Култура

viber_image_2022-10-23_12-08-34-558

Манифестација ,,Сусрети ветерана културно-уметничких и певачких друштава” у Врњачкој Бањи окупила је велики број учесника из свих крајева Србије, а традицију и обичаје Баната, сјајним наступом представиле су чланице женске певачке групе ,,Мелизми”.

-Позив да учествујемо на смотри стигао је од КУД- „Јелек“ из Подунавца. Извеле смо сплет песама из Баната, а по овацијама публике, рекла бих да смо заиста оставиле велики утисак- наводи Биљана Мандић из групе „Мелизми“.

Да је наступ Кикинђанки одушевио публику, истиче и Ивана Тошић, једна од главних организатора манифестације која је окупила културно-уметничка друштва из Младеновца, Рашке, Смедеревске Паланке, Трстеника, Ариља, Крушевца, Краљева…

-Захвалила бих се свим учесницима, спонзорима и покровитељу општини Врњачка Бања. Драго нам је да су се одазвали КУД-ови из целе Србије. Ту су и градоначелник Смедерева Јован Беч и Марко Матић из Центра за слободне медије који су нам кроз Фондацију “Дајана Пауновић” пружили подршку у развоју руралног дела Србије, неговању традиције и културе- каже Тошић.

У име града Кикинде, Младен Богдан, председник градске скупштине, током обраћања на манифестацији истакао је да су, поред неговања традиције и потребе за јединством, ови сусрети важни како би се локалне самоуправе што боље повезале и успостављале сарадњу.

-Промовишемо Кикинду где год можемо. „Мелизми“ су на најлепши начин показали део наше традиције. Тема разговора са представницима локалне самоуправе била је даља сарадња и које су то тачке које нас повезују у интересу грађана Врњачке Бање и Кикинде- рекао је Богдан.

У Културно-уметничком друштву „Еђшег“ синоћ је одиграна представа „Пикник на фронту“. Преко пројекта Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањинњ – националне заједнице, у овом Друштву недавно су уложили у опрему и обезбедили превод на српски језик. На тај начин, привукли су и нову публику, која је и синоћ „Еђшег“ одабрала за своју позоришну дестинацију.
 
„Пикник на фронту“ је театар апсурда, комедија чувеног савременог шпанског писца, Фернанда Арабала. Глумци-аматери драмске секције „Јожеф Атила“, премијерно су је извели у априлу, ни не слутећи да ће, нажалост и веома брзо, постати актуелна.
 
– Погодили смо живац. Ова комедија апсурда је сада кључ јер људи, обично, не размишљају о страхотама рата, за њих је то нешто далеко и сада је ова наша представа кључ. Рађена је у „монтипајтоновском“ стилу – публика се смеје док је гледа, али и добија теме за озбиљна промишљања – каже редитељ, Шандор Кираљ.
 
Кираљи је и руководилац две драмске секције и стални редитељ у „Еђшегу“. Поред њега, у представи су и Анамарија Кираљ, Норберт Ђуранки,  Давид Чикош, Имре Томбац и Вивијен Фазекаш. Тежак задатак играња ситуација апсурда изнели су са добрим осећајем за балансирање на ивици гега, у који ова врста позоришта не сме да “склизне”.
 
– Представа говори и о малограђанштини, људској глупости и бесмислу рата. Играм мајку, и могла сам са разумевањем да пронађем лик. Ми овде радимо као породица. Иако нас је све мање, долазе и млади, али зато и све теже проналазимо адекватан текст за овако мали ансамбл – каже Анамарија Кираљ, која је на сцени „Еђшега“ већ готово три деценије.
 
„Пикник на фронту“ одигран је и на Војвођанској смотри мађарских позоришта у Темерину, где је освојио три награде – две за колективну игру и једно глумачко признање, које је припало младом Давиду Чикошу. Ансамбл је летос наступао у Словачкој, а у плану је и гостовање у Жомбољу.
 
Имајући у виду околности на културној сцени, у „Еђшегу“ се, кажу, труде, да раде технички и организационо мање захтевне представе. Тако стижу до места мањих места у којима нема позоришта. Није им тешко да играју и у кафани, каже редитељ Кираљ.
 
Поред ове представе, активан је и комад за децу „Глуви краљ“, који потписује исти редитељ, а игра га млађи ансамбл Друштва. Упркос многим отежавајућим околностима – све је мање глумаца, нема ни довољно новца, „Еђшег“ може да се похвали да је једино мађарско позориште у држави које сваке године изведе премијеру. Поред тога, за сваки празник који окупља чланове различитих секција и пријатеље, припремају се инсценације, музички програм, рецитали.
 
Улазак на представе се не наплаћује, али публика може да донира новац, који ансамбл користи за путовања. У својој мисији путујућег позоришта које стиже свуда где се театру радују.
312353140_840704637362695_129485857120877679_n

Кикинђани су, у четвртак, имали изузетну прилику да присуствују правој хорској свечаности. У сали Народног музеја сцену су поделили хорови: „Vox Lychnidos“ из Охрида, „Светозар Марковић“ из Новог Сада и њихови домаћини, „Attendite“, хор Културног центра.

Хористи из Кикинде летос су наступили на Међународном фестивалу „Глас Охрида“, у Цркви Свете Софије, којој су и донирали новац за расвету. Тада је и договорена сарадња три хора, као и заједнички наступи, каже в. д. директор Културног центра Кикинда, Марко Марковљев.

– Ово је у правом смислу те речи сврха постојања Културног центра, да правимо велике, монументалне догађаје. Такође је и ретка прилика за кикиндску публику да присуствује квалитетном музичком програму.

Домаћини су наступили први, са репертоаром, углавном, српских композитора – Говедарице, Исидора Бајића и Драгане Величковић.

– Хорска музика је специфична, све мање имамо младих који су заинтересовани за хорско певање и тешко је окупити их и представити им ову врсту музике. Не постоји човек који пева, а да зло мисли и то је оно чиме се ми водимо у хору –  каже диригенткиња хора „Attendite“, проф. др Биљана Јеремић.

Кикиндски хор приредио је публици и посебно емотиван моменат. За, како је најављено, драге људе који више нису са нама, извели су, уз елементе кореографије, „Либер танго“, Астора Пијацоле. “Танго слободе” посветили су нашим преминулим суграђанима, Ђурђини Јеринкић и Милошу Шибулу.

Обраде народних тужбалица, италијанске ренесансне композиције и Мокрањчеве Руковети публици су представили Новосађани, чланови мешовитог хора Културно-уметничког друштва „Светозар Марковић“.

– Веома нам је важна ова сарадња. Размена искустава доприноси развоју и хориста и диригената – каже диригенткиња Сузана Лазар. – Делимо идеје и напредујемо јер музика је „жива“ ствар, и ми се развијамо с њом.

Градски мешовити хор „Vox Lychnidos“ из Охрида, из Северне Македоније, за наш град везују и изузетни успеси. На првом кикиндском Међународном хорском фестивалу „Melodiаnum“, одржаном онлајн пре две године, у конкуренцији 50 хорова, награђени су сребром и златом у двема категоријама – мешовити хорови и духовна музика.

– Вечерас изводимо интернационални програм. Први пут смо у Кикинди и прелепо нам је. Уживамо у дружењу јер музика је живот, љубав, музика је све – каже Славе Паскали из Охрида, један од најстаријих чланова хора.

Музичко вече одржано је под покровитељством Града Кикинда, у чије име му је присуствовала заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски.

– Ова манифестација показује да је хорска музика увек представљала важну компоненту нашег културног и друштвеног живота. И вечерас уживамо у складу и лепоти сазвучја и драго ми је што је Град носилац идеје о организацији фестивала хорова јер постоји потреба да се популарише ова врста музике –  рекла је Дијана Јакшић Киурски.

И као да у препуној свечаној сали Музеја није било довољно емоција, за сам крај концерта, на сцену су изашла сва три хора. У част гостију из Охрида, и на велико задовољство публике, више од  стотину хориста певало две македонске народне песме – „Елено керко“ и „Лихнида“. Дириговали су проф. др Биљана Јеремић и професор Бурим Хидри.

 

1666208986657

Изложба мотива аутентичне банатске куће на фотографијама Кикинђана Чедомира Вујанића, Јелене Веселинов, Милоша Иветића, Иване Јовановић, Шари Золтана и Горана Биримца, отворенa је у галерији Културног центра. Поставка носи назив „Чувар прошлости – мали свет у великој Кикинди“. Гости на отварању били су градоначелник Никола Лукач са сарадницима, и власница куће, Драгана Алексић-Питерсон.

– Погледом кроз објектив овде се повезују прошлост и садашњост, историја града и модерно доба. Мислим да, промоцијом оваквих вредности, можемо да мотивишемо младе да, примењујући технолошке иновације и чувајући традицију, пронађу своје мотиве да остану у Кикинди. Наша суграђанка пропутовала је читав свет, али је, мислима и срцем сачувала везу са Кикиндом – рекао је Лукач.

Драгана Алексић-Питерсон рођена је Кикинђанка која живи и ради у Лондону. Захваљујући њеној жељи и архитекти Аранки Блат, као и извођачу радова, Александру Влајкову, кућа на углу Сувачарске и Улице Лазе Костића у Кикинди коју је купила, реконструкцијом није само враћена у епоху – у њу су уграђени најлепши детаљи прошлости. Власници и архитекти је, за овај допринос, агенција ICOMOS, део организације UNESCO, доделила награду за очување културне баштине.

Фотографима је, овог лета, Драгана омогућила да овековече безброј уметничких погледа на њен дом, који је назвала сова-кућом. Они су за изложбу одабрали 70 радова.

– Имали смо уметничку слободу да бирамо мотиве. Шест пута сам улазио у кућу и сваки пут сам видео нешто ново. Мислим да Кикинђани, тек када оду из свог места, схвате колико је свет мали и колико је наша Кикинда велика, препуна дивних, можда и мање познатих ствари из тако богате прошлости – рекао је Вујанић.

Фотографкиња Јелена Веселинов, каже да је у кући пронашла мотиве у оквиру својих интересовања.

– Волим уређење ентеријера, али и моду – каже Јелена. – За мене је изазов био управо спој традиционалног и модерног.

Просторима и детаљима, истакнутим на фотографијама, представљен је животни стил ослоњен на екологију и заштиту културног наслеђа.

– Сова-кућа симбол је привржености, али и огромне љубави према завичају – каже њена власница. – Веома је тешко бити странац. Колико год да живите у другој држави, увек сте аутсајдер. Припадам овде, и тај осећај посебно је био снажан када сам први пут ушла у ову кућу и видела четри пара сова на ораху. Смисао и посвећеност мојој земљи веома су ми важни.

Она је истакла да сарађује са бројним хуманитарним организацијама, често доводи госте из свих крајева света, и да јој је жеља да промовише биодивезитет. Зато ће кућа бити отворена у многим приликама, најавила је, за све оне који желе да уживају у повратку традицији и природи – у најлепшој једноставности живота.

За Кикинђане који то препознају, изложба ће бити доступна до краја месеца, сваког дана, до 21 сата, у галерији Културног центра.

Културно-уметничко друштво „Еђшег“ у Кикинди имаће, наредног викенда, на репертоару две представе. Млађа глумачка група, „Gizenguz“, играће своју представу за децу „Suket kiraly“/“Глуви краљ“ у петак, од 17 сати.

За суботу, у вечерњем термину од 19 сати, најављена је представа старије групе глумаца сцене „Jozsef Attila“. Они играју своју нову представу, „Tabori piknik“/“Пикник на фронту“, коју је режирао Kiraly Sandor. Представа је титлована на српски језик.

Улазак на извођења се не наплаћује, али ће публика моћи да остави добровољни прилог.

 

За љубитеље хорске музике, у кикиндском Културном центру припремају изузетан догађај. Три хора: „Vox Lihnidos“ из Охpида, хор Културно-уметничког друштва „Светозар Марковић“ из Новог Сада и домаћини, хор „Attendite!“, наступиће на заједничком концерту у четвртак, 20. октобра, у сали Народног музеја. Почетак је у 19 сати, улазак је бесплатан.

CDA_0983-w1024

Креативну и несвакидашњу идеју реализовали су у Основној школи „Вук Караџић’’. Како би популаризовали уметност, школу и креативност, отворили су галерију под називом „Арс лонга’’ у којој је приказана поставка уметничких радова ученика и запослених. Галерија је осмишљена као презентацијски, афирмацијски и едукацијски простор без икаквих граница у вези са правцима и стиловима у уметности, било да се ради о сликарству, скулптури, графици, стрипу или неконвенционалном изразу ученика.

Галерија је отворена последњег радног дана директорице школе, Оливере Лазић, која одлази у заслужену пензију.

– Поносна сам што смо успели да урадимо оно што смо дуго планирали и желели. Ово је јединствен случај, да једна школа отвори уметничку галерију. Сада ми је највећа жеља да се у галерији што више излаже. Највише сам поносна на свој колектив, делили смо успехе и идеје- рекла је директорица ОШ ’’Вук Караџић’’ Оливера Лазић.

Свечаности је присуствовао и градоначелник Никола Лукач који је указао да ће Град настојати да подржи овакве и сличне пројекте.

-Ово је заиста посебан дан за школу, али и директорицу Оливеру Лазић, која одлази у заслужену пензију. Успели су да отворе галерију, јединствен пројекат у нашој земљи, у којој се налазе радови ученика и запослених. Сигурно је требало много времена да се цео пројекат осмисли, реализује и да школа добије простор који је на понос свих нас. Оливери Лазић честитам одлазак у заслужену пензију, захваљујем јој на свему што је урадила за школу, на дивним идејама и пројектима- истакао је градоначелник.

У оквиру програма изложбе вајарских радова студената Факултета ликовних уметности са Цетиња под називом “Terra(c)otto” која је јуче отворена у Куслевовој кући у Подгорици, данас ће у Музеју и галерији Подгорице бити одржано мастер клас предавање проф. Слободана Којића.

Изложени радови студената плод су успешне сарадње Центра за ликовну и примењену уметност Тера у Кикинди са Факултетом ликовних уметности на Цетињу. У оквиру сарадње, осам студената мастер студија прошло је кроз радионицу технике вајања скулптуре у теракоти. У мају ове године, прошли су кроз десетодневну практичну наставу у Атељеу Тера који нуди све расположиве техничке и технолошке услове за преношење знања и четрдесет година интегрисаног искуства у раду са глином.

Мастеркласове на тему скулптуре у теракоти водио је мр Слободан Којић, академски вајар, оснивач и директор Центре Тера и бивши професор Факултета ликовних уметности на Цетињу и др Ивана Радовановић, доцент Факултета ликовних уметности на Цетињу.

Сарадња ове две институције обновљена је 2021. године, уз подршку Универзитета Црне Горе, а од ове године уз учешће Престонице Цетиње и Туристичке организације Цетиње. Она је наставак ранијег споразума о сарадњи у области ликовних уметности, едукације, музеолошке праксе и интеркултуралног дијалога који је потписан пре 12 година и трајао је до 2015. године.

Изложба вајарских радова у Куслеовој кући у Подгорици отворена је до 31. октобра.

 

 

311054636_1157109618226295_1804718890208990073_n

Дводневна ликовна колонија у Легату Здравка Мандића у Новим Козарцима окупила је двадесетак уметника из Београда, Новог Сада, Бечеја и Кикинде. Одржава се у оквиру манифестације „Михољски сусрети села“ коју организује Министарство за бригу о селу.

Ове године, „Михољски сусрети“ села трају од 1. јула до 1. децембра и окупиће 1.300 села у 87 локалних самоуправа. Садржаји су различити- од културно-уметничких, литерарних, па до спортских и гастрономских.

„Ово је сусрет наших познатих сликара, највише их је дошло из Београда. Тема је слободна, а уметност је најлепша слобода. Најчешће сликарске технике су уље на платну и акрилне боје“, каже Брацо Азарић, сликар и руководилац Галерије „Здравко Мандић“.

Град је учествовао на конкурсу Министарства за бригу о селу и подржао ову манифестацију, указује Љубан Средић, члан Градског већа задужен за пољопривреду и месне заједнице.

„Манифестацију смо реализовали из три дела, летос у Банатском Великом Селу и Руском Селу, а сада у Новим Козарцима. Циљ је да се обогати друштвени живот на селу, да се заустави исељавање са села и да млади остају- рекао је Средић и истакао  да је Град Кикинда међу прве три локалне самоуправе по броју купљених кућа на селу, а у оквиру јавног конкурса за доделу бесповратних средстава, који реализује Министарство за бригу о селу.

 

 

Duma 02

Суграђанин Милан Прунић Дума, познати војвођански кантаутор и интерпретатор, двочасовним концертом  „50 година музике, песме и љубави” у Народном позоришту у Кикинди прославио је пет деценија уметничког рада.

Бард војвођанске музике наступио је у пратњи Великог оркестра Радио – телевизије Војводине, а на сцени су му се придружили и Александра Падров, солисткиња Радио – телевизије Војводине и Радио Београда и сопран Данијела Јовановић, првакиња опере Српског народног позоришта.

-Драго ми је што је публика дошла у великом броју. У Кикинди сам 74 године и нема лепше него када управо у свом граду наступите и обележите пола века рада. Први концерт имао сам у Дому синдиката у Београду-  рекао је Дума и присетио се својих почетака када је,као студент, наступао  у Београду и Кикинди.

Да је велика част сарађивати са реномираним извођачем и кантаутором , истакао је Бојан Тренкић, руководилац сектора музичке продукције РТВ.

-Доказао се као солиста кроз бројне наступе у земљи и иностранству, али и као аутор бројних песама које су настале у духу наше музичке традиције.

На крају концерта, Милану Прунићу Думи уручен је велики портрет, аутора Предрага Радошевића и плакета Савеза тамбурашких друштава Војводине.

Међу бројном публиком која је уживала у, за ову посебну прилику, одабраном репертоару, били су и градоначелник Никола Лукач,  заменица градоначелника  Дијана Јакшић Киурски и Валентина Мицковски, чланица Градског већа.

-Милан Прунић је понос нашег града. Његова блистава каријера обележена је очувањем традиционалне војвођанске музике и староградских песама. Сигурно је да ће бити упамћен као један од највећих чувара истинског војвођанског мелоса. Честитала бих му овај јубилеј и пожелела добро здравље, да још дуго наступа и има много овако дивних сусрета са својом публиком- рекла је Дијана Јакшић Киурски.

Организатор концерта који је припреман четири месеца био је кикиндски Културни центар.

-Господин Дума је заиста легенда овог града. Можда он то на неки начин и не осећа, али ја верујем да грађани Кикинде воле његов рад, сву музику и љубав према граду коју пружа кроз своје песме-  истакао је Марко Марковљев, в.д.  директор Културног центра.

error: Content is protected !!