Најновије

академија-први-св-рат

Поводом обележавања 107 година од ослобођења Кикинде у Првом светском рату и уласка Српске војске у град у Културном центру организована је свечана академија под називом „Одлучујуће победе српске војске 1918-те“.

Генерал мајор Милорад Ступар, саветник председника Србије за војна питања и председник Удружења ратних добровољаца Србије 1990-1999. окупљенима је представио историјске чињенице о ослобађању Војводине 1918. године, као и шта је претходило уједињењу Војводине са Краљевином Србије.

-Банат је ослободила Моравска дивизија, Бачку је ослободила Дунавска дивизија, а Срем Дринска дивизија прве армије. Међу војницима је била и 21.000 српских добровољаца из Срема, Бачке, Баната, Босне и Далмације који су се предавали на руском фронту. У Румунији су формиране прва и друга добровољачка јединица која се борила на страни Румуна, па у Добруџи постоји и споменик српском војнику. После тога су ове јединице пребачене на Солунски фронт који је пробијен 15. септембра 1918. године српском војском. Српска војска, поред тога што је ослободила Војводину, омогућила је и да се остваре политички захтеви српског народа да се уједине. Опредељење је било припајање Србији.  – рекао је генерал мајор Ступар.

Стање у јужној Угарској у то време представио је пензионисани пуковник Сретен Егић.

Окупљене је поздравио и председник Скупштине града Душан Попесков.

-Дан ослобођења Кикинде је изузетно важан датум у нашој историји. Ниједан народ на кугли земаљској није дао толики данак у крви у борби за слободу. Наша дужност, као потомака, је да се сећамо и да не дозволимо да се забораве храброст и јунаштво наших предака – додао је Попесков.

А.Ђ.

ЕТС-2

У Економско-трговинској школи у Кикинди одржана је дводневна обука за почетнике у пословању, намењена четвртом разреду смера комерцијалиста. Трибину је организовала школа у сарадњи са Регионалним центром за друштвено-економски развој – Банат из Зрењанина, уз подршку Министарства привреде и Развојне агенције Србије. Предавач је био Дејан Ненадовић из РЦР – Банат, док су организациони део у школи водили наставници економских предмета Дубравка Варађанин и Станислав Завишин.

Матурант комерцијалиста Марко Рађанин рекао је да су оваква предавања веома корисна за њега и остале матуранте ЕТШ.

-Предавање је лепо осмишљено и корисно. Свиђа ми се што смо могли толико тога да сазнамо и што ћемо добити сертификат са којим касније можемо да отворимо своју фирму. За сада немам конкретну идеју за сопствени бизнис, али ако будем желео, сада тачно знам како то да урадим, јер нам је предавач врло јасно објаснио и приближио тему – истакао је Марко.

Професор Станислав Завишин објаснио је да се сличне трибине у Економској школи организују већ две деценије.

-Овакав вид активности користан је и за ученике, и за школу, и за сам град. За ученике, јер им даје алатке за будући развој. Град ће добити нове, младе предузетнике. А Економска школа на овај начин постаје један од главних покретача стварања младих предузетника у нашем граду – казао је Завишин.

Он је подсетио да просечан предузетник у Србији данас има око 45 година, што није добро за будућност државе.

-Зато ми желимо да добијемо што више младих предузетника. У последње три године, од како реализујемо конкретно ову трибину, у Кикинди су се појавиле фирме чији су оснивачи некада били ученици на овим предавањима. Очекујемо да ће их у будућности бити још више – објаснио је Завишин и додао да ће, након комерцијалиста, исту обуку похађати и матуранти смера економски техничар.

Дејан Ненадовић, пројектни менаџер РЦР – Банат, навео је да је реч о обуци за почетнике у пословању коју ова институција годинама организује у више школа.

-Циљ је да ученицима представимо могућности које имају након школовања. Бавимо се темама као што су мотиви и особине предузетника, кораци у регистрацији компаније, извори финансирања, порези и доприноси. Други део радионице посвећен је писању и изради бизнис плана, где ученици, на основу својих идеја, уче како се тај план припрема – навео је Ненадовић, додајући да се програм, који је конципирала Развојна агенција Србије, тренутно реализује и у Зрењанинској гимназији и на Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Зрењанину.

Један од кључних предности пројекта је сертификат о завршеној обуци о пословању који ученици добијају по завршетку. Тај документ издаје Министарство привреде и он је, наглашава Завишин, одмах иза школске дипломе по значају за свршеног средњошколца.

-Са тим уверењем наши ђаци могу да конкуришу код државних фондова, као што су Национална служба за запошљавање или Фонд за развој Србије, и остваре право на одређена бесповратна средства за отварање фирме. У другим институцијама овакви сертификати се плаћају, док их наши ученици добијају бесплатно – истакао је професор Завишин. Подсетио је и да држава тренутно значајно помаже нове компаније и оне који планирају да покрену посао, па износи за старт-ап подршку иду и до шест милиона динара.

Све већи одзив ученика из године у годину показује да међу младима у Кикинди постоји интересовање за предузетништво. Економско-трговинска школа оваквим програмима не само да оснажује предузетнички дух својих ђака, већ директно доприноси стварању нове генерације локалних привредника, на добитак читаве заједнице.

ослободјење-први-св-рат-(1)

Поводом Дана ослобођења Кикинде у Првом светском рату, 20. новембра, положени су венци на спомен костурницу на Железничком гробљу, на спомен плочу бригадиру Ристићу и на споменик краљу Петру И Карађорђевићу. Дужну пошту прецима одали су представници Града Кикинде, Војске Србије, и борачких организација.

Већ током вечери 18. новембра претходнице српске војске почеле су да улазе у наш град. На челу коњичке извиднице ушао је капетан Милан Гудовић, а коначно 20. новембра 1918. у 11 сати у Кикинду, као ослободиоци, ушли су припадници чувеног српског пешадијског Гвозденог пука на челу са бригадиром Драгутином Ристићем и потпуковником Михајлом Ковачевићем. На спомен плочу чувеном бригадиру венац су положили градоначелник Младен Богдан и председник Скупштине града Душан Попесков. Градоначелник  је рекао да је овај датум важан и због чињенице да је први пут српска војска крочила у Кикинду.

-Пре 107 година су испуњени снови српског народа са овог простора да дочекају српску војску и српску заставу, да доживе ослободиоце. Од самог оснивања Кикинде постојала је тежња Срба да се припоје матици, а водећи рачуна о сународницима других националности. Ослобођењем је  и остварена је тежња српског народа у Банату и читавој Војводини да се уједини са Србијом, што је и изгласано 25. новембра на присаједињењу на којем су били и наши преци – истакао је градоначелник Богдан.

Важно је чувати културу сећања на све оне који су се борили, али и дали животе за слободу, рекао је први човек града и додао:

-Сви треба да будемо заједно када се обележавају важни датуми, без обзира на политичке разлике и мишљења.  Неопходно је да млађе генерације сазнају више о учешћу Кикинђана и добровољаца у Првом светском рату

У спомен костурници сахрањено је 184 војника из Србије, Русије и Румуније. Од тог броја 64 је из ондашње Краљевине Србије, 61 је руски, а 21 румунски војник. Међу палим борцима је и 24 Кикинђана.

А.Ђ.

слепи-козарцанке-(2)

Чланице удружења жена „Нови Козарци“ организацији слепих „Северни Банат” донирале су средства прикупљена на овогодишњој Питијади. Како је истакла председница удружења жена Боја Ољача сваке године новац од продаје пите кромпируше за Гиниса поклања се онима којима је најпотребнији. Ове године одржана је 15. Питијада.

-Наше удружење основано је 1976. године са мисијом да помогне старим и немоћним особама у Новим Козарцима, а како године пролазе ми се трудимо да помоћ пружимо свима. Поред хуманитарног рада желимо да очувамо и промовишемо обичаје, умеће  и стваралаштво жена са села, али и да сачувамо традицију које су донеле наше баке 1945. године када су се доселиле у ове крајеве – навела је Боја Ољача.

Јагода Накрајкућин, председница организације „Северни Банат“  захвалила је Козарчанкама и истакла да свака помоћ добро дође.

-Чланице удружења жена показале су хуманост и доброчинство. Обрадовале су нас и традиционалним јелима питом кромпирушом и колачима које често представљају на свим манифестацијама на којима учествују – напоменула је Јагода Француски.

Удружење слепих „Северни Банат“ има 150 чланова.

А.Ђ.

смарт

На јесењој седници Парламента привредника Регионалне привредне коморе Севернобанатског управног округа у Кикинди додељене су награде појединцима и привредним друштвима који су својим пословним резултатима обележили прошлу и ову годину.

Награду за регионалног лидера добио је Жива Бајшански, директор и власник „Бајша Аграра“ из Кикинде.

За посебан допринос развоју привреде региона у сектору пољопривреде награђена је фирма „Нинков“ доо из Башаида, док је исто признање у сектору услуга припало предузећу за информатички инжењеринг „БУС Цомпутерс“ из Кикинде.

Као и сваке године додељене су и јубиларне награде Привредне коморе, а овогодишњи лауерати су кикиндско приватно трговинско предузеће „Royal Trade“ за три деценије рада, док су поводом 20 година постојања награде припале „Лабинпрогресу“ из Новог Кнежевца, кикиндском „Роломонту“, привредном друштву „Војвођанин“ из Мокрина и башаидском „Ћорић аграру“.

водовод-баранда-1

Због планираних радова на водоводној мрежи данас, 20. новембра, до 13 сати без воде ће бити корисници у улици Војводе Путника у Кикинди од угла Димитрија Туцовића до Бранка Радичевића.

У ЈП „Кикинда“ наводе да су екипе  на терену током трајања интервенције, а нормализација испоруке воде очекује се одмах по завршетку радова.

 

Медији-(5)

Сакупљање мешаног амбалажног отпада из нових канти је у току – без додатних трошкова за грађане. 

Током месеца новембра успешно је сакупљен отпад са прве руте обухваћене октобарском поделом канти, док ће се преостале руте наставити редовно обрађивати према планираном распореду.

Распоред одвоза, који су грађани добили приликом преузимања канти, доступан је и на званичном сајту компаније ФЦЦ ради лакше и брже информисаности.

Важно: нема додатних трошкова за грађане

Још једном наглашавамо да нити додељене канте, нити услуга њиховог пражњења и одвоза мешаног амбалажног отпада неће бити додатно наплаћивани.
Грађани немају никаквих додатних трошкова у вези са овим процесом; комплетна услуга обухваћена је постојећим системом управљања отпадом.

Не бацати запрљану амбалажу у канту за мешани амбалажни отпад!

У канту за мешани амбалажни отпад одлаже се чиста пластична, метална, папирна и картонска амбалажа. Запрљана амбалажа, попут чаша и посуда од јогурта, млека или масних производа, не треба да се одлаже у посуду за мешани амбалажни отпад

Разлог је јасан и еколошки важан: контаминирани отпад ствара непријатне мирисе, може привући животиње и инсекте, али и умањује могућност рециклаже. Чиста амбалажа је кључна за ефикасно управљање отпадом и смањење загађења.

Едукација најмлађих већ од наредне недеље

Од наредне недеље почињу и едукативне радионице за децу у школама и вртићима.
Циљ је да се најмлађима, кроз занимљиве и прилагођене активности, приближе важност рециклаже, селекције отпада и бриге о околини. Улагање у знање деце представља улагање у чистију, здравију и одрживу будућност.

Позивамо све грађане да наставе са одговорним одвајањем амбалажног отпада и тако помогну унапређењу локалног система рециклаже.
Свака правилно одложена амбалажа значи мање отпада на депонијама и више материјала који се може поново искористити, поручују из компаније ФЦЦ.

офк-кикинда

У судару двају најслабије пласираних тимова српсколигашке „Војводине”, минулог векенда на северу Баната, Кикинђани и Омољичани одиграли су без победника – 1:1. Поприличан број прилика није искориштен на обе стране, а тренер ОФК Кикинде Владимир Китановић признаје да његов тим у првој половини првог дела није био на потребном нивоу.
– Након тога смо се за све питали, доминирали и имали иницијативу. У другом делу, на време смо постигли гол и након тога имали још три или четири добре шансе, а на крају смо кажњени, сматрам незаслужено. Једноставно, нисмо знали да приведемо крају утакмицу, која нам је живот значила. Сада ће све бити много теже, а, имајући у виду и друге резултате, не знам ни колико је надокнадиво оно што смо просули – каже Китановић.
У последњем јесењем колу, севернобанатски српсколигаш гостоваће Врбасу.
– Чека нас тешко гостовање, дуел против неугодне екипе. Ипак, морамо да верујемо да можемо до позитивног резултата, уз услов да будемо храбри као против Омољичана, али и за нијансу искуснији и сконцентрисанији – јасан је Китановић.
Д. П.

Резултати 14. кола: Слога – Слобода 2:1, Нафтагас – Омладинац 2:0, Динамо – Јединство 0:0, Бачка – Инђија 2:1, ОФК Кикинда – Младост (О) 1:1, Ветерник – Словен 3:2, Младост (БЈ) – Хајдук 2:1, Железничар – Врбас 4:0.
ПОРЕДАК: Железничар 31, Хајдук 28, Нафтагас 27, Младост (БЈ) 27, Јединство 25, Динамо 25, Словен 19, Ветерник 18, Врбас 18, Слобода 16, Слога 16, Инђија 14, Омладинац 14, Бачка 13, Младост (О) 9, ОФК Кикинда 7.
У 15. колу, у суботу и недељу, играће: Словен – Младост (БЈ), Врбас – ОФК Кикинда, Инђија – Железничар, Јединство – Бачка, Слобода – Нафтагас, Омладинац – Динамо, Хајдук – Слога, Младост (О) – Ветерник.

удрузење-зена-идјос

У Иђошу већ годинама делује Удружење жена, које посвећено чува и представља традицију свог краја, од обичаја и старих рецепата до културне баштине. Њихов пекмез од лудаје постао је препознатљив знак њихове вештине и чувања традиције на јединствен начин.

Ту је и Удружење винара и виноградара Шасла, познато по неговању виноградарства и производњи квалитетних вина. Заједно доприносе препознатљивости Иђоша у ширем окружењу.

 

 

полице-2122394-1920

П. Ј. (1961) из Старе Пазове, осумњичен да је извршио кривично дело убиство, ухаписили су припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди.

Он се сумњичи да је, 9. новембра, на салашу између Башаида и Торде, усмртио осамдесетшестогодишњег мушкарца из Башаида у чијој кући је боравио од почетка новембра.

П. Ј. је одређено задржавање до 48 сати и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину.

error: Content is protected !!