Град

400627312_3709076699374824_7056514567321996762_n

Свети Миклош ког верници Римокатоличке вероисповести прослављају 6. децембра празник је ком се деца највише обрадују. Микулаш, како га у народу зову и ове године неуморно је делио пакетиће доброј, али и неваљалој деци. Тако је било и у КУД-у „Еђшегу“ где је 150 деце од  годину дана до осмака из Кикинде и Мокрина добило залужени пакетић.

-Већ по традицији за децу је уприличена приредба о овом свецу коју су припремили њихови другари из ОШ „Фејеш Клара“. Представу је осмислила наставница Виолета Момић, а помоћ је пружио и режисер Шандор Кираљ. Очување даривања деце за Микулаш је важно јер нам помаже да чувамо традицију и културу мађарског народа – истакла је Петра Кираљ, председница кикиндског Омладинског форума СВМ-а.

Поред обавезних слаткиша, сва добра деца добила су орахе и воће, а за малишане који нису били послушни Микулаш припреми дрво, угаљ, шаргарепу и кромпир. Велику помоћ у припреми пакетића пружила су удружења жена, чланови КУД-а „Еђшег“, удружење просветних радника „Вера Пастор“ Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине омладински и женски форум СВМ.

И све малишане у Сајану на сам 6. децембар Микулаш награђује. Обичај установљен у овом селу је да Микулаш иде од куће до куће, разговара са децом и дели им пакетиће. Њега у овом походу прати Крампус, задужен за непослушну децу који на срећу никада нема пуно посла.

Према народном обичају, на дан Светог Миклоша деца треба да очисте ципеле и чизме јер, ако се Микулаш не појави лично, у тајности оставља поклоне у ципеле.

400538357_1525678941585296_7893479247924519659_n

Jавни позив за доделу бесповратних средстава за набавку бицикала као еколошки прихватљивог начина превоза који је други пут расписала локална самоуправа изазвао је велико интересовање грађана тако да је са 239 њих потписан уговор о субвенцији у износу од 10.000 динара. Првобитно је било планирано да се помогне куповина 100 бицикала, али је Град изашао у сусрет свима који су имали валидну документацију.

-Купићу трицикл сину. Иако је још мали и моћи ће да га вози за две године, желела сам да искористим прилику и конкуришем за средства. Драго ми је што нам је Град омогућио да путем субвенције можемо да купимо нове бицикле – рекла нам је Анита Буцало.

И Благоја Лагунџин похвалио је гест локалне самоуправе

-Радим у „Този Марковић“, а станујем код „ПИК-а“. Бицикл ми је основно превозно средство и лакше ћу свакодневно прелазити деоницу од шест километара – сазнајемо од Лагунџина.

Уговоре са суграђанима потписао је градоначелник Никола Лукач, а овом догађају присуствовала су и Стеван Иличић, члан Градског већа и Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-За Кикинђане је бицикл традиционално превозно средство, сви их радо возе и ово је начин да помогнемо да дођете до нових двоточкаша. Живимо у равници и то нам је предност, а уједно чувамо животну околину и пропагирамо здрав начин живота. Сигуран сам да ћете их користити и да ће вам бити од велике користи у свакодневном животу – навео је градоначелник Лукач обраћајући се окупљенима.

Стеван Иличићпојаснио је да су конкурсну документацију предала 244 грађана.

-Конкурс је у истом дану и отворен и затворен и то је доказ да је ова мера врло популарна код суграђана. Циљ је да се смањи емисија штетних гасова, али и подстицање здравих животних навика код суграђана, као и да се баве физичком активношћу – рекао је Иличић.

Најављено је да ће нови конкурс бити расписан већ крајем фебруара и да ће у буџету за ову намену бити издвојено 2,5 милиона динара за 250 бицикала.

rbt

У присуству Њихових Краљевских Височанстава престолонаследника Александра и принцезе Катарине као и амбасадора Републике Кореје у Србији Ли Ђеунга, Општој болници Кикинда уручена је вредна донација у виду медицинске опреме – два инкубатора, стационарни и транспортни и два пацијент монитора.

Свечана додела уприличена је у Белом Двору у Београду, у присуству директора здравствених установа и представника Министарства здравља. Донација кикиндској болници коју је у сарадњи са Фондацијом Принцезе Катарине обезбедила Влада Републике Кореје вредна је 3,8 милиона динара,а како је нагласила др Весна Томин, в. д. директора ОБ Кикинда, од огромног је значаја првенствено за унапређење рада Службе за неонатологију.

-Драго ми је што је Општа болница Кикинда препозната као здравствена установа вредна улагања, које, када се има у виду стручни кадар, представља капитал за будућност и квалитетнију здравствену заштиту грађана кикиндске општине и шире – рекла је др Весна Томин.

Његова Екселенција амбасадор Републике Кореје у Србији Ли Ђеунг нагласио је да је ова донација само један од хуманитарних програма које његова земља спроводи у Србији и изразио спремност за будућу сарадњу са Фондацијом Принцезе Катарине, као и Министарством здравља Републике Србије.

Принцеза Катарина је изразила велико задовољство и захвалност на помоћи Републици Кореји и доприносу бољем животу грађана Србије.То је.како је истакла, велика подршка не само пацијентима, већ и здравственим установама и запосленима у њима. Обративши се присутнима ово је потврдио и Престолонаследник Александар, уз захвалност Влади Републике Кореје на бризи за здравље грађана Србије.

BEDEF (1)

Полазници Мале школе рокенрола кикиндског Студија „Маус“ освојили су чак шест медаља на четвртом БЕДЕФ-у, Бечејском дечијем фестивалу, одржаном протеклог викенда.

“Fenix”

Први наступ младих талентованих рокера био је у озбиљној конкуренцији око стотину деце и младих. Одлуком стручног жирија, за најбољег бубњара на такмичењу проглашен је Никола Лињачки. Група „Metalic Gate“ освојила је прво место у категорији од 9 до 12 година и бронзу међу ауторски бендовима истог узраста. Титулу најбољег бас гитаристе на такмичењу понела је Ива Племић.

Ива Племић

Бенд „Fenix“ освојио је друго место у категорији младих од 15 до 18 година, док је бенду „Догма“ припала трећа позиција у узрасној категорији од 12 до 15 година.

“Догма”

– Била је озбиљна конкуренција, тим је већи успех наших чланова. Жири је био одушевљен, и ми смо сви пресрећни. То нам је подстрех за даљи рад и труд – рекао је Душан Лињачки, власник и ментор у Студију „Маус“.

Дводневни Бечејски дечији фестивал одржан је у Мађарском културном друштву „Петефи Шандор“ у Бечеју, у организацији Музичког центра „Бубамара“, уз подршку Општине Бечеј и мађарска Фондација „Бетлен Габор“.

osmeh_vojvodine_230423_tw1024

Изградња брзе саобраћајнице од Бачког Брега до Накова и Српске Црње, под називом “Осмех Војводине” почеће 13. децембра, најавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић. Реч је о путу дужине 186 километара који ће повезати Бачки Брег, односно гранични прелаз са Мађарском, Сомбор, Кулу, Србобран, Нови и Стари Бечеј, Кикинду и Српску Црњу, односно границу са Румунијом.

-Свој део до границе раде и румунски и мађарски партнери, на северу са мостом преко Дунава код Мохача. По завршетку овог пројекта, Бачки Брег ће постати велики гранични прелаз, већи и од Хоргоша –  рекао је Весић.

Извођач  је већ почео са рашчишћавањем терена како би започео са радовима на изградњи брзе саобраћајнице, у складу са дозволом. Весић је навео и да је ова саобраћајница део визије председника Србије Александра Вучића о инфраструктурном и саобраћајном повезивању свих делова Србије.

dr Milos Bajic

Пролећно време на почетку децембра, наглo отопљење а затим захлађење за само три дана, није пријало никоме, али је, очекивано, посебно лош утицај имала на хроничне болеснике.

– Промену су нарочито осетили хронични плућни и болесници са повишеним крвним притиском, тако да смо имали више јављања у амбуланти и посета на терену – рекао је за Кикиндски портал доктор Милош Бајић, специјалиста ургентне медицине, начелник Службе хитне медицинске помоћи. – У просеку имамо двадесетак прегледа у току 24 сата, а за дане викенда забележили смо пораст од 30 одсто.

Доктор Бајић истиче да је период нагле промене временских прилика кратко трајао, па се и број прегледа већ враћа на уобичајен ниво. Он додаје да лекари у Хитној помоћи и даље бележе повећан број пацијената са повишеном температуром.

– Приметили смо пораст броја фебрилних стања код пацијената који су имали и респираторне и дигестивне тегобе. Препорука је да се, у таквим случајевима, спушта температура, расхлађује, пије довољно течности и да се не узимају антибиотици на своју руку. Уколико температура потраје дуже од три дана, треба отићи у амбуланту за фебрилна стања или код изабраног лекара и даље поступати по упутствима – каже др Бајић.

Из Хитне помоћи подсећају хроничне болеснике да редовно узимају своју терапију, пију довољно течности и прилагоде облачење временским приликама. Такође, уколико осете тегобе, да никако сами не коригују терапију, него да се јаве на консултације изабраном лекару или доктору који им је преписао лекове, како би се терапија, евентуално, кориговала.

403611494_1347976472745696_848771569141876454_n

Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар у Кикинди је обележен спортским играма. На иницијативу удружења Мултипла склероза, а позиву да се у СЦ „Језеро“ друже, на квалитетан начин проведу време, боље упознају и размене искуства, одазвало се 10 инвалидних удружења.

-Идеју да организујемо спортски дан, поред организација,  подржала је и локална самоуправа. Основни циљ је да се упознамо и боље сарађујемо. Спортске игре су пикадо, шах, бацање плочица и домине. И ово је један од начина да укажемо на наше потребе и чињеницу да смо равноправни чланови друштва. Колико нас грађани не разумеју, толико има неразумевања између нас и на нама је да то променимо – истакла је Бранкица Мишков.

И организација инвалида рада Кикинде прихватило је ову иницијативу, сазнајемо од председнице Душанке Станишић.

-Потребе пензионера инвалида рада су вишеструке и углавном су особе са инвалидитетом на маргини друштва. Свакодневно имамо проблем приступа појединим објектима, са паркирањем, запошљавањем. Имамо више од хиљаду чланова, али многи су неактивни и ми желимо то да променимо. Организујемо уметничке и креативне радионице, предавања, едукативне састанке како би све оне који су код кућа подстакли да се активно укључе у друштвене токове. У томе нам помаже Град Кикинда, али и надлежно Министарство – казала је Душанка Станишић.

Корисници Центра за пружање социјалне заштите радо су се одазвали спортским активностима, а Николета Павлов, в.д. директорка напомиње да је ова установа ту да заговара права особа са инвалидитетом.

-Ту смо да се изборима за њихова права, али и да покажемо шта све наши корисници могу. Поносни смо што смо део ове манифестације и надам се да ће овакав скуп постати традиција. На овај начин показујемо да смо равноправни чланови друштва и да инвалидност није нешто што спречава и омета. У оквиру услуге Дневни боравак имамо 26 корисника, а осим тога пружамо и услугу лични пратилац где имамо 41 дете, док их је осам укључено у Рехабилитациони центар – напоменула је Николета Павлов.

Спортске игре отворио је председник Скупштине града Младен Богдан који је овом приликом напоменуо да локална самоуправа подржава и помаже сва удружења особа са инвалидитетом.

-На нама је да им помогнемо да имају све што им је потребно. Желимо да им омогућимо што квалитетнији живот, тако да им на све могуће начине излазимо у сусрет. Особе са инвалидитетом сусрећу се свакодневно са проблемима и њихове потребу су другачије. Свакодневно нам се обраћају, а некада им је само важно да их саслушамо. На нама је да се потрудимо да омогућимо да удружења која их окупљају функционишу и да имају што бољи живот. Кикинда је препозната као град која помаже особе са инвалидитетом и потрудићемо да у наредним годинама будемо још бољи партнери – рекао је Богдан.

Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се од 1992. године када је Генерална скупштина Уједињених нација усвојила резолуцију чији је циљ да се особама са инвалидитетом омогући једнако уживање људских права и равноправно учествовање у друштвеном животу.

kele nagrada

На 13. Фестивалу младих вина „Свети Мартин“  одржаном у Мужљи подрум „Миладински“ освојио је златну медаљу за црвено вино „Гранит“. Како истиче Ненад Миладински према предању на дан Светог Мартина пробала су прва млада вина, а такмичење је организовано у категоријама црвено, бело и розе.

-Млада вина имају времена да одлеже и постану још боља и ово је оцена да смо на добром путу и да ћемо имати конкурентна вина на такмичењима у јануару и фебруару на којима се оцењује квалитет вина – рекао је Миладински.

 

Грожђе од ког је вино направљено узгаја  се у породичном винограду. Наш саговорник напомиње да има пет сорти грожђа и да је од свих израђено грожђе.

-Реч је о купажи пет сорти односно куве. Мој виноград је прилично мали. Простире се на пет ари и има 500 чокота грожђа. Ове године раскрчио сам део парцеле тако да ће од наредне године грожђе бити засновано на већој површини. Узгајам каберне совињон, каберне фран, мерло, франковку  и шираз. Оно што радим је купажа у винограду која подразумева да се све сорте оберу и од њих се прави вино – појашњава Ненад Миладински.

Грожђе је брано 30. септембра и наш саговорник напомиње да је за њега година била екстремно тешка. На почетку је било пуно падавина, а током лета време је било сушно.

-Имао сам и град у винограду , али сам и поред тога успео да оберем 600 килограма грожђа, што је више у односу на раније године када је просек био 400 килограма. И поред свих недаћа имао сам рекордан принос  – сазнајемо од Миладинског.

Новина коју је увео у производњу овај винар хобиста је та што је  ове године  купио храстово паљено буре.

-Следеће године у ово време имаћу вино из храстовог паљеног дрвета. То су врхунска вина и квалитет производње подижем за још једну лествицу  – похвалио се Ненад Миладински.

На истом фестивалу награрађено је и малдо вино бургундац винарије „Кепул“ из Иђоша.

MCPA-Amine-600-Herbicide-Agriculture-Crop-Protection

Пшеница у кикиндском атару је никла и у доброј је кондицији. Касна сетва, али и солидне количине падавина допринеле су да „хлебно зрно“ уђе у фазу три листа.

-Проблем представљају глодари којих има јако пуно и који уништавају усев. Док је могло да се уђе у њиве пољопривредници су постављала мамке да их сузбију. Сада не може да се уђе у атар због блата и глодаре не можемо ни да пратимо – истакао је Александар Пап, саветодавац ПСС.

Tractor agricultural machine cultivating field.

Сетва је почела у оптималном року, али се завршила касније у односу на раније године.

-На почетку радова имали смо тополо време и саветовали смо пољопривреднике да не журе са овим послом. Поред топлог времена суша је допринела да земљиште буде изузетно суво. Послушали су нас тако да је већина сетвених радова обављена у касним роковима – напоменуо је Пап.

Под пшеницом, као најдоминантнијом озимом културом, засновано је око 18.000 хектара.

-Значајно је истаћи да је сетва на највећем делу парцела завршена углавном без употребе минералних ђубрива. Ниске откупне цене пољопривредних производа, неповољни паритети, али и висока цена минералних ђубрива определили су произвођаче на овај потез. Исто тако семе које је засновано је углавном недекларисано односно „семе са тавана“.  Због тога ће приноси бити смањени, а колико, зависиће од године која је пред нама  – додао је наш саговорник.

У пуном јеку је и јесење орање и оно се полако приводи крају.

kovid pregled

У амбуланти за фебрилна стања Дома здравља дневно се открије, у просеку, десетак ковид позитивних пацијената. Клиничка слика је блага и није увек праћена повишеном телесном температуром, сазнајемо од др Ивице Стаменковића.

-Клиничка слика оболелих од корона вируса је попут прехладе. Праћена је болом у мишићима и зглобовима. Део пацијената долази нам са повишеном температуром и са стомачним тегобама, међутим они су негативни на тесту, тако да смо сигурни да  влада и стомачни вирус. Највише је пацијената који нам се обраћају због респираторних инфекција горњих и доњих дисајних путева – истиче др Стаменковић.

И даље је на снази правило да сви који имају било какав облик респираторне инфекције иду у ковид амбуланту у Микронасељу.

-Амбуланта ради од 8 до 16 часова. Након тог времена сви који имају тегобе које подсећају на ковид могу да се јаве код својих изабраних лекара. Они ће их прегледати и одредити да ли је потребно тестирање или не, након чега ће наредног дана доћи у ковид амбуланту. Изабрани лекар преписаће им и терапију – појашњава наш саговорник.

У Општој болници на Инфективном одељењу на лечењу су била четири пацијента оболела од корона вируса. Реч је о старијим особама са придруженим болестима и са благом клиничком сликом.

 

error: Content is protected !!