Aleksandra Djuran

395484604_322760840367668_7469506167561306511_n

Ротари клуб Кикинда доделио је стипендије Јовани Завишин, Соњи Псодоров и Миони Бркљач. Већ по традицији стипендије се додељују студентима прве године факултета који су остварили значајне резултате у досадашњем школовању, а при упису на факултет остварили су одличне резултате. Укупно је било 13 кандидата који су конкурисали за стипендије.

-Драго ми је што сам добила ову стипендију. Нисам се надала да ћу бити међу одабранима и искористићу је за купивину неопходних уџбеника за школовање – истакла је Јована Завишин која је уписала Медисцински факултет у Новом Саду и била је ослобођена пријемног испита из биологије јер је у средњој школи била прва на републичком такмичењу.

Соња Псодоров уписала је Фактултет техничких наука у Новом Саду, смер грађевина.

-Хвала вам на указаном поверењу. Трудићу се да оправдам стипендију која ми пуно значи. Као будући грађевениски инжењер циљ ми је  да градим нашу земљу и да је учиним лепшом – истакла је Соња Псодоров, иначе ученица генерације ССШ „Милош Црњански“.

Миона Бркљач уписала је Правни факултет у Новом Саду.

-Дивно искуство и прелепо изненађење. Нисам очекивала стипепндију и пуно ми значи то што се мисли на нас који смо тек на почетку студирања – рекла је Миона Бркљач.

Додела стипендија једна је од највећих акција кикиндских Ротари клуба, напоменула је Татјана Пецарски, паст председница. Уговори са бруцошкињама потписани су у присуству кикиндских ротаријанаца.

-Ротари клуб је међународна организација коју чине пословни људи из читавог света. Стипендирамо најбоље кандидате и надамо се да ћете и ви остварити неке од успеха које су постигли неки од чланова нашег клуба. Верујемо да ћете се у будућности и ви наћи у овој организацији – рекла је Татјана Пецарски.

Стипепндију од 6.000 динара студенткиње ће добијати у наредних годину дана. До сада је додељено укупно 87 стипендија.

erika cerka

Након што је три деценије провела у Канади, суграђанка Ерика Бански вратила се у Кикинду. Још увек, како каже, не зна да ли се вратила да остане заувек, али би то волела. Како јој је мајка Хилда Бански остала сама, решила је да са 59 година оде у пензију и врати се својим почецима.

– Након што сам основну и средњу школу завршила у Кикинди, у Новом Саду студирала сам немачки језик и књижевност. По завршетку факултета запослила сам се у библиотеци Матице српске. Посао ме је испуњавао, удала сам се, родила ћерку Инес и имала сам леп живот док се није појавио рат деведесетих година прошлог века. Када је мој супруг 1992. године отишао у Хрватску, рат је стигао и на наш праг. Тада смо почели интензивно да размишљамо о одласку из земље – прича Ерика Бански.

Канада је имигрантска земља и нико не гледа акценат, боју коже, верско опредељење. То, али и толерантни људи, су допринели су да одаберу Канаду, пре него неку од европских земаља које су много затвореније према придошлицама. Успели су у својој намери и обрели на западу Канаде, у граду Едмонтону. Тамо је остала пуне 24 године, а последњих шест живела је у главном граду, Отави.

– У Канаду сам отишла као библиотекар, а мој супруг као електроинжењер. Наше дипломе, на жалост, нису биле признате, тако да сам изнова морала да се школујем. Уписала сам магистратуру из немачког језика и, пошто сам завршила, схватила сам да са тим звањем не могу нигде да предајем. Тада сам решила да завршим магистратуру из библиотекарства, након чега сам се запослила на Универзитету Алберте. Није било лако јер сам уз студирање морала да радим, а у Канади нема бесплатног школовања. Уз мало дете то је било заиста тешко. Тамо сам била запослена до 2016. Године, када сам прихватила понуду да пређем на колеџ Карлтон – истиче наша саговорница.

На Карлтону је постала шеф одељења и овај посао Ерика је обављала пет година.

– Када је дошло до тога да одлучим да ли да конкуришем за још пет година, схватила сам да ми је важније да се посветим себи и мајци. Прошле године вратила сам се у Кикинду и нисам зажалила. За имигранте кажу да једном ногом стоје у старој, а другој ногом у новој домовини и то је потпуно тачно. Као имигрант живот почињете испочетка, без обзира на то колико година и знања имате. Када сте далеко, као што сам ја била, изгубе се и родитељи и пријатељи и родбина. Наша ћерка расла је без бака и дека и са њима је била лети, када је могла да их посети, али то није исто као када су они константно присутни у њеном и она у њиховим животима – искрена је Ерика Бански.

Људи, на првом месту мајка, пријатељи, родбина, допринели су одлуци да се врати.

– Они који никада не оду из Србије, сматрају да је живот ван ње обећана земља. Чињеница је да сам у Канади имала десет пута већи приход, али је исто толико скупљи живот. Можда је друштво тамо уређеније и боље функционише, али одласком се изгуби лепо време јер је у Канади шест месеци зима, а у Едмонтону зима траје чак осам месеци. Оно што наши људи који читав живот проведу овде не схватају, јесте да треба гледати шта је лепо у животу, а не шта немаш. У Канади постоји изрека „Број колико имаш благослова“ и то никада не треба изгубити из свести. Има јако пуно добрих ствари у Србији, нарочито сада, у односу на то како је било деведесетих, када смо отишли – додала је Ерика Бански.

Каже да јој прија живот у Кикинди јер може да се посвети себи и својим потребама. Кућа у којој живи има безмало 100 година и бави се њеним реновирање, ужива у раду у башти, путује по Европи.

– Када се осврнеш, у животу је најважније да си здрав, да имаш породицу и пријатеље, да си срећан са људима око себе – закључила је наша саговорница. – Ћерка Инес говори српски, али се осећа Канађанком, с обзиром на то да је из Србије отишла са три године.

Председница Немачког удружења

Ерика Бански прихватила је да буде председница Немачког удружења Кикинда. Припрема се за прославу двадесетогодишњице, која ће бити обележена концертом сопрана Памеле Киш. Вече ће бити посвећено Вагнеру, али и другим композиторима, и то је поклон чланова овог удружења суграђанима.

 

MIGRANTI-NOVO

Помоћник директора полиције генерал полиције Дејан Луковић изјавио је да су припадници Министарства унутрашњих послова, након изјаве председника Републике Aлександра Вучића, а на основу наредбе министра унутрашњих послова, предузели опсежне мере у петак и суботу у спречавању илегалне миграције. у овим акцијама открила је и дислоцирала 870 миграната на подручју Кикинде ,Суботице, Пирота, и Сомбора, речено је у МУП-у.

Овом приликом пронађене су четири аутоматске пушке, четири пиштоља, одређена количина наркотичких средстава. Контролисано је 11.200 возила, 15.600 лица је легитимисано.

Такође је у акцији је пронађено 28 мобилних телефона који ће даље бити предмет вештачења”, навео је Луковић, саопштено је из МУП-а. Луковић је нагласио да ће припадници МУП-а дати све од себе се ситуација разреши и да грађани живе што мирније и сигурније.

-Хоћу да поручим грађанима Србије, а посебно грађанима на териротији Суботице, Пирота, Сомбора и Кикинде да се осећају безбрижно и сигурно, да ће припадници МУП-а дати све од себе да се ова ситуација разреши и да они живе што мирније и што сигурније“, истакао је је Луковић и додао да грађани треба да имају поверење у припаднике Министарства унутрашњеих послова.

У овим акцијама учествује неколико стотина припадника МУП – САЈ, Жандармерије, Интервентне јединице полиције, Антитерористичке групе Јединице за обезбеђење одређених личности и објеката, Управе граничне полиције, УКП, Управе за технику, као и подручних полицијских управа, са свом расположивом техником.

Ritejl 3

Ослушкујући потребе суграђана који су у разговору са представницима власти у граду истицали да Кикинди недостаје модеран тржни центар, градоначелник Никола Лукач и Бојана Кољеншић, директорица „РЦ Јуроп РСБ“ 27. јуна потписали су уговор о продаји земљишта за изградњу ритејл парка „Нест“. Тада је истакнуто да ће радови почети крајем септембра, почетком октобра, а докле се стигло са реализацијом ове инвестиције разговарали смо са чланом Градског већа Сашом Танацковим.

– „РЦ Јуроп“ добио је грађевинску дозволу 28. августа ове године за изградњу малопродајног објекта површине 5.332,64 квадрата. У току је израда Пројекта за извођење, који ће бити завршен почетком новембра, након чега ће инвеститор приступити одабиру извођача радова. За изградњу објекта је неопходно од осам до десет месеци, тако да је сада планирани рок отварања Ритејл парка крај 2024. године. Уколико временске прилике не буду другачије, радови на директној изградњи требало би да почну фебруара следеће године – рекао је Танацов.

Више је разлога због ће радови почети нешто касније и сви су објективни.

– Више од месец дана пробијен је рок за уклањање бесправно подигнутих гаража, па је последња склоњена 20. јуна, иако је рок био 15. мај. Грађани, који су имали нелегално подигнуте гараже, добили су рок од 45 дана да их уклоне и тек после више усмених и писмених упозорења последња неколицина је склонила гараже, у последњој декади јуна, што је довело у старту до кашњења у потписивању уговора о продаји. Град дугује захвалност оним власницима који су испоштовали рокове договорене 3. априла на састанку у Градској кући – истакао је Танацков.

Након куповине, инвеститор је прецизно анализирао темеље започетог стамбеног објекта на плацу и тек када је ступио у посед схватили су да је за рушење и нивелацију терена потребно више времена од планираног. Циљ је да се постојећи бетонски стубови и конструкција уклоне безбедно.

– На плацу се налазе оптички и бакарни каблови „Телекома Србија“  и  потребно је да буду измештени да би се кренуло са било којим радовима. Инвеститор и „Телеком“  раде на сређивању документације за тај подухват, изабрана је фирма која има лиценцу „Телекома“ за извођење радова, а „РЦ Јуроп“ је поднео техничку документацију за те радове и чека добијање грађевинске дозволе, након чега ће уследити измештање бакарних и оптичких каблова. По речима инвеститора, измештање „Телекомових“ инсталација биће урађено до краја децембра ове године – сазнајемо Танацкова.

Паралелно са изградњом тржног центра у плану је и реконструкција улице Михајла Пупина од Светосавске до Јована Јовановића Змаја. Како је Град Кикинда непланирано био у једномесечној блокади, средства за реконструкцију улице преусмерена су за плаћање извршне судске пресуде, тако да их градска администрација сада планира у буџету за 2024. годину.

За потпуну реконструкцију поменутог дела улице потребно је око 27 милиона динара, од чега ће „РЦ Јуроп“ учествовати са око 13 милиона динара плаћањем накнаде за изграђено грађевинско земљиште – прецизирао је наш саговорник.

Подсетимо да ће Ритејл парк у Кикинди бити ограђен и имаће обезбеђење 24 сата, што ће повољно утицати и на безбедност тог дела Микронасеља. Инвеститор се обавезао да ће на паркингу са око 100 места дозволити слободно паркирање станарима околних зграда, чиме ће делимично бити решен проблем још увек недостајућих паркинг места у том делу града. Ритејл парк имаће 14 малопродајних објеката у којима ће радити око 100 особа.

„РЦ Јуроп“ послује у више држава централне Европе, седиште компаније је у Чешкој Републици и имају осам тржних центара, по четири у Србији и Румунији. У нашој држави послују у Вршцу, Обреновцу, Краљеву и Ужицу, с тим да су уговорили продају два највећа објекта у Србији, у Краљеву и Обреновцу, највећем ритејлеру-  израелском „БИГ-у“.

Компанија ради у Србији од 2014. године и део су групације „РЦ Јуроп“  која развија пословне активности у Чешкој, Хрватској, Србији и Румунији у областима изградње и изнајмљивања различитог пословног простора, од ритејл паркова, преко дистрибутивно-логистичких центара, до другог различитог пословног и стамбеног простора. До сада су реализовали више од 100 пројеката, изградили су преко 250.000 квадратних метара различитог пословног и 50.000 квадрата канцеларијског простора, те више од 300 модерних стамбених објеката.

Земљиште продато за 25 евра по квадрату

Грађевинско земљиште  површине 11.383 квадрата продато је инвеститору за 284.575 евра или 25 евра по квадрату, што је 2,16 евра по квадратном метру више од почетне цене. У изградњу ритејл парка биће инвестирано више од шест милиона евра, а у њега ће се уселити домаћи и страни закупци који продају храну, гардеробу, обућу и играчке. На овом простору налазиће се дечије игралиште и кафић.

18404066_1497427200291193_629151116591372899_o

Добривој Мартоноши (60) из Кикинде, по занимању учитељ, добитник је стана у наградној игри „Узми рачун и победи“. Наш суграђанин имао је среће да буде извучен у конкуренцији 266 милиона рачуна.

-Послао сам око 200 рачуна, недељнo сам два до три пута са слао рачуне. Не знам тачно који  рачун је извучен, али смо супруга Татјана и ја пресрећни – каже Мартоноши.

Мартоношијеви живе у кући у Масариковој 16 и како Добривој напомиње није пратио извлачење него му је познаница јавила радосну вест. Двособан стан, површине 58 метара квадратних, добили су у Блоку 63 у Новом Београду. Победнички рачун извукао је џудиста Александар Кукољ.

-Пре неких две недеље шалио сам се супругом да ћемо  сигурно добити стан. То је моја теорија чуда јер  су ми се неколико пута у животу дешавале лепе ствари из немогућих ситуација. Овај стан ће решити наше материјалне проблеме – додао је Мартониши.

Осамдесетих је Добривоје имао петицу на лотоу када је то била премија и тада је добио 2.500 немачких марака, а стојадин је у то време коштао 10.000 марака.

 

1 (1) (1)

Држављани Авганистана, њих  четворица, и двојица држављана Турске ухапшени  су због сумње да су извршили кривичнo делo недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Ово је резултат опсежне акције припадника Министарства унутрашњих послова у Кикинди, организованој након јутрошњег ватреног обрачуна две групе миграната у Хоргошу, у ком су погинула три ирегуларна мигранта, а један повређен. У напуштеном објекту у ком се догодила пуцњава и у ком су осумњичени затечени, полиција је пронашла аутоматску пушку са више десетина комада  припадајуће муниције.


Истовремено, припадници полиције су претрагом терена пронашли још једну аутоматску пушку, као и још 79 ирегуларних миграната који су превезени у прихватне центре.
Рањеном мигранту указана је медицинска помоћ, а наставља се интензиван рад
на расветљавању свих чињеница и околности овог догађаја.


Шесторици осумњичених ирегуларних миграната је, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Суботици, одређено задржавање до 48 часова и они ће, уз кривичну пријаву, бити приведени надлежном тужилаштву.

395597523_1243719947022748_7245954515586336966_n

Градски одбор Српске напредне странке у својим просторијама обележио је славу Свету Петку. Резању славског колача, поред руководства, присуствовали су чланови, гости и симпазитери. Кум славе био је др Вукосав Тркуља, а присутнима се обратила председница Градског одбора Станислава Хрњак која је и овога пута поновила да је мишљење суграђана веома важно и да се спрам тога постављају циљеви који су довели до напретка Града.

 

У кикиндском одбору има 4.700 чланова.

 

MIGRANTI-NOVO

Троје мртвих и једна рањен  мигрант биланс је међусобног ватреног обрачуна. Немио догађај догодио се у раним јутарњим сатима се у напуштеним објектима некадашњег пољопривредног добра “Бачка” у близини Хоргоша тачније у пограничном појасу.

Како сазнајемо у Полицијској управи Кикинда на лицу места затечена су три тела са ранама нанешеним ватреним оружјем од којих су и преминули. Један мигрант је рањен и пребачен је на даље лечење у Општу болницу у Суботици.

 

-Свакодневно пратимо кријумчарење, али и кривична дела за која су осумњичени мигранти. У првих девет месеци на територији наше Полицијске управе у 43 акције измештено је 1.728 миграната у друге прихватне центре – рекао је на недвано одржаној кнференцији за новинаре начелник ПУ Кикинда Павле Рајков.

У току је увиђај и претарага терена којим руководи Више јавно тужилаштво из Суботице.

Мештани  Хоргоша су  узнемирени овим догађајем иако се он догодио ван места. Јаке полицијске снаге су на терену и обезбеђују погранични појас у којем су страдали мигранти .

drljic

Представници Већа Савеза самосталног синдиката за Кикинду, Нови Кнежевац, Чоку и Нову Црњу  заједно са руководством компаније „Тиса Аутомотив“ неколико месеци уназад преговарали су о повећању зарада. Са генералним директором Акошем Барном постигнут је договор о повећању зараду, истакао је Илија Дрљић, председник синдиката.

 

-Од 1. октобра зараде су увећане за 18,2 одсто односно за 7.832 динара у нето износу. Сваки радник добиће поменуто повећање на основну зараду што ће се пренети на бонусе и друга давања. Већ у фебруару следеће године поново ћемо разговарати о још једном повећању. Ова фирма има и допунско пензионо осигурање за све своје запослене које се редовно уплаћује и увек је спремна на социјални дијалог. Колективни уговор није само на папиру него се поштује – каже Дрљић.

Радни сат са 230 увећан је на 272 динара, тако да ће најнижа зарада бити око 61.000 динара. Уколико има једна или две радне суботе може да се заради и до 80.000 динара. У компанији „Тиса Аутомотив“ запослено је 2.500 радника у Кикинди, Сенти и Бечеју, од којих је више од 1.100 у нашем граду.

 

 

-Коректне односе имамо и са компанијама Ливница „Цимос“ и „Ле Белиер“, али има и фирми са којима до сада нисмо успели да постигнемо договор. На путу смо да у „Калцедонији“ утврдимо репрезентативност заједно са колегама из Суботице након чега ћемо започети преговоре око колективног уговора и очекујем да ће на пролеће 2024. године они бити завршени, у корист запослених – напоменуо је наш саговорник и прецизирао да је добро што у Кикинди постоји тржиште рада и што добар део фирми тражи раднике.

Дрљић је прецизирао да је задовољан јер се поштују потписани колективни уговори у јавном сектору где је оснивач Град.

-Упутство за израду буџета које је упутило Министарство финансија забранило је исплате било каквих социјалних давања и бонуса, те је важно да видимо како ћемо да превазиђемо насталу ситуацију. У јуну је запосленима у јавном сектоу исплаћено 15.000 динара, половина суме договорене за ову годину. Упутство поменутог Министарства довео нас је у непријатну ситуацију и на нама је да је заједнички превазиђемо – напоменуо је Дрљић.

Примењивање платних разреда одлажу се из године у годину и синдикат ће инсистирати да се то промени. Коефецијенти по којима се обрачунавају зараде су застарели тако да се изгубио распон плата и на томе ради врх синдиката. Најмања плата треба да буде минимална зарада, тако да се долази у ситуацију да се делу радника она доплаћује како би била минималац.

download-_14_

Туристичка организација Србије расписала конкурс за избор најбољих у 2023. години у више категорија који ће добити најпрестижнију награду у области туризма у Србији – „Туристички цвет”. Категорије су: туристичка организација, туристичка манифестација, туристичка агенција, хотел, остали угоститељски објекти за смештај, правни субјект за допринос у унапређењу туристичке понуде и промоције туризма, инфлуенсер – блогер и електронски или штампани медиј за предствљање Србије.

Туристичка организација послала је номинацију за „Совембар“ у категорији манифестације. Гласање је почело 25. октобра и траје до 7. новембра, обавља се искључиво електронски,  а могуће је гласати један пут са једне ИП адресе.

-„Совембар” је јединствена манифестација у Србији и сматрамо да заслужује ово престижно признање. Кикинда је једино признато урбано зимско станиште сова ушара на планети Земљи. Орнитолози широм света радо долазе током зиме да посматрају и изучавају ове птице. Дејвид Линдо, британски орнитолог и новинар, један од највећих промотера кикиндских сова, као и Милан Ружић, председник Друштва за проучавање и заштиту птица Србија који нам сваке године помаже у бројању утина, али и промоцији овог природог фенмена. Позивамо све да гласају – истакла је Јасмина Миланков, в.д. директорица Туристичке организације.

 

Једино је у нашем граду новембар „Совембар“, а манифестација се организује од 2012. године. Кикинђани се на посебан начин одужују птицама које су постале симбол града.

-Циљна група манифестације су деца од предшколског узраста до шестог разреда. И ове године, од првог до последњег дана новембра, имаћемо низ манифестација посвећених утинама током којих ће бити организован велики број радионица, едукативних садржаја и предавања која деци приближују значај сова ушара за наш град. Уједно их учимо како да чувају и сачувају њихово највеће урбано зимско станиште. Прво бројање сова и сова патрола планирано је за 24. новембр. Тада ће бити и централно обележавање „Совембра“ уз квиз знања „Свет сова ушара“ и мини базар – сазнајемо од Јасмине Миланков.

Дуже од  две деценије сове ушаре зимују у градском језгру Кикинде. Током протеклих 12 година биолози и орнитолози прате њихово кретање и живот на Градском тргу јер са падом температуре и опадањем лишћа, повећава се број симпатичних и корисних птица по којима је наш град постао планетарно познат.

Децембра 2009. године избројан је рекордан број, 734 јединке, у самом градском језгру. Тако, ове, по дану непомичне птице, ноћу када крену у лов, штите локална газдинства и људе од глодара. На основу истраживања исхране утина, оне на територији града Кикинде у току пет зимских месеци поједу око пола милиона мишоликих глодара.

Подсетимо и да је Кикинда добила „Туристички цвет” 2017. године за  „Дане лудаје“, када је ова манифестација проглашена за најбољу у земљи.

error: Content is protected !!