Град

nagrade-biblioteka-7

Народна библиотека „Јован Поповић“ данас обележава велики јубилеј – 180 година постојања, а тим поводом данас су додељене и награде најуспешнијим учесницима литерарног и ликовног конкурса „Моја библиотека“. На конкурс је стигло око 200 радова из Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Грчке, на српском и мађарском језику. Жири је доделио више од 30 награда и похвала, а награђено је и осам ликовних радова најмлађих.

-Ове године смо желели да деца пишу баш о библиотеци, као простору маште и знања. Нијансе су одлучивале, а добили смо чак и један „мали роман“ – рекла је в.д. директорка Дуња Бркин Трифуновић, истичући да је циљ да се деца подстакну да пишу, цртају и развијају креативност.

Међу награђенима је и Лара Петков, ученица 5. разреда ОШ „Јован Поповић“, једна од добитника прве награде у литерарној категорији.

-Волим да пишем и веома сам срећна што је баш мој рад добио прву награду. Другарима бих поручила да се не плаше да пробају, осећај је предиван – поручила је Лара.

Павле Ђурин, малишан из вртића „Плави Чуперак“, један је од добитника награде за цртеж на ком је приказана управо библиотека „Јован Поповић“.

-Ја сам пун маште и знам лепо да цртам. Библиотека је најлепша на свету, јер увек има нових и занимљивих књига. За конкурс сам сазнао од васпитачица Дијане и Ренате, које су најбоље васпитачице на свету – објаснио је Павле.

Награде су уручиле библиотекарке које годинама раде са децом, Даринка Маљугић и Оливера Шушница. Конкурс је још једном показао да кикиндска библиотека не само да чува књиге, већ ствара и нове генерације читалаца, негујући љубав према књизи од вртићког узраста.

Т. Д.

CDA-9536-w1024

Деда Мраз ће, заједно са Снежном краљицом, и својим помоћницима, у суботу, 22. новембра у 17 сати, испред Градске куће донети „Кутију жеља“. Драги малишани, напишите писма са новогодишњим жељама како бисте их предали најпознатијем деки на свету. Потребно је читко да се напише име и презиме детета, колико има година, жељу, тачну адресу и број телефона родитеља или старатеља. Писмо треба да се убаци у кутију и уколико сте, драга децо,  били добри, Деда Мраз ће вам сигурно испунити жељу.

Значај и лепота даривања циљ је традиционалне акције коју на овакав начин организује само наш град. Жеља је да се за Нову годину обрадују сви малишани. Град и донатори заједнички ће обезбедити поклоне који ће обрадовати малишане како у граду, тако и на селима и улепшати им празнике. Ово је 13 година да се организује ова активност и како је и ранијих година истакнуто ово је једна од најлепших акција локалне самоуправе.

Jovan-Popovic-8

На дан рођења књижевника Јована Поповића, 18. новембра, Основна школа која носи његово име обележила је Дан школе и 75 година постојања. Ходници и учионице били су испуњени дечијом грајом, музиком, рецитацијама и радионицама посвећеним овогодишњој теми „Колико се познајемо“, којом је школа одлучила да у први план стави пријатељство, емпатију и разумевање међу ученицима.

Након свечане приредбе са музичким тачкама и рецитаторским наступима, ученици су наставили дружење у учионицама, кроз радионице и квизове у којима су проверавали колико заправо знају једни о другима. Неколико недеља раније, ђаци су добили формуларе са личним питањима – од омиљене боје до најбољег друга.

На Дан школе, одељенске старешине су формирале екипе од по три ученика и читале им одговоре са формулара како би погодили о ком другу се ради. Најуспешније екипе награђене су медаљама и слаткишима а нижи разреди имали су сличне, узрасту прилагођене активности.

Директорка школе Јелена Крвопић истиче да је овакав начин обележавања Дана школе постао препознатљив за ову образовну установу: радионице, заједништво и активно учешће све деце.

-Одлучили смо да наше ученике окренемо једне ка другима и да их подсетимо колико су пријатељство и емпатија важни – рекла је Крвопић.

Како наглашава, циљ је да сваки ученик осети да је овај дан посвећен управо њему, али и да научи колико је важно да види другаре поред себе, да их боље упозна и разуме.

Једно од одељења другог разреда отишло је и корак даље, осмисливши акцију „Књига за знање, слаткиш за другаре“. Они су прикупили више од седамдесет књига и лектира које ће поклонити школској библиотеци, док су слаткише наменили међусобном даривању. На тај начин, малишани су повезали љубав према читању са културом дељења и пажње према другима, што је још један од начина да се учврсте вршњачке везе у школском колективу.

Обележавању Дана школе присуствовао је и члан Градског већа задужен за образовање, Тихомир Фаркаш, који је истакао да ОШ „Јован Поповић“ већ деценијама препознају по доброј атмосфери и посвећености деци.

-Локална самоуправа стоји уз школу „Јован Поповић“ и подржава све активности које она организује. Ово је једна лепа школа у којој се осећа домаћинска атмосфера. Увек је задовољство доћи овде. Родитељима, деци и запосленима честитам дан школе и желим да наставе да нижу успехе – поручио је Фаркаш.

Школа данас има 302 ученика распоређених у 16 одељења, а жеља колектива, како каже директорка, јесте да наредне године донесу „нека лепша времена“ за све школе. Управо овакви дани показују колико је школа важан ослонац заједнице – место где деца не уче само градиво, већ и како да буду бољи другари, пажљиви саговорници и активни учесници у животу своје средине.

Т. Д.

accident-1316860-1280

Сајанац Б.Ј. стар 41 годину, возач „опел вектре“ зрењанинских регистарских таблица погинуо је у понедељак увече у саобраћајној несрећи која се догодила на путу Иђош – Сајан. Са њим је, на месту сувозача, био и његов 17- годишњи син који је лакше повређен.

Несрећа је Полицијској управи пријављена нешто пре поноћи, а како сазнајемо Б.Ј. је ишао из правца Сајана ка Иђошу и током скретања у десно, а највероватније услед неприлагођене брзине, преврнуо се у канал.

На лице места врло брзо стигле су дежурне екипе саобраћајне полиције и Хитне помоћи, а лекар је могао само да констатује смрт возача.

Повређени тинејџер пребачен је у Општу болнице где су прегледали дежурни лекар, хирург и педијатар. Урађена је потребна лабораторијска и радиолошка дијагностика. Након указане помоћи, пацијент је послат на кућно лечење.

На месту несреће обављен је увиђај, а главни тужилац кикиндског Основног јавног тужилаштва издао је налог да се обави обдукција тела погинулог возача.

zito-deembar-2

Оптимални агротехнички рок за сетву пшенице је истекао 25. октобра, а с обзиром на  лоше временске услове, жито се сејало до 15. новембра. У нашем атару сетва озимих стрнина завршенa је почетком недеље.

-Око 40 одсто пшенице посејано је у сушним условима, а део је, у трећој декади септембра, заснован након падавина – сазнајемо од саветодавца ПСС Зорана Симића. – Ницање овог усева очекује се до краја недеље с обзиром на то да су временски услови повољни. Ове године имаћемо уједначено ницање јер је крајем септембра пало 25 литара кише по квадратном метру, а недавно је забележено још 15 литара воденог талога.

И ове сезоне настављен је тренд повећања површина под житом. По проценама „Жита Србије”, хлебног зрна би требало да буде од 15 до 20 одсто више.

-Три године уназад род кукуруза био је веома лош. То је разлог што ће пољопривредници и ове године сејати више пшенице, на уштрб кукуруза. Киша је добродошла с обзиром на то да је евидентан дефицит влаге у земљишту – напомиње наш саговорник.

Сетву уљане репице пратила је суша те су услови за клијање и ницање били неповољни.

-Карактеристично за ову културу је да је и она никла после падавина у септембру и то између 40 и 60 процената. Уколико временске прилике буду повољне могуће је да ће уљана репица опстати пошто већи део овог усева тренутно није у оптималној фази за презимљавање. Са друге стране уколико температуре буду ниске доћи ће до измрзавања – додаје Симић.

На територији Суботице и Кикинде више хиљада хектара под уљаном репицом је преорано због суве и топле климе током септембра и октобра. Зато су пољопривредници усев морали да замене другим, пшеницом и јечмом. Колико ће уљарице остати знаће се када прође новембар.

А.Ђ.

prevremeno-rodjeni-1

Кикинда се и ове године придружила глобалној иницијативи обележавања Дана превремено рођених беба осветљавањем Градске куће љубичастом бојом. Тај симболични гест посвећен је „малим дивовима“ – деци која су, иако рођена пре времена, показала невероватну снагу и издржљивост. Овај датум је такође важан подсетник на храброст њихових родитеља и медицинског особља које се свакодневно бори за њихово здравље.

Јелена Чуданов, мајка је близанаца Радована и Таре Бакић. Поделила је своје искуство:

-Рођени су шест недеља раније. Тара је имала само 1,7 килограма, а Радован нешто више од два килограма. Провели смо 21 дан у болници док Тара није добила на тежини. Данас су здрави и активни десетогодишњаци, поносна сам на њих. Овај дан је највише потребан мамама које пролазе кроз тај страх, да им покажемо да нису саме и да постоји подршка – рекла је Чуданов.

Чланица градског већа, Мелита Гомбар, истакла је да се сваке године у свету пре времена роди око 15 милиона беба.

-Данас славимо живот и истрајност. Осим што подижемо свест о изазовима са којима се превремено рођене бебе суочавају, захваљујемо се и лекарима који су уз њих сваког дана. Наш циљ је да укажемо на потребу за даљим улагањима у здравствени систем и подршку родитељима.

 

Речи охрабрења упутила је Хермина Костић, мајка две девојчице рођене 2023. године у 36. недељи.

-Једна од моје две кћерке провела је 20 дана у инкубатору. Данас су обе здраве и јаке. Превремено рођена деца су највећи борци, и више него што мислимо – истакла је Костић.

 

Овогодишње обележавање у Кикинди подсећа да борба малих дивова није ништа мање вредна од оне који воде велики људи, као и да свака подршка и гест може да донесе велику наду.  Својим присуством, подршку „малим дивовима“ дали су и градоначелник Младен Богдан као и чланица градског већа Маријана Мирков.

ambulanta-svetosavska-(3)

Министарство здравља донело је одлуку да домови здравља у Србији од понедељка, 17. новембра, раде у непрекидном, 24-часовном режиму.  Како је истакнуто циљ је већа доступност здравствене заштите грађанима и ефикасније функционисање система. Продужењем радног времена омогућава се да до основне медицинске помоћи грађани дођу у свако доба дана и ноћи, без потребе да се обраћају ургентним центрима за стања која нису хитна.

-Од наредног петка, 21. новембра,  ноћно дежурство биће доступно сваког викенда, петком, суботом и недељом и празником у амбуланти у Светосавској 53 – сазнајемо од др Биљане Марковић, директорице Дома здравља. – Тих дана смањен је амбуланти рад у селима и у граду односно ради се само у преподневној смени. Како за дане викенда већ постоји дневно дежурство у другој здравственој станици, сматрали смо да је најбоље да се у њој одвија и ноћни рад. Више информација о томе ко ће долазити имаћемо када оно заживи. Мислим да је ноћни рад делом и уведен да суграђани обаве све што је неопходно код лекара опште праксе, а што не стижу током дана.

Дом здравља има и Хитну службу која има две дневне и две ноћне екипе, тако да се сви који имају потребу могу обратити за помоћ. И у Општој болници постоји пријемно-тријажни центар са лабораторијом и рендген службом и пацијенти се сами опредељују где ће да потраже лекарску помоћ у ситуацијама које су хитне.

Већ деценију недостатак лекара опште праксе је проблем који се свакодневно испољава у раду Дома здравља.

-И када примимо некога на место лекара, никада не знамо колико ће се та особа задржати код нас. Ових дана покушавам да организујем рад у амбуланти у Башаиду и Банатској Тополи, пошто је докторка коју смо примили пре два месеца дала отказ и ради до 1. децембра. У Мокрину где има 5.000 становника имамо једног лекара. По један доктор распоређен је на Наково и Банатско Велико Село, потом у Новим Козарцима и Руском Селу, као и у Иђошу и Сајану. Јако тешко се организујемо и уколико само један од лекара оде на годишњи одмор или боловање нема ко да га замени. У просеку од 60 до 80 пацијената дневно има један доктор у општој пракси што је превише – појаснила је наша саговорница.

Овог момента у Дому здравља недостаје 17 лекара. У општој пракси запослено је 20 доктора од којих је троје на специјализацији и троје је на дужем боловању, тако да реално ради њих 14 . Потребна су и два педијатра, два доктора у Хитној служби и један гинеколог у Диспанзеру за жену.

А.Ђ.

 

 

zimska-sluzba-2025-(6)

У оквиру смотре Зимске службе, градоначелнику Младену Богдану и Мирославу Дучићу, члану Градског већа представљени су механизација и људство фирме „Еко – градња“ која је добила посао одржавања путева у зимским условима. Рад Зимске службе траје од 15. новембра ове до 31. марта наредне године.

-У оквиру смотре представљена је механизација која је тражена јавним позивом који је расписан за посао Зимске службе – истакао је Ђорђе Кленанц из ЈП „Кикинда“, руководилац Зимске службе – Иако на лагеру има соли за посипање саобраћајница, дат је налог извођачу да прибави још 150 тона, колико се утроши за три до четири интервенције.

Осим две утоварне машине и три камиона са посипачима на располагању ће бити и мања машина за потребе чишћења Хитне службе, круга Опште болнице и мањим улицама у које не може да уђе већа механизација. Саобраћајнице су подељене на први и други приоритет с тим што се улице првог приоритета чисте чим се створе услови.

-Поред путева, као приоритетно биће и чишћење приступа најважнијим здравственим и образовним установама и вртићима – навео је градоначелник Младен Богдан. – За рад Зимске службе у буџету је опредељено 20 милиона динара. Овим путем желим да апелујем на суграђане, посебно на бициклисте, да воде рачуна у каквом су стању саобраћајнице пре него што се укључе у саобраћај. На овај начин избећи ће се незгоде, па и повреде. Надамо се благој зими.

„Еко – градња“ задужена је за одржавање око 200 километара путева на територији града.

-Ми смо потпуно спремни за посао за који смо ангажовани – напоменуо је Зоран Бјелан, технички директор „Еко – градње“ – У Зимској служби биће дежурно двадесетак радника.

Државне путеве чисти фирма „Војпут“, а Градски трг и паркинг места ЈП „Кикинда“.

Програм рада Зимске службе обухвата чишћење и извожење снега са јавних површина у граду као и посипање соли ради обезбеђења проходности у саобраћају, а у зависности од температуре и количине атмосферских падавина. Проходност саобраћајница не подразумева да исте морају у сваком тренутку бити очишћене до асфалта, већ да на њима не буде већа количина снега како би возила могла лагано да се крећу.

А.Ђ.

saobracajna-policija-1

Чланови Ловачког удружења „Јелен“ из Српске Црње, у недељу 16. новембра, око 10 часова, пронашли су обезглављено тело непознате особе у атару. Тело се налазило у плитком каналу са водом, окренуто стомаком надоле. Преминула особа на себи је имала шортс и мајицу кратких рукава и већ се налазила у поодмаклој фази распадања.

Ловци су одмах позвали полицију, а на лице места су дошли и форензичари. О свему је обавештено зрењанинско Више јавно тужилаштво, а за сада нема званичих података о идентитету настрадале особе.

saobracajna-policija-mup-2

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима је једна особа задобила тешке телесне повреде.  У незгодама је настала материјална штета у износу од 40.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због неуступања првенства пролаза  и радње возилом.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 18 учесника у саобраћају и издата су 144 прекршајнa налогa.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 15 возача, од чега је пет возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 13 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 72 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 62 остала прекршаја.

error: Content is protected !!