Најновије

nenin-2

Књижевни историчар, критичар и есејиста проф. др. Миливој Ненин, дописни члан САНУ, овогодишњи је двоструки лауреат манифестације Дани Теодора Павловића, коју организује Банатски културни центар у сарадњи са Матицом српском. Ненину су припале награда „Теодор Павловић“ за животно дело и награда за најбољу књигу, за дело „С обе обале: огледи, прикази и цртице“ (СКД, „Просвјета“, Загреб, 2024).

Свечана додела биће одржава 22. новембра у 12 часова у Банатском културном центру у Новом Милошеву, у склопу отварања 26. Дана Теодора Павловића. Управо овакав јубилеј и двоструко признање Ненина сврстава међу ретке ауторе који су током историје манифестације понели оба признања, уз имена каква су Владета Јеротић, Василије Крестић, Јован Зивлак, Селимир Радуловић и Драган Станић.

Овогодишњи Дани Теодора Павловића, под покровитељством Општине Нови Бечеј, доносе богат и разноврстан програм током новембра и децембра. Након свечаног отварања, од 24. до 27. новембра у ОШ „Др Ђорђе Јоановић“ биће приказиван филм „Кајмакчалан“ Драгана Гавриловића и Бориса Трбића, намењен ученицима школског узраста.

У Банатском културном центру ће 6. децембра бити представљање нових књига Радована Влаховића – „Прид дућаном оде век“, „Како сам се светио женама“ и „Водичи златног телета“, уз пратећу документарну изложбу посвећену његових педесет година стваралаштва.

Програм се завршава 22. децембра предавањем проф. др. Драгана Станића, председника Матице српске, о Теодору Павловићу као уреднику летописа Матице српске, намењеним ученицима и грађанима.

Миливој Ненин (Лок, 1956) аутор је 26 књига и приређивач 43 издања, чиме је оставио дубок траг у савременој српској књижевној науци. Писао је о кључним именима српске књижевности  – Црњанском, Андрићу, Павићу – али је у књижевни живот вратио и ауторе који су деценијама били потиснути или заборављени, међу којима су Светислав Стефановић, Даница Марковић и Милета Јакшић.

Његови радови обухватају широк распон тема: од историје српске књижевне периодике (Крфски Забавник, Књижевни Југ, Идеје), преко приређивања преписке српских писаца, до оштрих и аналитичних књижевнокритичких текстова. Према оцени стручног жирија, Ненино стваралаштво одликују истраживачка страст, „неуморно трагање за чињеницама“ и ретка способност да и најсложеније књижевне феномене представи јасно, поуздано и привлачно широком кругу читалаца.

Његова дела, како се истиче у предлогу за награду, подстичу читаоце да преиспитају утврђене судове и сагледају српску књижевност из нових перспектива, што га сврстава међу најзначајније савремене проучаваоце књижевне историје.

bolnica-donacije-(23)

Покрајинска влада ће са укупно 30 милиона динара финансирати набавку медицинске опреме за потребе Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици и Опште болнице у Кикинди, одлучено је на данашњој седници Покрајинске владе којој је председавала председница Маја Гојковић.

Кикиндска Болница добиће ендоскопски стуб са гастроскопом и колоноскопом, чија је вредност 14 милиона динара. Та установа тренутно поседује ендоскопски стуб стар око 20 година. Набавка новог апарата неопходна је ради повећања квалитета услуга које се пружају пацијентима, прецизнијих и поузданијих резултата рада, као и веће сигурности лекара и особља.

mokrin-krst-3PG

Црквена и Варошка слава Свети Архангел Михаило биће обележена сутра, 21. новембра, у Мокрину.  У 9 сати у цркви је света Литургија, након које ће у Галерији Дома културе бити резање славског колача у присуству кума славе Марка Ракина, представника села, града и мештана.

Ове године, како истиче председник Савета МЗ Мокрин Горан Ристић, захвалнице ће добити представници ДВД-а и КУД-а „Мокрин“. Слава ће бити прилика и да се резимира шта је током године урађено у Мокрину, као и да се најаве планови за наредну.

Подсетимо и да је црква Светог Архангела Михаила је споменик културе у непокретно је културно добро од изузетног значаја. У њој  се налази висока барокна олтарска преграда, са дрворезбарским радом рокајних мотива, и то  је први  сликарски подухват Теодора Илића Чешљара по доласку са школовања на бечкој Академији. То је уједно и једини у потпуности сачуван Чешљаров иконостас.

Свети Архангел Михаило сматра се чуварем православне вере и борцем против јереси.

saobracaj-teretna-vozila-(4)

До 23. новембра, у 34 европске државе чланице организације РОАДПОЛ (мрежа саобраћајних полиција Европе), биће спроведена међународна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на откривање и санкционисање прекршаја које чине возачи аутобуса и теретних возила.

Саобраћајна полиција ће патроле првенствено усмеравати на путеве са најинтензивнијим саобраћајем аутобуса и теретних возила и контролисаће поштовање одредби Закона о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима, начин превоза терета, као и испуњеност општих услова за учешће возача теретних возила и аутобуса у саобраћају, наводи се у саопштењу МУП-а.

У циљу унапређења безбедности деце у саобраћају, током трајања акције посебан акценат биће на контроли аутобуса којима се врши превоз деце на екскурзије и рекреативне наставе, као и аутобуса којима се обављају други видови организованог превоза деце.

Министарство унутрашњих послова још једном апелује на одговорна лица у школама, спортским клубовима и културно-уметничким удружењима да обавезно пријаве сваки организовани превоз деце.

Припадници саобраћајне полиције доследно ће контролисати да ли аутобуси и возачи аутобуса испуњавају услове и неће дозволити отпочињање превоза док не буду испуњени сви услови прописани Правилником о начину обављања организованог превоза деце.

biblioteka-jubilej-(9)

Народна библиотека „Јован Поповић” у уторак, 18. новембра, низом догађаја обележила је  180 година постојања и рада. Једна од најстаријих установа културе као Српска читаоница отворена је 1. маја 1845. године и од тада до данас није мењала своју намену. Током готово два века постојања, библиотека је чувар писане речи, центар културних дешавања и место сусретања свих генерација читалаца.

 

Свечану академију поводом значајног јубилеја уприличеној у Библиотеци увеличали су гости и представници културног и друштвеног живота града. Све присутне поздравила је Наташа Баштовановић, помоћница покрајинске секретарке за културу, јавно информисање и верске заједнице која је истакла важност ове установе културе. И градоначелник Младен Богдан, обраћајући се присутнима, рекао је да Народна библиотека као установа културе  дубоко уткана у идентитет нашег града.

-Народна библиотека „Јован Поповић“ је један од најсветлијих стубова културе Кикинде. Хвала свима који су 180 година чували књигу и дух знања у нашем граду. У годинама пред нама наш задатак је да очувамо и унапредимо рад најстарије установе културе на овим просторима. Уз тек 250 књига, руком писане новине „Кикиндско звоно“ и снажну жељу за просвећивањем, положени су темељи који су одолели ратовима, селидбама и времену. Из те читаонице настала је јавна библиотека, а од 1952. године носи име Јована Поповића, писца и нашег суграђанина. Од 2.500 књига 1945. до више од 195.000 данас, од једне просторије до девет огранака и статуса матичне библиотеке Севернобанатског округа , ово је прича трајања, раста и преданости – навео је градоначелник Богдан.

Осим неговања писане речи Библиотека је ту да знање чини доступним, прецизирала је в.д. директорица Дуња Бркин Трифуновић.

-За ових 180 година наша установа прошла је кроз ратове и разарања, али када постоји племенит циљ којем тежите, ништа није тешко. Сигурна сам да је то био мотив и наших оснивача који су се одрекли своје имовине у корист других људи. Трудимо се да чувамо пламен знања, да га учинимо доступним свима и да негујемо свест о целоживотном учењу. Сви ми који радимо у овој установи посвећени смо свом послу. Наша зграда је предивна, али она захтева константна улагања у чему имамо помоћ града, покрајине и републике – прецизирала је Дуња Бркин Трифуновић.

Академији је присуствовала и Маријана Мирков, чланица Градског већа.

-Од оснивања до данас Народна библиотека мењала је свој назив и простор, али од првих дана до данас остала је мисија да се негује култура читања и образовања. Ово је јубилеј свих Кикинђана јер је ова установа храм знања подједнако важан за најмлађе и најстарије суграђане. Хвала свима  који су деценијама чували и сачували наше благо – додала је Маријана Мирков.

Први пут уручене су захвалнице библиотекарима без којих ниједна Библиотека не би постојала, тако да су награђене Марица Миљановић, Љиљана Марковљев и Марија Танацков. Нису заборављени ни највернији читаоци, као ни пријатељи установе.

На сајту Народне библиотеке објављена је дигитална збирка Јована Поповића, а у наредном периоду она ће бити обогаћена новим садржајима. У плану је и раздвајање дечијег и омладинског одељења јер је тинејџерима потребан сопствени кутак.

A.Ђ.

nagrade-biblioteka-7

Народна библиотека „Јован Поповић“ данас обележава велики јубилеј – 180 година постојања, а тим поводом данас су додељене и награде најуспешнијим учесницима литерарног и ликовног конкурса „Моја библиотека“. На конкурс је стигло око 200 радова из Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Грчке, на српском и мађарском језику. Жири је доделио више од 30 награда и похвала, а награђено је и осам ликовних радова најмлађих.

-Ове године смо желели да деца пишу баш о библиотеци, као простору маште и знања. Нијансе су одлучивале, а добили смо чак и један „мали роман“ – рекла је в.д. директорка Дуња Бркин Трифуновић, истичући да је циљ да се деца подстакну да пишу, цртају и развијају креативност.

Међу награђенима је и Лара Петков, ученица 5. разреда ОШ „Јован Поповић“, једна од добитника прве награде у литерарној категорији.

-Волим да пишем и веома сам срећна што је баш мој рад добио прву награду. Другарима бих поручила да се не плаше да пробају, осећај је предиван – поручила је Лара.

Павле Ђурин, малишан из вртића „Плави Чуперак“, један је од добитника награде за цртеж на ком је приказана управо библиотека „Јован Поповић“.

-Ја сам пун маште и знам лепо да цртам. Библиотека је најлепша на свету, јер увек има нових и занимљивих књига. За конкурс сам сазнао од васпитачица Дијане и Ренате, које су најбоље васпитачице на свету – објаснио је Павле.

Награде су уручиле библиотекарке које годинама раде са децом, Даринка Маљугић и Оливера Шушница. Конкурс је још једном показао да кикиндска библиотека не само да чува књиге, већ ствара и нове генерације читалаца, негујући љубав према књизи од вртићког узраста.

Т. Д.

CDA-9536-w1024

Деда Мраз ће, заједно са Снежном краљицом, и својим помоћницима, у суботу, 22. новембра у 17 сати, испред Градске куће донети „Кутију жеља“. Драги малишани, напишите писма са новогодишњим жељама како бисте их предали најпознатијем деки на свету. Потребно је читко да се напише име и презиме детета, колико има година, жељу, тачну адресу и број телефона родитеља или старатеља. Писмо треба да се убаци у кутију и уколико сте, драга децо,  били добри, Деда Мраз ће вам сигурно испунити жељу.

Значај и лепота даривања циљ је традиционалне акције коју на овакав начин организује само наш град. Жеља је да се за Нову годину обрадују сви малишани. Град и донатори заједнички ће обезбедити поклоне који ће обрадовати малишане како у граду, тако и на селима и улепшати им празнике. Ово је 13 година да се организује ова активност и како је и ранијих година истакнуто ово је једна од најлепших акција локалне самоуправе.

Jovan-Popovic-8

На дан рођења књижевника Јована Поповића, 18. новембра, Основна школа која носи његово име обележила је Дан школе и 75 година постојања. Ходници и учионице били су испуњени дечијом грајом, музиком, рецитацијама и радионицама посвећеним овогодишњој теми „Колико се познајемо“, којом је школа одлучила да у први план стави пријатељство, емпатију и разумевање међу ученицима.

Након свечане приредбе са музичким тачкама и рецитаторским наступима, ученици су наставили дружење у учионицама, кроз радионице и квизове у којима су проверавали колико заправо знају једни о другима. Неколико недеља раније, ђаци су добили формуларе са личним питањима – од омиљене боје до најбољег друга.

На Дан школе, одељенске старешине су формирале екипе од по три ученика и читале им одговоре са формулара како би погодили о ком другу се ради. Најуспешније екипе награђене су медаљама и слаткишима а нижи разреди имали су сличне, узрасту прилагођене активности.

Директорка школе Јелена Крвопић истиче да је овакав начин обележавања Дана школе постао препознатљив за ову образовну установу: радионице, заједништво и активно учешће све деце.

-Одлучили смо да наше ученике окренемо једне ка другима и да их подсетимо колико су пријатељство и емпатија важни – рекла је Крвопић.

Како наглашава, циљ је да сваки ученик осети да је овај дан посвећен управо њему, али и да научи колико је важно да види другаре поред себе, да их боље упозна и разуме.

Једно од одељења другог разреда отишло је и корак даље, осмисливши акцију „Књига за знање, слаткиш за другаре“. Они су прикупили више од седамдесет књига и лектира које ће поклонити школској библиотеци, док су слаткише наменили међусобном даривању. На тај начин, малишани су повезали љубав према читању са културом дељења и пажње према другима, што је још један од начина да се учврсте вршњачке везе у школском колективу.

Обележавању Дана школе присуствовао је и члан Градског већа задужен за образовање, Тихомир Фаркаш, који је истакао да ОШ „Јован Поповић“ већ деценијама препознају по доброј атмосфери и посвећености деци.

-Локална самоуправа стоји уз школу „Јован Поповић“ и подржава све активности које она организује. Ово је једна лепа школа у којој се осећа домаћинска атмосфера. Увек је задовољство доћи овде. Родитељима, деци и запосленима честитам дан школе и желим да наставе да нижу успехе – поручио је Фаркаш.

Школа данас има 302 ученика распоређених у 16 одељења, а жеља колектива, како каже директорка, јесте да наредне године донесу „нека лепша времена“ за све школе. Управо овакви дани показују колико је школа важан ослонац заједнице – место где деца не уче само градиво, већ и како да буду бољи другари, пажљиви саговорници и активни учесници у животу своје средине.

Т. Д.

Milos-Zivanovic

Жири за доделу књижевне награде „Јован Поповић“ Милана Грбић, Валентина Кнежевић и Звонко Карановић (председник) једногласно је донео одлуку да  признање за 2025. годину припадне Милошу Живановићу из Београда за рукопис поеме „Обале добре воде“. У конкуренцији се нашло 217 наслова, а Милош Живановић је награђен плакетом, као и објављивањем рукописа у издању „Партизанске књиге“.

Поема „Обале добре воде“, писана као септет, истиче се по поетској и поетичкој сложености, семантичкој вишеслојности, те стилском и језичком мајсторству. Развијајући средишње мотиве губљења домовине и расељеништва услед историјских ломова, дело не пропитује узроке тих ломова већ наглашава разорну снагу и последице које они неминовно остављају на појединце и заједнице, битно одређујући њихове егзистенције али и поимање сопственог идентитета. Иако полази из јасно назначеног контекста распада Југославије почетком 90-их година прошлог века, универзалност централне теме постигнута је, уверљиво, на неколико нивоа – литерарно, идејно и значењски. Низањем слика по принципу асоцијација и аналогија исткана је сложена мрежа личних и колективних сећања и доживљаја, а бројним референцама суптилно се упућује на понављања историјских процеса кроз епохе на Балкану, у Европи, али и било којој територији од постанка цивилизације, стоји у образложењу жирија.

Милош Живановић (1976) је аутор шест књига песама, прозних текстова  и романа.

Регионалну књижевну награду „Јован Поповић“ на годишњем нивоу додељује издавачка кућа „Партизанска књига“ у знак промоције савремене регионалне књижевности, као и симбол сећања на великог кикиндског, српског и југословенског писца. Доделу признања подржало је Министарство културе.

 

accident-1316860-1280

Сајанац Б.Ј. стар 41 годину, возач „опел вектре“ зрењанинских регистарских таблица погинуо је у понедељак увече у саобраћајној несрећи која се догодила на путу Иђош – Сајан. Са њим је, на месту сувозача, био и његов 17- годишњи син који је лакше повређен.

Несрећа је Полицијској управи пријављена нешто пре поноћи, а како сазнајемо Б.Ј. је ишао из правца Сајана ка Иђошу и током скретања у десно, а највероватније услед неприлагођене брзине, преврнуо се у канал.

На лице места врло брзо стигле су дежурне екипе саобраћајне полиције и Хитне помоћи, а лекар је могао само да констатује смрт возача.

Повређени тинејџер пребачен је у Општу болнице где су прегледали дежурни лекар, хирург и педијатар. Урађена је потребна лабораторијска и радиолошка дијагностика. Након указане помоћи, пацијент је послат на кућно лечење.

На месту несреће обављен је увиђај, а главни тужилац кикиндског Основног јавног тужилаштва издао је налог да се обави обдукција тела погинулог возача.

error: Content is protected !!