Poljoprivrednici iz Kikinde, njih pedesetak, danas su u poseti Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. I ove godine odlazak na najveću agrarnu manifestaciju u ovom delu Evrope omogućila je lokalna samouprava obezbedivši autobus i ulaznice.
Sa poljoprovrednicima je i Miroslava Krnić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.
– Na sajam su pošli korisnici sredstava ruralne i politike razvoja poljoprivrede u gradu, kao i građani koji su bili zainteresovani. Poseta sajmovima, ovom u Novom Sadu i drugim sajmovima u Beogradu za koje postoji interesovanje, mere su koje Grad redovno sprovodi. Sajmove besplatno posećuju ne samo izlagači, nego i mali proizvođači, kako bi se upoznali sa ponudom, novostima, i da bi ostvarili kontakte – kaže Miroslava Narančić.
Na jubilarnom, 90. sajmu, nastupa 1.100 izlagača iz 27 zemalja. Ove godine zemlja partner je Italija. Sajam traje do 26. maja.
Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Čigra“ organizovalo je ekskurziju za svoje članove proteklog vikenda.
– Tridesetak naših članova, roditelja i stručnjaka iz Društva dan je provelo na izletištu „Letenka“ na Fruškoj Gori. Posetili smo i Manastir Novo Hopovo – kaže Biljana Nedomački iz Društva MNRO „Čigra“
Jednodnevni izlet ostvaren je zahvaljujući donaciji koju je „Čigra“ dobila od Kompanije „Meridijanbet“ i Gradskoj upravi koja je obezbedila prevoz.
Obeležavanje slave Grada završeno je koncertom Danice Crnogorčević, pevačice etno i duhovne muzike na trgu ispred Gradske kuće.
– Čast mi je i zadovoljstvo što sam večeras ovde na ovako važan i veliki dan za vaš grad – rekla je Danica. – U vremenu koje je jako teško za naš narod, za srpski rod, drago mi je što ću pomoći da se duhovno uzdignemo uz naše najlepše tradicionalne pesme. Verujem da će to biti na veliku korist naše duše i duha i da će nas ojačati u ovom teškom vremenu.
Danica je najavila i nove pesme koje, kaže, već dugo priprema, i izrazila nadu da će biti podjednako slušane kao i one sa kojima sada nastupa.
Koncert Danice Crnogorčević svojim sugrađanima poklanja Grad Kikinda povodom slave, uz nadu da će izvorne i duhovne pesme doneti radost, rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.
– Siguran sam da će moji Kikinđani uživati i da će pronaći energiju i motiv za nove izazove. Ovaj koncert i predivan glas Danice Crnogorčević ostaće nam dugo u sećanju – rekao je Lukač.
Uprkos kiši koja je padala od ranih večernjih sati, Kikinđani su sačekali i pozdravili Danicu i njen orkestar na nastupu koji je počeo sa pola sata zakašnjenja. Loše vreme prisutnima nije uspelo da pokvari uživanje u repertoaru na kojem su se našle duhovne, patriotske i tradicionalne srpske pesme.
Koncert je završen pesmom “Veseli se srpski rode” i vatrometom.
Grad Kikinda danas svečano obeležava svoju slavu, Letnjeg Svetog Nikolu. Uz prisustvo velikog broja vernika, među kojima su bili i predstavnici lokalne samouprave, jutros je održana svečana liturgija u Hramu Svetog Oca Nikole. Zatim je, po tradiciji, litija sa velikim brojem građana prošla pored Gradske kuće i ulicama u centru grada.
Proslava je nastavljena u svečanoj sali Gradske kuće u kojoj je obred rezanja slavskog kolača vodio protonamesnik Slobodan Divljakov, starešina hrama u Ruskom Selu. Prisutnim zvanicama, predstavnicima privrednog, društvenog, kulturnog i sportskog života grada, svim građanima, slavu je čestitao gradonačelnik, Nikola Lukač.
– Želim svima zdravlje, pre svega, i mnogo lične i porodične radosti i da svi budemo bolji ljudi. Sve ćemo učiniti da zadržimo osmehe na licu mladih i da zajednički gradimo što bolju budućnost u Kikindi i Srbiji. Da sve izazove koji su stavljeni pred nas, zajedno prevaziđemo, u interesu svih, našeg naroda, naše Kikinde i naše divne države Srbije – rekao je gradonačelnik.
Četiri uspešne maturantkinje, Snežana Miolić iz Gimnazije „Dušan Vasiljev“, Tijana Grbić iz Ekonomsko-trgovinske škole, Sonja Psodorov iz SSŠ „Miloš Crnjanski“ i Radmila Trajkovski iz Tehničke škole, bile su kume slave.
– Meni je velika čast što sam, sa ove tri sjajne devojke, kuma slave svog grada. Želim svima da je proslavimo u sreći, zdravlju, miru i blagostanju. Ja se stvarno nadam da ću se posle završetka studija vratiti i u svom gradu započeti nešto novo – rekla je Tijana Grbić.
U nastavku programa, dodeljene su zahvalnice i nagrade za najbolji slavski kolač, na takmičenju koje Grad organizuje već 12 godina. U Gradsku kuću stigla su 25 slavska kolača koja su napravile žene, članice udruženja iz grada i sela. Žiri koji su činili Snežana Narančić Janjilović, Radovan Subin i predsednica, profesorica Nada Krstonošić, dodelio je nagrade najuspešnijima.
Za najlepši, izabran je kolač koji je umesila Marija Nakrajkućin. Kolač Slavice Beleslin iz Udruženja žena „Kikinda“ proglašen je za najukusniji. Apsolutno najbolji, kolač najlepšeg ukusa, izgleda i strukture, stigao je iz Doma učenika srednjih škola „Nikola Vojvodić“, a umesile su ga Vesna Tizić i Branislava Zarić. Dom učenika je, prethodne dve godine, osvajao priznanja za najukusniji kolač, rekao je sekretar Doma, Nikola Krnić, koji je preuzeo nagradu.
Slava grada Kikinde ujedno je i slava Hrama Svetog Oca Nikole i obeležava se od 1769, kada je započeta njegova izgradnja. Nakon Drugog svetskog rata obeležavanje slave je obustavljeno. Obnovljeno je 2006, a od 2017. godine Grad i Crkvena opština zajedno obeležavaju slavu, uz svečanu litiju.
U Opštoj bolnici Kikinda pacijenti ponovo mogu da obave preglede skenerom. Nakon pristiglog pozitivnog mišljenja Direktorata za jonizujuća zračenja, u Službi za radiologiju Opšte bolnice Kikinda ponovo se obavljaju CT pregledi, ali sada na novom, daleko savremenijem aparatu za kompjuterizovanu tomografiju. Prethodni aparat je bio 16-slajsni, dok je novi koji je sada na raspolaganju pacijentima iz Severnobanatskog okruga 64-slajsni.
Takođe, u Bolnicu je u petak stigla još jedna donacija medicinske opreme, ovaj put namenjena Službi za ginekologiju i akušerstvo. Kikindska firma „Palet pak“, Nenada Jakovljevića, donirala je savremeni mobilni transporter-strečer u vrednosti 324.000 dinara. Ovo je najsavremeniji pokretni ležaj koji će biti od velike koristi.
Za Službu ginekologije i akušerstva ova donacija nije samo finansijski vredna, već ima i veliki funkcionalni značaj. Strečer je visinski podesiv i znatno će olakšati fizičku manipulaciju oko pacijentkinja, što je veoma važno imajući u vidu da su medicinski tehničari u pomenutoj Službi žene.
Svaki vid pomoći u vidu novih medicinskih aparata i opreme za Službu ginekologije i akušerstva je dobrodošao, jer je ovo odeljenje mesto gde se rađa budućnost našeg grada, ističu u kikindskoj Bolnici.
Talentovane polaznice Baletskog studija „Fleks“ iz Kikinde postigle su sjajan uspeh na Plesnom takmičenju „Dens nau“ na Petovaradinu proteklog vikenda.
U jakoj konkurenciji 170 koreografija, mini grupa „Fleksa“ osvojila je prvo mesto sa nastupom „Moanin svet“. U kategoriji od osam do 12 godina, kikindske takmičarke su, sa koreografijom „Mačkice“, zaslužile treće mesto i bronzane medalje. Osmogodišnja Romea Stepanov imala je solo nastup „Moja magija“ i osvojila je srebro.
Decu je pripremala instruktorka savremenog plesa i koreograf, vlasnica Studija „Fleks“, Tijana Levnajić. „Fleks“ sa mladim plesačima radi u Kulturnom centru i prostorijama „Gusala“
Na 65. Državnom takmičenju talenata održanom u subotu, 20. maja u Vranju, šest polaznica Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev” ostvarile su odličan rezultat i osvojile šest nagrada:
Svetlana Ćulafić (istorija, prvo mesto, 98 poena, Gimnazija Dušan Vasiljev, druga godina, mentorka Dragana Francuski),
Lena Ašler (psihologija, treće mesto, 85,5 poena i druga nagrada za najbolji rad iz psihologije u državi, Gimnazija Dušan Vasiljev, četvrta godina, mentorka Sanja Mrakić),
Ana Stojković (psihologija, treće mesto, 85,5 poena, Gimnazija Dušan Vasiljev, treća godina, mentorka Sanja Mrakić),
Teodora Šejmeši (engleski jezik, 85 poena, treće mesto Gimnazija Dušan Vasiljev, druga godina, mentorka Jelena Vera Karadžin),
Milana Lisulov (geografija, nagrada za najbolji naučno-istraživački rad u državi, Gimnazija Dušan Vasiljev, treća godina, mentori Jasna Tomašev i Budimir Đukičin),
Marina Radivojša (biologija, nagrada za najbolji naučno-istraživački rad u državi, Gimnazija Dušan Vasiljev, druga godina, mentorki Jelena Mihajlović),
Nakon impresivnih rezultata, obe polaznice grupe za psihologiju oslobođene su prijemnog ispita iz psihologije na željenim fakultetima, a ukupan broj polaznika ove grupe koju vodi mentorka Sanja Mrakić, a koji su kao polaznici našeg Centra upisali ili dosad završili studije psihologije popeo se na petnaest, čime se grupa dokazala kao dugo godina najuspešnija u državi.
Teodora Šejmeši je svoju nagradu osvojila u debitanskoj sezoni rada mentorke Vere Karadžin, čime je njen uspeh veći.
Osnovci, polaznici RCT „Dušan Vasiljev” nastupaju u Zemunu, 27. maja, nakon čega će biti poznati ukupni rezultati ovogodišnjih takmičenja, ali i zakazana javna prezentacija nagrađenih radova.
Gradsko vatrogasno takmičenje danas je, na pomoćnom terenu OFK „Kikinda“, okupilo 24 ekipe dobrovoljnih vatrogasnih društava sa teritorije grada, sa ukupno 264 takmičara. Nadmetanje u vatrogasnim veštinama organizuje se svake druge godine, a ovoga puta njihov sastav uliva mnogo optimizma, kaže Erne Talpai, predsednik Gradskog vatrogasnog saveza Kikinda.
– Imamo četiri ekipe podmlatka i juniora više nego prošle godine, znači da dobrovoljno vatrogastvo živi i imaće ko da nas zameni, što mi je veoma drago – rekao je Talpai. – Za ovo takmičenje ekipe su se pripremale mesec dana. Zadovoljni smo organizacijom u kojoj nam je pomogla Gradska uprava.
U ime lokalne samouprave takmičare i organizatore je pozdravio član Gradskog veća za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije, Nebojša Jovanov.
– Grad će uvek podržavati dobrovoljna vatrogasna društva jer smo ih prepoznali kao izuzetno važne partnere. To su ljudi koji ulažu svoje vreme i pod rizikom su da žrtvuju i svoje živote radi zaštite drugih života i materijalnih dobara. Zato je najmanje što možemo da učinimo to da im maksimalno izlazimo u susret. Ohrabruje nas broj mladih članova, što govori u prilog tome da dobrovoljna vatrogasna društva imaju budućnost za koju će upravo oni nastaviti da se bore – istakao je Jovanov.
Ekipe, podeljene po uzrastima, nadmeću se u veštinama prilagođenim godinama – u razvlačenju creva, savladavanju prepreka, preciznosti u rukovanju vatrogasnim aparatima.
Svoje predstavnike na takmičenje su poslale, osim kikindskog, i društva iz svih sela osim Nakova i Banatskog Velikog Sela. Najviše ekipa ima Mokrin – osam, sledi Sajan sa šest takmičarskih grupa. Prvi put, kažu organizatori, nastupaju i žene iz ovog mesta, starije od 30 godina.
Najviše prvih mesta pripalo Sajancima
Prema postignutim rezultatima, ubedljivo najbolji su bili članovi DVD iz Sajana. Oni su osvojili prva mesta u kategorijama Podmladak i Juniori – muškarci, i žene – u kategoriji Seniori B. U kategorijama Seniori A – žene i Seniori B – muškarci, pobedu su odneli Kikinđani. Mokrinčani su postigli najviše bodova u kategoriji Podmladak – ženske ekipe, dok su među juniorkama, najbolje bile devojke iz Bašaida. U kategoriji Seniori A – muške ekipe, trijumfovali su članovi DVD iz Ruskog Sela.
Rusko Selo biće domaćin okružnog takmičenja
Najbolji na Gradskom takmičenju, nadmetaće se na regionalnom nivou 18. juna u Ruskom Selu. Pobednici u kategorijama podmlatka i juniora sa tog nadmetanja, predstavljaće okrug na državnom prvenstvu koje će biti organizovano od 15. do 17. jula u Novom Sadu.
U Gradskom vatrogasnom savezu nadaju se da će mladi članovi ponoviti uspeh iz 2021. godine kada su, na republičkom takmičenju imali tri ekipe i dobili dve medalje. Dečaci iz Mokrina tada su osvojili srebro, a devojčice iz Bašaida bronzanu medalju. Seniori iz Ruskog Sela su, ukupnom plasmanu, bili zauzeli četvrto mesto.
Da su dobrovoljna vatrogasna društva veoma značajna za zajednicu pokazuje i činjenica da sada svako društvo mora da ima i jedinicu opšte namene, posebno obučenu za vanredne situacije što ih, kažu, približava rangu profesionalnih vatrogasaca. I njihovim aktivnostima iz ljubavi daje dimenziju društveno-korisnog i neophodnog.
Škola jahanja koju organizuje Kikindsko konjičko udruženje počeće 27. maja. Pored Ilije Rađenovića, predsednika ovog udruženja, sa polaznicima će raditi četiri mlade dame: Jovana Rožajac, Natalija Prodanov, Lina Veličkov i Mina Albulov. Škola je namenjena deci starijoj od pet godina i odraslima.
-Prošle godine smo imali veliko interesovanje, s obzirom na to da dugo nije bilo škole jahanja u našem gradu- navodi Rađenović. – Među tridesetak polaznika, bilo je dece koja su dolazila iz Zrenjanina, Srpske Crnje… I ove godine radićemo sa sugrađanima iz Naše kuće“ i „Čigre“ koji vrlo rado dolaze ovde.
Škola jahanja održavaće se vikendom i jednom ili dva puta tokom nedelje, što će zavisiti od broja polaznika.
-Svima bih preporučila da nauče da jašu, nema ništa lepše od kontakta sa ovim plemenitim životinjama, Za početak treba da se upoznaju sa konjima- kaže Natalija Prodanov (19).
Poput nje, i Lina Veličkov (15) konje voli od malena.
-Potrebno je prvo zbližiti se sa životinjom. Preporučila bih da zainteresovi dođu ovde i provedu neko vreme. Od nedavno imam svog konja- dodaje Lina.
I Mina Albulov (15) rado će svoju ljubav prema ovim životinjama i veštinu jahanja preneti na drugu decu, ali i starije.
-Naučila sam da jašem na ergeli Kelebija. Jedva sam čekala da se ovde otvori škola jahanja, da ne moram stalno da putujem. Svaki konj je drugačiji, ima svoj karakter sa kojim se treba upoznati- napominje Mina.
Trenuci provedeni u prirodi sa ovim lepim i gracioznim životinjama nesumnjivo su dragoceni, donose radost i nezaboravno iskustvo. Već jedan dolazak u Kikindsko konjičko udruženje, gde vas očekuju ljubazni članovi, kao i tri prelepe kobile i poni Džeri, to potvrđuje.
Deset balona iz Mađarske, Slovenije, Rumunije i Srbije vinulo se u uzbudljivu nebesku avanturu u kasnim popodnevnim satima sa Starog jezera. Bilo je potrebno da to dozvole vremenske prilike zbog kojih je letenje jutros bilo otkazano.
Putnici koji su imali priliku da sa visine uživaju u panorami grada i okoline, za Kikindski portal govore o svojim utiscima.
Prvim Festivalom balona koji je organizovala kikindska Turistička organizacija, sugrađani su oduševljeni. Zadivljujući prizor šarenih vazduhoplova koji se pripremaju za let privukao je sve generacije sugrađana. Sasvim opravdano, što potvrđuje i naš video.