Град

kolektvni-ugovori-grad-(2)

У Градској кући организовано је потписивање колективних уговора између Града Кикинде и репрезентативних синдикалних организација у јавним установама чији је оснивач локална самоуправа. Са представницима репрезентативних синдикалних организација Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“, Народног позоришта, Народне библиотеке „Јован Поповић“, Народног музеја, Историјског архива, Културног центра, Туристичке организације, ПУ „Драгољуб Удицки“, Центра за стручно усавршавање уговоре је потписао градоначелник Младен Богдан.

Догађају су присуствовали и представници Већа Савеза самосталног синдиката  за Кикинду, Чоку, Нову Црњу и Нови Кнежевац. Председник Већа ССС Илија Дрљић колективни уговор оценио је као врло добар:

-Новине у колективном уговору односе се на прековремени рад који је повећан за 30 одсто. Када је реч о солидарним давањима постоје опције којих нема у држави, али како се очекују законске измене, очекујем и њихову примену. Када се стекну услови биће применљиво и исплаћивати топли оброк и регрес. Уведено је и више плаћених дана, примера ради, сада ће пет дана имати и родитељи чије дете полази у вртић. У уговору постоји и могућност превенције рекреативног опоравка. Пошто се примени све што је у уговору квалификовано да послодавац може, у послодавац је дужан, колективни уговор ће бити изврстан.

Потписивање колективних уговора представља наставак социјалног дијалога између локалне самоуправе и синдикалних организација, са циљем унапређења права и положаја запослених у установама културе, образовања и јавних служби, навео је градоначелник Богдан.

-Преговори су били дуги и исцрпни јер смо желели да дођемо до најбољег решења за све раднике. Према изјавама синдикалаца имамо један од најбољих колективних уговора у земљи. На то смо поносни. Новинама, које смо увели, унапредили смо права запослених попут плаћених дана, годишњег одмора, солидарне помоћи која ће моћи да се користи и за вантелесну оплодњу. Размишљали смо дугорочно, али смо били и опрезни приликом састављања колективног уговора, и сигуран сам да смо дошли до најбољег решења у овом тренутку – закључио је Младен Богдан.

А.Ђ.

 

 

jovan-popovic-zdravo-rastimo

Савез за школски спорт Србије организовао је акцију “Здраво растимо” у којем су ученички тимови из основних школа са територије целе републике требали да сниме кратки филм о здравом начину живота.

Укупно се у завршници нашло осам кратких филмова које су снимили ученици основних школа из Баточине, Смедерева, Остојићева, Чачка, Каравукова и Кикинде. Боје нашег града представљали су ђаци Основне школе “Јован Поповић”, који су уз помоћ наставника физичког Горана Арнуша снимили двоминутни ефектан филм о значају здравог живота.

-Наша школа већ годинама учествује у свим акцијама које организује Савез за школски спорт Србије, каже Јелена Крвопић, директорка осмолетке која брани боје нашег града. -Ове године је Савез спровео и конкурс које је такмичарског карактера, а пропозиције су предвиђале да екипе школе сниме кратки филм о значају здравог одрастања. Филм су снимили ученици 6. и 7. разреда наше школе уз помоћ наставника физичког Горана Арнуша. Овим филмом су обједињено приказане наша еко башта и значај физичке активности-навела је Јелена Крвопић.

Подсетимо, већ неколико година двориште ове школе краси лепа органска башта. И овог пролећа овај врт је донео здраве плодове у виду органског поврћа. Поред активности коју захтева узгање баште, ученици су у филму навели и значај физичке активности, како на настави физичког васпитања, тако и на ваншколским активностима.

Конкурс за кратки филм је наградног карактера, а Савез за школски спорт је предвидео врло вредне награде. Најуспешнија, односно школа чији филм буде имао највише гласова, добиће професионалну камеру вредности 1000 евра, другопласирани камеру и реквизите у вредности 500 евра, док треће место предвиђа реквизите у противвредносрти 200 евра.

За сада, према онлајн гласовима “Јован Поповић” води, а за леђима јој је школа из Баточине. Да би осигурали победу, потребна је и подршка суграђана.

Линк који ће, надамо се, уз гласове Кикинђана, да доведе до победе школу “Јован Поповић” je OВДЕ. 

Н.С.

 

sss-krov-gradonacelnik-(3)

У Средњој стручној школи „Милош Црњански“ завршена је реконструкција дела крова. Инвестицију је подржао Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, a ову образовну установу посетили су градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

Емил Хофгезанг, в.д. директор поменуте школе истакао је да је урађен кров на крило зграде које се налази одмах до Техничке школе „Михајло Пупин“:

-Стари кров је прокишњавао, а датирао је из шездесетих година прошлог века. На њему су се налазиле евал плоче које су замењене челичном конструкцијом са лименим кровом од поцинкованог пластифицираног лима.

Градоначелник Богдан још једном је подвукао да је наша средина једно од највећих градилишта, када је реч образовној инфраструктури, у нашој земљи:

-Завршена је још једна важна инвестиција за коју је издвојено 6,2 милиона динара. И даље настављамо са улагањима у образовање јер нам је циљ да наше школе буду што боље. Свака инвестиција доноси и боље услове за рад за ученике и запослене – прецизирао је први човек града.

Како је истакнуто овом приликом у наредном периоду неопходно је заменити и окапницу на фискултурној сали. ССШ „Милош Црњански“ има 357 ученика, од којих је 84 матуранта.

А.Ђ.

dragana-i-mama-laptop

Драгана Гавриловић, ученица шестог разреда ОШ „1. Октобар“ из Башаида освојила је прво место на Републичком такмичењу из математике, одржаном у Београду. На недавно одржаном пријему код градоначелника Младена Богдана истакла је да је за такмичење припремала мама, а да од малена воли бројеве и математику. Тада је речено и да нема рачунар на којем би радила и још боље савладавала градиво.

Ова информација о успеху подстакла је министра просвете, науке и технолошког развоја Дејана Вука Станковића да организује пријем за Драгану током којег јој је уручио лаптоп. Исидора Грошин, Драганина мајка, за наш портал каже да су пријатно изненађени гестом министра који нису очекивали.

-Драго ми је што је препознат труд и рад који је Драгана уложила припремајући се за такмичење. Заједно са њом радила сам „лакше“ задатке, а са наставницом Иваном Добријевић, савладавала је теже. Драгана није имала рачунар и све смо радили „пешке“, уз помоћ папира и оловке. Није било лако, али смо постигли највиши циљ. Обрадовао ме је и сам позив министра Станковића да упозна и разговара са Драганом, а лаптоп који јој је том приликом уручен помоћи ће јој у даљем учењу. Част нам је што смо били у Министарству просвете, науке и технолошког развоја и што се вреднују успеси у образовању. Уједно ово је и подстрек како за Драгану, тако и за друге ђаке да се максимално труде и постижу што боље резултате – рекла је Исидора Грошин.

На пријему код министра са Драганом су, осим мајке, били и млађа сестра Лара и Никола тата.

 

 

 

beba-

Хуманитарни бициклистички караван „Педалирај за бебино срцуленце“ почиње 1. јуна. Реч је о акцији за децу са урођеним срчаним манама, за унапређење услова њиховог лечења.

Циљ је да се за седам дана обиђе велик број места у Србији, да људи више сазнају о срчаним манама код деце, али и да се прикупи новац који ће бити дониран Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој. Иницијатор је Бојан Чолак из Башаида чија ћерка је имала две операције на срцу, а његов колега Милан Мићуновић ће возити бицикл.

– На нама је да ширимо свест о болестима срца код деце и да укључимо што више људи. Током дана прелазићемо, у просеку, око 150 километара. Рута од око хиљаду километара је спремна, а на нашем путу придружиће нам се спортисти,  као и грађани који желе да нас подрже. Биће организоване и трибине – каже Чолак.

Симболично, полазак је 1. јуна из затвора на Клиси где обојица раде, а крај пута је дечија клиника у Тиршовој 8. јуна.

-У Башаиду смо 1. јуна у 14 сати. Од кружног тока возићемо главном улицом до стадиона на којем ће бити одржана трибина. Укључиће се и чланови фудбалског и карате клуба, деца из Основне школе „1. Октобар“. Након тога наставља се до Кикинде. Маршрута обухвата и Сомбор, Шабац, Чачак, Сокобању и Доњи Милановац – навео је Бојан Чолак.

А.Ђ.

svece-1

Градоначелник Младен Богдан донео је одлуку да сутра, 26. маја у нашем граду буде Дан жалости  поводом трагичног догађаја, саобраћајне несреће након које  је живот изгубио Михајло Сметана, рођен 2019. године.

Несрећа се догодила 10. маја у Албертовој улици када је на седмогодишњака налетео аутомобил којим је управљала млађа жена из Кикинде.

Дан жалости подразумева спуштање застава на пола копља, одавање поште минутом ћутања, у образовним установама, минутом ћутања на првом часу, а програм наставе музичког образовања биће прилагођен дану жалости. У музеју, позоришту, биоскопу, организацијама и установама културе које имају музичко-сценске програме, обавезни су да своје програме прилагоде Дану жалости. То подразумева и забрану извођења или емитовања народне и забавне музике, односно програма забавног карактера.

jezero-plivanje-predskolci-(1)

Предшколци из свих кикиндских вртића и овог пролећа имају могућност да похађају Школицу пливања која се реализује у КСЦ „Језеро“. Захваљујући одличној сарадњи „Језера“, Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, ЈП „Аутопревоз“ и локалне самоуправе и ова генерација малишана кроз игру и дружење учи да плива.

-Пре пет година решили смо да Школицу пливања поделимо на два дела. Први је током јесени, а други на крају школске године – истакао је Мирко Кењало, шеф спорта и рекреације у „Језеру“. – Показало се да је овај принцип рада одличан јер успевамо да испунимо циљ да се деца упознају са базеном, да их научимо како да се понашају и која правила морају да се поштују како би се избегле све непријатности на базенима. Сваком предшколцу предочимо и које су то предности и зашто би требало да савладају бар основе пливања.

Обука за предшколце је бесплатна, навео је Дејан Ивановић, педагог за физичко васпитање у ПУ „Драгољуб Удицки“:

-Посете затвореном базену су важне јер деца уче како да се сналазе у води. Ове године више од 400 предшколаца научиће основе пливања и биће одлично припремљени за часове које ће имати у првом и другом разреду основне школе. Са децом раде стручњаци, професори физичког васпитања запослени у „Језеру“.

Школица пливања је традиција у нашем граду. Траје од самог отварања „Језера“, више од четири деценије, и много генерација је на овај начин научило да плива.

-Имамо отворене базене и у Кикинди и у Банатском Великом Селу и током лета велики број посетилаца. Школица је један од начина да наше најмлађе научимо да је пливање одлично за развој, али и уживање када дођу топли дани – додао је Кењало.

А.Ђ.

 

sajam-coric

Компанија “Ћорић aграр” проглашена је за апсолутног шампиона 93. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, једног од најзначајнијих догађаја из области аграра у региону.

На свечаности „Вече шампиона“ министар пољопривреде проф. др Драган Гламочић и генерални директор Новосадског сајма Слободан Цветковић заједно су уручили највишу и најпрестижнију награду Новосадског сајма „Апсолутни лидер квалитета“ фирми „Ћорић аграр“ из Башаида.

Из ове компаније истичу да признање представља потврду дугогодишњег рада, посвећености и поверења које су годинама градили са својим купцима и партнерима.

Принтскрин инстаграм Ћорић Аграр

– Ово признање за нас представља много више од награде. Оно је потврда дугогодишњег рада, посвећености, поверења наших купаца и љубави према пољопривреди – поручили су из “Ћорић aграра”.

Током трајања сајма, штанд компаније привукао је велики број посетилаца, пословних партнера и пољопривредника, а из фирме су захвалили свима који су били део њихове сајамске приче и пружили подршку.

Посебну захвалност упутили су свом тиму, сарадницима и партнерима, нагласивши да је успех резултат заједничког рада и поверења које се гради годинама.

Овогодишњи Међународни пољопривредни сајам, окупио је више од 1.200 излагача из земље и иностранства, а посебан акценат био је стављен на савремене технологије у пољопривреди, сточарство, механизацију и прехрамбену индустрију.

Насловна фото: Принтскрин sajam.net

xaam-fotografiert-candle-3508564-(1)

Седмогодишњи дечак Михајло С. из Кикинде, који је тешко повређен у саобраћајној несрећи 10. маја у Албертовој улици, преминуо је у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине у Новом Саду.

Вест о смрти малишана дубоко је погодила цео град, а на друштвеним мрежама грађани се опраштају од дечака и породици упућују изразе саучешћа. Владају туга и неверица због незапамћене трагедије.

Према ранијим информацијама, саобраћајна несрећа се догодила у недељу 10. маја у вечерњим часовима, око 18.30 сати, у Албертовој улици, када је дечака ударио аутомобил марке БМW којим је управљала жена из Кикинде. Након указане прве помоћи у Општој болници у Кикинди, због тежине повреда, дечак је хитно транспортован у Нови Сад.

Лекари су се данима борили за његов живот, али су повреде биле изузетно тешке. Како је раније наведено, дете је задобило политрауматске повреде опасне по живот, као и контузије више унутрашњих органа.

Ова несрећа изазвала је велику пажњу јавности, а многи грађани и даље постављају питања о околностима под којима је до трагедије дошло.

 

DOLORES-NEMET

Културни центар ће у понедељак 25. маја обележити дан своје установе. Некадашњи Дом омладине ове године обележава свој 41. рођендан.

-Програм ће почети одржавањем јавног часа Балетске школе, која је као што је познато, део Културног центра. Потом, од 19 часова, следи отварање изложбе Угљеше Цолића у Галерији КЦ. Након отварања, у Великој сали је планиран концерт хора “Атендите”, који ради при КЦ. Сви суграђани који буду желели да поделе са нама радост обележавања нашег рођендана, су добродошли. Позвали смо сва удружења с којима КЦ сарађује, а очекујемо и представнике Града- наводи Долорес Немет, в.д. директора КЦ Кикинда, додајући да ће стицајем околности, ове године изостати ликовна колонија на Тргу, али ће, уверена је, и овај програм који су припремили, привући велики број Кикинђана.

Н.С.

error: Content is protected !!