujem na sugrađane, posebno na bicikliste, da vode računa u kakvom su stanju saobraćajnice pre nego što se uključe u saobraćaj. Na ovaj način izbeći će se nezgode, pa i povrede. Nadamo se blagoj zimi.

„Eko – gradnja“ zadužena je za održavanje oko 200 kilometara puteva na teritoriji grada.

-Mi smo potpuno spremni za posao za koji smo angažovani – napomenuo je Zoran Bjelan, tehnički direktor „Eko – gradnje“ – U Zimskoj službi biće dežurno dvadesetak radnika.

Državne puteve čisti firma „Vojput“, a Gradski trg i parking mesta JP „Kikinda“.

Program rada Zimske službe obuhvata čišćenje i izvoženje snega sa javnih površina u gradu kao i posipanje soli radi obezbeđenja prohodnosti u saobraćaju, a u zavisnosti od temperature i količine atmosferskih padavina. Prohodnost saobraćajnica ne podrazumeva da iste moraju u svakom trenutku biti očišćene do asfalta, već da na njima ne bude veća količina snega kako bi vozila mogla lagano da se kreću.

A.Đ.

saobracajna-policija-1

Članovi Lovačkog udruženja „Jelen“ iz Srpske Crnje, u nedelju 16. novembra, oko 10 časova, pronašli su obezglavljeno telo nepoznate osobe u ataru. Telo se nalazilo u plitkom kanalu sa vodom, okrenuto stomakom nadole. Preminula osoba na sebi je imala šorts i majicu kratkih rukava i već se nalazila u poodmakloj fazi raspadanja.

Lovci su odmah pozvali policiju, a na lice mesta su došli i forenzičari. O svemu je obavešteno zrenjaninsko Više javno tužilaštvo, a za sada nema zvaničih podataka o identitetu nastradale osobe.

Jefimija-3

Članice udruženja „Jefimija“ ostvarile su zapažene rezultate na Festivalu umetnosti „Art of movement“, održanom 15. novembra u Subotici, osvojivši čak četiri nagrade u različitim kategorijama: prvo, drugo, treće i sedmo mesto. Ovaj izuzetan uspeh dobija na još većem značaju kada se uzme da je konkurencija uključivala klubove sa dugogodišnjom tradicijom i iskustvom. Uprkos tome, članice „Jefimije“ su se predstavile hrabro, posvećeno i dostojanstveno, ponosno reprezentujući svoj klub i grad.

Organizatori su pohvalili učesnice iz Udruženja „Jefimija“, uručivši im plaketu i istakavši njihovu energiju i duh zajedništva. Klub se zahvaljuje organizatorima na ukazanom poštovanju, kao i svim koji podržavaju njihov rad i trud.

Posebna zahvalnost upućena je roditeljima članica, koji nesebično pomažu u organizaciji i podršci kluba, potvrđujući da su, uz trud i zajedništvo, uspeh i napredak neizbežni.

KUD-MOKRIN-(1)

Mokrin je proteklog vikenda bio domaćin 16. Međunarodni susreti folklornog stvaralaštva protekla je u znaku tradicije i umetničkog stvaralaštva. Izvođački ansambli iz Srbije i Rumunije predstavili su tradiciju iz krajeva iz kojih dolaze, a publika je imala priliku da uživa u nastupima kulturno-umetničkih društava „Mokrin“, „Jana“ iz Beograda, „Đido“ iz Bečeja, Doma kulture Sivac i „Kruna“ iz Srpskog Semartona iz Rumunije.

-Program je obuhvatio srpske igre iz Bačke, Vlaške igre, igre iz Banata, igre iz Niša, okoline Beograda, Šumadije, Šopskog kraja, Bosilegradskog krajišta i Leskovc – istakao je predsednik KUD-a „Mokrin“ Živko Ugrenović. – Ansambli su svojim nastupima doprineli očuvanju i promociji kulturnog nasleđa, a svaka izvedba bila je dokaz tehničke veštine i dubokog poštovanja prema tradiciji.

KUD „Mokrin“, jedno od najvećih seoskih društava sa više od 200 aktivnih članova, nedavno je dobio nove članove uprave, što je donelo novu energiju i podstrek za dalji razvoj programa i aktivnosti.

Susreti folkloraša su održani pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, kao i Mesne zajednice Mokrin, potvrđujući značaj manifestacije za očuvanje kulturnog identiteta regiona.

A.Đ.

error: Content is protected !!