Град

412377562-751484680162536-5386949030708827827-n

Najavljeno otvaranje klizališta u okviru Zimske bajke, planirano za subotu, odlaže se, dok vremenski uslovi ne budu odgovarajući.

O terminu otvaranja klizališta blagovremeno ćemo vas obavestiti.

Kako je podloga led, neophodne su niske temperature da se ne bi topilo. Ove godine, klizalište je veće u odnosu na prošlogodišnje, koje se nalazilo kod SC „Jezero”, dimenzije su mu 25 puta 13 metara.

Podsetimo, „Ledeno jezero“ biće dostupno mesec dana, a radno vreme klizališta će biti radnim danima od 17 do 21, a vikendom od 17 do 22 sata. Cena ulaznice biće 200 dinara, za termin u trajanju od sat vremena, a isto toliko novca će biti potrebno izdvojiti za iznajmljivanje klizaljki.

Prošle godine, poseta klizalištu prevazišla je sva očekivanja, a u zimskim čarolijama na ledu uživale su sve generacije.

znr-kanalizacija-(4)

Izgradnja fekalne kanalizacije na Strelištu i u Železničkom Novom Redu bila je tema na današnjem skupštinskom zasedanju. Grupa meštana ovog dela grada prisustvovala je sednici, a gradonačelnik Mladen Bogdan, za skupštinskom govornicom , obratio se i njima, ali i onim stanovnicima koji nisu bili prisutni, istakavši da su dovedeni u zabludu.

-Pre izvesnog vremena u poštanskim sandučićima žitelji Strelišta i Železničkog Novog Reda dobili su poruke, na papirićima, da će sa njima razgovarati odbornici Skupštine grada u vezi sa izgradnjom fekalne kanalizacije. Na tim papirima nije bilo potpisa ko organizuje skup, ni imena i prezimena odbornika, niti kojoj političkoj partiji pripadaju. Deo stanovnika ovog dela grada pozvao je nas, svoje predstavnike u lokalnoj samoupravi, kako bi čuli o čemu se radi i ko dolazi da razgovara sa njima jer su očekivali da se pojave odbornici većine koji odlučuju i koji mogu da im pomognu u rešavanju dugogodišnjeg problema. Pojasnili smo im da skup organizuju odbornici opozicije, koji, iz nekog razloga, nisu hteli to i da napišu. U naznačeno vreme za razgovor došla je nekolicina meštana ovog dela grada i tek tada su videli da su ih na razgovor pozvali odbornici opozicionih političkih stranaka. Revoltirani i ogorčeni zbog toga što su slagani i dovedeni u zabludu, pitali su ih koga oni predstavljaju i gde su Mladen Bogdan, Nikola Lukač, Dejan Pudar – istakao je prvi čovek grada.

Sastanak su organizovali Miroslav Panić, Nebojša Cukić, Ivana Bogosav i još nekolicina opozicionih aktivista.

-Njihova glavna poruka bila je da moraju da se sakupe, da potpišu peticiju, da se organizuju i da protestuju ispred Gradske kuće, i da zahtevaju od lokalne vlasti da im se izgradi fekalna kanalizacija jer grad ima sredstava za tu namenu. Cilj je bio da se podbune naši sugrađani kako bi se organizovali skupovi i demonstracije – ističe gradonačelnik Bogdan.

A dokle se stiglo sa rešavanjem ovog problema, još jednom je pojasnio Mladen Bogdan:

-Projektna dokumentacija je završena i nalazi se u Ministarstvu zaštite životne sredine kod kog smo konkurisali za sredstva. U budžetu grada nema dovoljno sredstava za ovu investiciju i mi radimo sve da novac obezbedimo kako bi i žitelji Strelišta i Železničkog Novog Reda dobili dugo obećavanu fekalnu kanalizaciju – zaključio je gradonačelnik Bogdan i podsetio da je lista SNS-a na poslednjim izborima u ovim delovima grada osvojila 82 odsto glasova od ukupnog broja izašlih na izbore.

sednica-budzet-4

Na 6. sednici Skupštine grada odbornici su većinom glasova doneli Odluku o budžetu za 2025. godinu sa projekcijama na 2026. i 2027. Prihodi i rashodi planirani su na tri milijarde 730 miliona 687 hiljada dinara, istakla je Dijana Jakšić Kiurski, pomoćnica gradonačelnika i dodala da je ovo je najvažniji akt koji donosi jedna lokalna samouprava.

-Prilikom planiranja budžeta oslonili smo se na sopstvena sredstva kojim će se završavati započete investicije. Od kapitalnih ulaganja u narednoj godini planirana je rekonstrukcija sistema za prečišćavanje pijaće vode u selima u iznosu od 75 miliona dinara, za održavanje putne infrastrukture 70 miliona, implementacija nove rasvete 43, za završetak izgradnja sekundarne mreže atmosferske kanalizacije u delovima ulica Moravska, Jovana Sterije Popovića i Ivana Jakšića 20 miliona dinara. Za Javno preduzeće „Toplana“ planirana je subvencija od 17,4 miliona za izgradnja vrelovoda sa priključcima u Dositejevoj i šest miliona za nabavku opreme. U potpunosti je završena projektno- tehnička dokumentacija kako bi konačno krenuli da rešavamo pitanje fekalne kanalizacije na Strelištu i u Železničkom Novom Redu. – rekla je Dijana Jakšić Kiurski.

Za investicije u selima opredeljeno je 36, a za redovno funkcionisanje mesnih zajednica 138 miliona dinara.

-U mesnim zajednicama u narednoj godini završavaće se započeti projekti poput investicionog održavanje krova vrtića „Medenjak“ u Sajanu. U Mokrinu je planirana izgradnja fontane i amfiteatra, za Sajan nabavka energetskog gasnog kotla, a u Banatskoj Topoli radovi na Domu kulture. U Bašaidu će se nastaviti izgradnja kapele, u Ruskom Selu zaokružiće se priča vezana za izgradnju parka u centru sela, u Nakovu je planirana izgradnja teniskog terena na dečijem igralištu, dok će u Iđošu započeta rekonstrukcija krova na Domu kulture. Ovih dana dobijena su i sredstva, 11 miliona dinara, u okviru projekta NIS-a „Zajednici zajedno“ za izgradnju solarnih elektrana u vrtiću „Neven“, školi „Vasa Stajić“ u Mokrinu i Sportskom centru „Jezero“ – precizirala je Dijana Jakšić Kiurski.

Odbornici opozicije imali su zamerke što, kako su rekli, 30 odsto budžeta odlazi na plate. Odgovorili su im zamenik gradonačelnika Dejan Pudar i gradonačelnik Mladen Bogdan.
Sela su motor grada i drago mi je da je za skupštinskom govornicom od strane opozicionih odbornika to i istaknuto, kazao je Dejan Pudar:

-Ovaj dom konačno ima međusobno poštovanje i pristojnu komunikaciju između odbornika. Plate iz budžeta dobijaju pošteni i radni ljudi koji za svoj rad treba da dobiju zaradu. Vaša ideja je da, na primer, otpuštamo ljude zato što su oni citiraću „parazitski aparat Srpske napredne stranke“. Ideja većine opozicionih odbornika koji su se priključili raspravi o budžetu, je da se otpusti jedna trećina vaspitačica. Mi se trudimo da rešimo listu čekanja za boravak u vrtićima koja postoji jer nemamo dovoljno objekata i mesta. Primera radi u Mokrinu je 52 dece na čekanju za vrtić. To znači da će nam trebati još vaspitačica i još plata. Ako vi, koji imate zamerke na to koliko se sredstava izdvaja za plate, treba da otpustimo ljude koji vredno rade, to treba jasno i da kažete – naveo je Pudar.

Grad Kikinda vodi računa o svim svojim građanima, dodao je Mladen Bogdan.

-Budžet je skrojen odgovorno i realno. Moramo da vodimo računa o svima koji se direktno ili indirektno oslanjaju na budžet. Ovu godinu završili smo dobro uz prevazilaženje teškoća u prethodnom periodu zahvaljujući dobrom radu i odgovornosti. Nastavljamo ulaganja u infrastrukturu, zdravstvo, kulturu, sport, obrazovanje, ali i sva izdvajanja u domenu socijalne zaštite i populacione politike – naveo je gradonačelnik Bogdan.
Usvojene su odluke o davanju saglasnosti na program poslovanja JP „Kikinda“, JP „Autoprevoz“, JP „Toplana“, o određivanju područja za upis dece u osnovne škole na teritoriji grada, o usvajanju programa kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka, o donošenju Strategije bezbednosti saobraćaja na putevima od 2024. do 2027.

Kako je Mileni Živkov, prestao mandat v.d. direktorke Narodnog pozorišta , na ovu funkciju, na period do godinu dana, imenovan je Brane Marijanović, profesor marksizma i dosadašnji v.d. direktor Narodne biblioteke „Jovan Popović“.

Usvojene su i odluke o naknadama za korišćenje javnih površina na teritoriji grada Kikinde, o usvajanju izmena i dopuna cenovnika usluga vodosnabdevanja i kanalizacionih usluga, o usvajanju plana rada gradskog Štaba za vanredne situacije grada za 2025. godinu.

A.Đ.

Dom-ucenika-Nasa-kuca-(2)

Na inicijativu Učeničkog parlamenta Doma učenika srednjih škola “Nikola Vojvodić” ostvarena je saradnja sa korisnicima Centra za pružanje usluga socijalne zaštite Grada, „Naše kuće“. Korisnici Dnevnog boravka Centra učestvovali su, u Domu, na novogodišnjoj radionici.

– Izrađivane su novogodišnje čestitke i radionica je protekla u lepoj atmosferi, druženju i upoznavanju. Učenici su pokazali visok nivo empatije i istovremeno stekli značajno iskustvo u komunikaciji i radu sa korisnicima „Naše kuće“ – rekla je Vesna Subašić, stručni saradnik-pedagog u Domu učenika.

Ova aktivnost važna je radi promocije inkluzije i ravnopravnosti, složila se v. d. direktorica Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, Nikoleta Pavlov.

– Mi smo uvek otvoreni za saradnju. Aktivnosti u kojima su korisnici usluge Dnevnog boravka učestvovali zajedno sa učenicima, predstavljaju upravo prvi korak ka razvijanju empatičnosti i prihvatanju različitosti – navela je Nikoleta Pavlov. – Mladi ljudi koji odrastaju u okruženju koje prihvata različitosti, u odraslom dobu će biti spremniji i otvoreniji da podrže inkluzivne inicijative u zajednici. Prilikom ove posete uverili smo se da su učenici vrlo senzibilisani i da je interakcija koju su imali sa našim korisnicima bila potpuno prirodna i spontana.

Predstavnici obe ustanove saglasni su u tome da nastave saradnju i druženje,  što je, kako je naglašeno, važno i za podizanje svesti žitelja našeg grada o neophodnosti aktivnog suživota svih građana.

 

 

MIGRANTI-NOVO

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u saradnji sa mađarskom policijom, u toku prethodna dva dana, sproveli su akciju suzbijanja iregularnih migracija na području Subotice i Kikinde i pronašli 58 iregularnih migranata.

Protiv devetoro iregularnih migranata podnete su prekršajne prijave iz Zakona o graničnoj kontroli dok su ostala lica prevezena u Prihvatni centar. Takođe, u blizini granice sa Mađarskom, policija je prilikom kontrole, u putničkom vozilu, kojim je upravljao državljanin Azerbejdžana, pronašla petoro državljana Turske i jednu Azerbejdžanku. Vozaču je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Subotici, određeno zadržavanje do 48 časova, zbog sumnje
da je izvršio krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.

U ovoj akciji policija je oduzela dva mobilna telefona, jedan agregat i putničko vozilo.

 

POZAR-V-PUTNIKA

Starija ženska osoba izgorela je danas u požaru u Iđošu. Kako saznajemo nešto posle 12 sati u porodičnoj kući došlo je do požara. Zapalila se soba veličine tri sa tri kvadrata i sumnja se da je stradala žena koja je tu živela.

Vrlo brzo na lice mesta stigla su i pripadnici vatrogasno – spasilačke jedinice koji su ugasili vatru. U toku je uviđaj koji će pokazati šta je uzrok požara, a o slučaju je obavešteno Više javno tužilaštvo Zrenjaninu. Naložena je i sudsko-medicinska obdukcija tela.

sednica-fcc-poskupljenje-(5)

Na 6. sednici Skupštine grada zakazanoj za sutra (petak), između ostalih tačaka, odbornici će razmatrati donošenje Odluke o budžetu za 2025. godinu sa projekcijama na 2026. i 2027. Prihodi i rashodi planirani su na tri milijarde 730 miliona 687 hiljada dinara. Od kapitalnih ulaganja u narednoj godini planirana je rekonstrukcija sistema za prečišćavanje pijaće vode u selima, održavanje putne infrastrukture, implementacija nove rasvete, izgradnja sekundarne mreže atmosferske kanalizacije u delovima ulica Moravska, Jovana Sterije Popovića i Ivana Jakšića, izgradnja vrelovoda sa priključcima u Dositejevoj, adaptacija svlačionica SC „Jezero“ investiciono održavanje krova vrtića u Sajanu.

Razmatraće se i odluke o davanju saglasnosti na program poslovanja JP „Kikinda“, JP „Autoprevoz“, JP „Toplana“, o određivanju područja za upis dece u osnovne škole na teritoriji grada, o usvajanju programa kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka, o donošenju Strategije bezbednosti saobraćaja na putevima od 2024. do 2027.

Kako Mileni Živkov, prestaje mandat v.d. direktorke Narodnog pozorišta , na ovu funkciju, na period do godinu dana, biće imenovan Brane Marijanović, profesor marksizma i dosadašnji v.d. direktor Narodne biblioteke „Jovan Popović“.

Na dnevnom redu je i donošenje odluke o naknadama za korišćenje javnih površina na teritoriji grada Kikinde, o usvajanju izmena i dopuna cenovnika usluga vodosnabdevanja i kanalizacionih usluga, o usvajanju plana rada gradskog Štaba za vanredne situacije grada za 2025. godinu.

A.Đ.

gusle-poljska-1

Pevačka grupa ADZNM „Gusle“ učestvovala je na Međunarodnom muzičkom festivalu u Lublinu u Poljskoj. Kikinđani su bili i jedini predstavnici Srbije i ovom prilikom predstavili su srpske tradicionalne pesme naše zemlje. U okviru festivala umetnički rukovodilac „Gusala“ Igor Popov održao je pevačke i igračke radionice za sve učesnike.

-Prvi put smo učestvovali na ovom Međunarodnom festivalu, a kakav smo utisak ostavili govori činjenica da je publika aplauzima tražila da produžimo nastup. Tamošnji mediji takođe su nam dali značajan prostor u radijskim i televizijskim emisijama sa ovog događaja. Za nas je ovo još jedno iskustvo nastupa na međunarodnoj sceni, a sam festival iskoristili smo da steknemo nove prijatelje i buduće saradnike – istakao je Igor Popov.

Festival je finansiran sredstvima Evropske unije, NextGenerationEU, a organizatori su KRO za kulturu, grad Lublin, Akademski kulturni i medijski centar „Marije Curije“ i Univerzitet Hataka ultaka. Osim Kikinđana, na ovom događaju učestvovali su i predstavnici Norveške, Poljske, Slovačke i Ukrajine.

A.Đ.

bozicni-vasar-(2)

Kulturno umetničko društvo „Eđšeg“ i crkvena zajednica i ove godine organizuju Božićni vašar ispred Rimokatoličke crkve u centru grada. U subotu, 21. decembra, od 16 sati posetioci će moći da probaju tradicionalna jela poput langoša, kurtoš kolača, a biće posluženo i kuvano vino.

U 18 sati je misa, a nakon toga „Božićni koncert“ u crkvi na kom će nastupiti profesori i nastavnici Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški“. Po završetku koncerta deca, članovi „Eđšega“ , prema narodnom običaju, ispred crkve predstaviće rođenje Isusa Hrista

Narednog dana, u nedelju, od 19 časova u KUD -u „Eđšeg“ biće izvedena „Božićna predstava“. Učestvuju deca iz vrtića koja pohađaju grupu na mađarskom jeziku, osnovci škole „Feješ Klara“, horovi, kao i glumačka grupa „Eđšega“.

paketici-sela-(7)

Podela paketića nastavljena je u selima. Mališani koji su pismo ubacili u „Kutiju želja“ željno su iščekivali Deda Mraza koji je u pratnji Snežne kraljice i gradonačelnika Mladena Bogdana posetio porodicu Bozoki u Sajanu. Devetogodišnjem Aleksandru ispunjena je najveća želja – od Deda Mraza je dobio bicikl. On je najmlađi od četvoro dece.

 

-Dugo već želim bicikl. Dobro učim i trudim se da pomognem roditeljima. Bio sam ubeđen da će mi Deda Mraz ispuniti želju i to se i desilo. Bicikl je baš onakav kakav sam želeo – rekao nam je Aleeksandar.

Supružnici Boris i Ana imaju još i Anastasiju (16), Rebeku (13) i Dalibora (12).

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Porodica Krstin iz Iđoša, mališani Uroš, Živojin i Nevena sa tatom i mamom, Nemanjom i Tijanom, takođe su se obradovali poklonima i posetom.

 

-Dobili smo bojanke, flomastere, igračke i slatkiše. Sve je lepo i svi ćemo se zajedno igrati  – otkrio nam je Uroš.

Najpoznatiji deka na svetu nije zaboravio ni prvu bebu rođenu u 2024. godini Mionu Tatomir. Majka Jovana Vasiljević i otac Jovan Tatomir pozdravili su akciju lokalne samouprave kojom svake godine obraduje veliki broj mališana.

-Na nama je da brinemo o našim mališanima. Ovo je simboličan način da pokažemo da se borimo za svako dete, a Miona je pravi mali div, s obzirom na to da je rođena mesec dana ranije – istakao je gradonačelnik Bogdan.

A.Đ.

error: Content is protected !!