Најновије

akademija-prvi-sv-rat

Povodom obeležavanja 107 godina od oslobođenja Kikinde u Prvom svetskom ratu i ulaska Srpske vojske u grad u Kulturnom centru organizovana je svečana akademija pod nazivom „Odlučujuće pobede srpske vojske 1918-te“.

General major Milorad Stupar, savetnik predsednika Srbije za vojna pitanja i predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca Srbije 1990-1999. okupljenima je predstavio istorijske činjenice o oslobađanju Vojvodine 1918. godine, kao i šta je prethodilo ujedinjenju Vojvodine sa Kraljevinom Srbije.

-Banat je oslobodila Moravska divizija, Bačku je oslobodila Dunavska divizija, a Srem Drinska divizija prve armije. Među vojnicima je bila i 21.000 srpskih dobrovoljaca iz Srema, Bačke, Banata, Bosne i Dalmacije koji su se predavali na ruskom frontu. U Rumuniji su formirane prva i druga dobrovoljačka jedinica koja se borila na strani Rumuna, pa u Dobrudži postoji i spomenik srpskom vojniku. Posle toga su ove jedinice prebačene na Solunski front koji je probijen 15. septembra 1918. godine srpskom vojskom. Srpska vojska, pored toga što je oslobodila Vojvodinu, omogućila je i da se ostvare politički zahtevi srpskog naroda da se ujedine. Opredeljenje je bilo pripajanje Srbiji.  – rekao je general major Stupar.

Stanje u južnoj Ugarskoj u to vreme predstavio je penzionisani pukovnik Sreten Egić.

Okupljene je pozdravio i predsednik Skupštine grada Dušan Popeskov.

-Dan oslobođenja Kikinde je izuzetno važan datum u našoj istoriji. Nijedan narod na kugli zemaljskoj nije dao toliki danak u krvi u borbi za slobodu. Naša dužnost, kao potomaka, je da se sećamo i da ne dozvolimo da se zaborave hrabrost i junaštvo naših predaka – dodao je Popeskov.

A.Đ.

ETS-2

U Ekonomsko-trgovinskoj školi u Kikindi održana je dvodnevna obuka za početnike u poslovanju, namenjena četvrtom razredu smera komercijalista. Tribinu je organizovala škola u saradnji sa Regionalnim centrom za društveno-ekonomski razvoj – Banat iz Zrenjanina, uz podršku Ministarstva privrede i Razvojne agencije Srbije. Predavač je bio Dejan Nenadović iz RCR – Banat, dok su organizacioni deo u školi vodili nastavnici ekonomskih predmeta Dubravka Varađanin i Stanislav Zavišin.

Maturant komercijalista Marko Rađanin rekao je da su ovakva predavanja veoma korisna za njega i ostale maturante ETŠ.

-Predavanje je lepo osmišljeno i korisno. Sviđa mi se što smo mogli toliko toga da saznamo i što ćemo dobiti sertifikat sa kojim kasnije možemo da otvorimo svoju firmu. Za sada nemam konkretnu ideju za sopstveni biznis, ali ako budem želeo, sada tačno znam kako to da uradim, jer nam je predavač vrlo jasno objasnio i približio temu – istakao je Marko.

Profesor Stanislav Zavišin objasnio je da se slične tribine u Ekonomskoj školi organizuju već dve decenije.

-Ovakav vid aktivnosti koristan je i za učenike, i za školu, i za sam grad. Za učenike, jer im daje alatke za budući razvoj. Grad će dobiti nove, mlade preduzetnike. A Ekonomska škola na ovaj način postaje jedan od glavnih pokretača stvaranja mladih preduzetnika u našem gradu – kazao je Zavišin.

On je podsetio da prosečan preduzetnik u Srbiji danas ima oko 45 godina, što nije dobro za budućnost države.

-Zato mi želimo da dobijemo što više mladih preduzetnika. U poslednje tri godine, od kako realizujemo konkretno ovu tribinu, u Kikindi su se pojavile firme čiji su osnivači nekada bili učenici na ovim predavanjima. Očekujemo da će ih u budućnosti biti još više – objasnio je Zavišin i dodao da će, nakon komercijalista, istu obuku pohađati i maturanti smera ekonomski tehničar.

Dejan Nenadović, projektni menadžer RCR – Banat, naveo je da je reč o obuci za početnike u poslovanju koju ova institucija godinama organizuje u više škola.

-Cilj je da učenicima predstavimo mogućnosti koje imaju nakon školovanja. Bavimo se temama kao što su motivi i osobine preduzetnika, koraci u registraciji kompanije, izvori finansiranja, porezi i doprinosi. Drugi deo radionice posvećen je pisanju i izradi biznis plana, gde učenici, na osnovu svojih ideja, uče kako se taj plan priprema – naveo je Nenadović, dodajući da se program, koji je koncipirala Razvojna agencija Srbije, trenutno realizuje i u Zrenjaninskoj gimnaziji i na Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu.

Jedan od ključnih prednosti projekta je sertifikat o završenoj obuci o poslovanju koji učenici dobijaju po završetku. Taj dokument izdaje Ministarstvo privrede i on je, naglašava Zavišin, odmah iza školske diplome po značaju za svršenog srednjoškolca.

-Sa tim uverenjem naši đaci mogu da konkurišu kod državnih fondova, kao što su Nacionalna služba za zapošljavanje ili Fond za razvoj Srbije, i ostvare pravo na određena bespovratna sredstva za otvaranje firme. U drugim institucijama ovakvi sertifikati se plaćaju, dok ih naši učenici dobijaju besplatno – istakao je profesor Zavišin. Podsetio je i da država trenutno značajno pomaže nove kompanije i one koji planiraju da pokrenu posao, pa iznosi za start-ap podršku idu i do šest miliona dinara.

Sve veći odziv učenika iz godine u godinu pokazuje da među mladima u Kikindi postoji interesovanje za preduzetništvo. Ekonomsko-trgovinska škola ovakvim programima ne samo da osnažuje preduzetnički duh svojih đaka, već direktno doprinosi stvaranju nove generacije lokalnih privrednika, na dobitak čitave zajednice.

oslobodjenje-prvi-sv-rat-(1)

Povodom Dana oslobođenja Kikinde u Prvom svetskom ratu, 20. novembra, položeni su venci na spomen kosturnicu na Železničkom groblju, na spomen ploču brigadiru Ristiću i na spomenik kralju Petru I Karađorđeviću. Dužnu poštu precima odali su predstavnici Grada Kikinde, Vojske Srbije, i boračkih organizacija.

Već tokom večeri 18. novembra prethodnice srpske vojske počele su da ulaze u naš grad. Na čelu konjičke izvidnice ušao je kapetan Milan Gudović, a konačno 20. novembra 1918. u 11 sati u Kikindu, kao oslobodioci, ušli su pripadnici čuvenog srpskog pešadijskog Gvozdenog puka na čelu sa brigadirom Dragutinom Ristićem i potpukovnikom Mihajlom Kovačevićem. Na spomen ploču čuvenom brigadiru venac su položili gradonačelnik Mladen Bogdan i predsednik Skupštine grada Dušan Popeskov. Gradonačelnik  je rekao da je ovaj datum važan i zbog činjenice da je prvi put srpska vojska kročila u Kikindu.

-Pre 107 godina su ispunjeni snovi srpskog naroda sa ovog prostora da dočekaju srpsku vojsku i srpsku zastavu, da dožive oslobodioce. Od samog osnivanja Kikinde postojala je težnja Srba da se pripoje matici, a vodeći računa o sunarodnicima drugih nacionalnosti. Oslobođenjem je  i ostvarena je težnja srpskog naroda u Banatu i čitavoj Vojvodini da se ujedini sa Srbijom, što je i izglasano 25. novembra na prisajedinjenju na kojem su bili i naši preci – istakao je gradonačelnik Bogdan.

Važno je čuvati kulturu sećanja na sve one koji su se borili, ali i dali živote za slobodu, rekao je prvi čovek grada i dodao:

-Svi treba da budemo zajedno kada se obeležavaju važni datumi, bez obzira na političke razlike i mišljenja.  Neophodno je da mlađe generacije saznaju više o učešću Kikinđana i dobrovoljaca u Prvom svetskom ratu

U spomen kosturnici sahranjeno je 184 vojnika iz Srbije, Rusije i Rumunije. Od tog broja 64 je iz ondašnje Kraljevine Srbije, 61 je ruski, a 21 rumunski vojnik. Među palim borcima je i 24 Kikinđana.

A.Đ.

slepi-kozarcanke-(2)

Članice udruženja žena „Novi Kozarci“ organizaciji slepih „Severni Banat” donirale su sredstva prikupljena na ovogodišnjoj Pitijadi. Kako je istakla predsednica udruženja žena Boja Oljača svake godine novac od prodaje pite krompiruše za Ginisa poklanja se onima kojima je najpotrebniji. Ove godine održana je 15. Pitijada.

-Naše udruženje osnovano je 1976. godine sa misijom da pomogne starim i nemoćnim osobama u Novim Kozarcima, a kako godine prolaze mi se trudimo da pomoć pružimo svima. Pored humanitarnog rada želimo da očuvamo i promovišemo običaje, umeće  i stvaralaštvo žena sa sela, ali i da sačuvamo tradiciju koje su donele naše bake 1945. godine kada su se doselile u ove krajeve – navela je Boja Oljača.

Jagoda Nakrajkućin, predsednica organizacije „Severni Banat“  zahvalila je Kozarčankama i istakla da svaka pomoć dobro dođe.

-Članice udruženja žena pokazale su humanost i dobročinstvo. Obradovale su nas i tradicionalnim jelima pitom krompirušom i kolačima koje često predstavljaju na svim manifestacijama na kojima učestvuju – napomenula je Jagoda Francuski.

Udruženje slepih „Severni Banat“ ima 150 članova.

A.Đ.

smart

Na jesenjoj sednici Parlamenta privrednika Regionalne privredne komore Severnobanatskog upravnog okruga u Kikindi dodeljene su nagrade pojedincima i privrednim društvima koji su svojim poslovnim rezultatima obeležili prošlu i ovu godinu.

Nagradu za regionalnog lidera dobio je Živa Bajšanski, direktor i vlasnik „Bajša Agrara“ iz Kikinde.

Za poseban doprinos razvoju privrede regiona u sektoru poljoprivrede nagrađena je firma „Ninkov“ doo iz Bašaida, dok je isto priznanje u sektoru usluga pripalo preduzeću za informatički inženjering „BUS Computers“ iz Kikinde.

Kao i svake godine dodeljene su i jubilarne nagrade Privredne komore, a ovogodišnji lauerati su kikindsko privatno trgovinsko preduzeće „Royal Trade“ za tri decenije rada, dok su povodom 20 godina postojanja nagrade pripale „Labinprogresu“ iz Novog Kneževca, kikindskom „Rolomontu“, privrednom društvu „Vojvođanin“ iz Mokrina i bašaidskom „Ćorić agraru“.

Mediji-(5)

Sakupljanje mešanog ambalažnog otpada iz novih kanti je u toku – bez dodatnih troškova za građane. 

Tokom meseca novembra uspešno je sakupljen otpad sa prve rute obuhvaćene oktobarskom podelom kanti, dok će se preostale rute nastaviti redovno obrađivati prema planiranom rasporedu.

Raspored odvoza, koji su građani dobili prilikom preuzimanja kanti, dostupan je i na zvaničnom sajtu kompanije FCC radi lakše i brže informisanosti.

Važno: nema dodatnih troškova za građane

Još jednom naglašavamo da niti dodeljene kante, niti usluga njihovog pražnjenja i odvoza mešanog ambalažnog otpada neće biti dodatno naplaćivani.
Građani nemaju nikakvih dodatnih troškova u vezi sa ovim procesom; kompletna usluga obuhvaćena je postojećim sistemom upravljanja otpadom.

Ne bacati zaprljanu ambalažu u kantu za mešani ambalažni otpad!

U kantu za mešani ambalažni otpad odlaže se čista plastična, metalna, papirna i kartonska ambalaža. Zaprljana ambalaža, poput čaša i posuda od jogurta, mleka ili masnih proizvoda, ne treba da se odlaže u posudu za mešani ambalažni otpad

Razlog je jasan i ekološki važan: kontaminirani otpad stvara neprijatne mirise, može privući životinje i insekte, ali i umanjuje mogućnost reciklaže. Čista ambalaža je ključna za efikasno upravljanje otpadom i smanjenje zagađenja.

Edukacija najmlađih već od naredne nedelje

Od naredne nedelje počinju i edukativne radionice za decu u školama i vrtićima.
Cilj je da se najmlađima, kroz zanimljive i prilagođene aktivnosti, približe važnost reciklaže, selekcije otpada i brige o okolini. Ulaganje u znanje dece predstavlja ulaganje u čistiju, zdraviju i održivu budućnost.

Pozivamo sve građane da nastave sa odgovornim odvajanjem ambalažnog otpada i tako pomognu unapređenju lokalnog sistema reciklaže.
Svaka pravilno odložena ambalaža znači manje otpada na deponijama i više materijala koji se može ponovo iskoristiti, poručuju iz kompanije FCC.

ofk-kikinda

U sudaru dvaju najslabije plasiranih timova srpskoligaške „Vojvodine”, minulog vekenda na severu Banata, Kikinđani i Omoljičani odigrali su bez pobednika – 1:1. Popriličan broj prilika nije iskorišten na obe strane, a trener OFK Kikinde Vladimir Kitanović priznaje da njegov tim u prvoj polovini prvog dela nije bio na potrebnom nivou.
– Nakon toga smo se za sve pitali, dominirali i imali inicijativu. U drugom delu, na vreme smo postigli gol i nakon toga imali još tri ili četiri dobre šanse, a na kraju smo kažnjeni, smatram nezasluženo. Jednostavno, nismo znali da privedemo kraju utakmicu, koja nam je život značila. Sada će sve biti mnogo teže, a, imajući u vidu i druge rezultate, ne znam ni koliko je nadoknadivo ono što smo prosuli – kaže Kitanović.
U poslednjem jesenjem kolu, severnobanatski srpskoligaš gostovaće Vrbasu.
– Čeka nas teško gostovanje, duel protiv neugodne ekipe. Ipak, moramo da verujemo da možemo do pozitivnog rezultata, uz uslov da budemo hrabri kao protiv Omoljičana, ali i za nijansu iskusniji i skoncentrisaniji – jasan je Kitanović.
D. P.

Rezultati 14. kola: Sloga – Sloboda 2:1, Naftagas – Omladinac 2:0, Dinamo – Jedinstvo 0:0, Bačka – Inđija 2:1, OFK Kikinda – Mladost (O) 1:1, Veternik – Sloven 3:2, Mladost (BJ) – Hajduk 2:1, Železničar – Vrbas 4:0.
POREDAK: Železničar 31, Hajduk 28, Naftagas 27, Mladost (BJ) 27, Jedinstvo 25, Dinamo 25, Sloven 19, Veternik 18, Vrbas 18, Sloboda 16, Sloga 16, Inđija 14, Omladinac 14, Bačka 13, Mladost (O) 9, OFK Kikinda 7.
U 15. kolu, u subotu i nedelju, igraće: Sloven – Mladost (BJ), Vrbas – OFK Kikinda, Inđija – Železničar, Jedinstvo – Bačka, Sloboda – Naftagas, Omladinac – Dinamo, Hajduk – Sloga, Mladost (O) – Veternik.

udruzenje-zena-idjos

U Iđošu već godinama deluje Udruženje žena, koje posvećeno čuva i predstavlja tradiciju svog kraja, od običaja i starih recepata do kulturne baštine. Njihov pekmez od ludaje postao je prepoznatljiv znak njihove veštine i čuvanja tradicije na jedinstven način.

Tu je i Udruženje vinara i vinogradara Šasla, poznato po negovanju vinogradarstva i proizvodnji kvalitetnih vina. Zajedno doprinose prepoznatljivosti Iđoša u širem okruženju.

 

 

police-2122394-1920

P. J. (1961) iz Stare Pazove, osumnjičen da je izvršio krivično delo ubistvo, uhapisili su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi.

On se sumnjiči da je, 9. novembra, na salašu između Bašaida i Torde, usmrtio osamdesetšestogodišnjeg muškarca iz Bašaida u čijoj kući je boravio od početka novembra.

P. J. je određeno zadržavanje do 48 sati i on će, uz krivičnu prijavu, biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Zrenjaninu.

error: Content is protected !!