У седмодневној посети Кикинди су кошаркаши клуба „Центар“ из Косовске Митровице, у оквиру зимских припрема. Овим је настављена сарадња са Кошаркашким клубом „Велика Кикинда“, крунисана потписивањем уговора о братимљењу у Кикинди 2023 године.

Кошаркаши и кошаркашице са Косова и Метохије, њих 43, узраста од осам до 40 година, поред тренинга и утакмица имали су прилику да упознају историјске, културне и туристичке знаменитости нашег града. Теодора Јелић (11) кошарку тренира четири године.
-Кикинда је светски позната и локална историја на мене је оставила највећи утисак. Посебно ми се свидео скелет мамутице Кике који сам први пут видела – истакла је Теодора.

Виктор Миладиновић има 12 година и други пут је на северу Баната.
-Свим другарима у Косовској Митровици причао сам о вашем граду и колико ми је лепо било први пут. Сада им носим још лепих прича о другарима које сам стекао и о утакмицама које смо одиграли. Највише ми се свидела најлепша улица у Србији, а 22. у свету – сазнали смо од Виктора.

Срђан Комадина, капитен сениорске екипе већ је боравио у Кикинди.
-Дочекани смо као браћа и сестре, а посебно је задовољство што се сви које смо срели интересују за нас како живимо у Косовској Митровици. Исто тако било је и пуно искреног интересовања везаних за културно баштину Косова и Метохије која има изузетну вредност за све Србе. Надам се да ћемо део гостопримства моћи да вратимо када Кикинђани буду наши гости – навео је Комадина.

Пријем за чланове Кошаркашког клуба „Центар“ у Градској кући приредио је градоначелник Младен Богдан који их је, заједно са сарадницима замеником Дејаном Пударом, председником Скупштине града Душаном Попесковим, члановима Градског већа Александром Аћимовим и Тихомиром Фаркашем и председницом Спортског савеза Јеленом Бакић, обрадовао пакетићима и поклонима.
-Почаствован сам што смо поново имали прилику да будемо домаћини кошаркашима са Косова и Метохије. Сигуран сам да су, боравећи у Кикинди, бар на кратко, забораве тешкоће и осете слободу коју имају сва деца која живе у Србији. Хвала што истрајавате у намери да останете и не дозволите да се ишчупају корени нашег народа у јужној српској покрајини. Овде имате пријатеље и град на који увек можете да се ослоните – прецизирао је градоначелник Богдан.

Дејан Пудар сигуран је да ће сарадња у наредним годинама бити проширена. Осим спорта, она ће обухватити образовање, културу, али и остале сегменте друштва.
На изузетном гостопримству је захвалио тренер КК „Центар“ Немања Јакшић.
-Утисци су изузетни и сви ћемо понети најлепше успомене из Кикинде. Наши најмлађи кошаркаши су први пут на оваквим припремама и део су спортског кампа. За њих је ово искуство немерљиво. Научили су доста, имају прилику да тренирају два пута дневно, да користе базен и комплетну инфраструктуру. Имали су прилику и да виде другачији начин живота у односу на то како живе у Сремској Митровици. Сви смо упознали нове људе, историју, али и традицију Кикинде – рекао је Јакшић.

Александар Аћим напоменуо је да је ово друга година да наш град посећују кошаркаши из Косовске Митровице.
-Наши пријатељи уверили су се у то колико емпатије имамо према њима. Поред тога што су одлични и борбени спортисти, наши гости пренели су нам како живе и показали непоколебљивост у ставу да остану на свом огњишту. Већ колико ове године узвратићемо им посету и продубити нашу сарадњу – напоменуо је Аћимов.

Посета је крунисана кошаркашком утакмицом првих тимова „Центра“ и „Велике Кикинде“.
А.Ђ.
Он наводи да власник пса може бити кажњен због шетања пса без повоца или заштитне корпе, у зависности од величине и врсте пса.
Он наглашава да сарадња између Полиције и Комуналне инспекције игра кључну улогу.














– Циљ је, пре свега, да остваримо сарадњу са свим основним школама. Децу упознајемо са историјатом Црвеног крста, његовом улогом у локалној заједници, као и о томе на који начин и сами могу да се ангажују – да постану волонтери и да у својим школама и заједницама учествују у хуманитарним активностима – каже стручни сарадник Црвеног крста, Бела Шаму. – Са њима радимо и прву помоћ, то су знања и вештине које су им првенствено овде доступне. Када савладају лаичку прву помоћ, спремни су да збрину апсолутно све повреде, и управо то и привлачи највећи број нових полазника. Имамо и предавања о превенцији и борбу против трговине људима, затим како да препознају преваре на друштвеним мрежама и у огласима, ко све може да буде жртва. Промоцију хуманих вредности радимо у седам модула: од толеранције до ненасилног решавања конфликата и начина на који могу да избегну сукобе, затим како да их реше, коме да се обрате, али је, пре свега, ово лепо дружење и упознавање.
У Црвеном крсту практикују да у Зимску школу хуманости увек дођу нови полазници како би што више њих добило прилику да волонтирају.
Једна од њих је и Милана Гајари, ученица шестог разреда Основне школе „Фејеш Клара“.
Лена Маркуш је ученица четвртог разреда школе „Жарко Зрењанин“.
Тренутно кикиндски Црвени крст има 45 волонтера-основаца у подмлатку и око 25 волонтера у омладини ове организације, а годишње се, у свим програмима и акцијама ангажује од 120 до 140 нових хуманитараца, свих узраста и животне доби.


