Најновије

dan-polja-zito-2026-(2)

Poljoprivredna stručna služba „Kikinda“ organizovala je Dan polja strnih žita i obilazak makro ogleda ozimih strnina na oglednom polju „Kinđa“. Ovo je bila prilika da se na jednom mestu susretnu poljoprivrednici, stručnjaci, predstavnici semenarskih kuća, i da pogledaju stare i nove sorte jesenjih kultura. Predstavljeno je 66 sorti pšenice, među kojima je 13 novih sorti, 15 sorti ječma, od kojih je osam novih i četiri sorte tritikalea.

-Žetva ječma počeće već tokom vikenda, čim se prosuši zemlja. Vršidba pšenice započeti za desetak dana – saznajemo od savetodavca PSS Zorana Simića. – Za ozime kulture godina je bila puna problema. Nedostatak padavina je hroničan problem koji prati proizvodnju prethodnih nekoliko godina. Tokom oktobra prošle godine nije ih ni bilo, tako da su svi rokovi setve nikli u isto vreme. Zima je bila povoljna za ozime kulture. Već na početku proleća, u martu, imali smo 35 litara kiše manje u odnosu na višegodišnji prosek, april je prošao bez efektivnih padavina s obzirom na to da je palo četiri litra vodenog taloga po kvadratu, a maja je bilo 22 litre u dva kišna dana što je nedovoljno da bi se obezbedio prosečan prinos ozimih strnina

Pod ozimim strninama je više njiva u odnosu na prošlu godinu. Pšenice ima više na uštrb, najpre kukuruza, a potom i suncokreta.

-Prinosi ječma biće  puno bolji od pšenice. Kada je reč o žitu ima parcela na kojima roda uopšte neće biti i već se kosi kao seno tako da će rod biti šarenolik. Na oglednim poljima očekujem prosečan prinos od oko pet tona po hektaru. Osim suše, imali smo i temperature u minusi početkom maja. Trajao je tri sata i zahvatio je dva metra. Klas se nalazio na pola metra i kod pšenice koje nisu otporne na minuse prinos će izostati i do 50 odsto. I pored toga što su poljoprivrednici zasnovali više njiva pod strninama kako bi imali bolju proizvodnju, godina im nije išla na ruku – dodao je Simić.

Branislav Kockar, poljoprivrednik pod pšenicom ima više parcela u odnosu na prošlu godinu.

-Sejali smo i uljanu repicu koja je i prva zasnovana, ali sa zakašnjenjem. Nakon toga posejali smo ječam i na  kraju pšenicu. Njihovo stanje nije zadovoljavajuće. Ječam je najbolje podne op sušne uslove, a pšenica najlošije. Padavine kojih nije bilo umnogome će uticati na prinos, a pšenicu ćemo kositi za dve nedelje. I pored loših prinosa, biće žita za otkup jer ima više parcela pod ovom kulturom. Koliko ćemo otkupiti znaćemo kada krene žetva, a ista situacija je i sa kvalitetom zrna – naveo je Kockar.

I na parcelama poljoprivrednika Stojana Padejčeva žetva će početi za desetak dana:

-Zrna su mekana i štura i ova godine ne obećava. Nedostatak padavina, ali i mraz su uzeli svoj danak. Na pojedinim parcelama polovina klasa uopšte nema ništa i mnogi su već pokosili žito za senažu. Ne očekujem bolje prinose, ukoliko bude više od dve tone po jutru to će biti uspeh. Pod strnim usevima imam oko 80 jutara, od čega je 12 pod uljanom repicom koju smo ove godine počeli da uzgajamo. Na žalost, repica je takođe imala loše nicanje. Oko 50 jutara je pod kukuruzom i 60 je pod suncokretom. Nadamo se da će bar prolećne kulture ove godine imati dobar rod.

Direktor PSS Mladen Đuran podsetio je da je kikindska jedna od retkih poljoprivrednih službi koji već više od dve decenije u kontinuitetu organizuje Dan polja.

-Pored toga što poljoprivrednici mogu da pogledaju ogledna polja, imaju priliku i da se edukuju, ali i da uporede različite sorte i hibride. To je od višestrukog značaja jer im pomaže u budućoj proizvodnji. Zadovoljni smo posetom proizvođača, ali i sortimentom koji smo prikazali– zaključio je Đuran.

Lokalna samouprava i ove godine pomaže lokalne poljoprivrednike i ove godine obezbeđena su sredstva za subvencije subvencije, rekao je član Gradskog veća Đorđe Tešin koji je prisustvovao ovoj manifestaciji.

-Lokalna samouprava je partner poljoprivrednicima i novac, u iznosu od 20 miliona dinara koji se izdvaja, za  cilj ima unapređenje proizvodnje. Sredstva su ove godine uvećana za sedam miliona i dodali smo tri nove mere. Saglasnost očekujemo od Ministarstva poljoprivrede i odmah nakon toga ćemo raspisati konkurs – napomenuo je Tešin.

A.Đ.

 

ofk-kikinda

Nakon dugog niza poraza, sedam ih je bilo u crnoj seriji, radovali su se fudbaleri, zvanično još nekoliko dana, srpskoligaša sa severa Banata. U Omoljici, bilo je 4:3 za OFK Kikindu, protiv Mladosti koja će takođe od predstojeće jeseni igrati u vojvođanskoj ligi „Istok”.
– Lepo je kada se pobedi, u otvorenoj utakmici, bez obzira što meč nije imao takmičarski značaj. Drago mi je najviše zbog mlađih igrača što su dobro iskoristili ovu utakmicu, a Pašić je na kraju čak postigao i pobedonosni gol – kaže trener Milan Ćulum.
U subotu na Gradskom stadionu gostovaće Vrbas, za Kikinđane sledi oproštaj od srpskoligaškog društva, a ostaje da se vidi hoće li to istovremeno biti i rastanak sa šefom struke.
– Kada je reč o Vrbasu, pokušaćemo da zatvorimo ovosezonsku priču koliko-toliko pozitivno, dakle pobedom, a kada o meni govorimo, još uvek nisam razgovarao s ljudima iz uprave, ali bliže sam odlasku nego ostanku – jasan je Ćulum.
Rezultati 29. kola: Sloboda – Sloga 3:0, Omladinac – Naftagas 2:4, Jedinstvo – Dinamo 1:1, Inđija – Bačka 1:2, Vrbas – Železničar 1:5, Mladost (O) – OFK Kikinda 3:4, Sloven – Veternik 0:0, Hajduk – Mladost (BJ) 1:2.
POREDAK: Naftagas 69, Železničar 57, Jedinstvo 52, Hajduk 47, Sloven 45, Mladost (BJ) 43, Sloboda 40, Vrbas 40, Dinamo 40, Bačka 39, Veternik 39, Sloga 34, Omladinac 28, Mladost (O) 26, Inđija 22, OFK Kikinda 18.
U 30, poslednjem kolu, u subotu (17.30), igraće: Sloga – Hajduk, Mladost (BJ) – Sloven, Veternik – Mladost (O), OFK Kikinda – Vrbas, Železničar – Inđija, Bačka – Jedintvo, Dinamo – Omladinac, Naftagas – Sloboda.
D. P.

ck-medalje-(1)

Medaljom Crvenog krsta Srbije nagrađen je Vladimir Madžar, dugogodišnji potpredsednik kikindske humanitarne organizacije, za višegodišnju podršku, unapređenje rada kroz posebna ulaganja znanja i stručnih sposobnosti i ličnog rada, a na predlog Crvenog krsta Kikinde.

Na sednici Upravnog odbora Crvenog krsta uručeno je i priznanje „Zlatni znak Crvenog krsta Srbije“ istaknutoj volonterki dr Gordani Bistričić, za višegodišnju podršku, dobrovoljni rad i doprinos u ostvarivanju ciljeva, javnih ovlašćenja Crvenog krsta i ukupnih programskih zadataka u okviru zdravstveno-vaspitne delatnosti.

Priznanja „Srebrni znak Crvenog krsta Srbije“, dodeljena su Ljiljani Bogosavljev i Eržebet Cucić za izuzetan stvaralački rad, posebna ulaganja znanja i stručnih sposobnosti, kao i lični rad u okviru programa „Briga o starijima“ čime se izuzetno doprinosi podizanju kvaliteta i nivoa ostvarenih rezultata u okviru socijalno-humanitarne delatnosti. Istim priznanjem nagrađene su i Jelena Rosić, za podršku i dobrovoljni rad u organizaciji u Nakovu koji predstavlja doprinos ostvarivanju ciljeva, javnih ovlašćenja i programskih zadataka, Jeleni Matić, za podršku i dobrovoljni rad u OŠ „Vasa Stajić“ u Mokrinu, za doprinos i promociji humanitarnih vrednosti i solidarnosti među decom i mladima, Eriki Kormanjoš, za podršku  i rad u zdravstveno-preventivnom programu,  Dragici Stojanović Žigić, za dobrovoljni rad  kao članice Nadzornog odbora,  Gordani Rackov, za rad u OŠ „Sveti Sava“ u Kikindi, za doprinos ostvarivanju ciljeva, javnih ovlašćenja i programskih zadataka Crvenog krsta. „Srebrni znak Crvenog krsta Srbije“ dodeljen je i  Aniti Budai Đemant, za podršku i dobrovoljni rad u u OŠ „Mora Karolj“ u Sajanu, za promociju humanitarnih vrednosti i solidarnosti među decom i mladima.

Ovom prilikom dodeljene su i zahvalnice istaknutim pojedincima volonterima, za podršku u okviru promocije volonterizma, dobrovoljnog davalaštva krvi, programskih zadataka i humanitarnih vrednosti i solidarnosti među decom i mladima, kao i Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin“, Ronilačkom klubu „Orka“ i pekari „Testoteka“ .

 

autobusi-bgd-2

Saobraćajna policija podseća da se tokom juna značajno povećava broj organizovanih prevoza dece na izlete, ekskurzije i rekreativne nastave. Bezbednost dece mora biti apsolutni prioritet svih učesnika – prevoznika, vozača, organizatora i roditelja. Organizovani prevoz dece može se obavljati isključivo vozilima koja ispunjavaju propisane tehničke uslove, uz ispravnu dokumentaciju i vozače koji ispunjavaju zakonske kriterijume.

Saobraćajna policija će sprovoditi pojačane kontrole autobusa, tehničke ispravnosti i psihofizičkog stanja vozača pre polaska.

-Apelujemo na organizatore da planiraju putovanja odgovorno, a na vozače da poštuju brzinu, vreme upravljanja i odmore. Bezbednost dece zavisi od svih nas – kažu u MUP-u.

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 99 saobraćajnih nezgoda, u kojima nije bilo poginulih, a povređeno je 57 lica. Na teritoriji Policijske uprave Kikinda nije bilo saobraćajnih nezgoda prethodnog dana.

prijem-gradjana

Građani Kikinde i okolnih sela imaju priliku da svoje probleme, predloge i pitanja iznesu direktno gradonačelniku Mladenu Bogdanu i njegovim saradnicima tokom prijema u Gradskoj kući.

Prijemi se organizuje sredom prepodne kada su vrata Gradske kuće otvorena za sve koji žele da se neposredno čuje njihov glas- od komunalnih pitanja do ideja za unapređenje života u gradu i selima. Cilj ovih susreta je direktna komunikacija sa građanima i brže rešavanje problema koji utiču na svakodnevni život u lokalnoj zajednici.

Kako je protekao jučerašnji prijem za sugrađane, saznajemo od prvog čoveka grada:

-Tokom prethodnih godina nastojali smo da budemo dostupni građanima i da kroz svakodnevnu komunikaciju rešavamo pitanja koja su im važna. Sada tu praksu dodatno uređujemo i uvodimo redovne, zvanične termine za prijem građana u Gradskoj kući, kako bi svako imao priliku da u direktnom razgovoru iznese svoje predloge, inicijative, primedbe ili probleme. Svake srede, od 9 do 12 časova, moji saradnici i ja razgovaraćemo sa sugrađanima o različitim temama – od komunalne infrastrukture, saobraćaja i uređenja naselja, do socijalnih pitanja i svih drugih oblasti koje su značajne za kvalitet života u našem gradu- kaže gradonačelnik Bogdan za KIKINDSKI portal.

Da bi došli do razgovora sa gradonačelnikom, građani treba da zakažu termin. Zakazivanje je moguće telefonom na 0230/410-105 ili putem mejla gradonacelnik@kikinda.org.rs.

 

 

mali-mat-ples-2026-(8)

Učenici četvrtih razreda šest gradskih osnovnih škola izveli su „Mali maturantski ples“. Na inicijativu ADZNM „Gusle“ u KSC „Jezero“ četvrtu godinu zaredom organizovana je manifestacija u okviru koje su đaci pokazali koje tradicionalne igre su savladali na časovima fizičkog vaspitanja u školama, a sa njima su bili i njihovi drugari iz Škole folklora „Gusala“.

Zoja Rodić, učenica je četvrtog razreda OŠ „Žarko Zrenjanin“  i kako kaže nije bilo teško  naučiti korake:

-Igrali smo „Malo kolo“ odnosno „Kolo vodi Vasa“, „Šuškavac“, „Osmicu“, „Vlajnu“ i „Užičko kolo“. Svi smo uzbuđeni što učestvujemo i što imamo puno publike.

Više od 300 učesnika igrom se oprostilo od svojih učitelja, a učestvovale su škole: „Sveti Sava“, „Žarko Zrenjanin“, „Đura Jakšić“, „Jovan Popović“, „Vuk Karadžić“ i „Feješ Klara“ u kojima se od septembra radi na ovo projektu.

-„Mali maturantski ples“ je za nas veoma važan i pokazao je da naša deca rado uče da igraju narodne igre – rekao je direktor ADZNM „Gusle“ Zoran Petrović. – Poseban akcenat je na „Malom kolu“ koji je, na našu inicijativu, upisan u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa. U toku je rad na još jednom elementu koji želimo da zaštitimo. Ovoga puta reč je o običaju. Želimo da se pohvalimo i činjenicom da su „Gusle“ od prošle nedelje zvanično akreditovane pri UNESKO-u.

Projekat su podržali lokalna samouprava i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Male maturante sa tribina su podržali njihovi roditelji, a podršku plesu pružili su i predstavnici grada, na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom.

-Naši osnovci su uz maturantski ples zakoračali u više razrede. Grad je tu da pruži sve što može da se „Mali maturantski ples“ realizuje na zadovoljstvo, pre svega, učenika. Siguran sam da će i naredne generacije đaka četvrtog razreda biti deo ovog projekta – precizirao je Bogdan.

Ples je organizovan kao završetak projekta koji su zajednički realizovali umetnički rukovodioci i asistenti ADZNM „Gusle“ i škole.

A.Đ.

 

 

 

dan-polja-strnine-(6)

Poljoprivredna stručna služba „Kikinda“ na oglednom polju „Kinđa“, sutra (četvrtak) organizuje „Dan polja  strnih žita“. Ovo je prilika da se na jednom mestu susretnu poljoprivrednici, stručnjaci, predstavnici semenarskih kuća, kao i da pogledaju hibride pšenice, ječma i uljane repice, među kojima ima i novih sorti.

Okupljanje je zakazano za 10 sati, posle čega će biti organizovan obilazak terena pod pomenutim kulturama. Nakon toga predviđeno je vreme za diskusiju.

jefimija-zavrsni-koncert-(3)

Studio plesa ,,Jefimija“ u OŠ,, Gligorije Popov,, u Rusko Selu“ organizovao je treći završni koncert plesnih i folklornih grupa.

Gosti na koncertu bili su mališani iz vrtića „Bubamara“ iz Ruskog Sela i članovi kulturno-umetničkih društava ,,Izvor“ iz Nakova i ,,Đura Jakšić“ iz Srpska Crnja.

 

-Koncert je bio kruna još jedne uspešne sezone tokom koje smo vredno radili, usavršavali se i ostvarili  zapažene rezultate. Pokazali  smo talenat, trud i ljubav prema plesu. Iako se sezona privodi kraju, naše članice očekuje nastup u školi „Milivoj Omorac“ u Iđošu, a za vikend i plesno takmičenje u Zrenjaninu – ističu u studiju plesa.

A.Đ.

 

 

gradska-kuca-(2)

Građani Kikinde i okolnih sela u prilici su da u direktnom razgovoru iznesu svoje predloge, pitanja, sugestije i probleme gradonačelniku Mladenu Bogdanu i njegovim saradnicima u okviru prijema građana u Gradskoj kući.

Prijem građana biće organizovani sredom, u periodu od 9 do 12 časova, u Gradskoj kući. Cilj ove aktivnosti je da se građanima omogući neposredna komunikacija sa predstavnicima lokalne samouprave i da se zajednički pronađu rešenja za pitanja od značaja za svakodnevni život u gradu i naseljenim mestima.

Svi zainteresovani sugrađani koji žele da razgovaraju sa gradonačelnikom Kikinde i njegovim saradnicima potrebno je prethodno da zakažu termin.

Zakazivanje je moguće putem telefona 0230/410-105 ili slanjem elektronske pošte na adresu gradonacelnik@kikinda.org.rs.

Iz Gradske uprave pozivaju građane da iskoriste mogućnost neposrednog razgovora sa predstavnicima lokalne vlasti i aktivno učestvuju u rešavanju pitanja važnih za razvoj grada i kvalitet života u lokalnoj zajednici.

error: Content is protected !!