Aleksandra Djuran

БЕЛИТ_2021_Маинхалл_В02

У организацији Националне службе за запошљавање одржан је други Виртуелни сајам запошљавању  на иновативној веб платформи на којој је учествовало више од 100 компанија из Србије са позицијама за 4.413 извршилаца.  Организацијом овог онлајн догађаја, НСЗ придружује се процесима дигитализације и унапређењу информационо-комуникационих технологија.

-Након првог Вирт уелног сајма запошљавањакоји је успешно организован у мају 2021, Национална служба наставља да ради на дигитализацији услуга са циљем да се оне учине доступнијим незапосленима и теже запошљивим лицима и да се на тај начин додатно подстакне њихова активност у тражењу посла, али и да се упознају са  бројним могућностима за додатне едукације и усавршавање вештина. Поред тога, дигитализација Националне службе за запошљавање у складу је са стратешким документима у области запошљавања – истакао је Зоран Мартиновић, директор НСЗ.

Највећи број послова који је понуђен на овом Виртуелном сајму био је из области инжењерства, грађевинарства, машинства, информационо-комуникационе технологије, али и других занимања попут кројача, шивача, магационера, бравара,достављача, касира, возача, продаваца, преводиоца, књиговођа, васпитача, радника у производњи.

Од јануара до октобра 2023. године, у организацији НСЗ, одржано је 58 редовних сајмова запошљавања на којима је учествовало 1.290 послодаваца који су исказали потребу за 15.533 извршилаца. Учествовало је 42.858 незапослених лица. Након учешћа на сајмовима, запослење је пронашло више од 7.500 лица.

НСЗ ће и у наредном периоду организовати онлајн сајмове на платформи www. нсз-виртуелнисајам.рс где сви заинтересовани могу да се региструју.  Израду дигиталне платформе и одржавање Сајма подржала је Немачка развојна сарадња.

СТИТНА ЗЛЕЗДА (1)

Превентивни прегледи биће организовани у недељу, 3. децембра од 8 до 16 часова у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53 и у кикиндској болници. Превенција и рана дијагностика од кључног су значаја за позитиван исход лечења сваке болести, подсећа др Биљана Марковић, директорица Дома здравља.

– За преглед није потребно заказивање и грађани треба само да дођу до здравствене установе. За жене старије од 40 година  ултразвучни преглед дојке организован је на Пријемном одељењу Болнице, а за мушкарце старије од 49 година у амбуланти у Светосавској улици ће се радити ПСА тест којим се открива тумор простате. Они код којих постоји сумња на болест, биће упућени на додатну дијагностику – истакла је наша саговорница.

С обзиром на то да је фокус здравствене заштите стављен на превенцију, прегледи ће бити организовани у око 150 здравствених установа широм Србије.

осмех_војводине_230423_тw1024

Према најавама Владе Републике Србије, у наредних неколико недеља почеће припремни радови на изградњи прве деонице брзе саобраћајнице Бачки Брег – Наково, важне за економски развој севера Србије.

-То ће истовремено бити и почетак изградње коридора, дугог 175 километара, који ће повезати територије Сомбора, Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја, Новог Бечеја и Кикинде и створити услове за њихов убрзани развој –  изјавио је  председник Покрајинске владе Игор Мировић.

Будућа саобраћајница, позната и као „Осмех Војводине”  пројектована је за брзину од 100 илометара на сат и Састојаће се од четири траке широке 3,5 метра. Укупна површина обухвата просторног плана је 11.273,42 хектара. Од мађарске до румунске границе градиће се 11 петљи.  То значи да ће пут од свих ових шест градова и општина ка Новом Саду, и обрнуто, бити знатно убрзан. Од Новог Сада до Сомбора моћи стизаће се за око сат времена уместо досадашњих више од сат и по. Пут до Кикинде биће скраћен за око двадесетак минута, па ће од Новог Сада ка Кикинди бити брже преко Србобрана и нове саобраћајнице, него преко Зрењанина. Сада је за тај пут потребно више од 90 минута. Сомбор и Кикинда сада ће бити удаљени само 90 минута вожње новом саобраћајницом, док је до сада најбржи пут био преко Бачке Тополе и Сенте, за шта је требало издвојити више од два сата.

Према Мировићевим  речима, брза саовраћајница ће уз радове на Фрушкогорском коридору, који веома добро напредују, као и очекивану изградњу ауто-пута од Београда до Зрењанина и од Зрењанина до Новог Сада, потпуно променити слику Војводине и бити изузетно важан замајац за развој привредних потенцијала.

 

370212120_2322842724586115_4790577137200066243_н

Завршни концерт дечијих ансамбала Академског друштва за неговање музике „Гусле“ окупио је на сцени у Народном позоришту око 200 извођача од три до 15 година. Оно што су научили представили су многобројној публици која је дошла да их подржи, а на сцену су први изашли најмлађи који су побрали и највише симпатија.

Теодора Татомир у „Гуслама“ је већ осам година.

-Волим „Гусле“ јер се лепо дружимо, пуно путујемо и учимо да играмо. Омиљене су ми игре из Неготина јер су брзе и лако сам их научила. За концерт смо се спремали више од месец дана и публика је препознала наш рад и труд – рекла је Теодора.

Милица Милитарев игра седам година и жељно ишчекује сваку пробу.

-Волим другаре које имам у „Гуслама“, али и то што доста путујемо и упознајемо како нашу земљу, тако и стране земље. Највише волим када наступамо у Кикинди јер нас тада гледају нашу најмилији – открила нам је Милица.

Традиционални концерт пред крај године је традиција и сви су узбуђени и радосни због наступа, истакао је уметнички руководилац Игор Попов.

-На једном месту окупили смо сву децу која свакодневно долазе у наше друштво и учествују у раду многобројних секција. Радимо пет дана у недељи и деца су распоређена у више група, а ово је прилика да сви заједно нашим суграђанима покажемо шта радимо. Концерт смо морали да поделимо на два дела како би сви могли да присуствују. Наши мали фолклорци имали су успешну годину, учествовали су  великом броју домаћих  и страних фестивала у Словачкој и Бугарској. Надамо се да ће и наредна година бити исто толико успешна – рекао је Попов.

Окупљени су имали прилику да виде и најмлађе чланице плесног студија „Степ ап“ који ради у просторијама „Гусла“ и који води Тијана Левнајић.

 

-Део смо „Гусала“ у којима радимо већ три године. На концерту смо показали шта радимо и колико волимо да плешемо савремени балет. Наше полазнице су мале, али пуно тога знају – рекла је Тијана Левнајић.

Учествовале су фолклорне групе „Гусала”, чланице дечјих певачких група,  плесне секције, хорић „Цврчак”, тамбурашка секција.

Преговори са компанијом ФЦЦ били су озбиљни јер су такви и проблеми, напоменуо је градоначелник Никола Лукач.

 

-Успели смо да изађемо у сусрет захтевима предузетника и грађанима. Разговори нису били ни лаки, ни пријатни, али ће представници ове компаније, докле год смо овде, морати са нама да се консултују када доносе одлуке. За све оне који су се оправдано бунили, рачуни су умањени. Преговорима и разговорима успевамо да остваримо боље услове, квалитетнију услугу, али и конкурентније цене. Радимо на томе да побољшамо уговор који је на снази још девет година – истакао је Лукач.

 

расвета насловна

Штедљива расвета је одлична инвестиција и умногоме је утицала на енергетску ефикасност. Донела је уштеду за електричну енергију за минимално 70 одсто, рекао је градоначелник Никола Лукач.

-Постоје одређени проблеми који се односе на расвету која није у функцији, али се свакодневно ради на томе да се кварови отклоне. Уштеде су огромне, 1,5 милијарди динара плаћали смо утрошак електричне енергије, а сада плаћамо 900.000 динара. Из овога се види да имамо многоструку корист и уштеду. Још увек није урађена званична примопредаја нове расвете на улазу у град и пошто се раде нови трафо прикључци део расвете не ради. И ово ће бити решено наредних недеља. Подсетићу и да смо пре три године свакога дана у 22 сата код „Зопаса“ и „Ливнице“ имали полицијску патролу која је регулисала саобраћај када се заврши друга смена. Сада имамо нови пешачки прелаз, семафор и расвету чиме смо допринели безбедности – прецизирао је Никола Лукач.

400621525_669902071938768_4812403772495274652_н (1)

Градско веће поднело је, а одборници у Скупштини усвојили су предлог да се као прва тачка дневног реда 30. седнице разматра  Одлука о додели једнократне помоћи ученицима средњих школа. Иако је одлука донета једногласно одборник Ладислав Томић рекао је да ће гласати за зато што је деци потребан новац,  али је додао да је дискутабилан поступак зашто се одлука усваја по хитном поступку. Одговорио му је одборник Душан Попесков који је истакао да је држава помагала средњошколце и када није било избора.

 

-Обрадовала ме је ова тачка дневног реда. Дати 10.000 динара сваком средњошколцу у нашој земљи је одличан потез. Средњошколци не гласају и нису реалне тврдње да се деца купују са новцем. Следе нам новогодишњи празници и свакако да је ово начин да им се улепшају празници – рекао је Попесков.

Александар Аћимов додао је да треба похвалити државу и локалну самоуправу што издваја средства за нашу децу.

-Подсетио бих све да су и ранијих година издвајане сличне помоћи. Поједини одборници нису имали ништа против помоћи прошле и претпрошле године када нису били избори. Ово је позитивна социјална политика јер се друштво труди да на једнак начин помогне свим структурама. Повећавају се плате и пензије и биће још веће од јануара – додао је Аћимов.

Градоначелник Никола Лукач ставио је тачку на расправу.

-У току је кампања и поједини такозвани политичари причају како би они радили да су у могућности да доносе одлуке и да су на власти. Драга господо који желите да будете политичари и бавите се политиком ни криви, ни дужни имате право да кажете оно што мислите. Тако и ми испред Српске напредне странке сматрамо да је додела средстава средњошколцима изузетан потез. Поштовање изборне воље народа је наша снага и то нам даје ветар у леђа да доносимо исправне одлуке, да се боримо за свако дете и сваког грађанина и зато сваке године доносимо одлуке које ће допринети да у нашој земљи живимо још боље. Нико нас у томе неће зауставити, једино уколико народ одлучи другачије. Народ даје подршку Александру Вучићу и његовој политици и тако ће бити и 17. децембар јер сам сигуран да грађане нико не може да обмањује. Грађани добро знају да Србија не ме да стане, да мора да напредује крупним корацима и добро знају зашто се помаже сваком становнику наше земље, јер се сећају како је то било пре десет година –  поручио је Лукач.

Први човек града на седници је саопштио и лепе вести које стижу из Покрајинске владе.

 

 

-У реконструкцију Основне школе „Фејеш Клара“ биће уложено око 400 милиона динара. Ове године одобрено је 150, а наредне године биће одвојено још 250 милиона динара. За слив Моравске биће издвојено 30 милиона динара у првој фази, а наредне године још 90 милиона динара за другу фазу радова и да коначно решимо проблем у овом делу града који грађани имају са атмосферском канализацијом – најавио је Никола Лукач.

Донете су и одлуке о допуни оснивачког акта ЈП „Кикинда“, као и усвајање извештаја о пословању за прошлу годину: Центра за социјални рад, Центра за пружање услуга социјалне заштите, Геронтолошког центра и Црвеног крста. Утврђена је одлука о просечној цени квадратног метра одговарајућих непокретности на територији Града за утврђивање пореза на имовину за 2024. годину, као и измена одлуке о тарифи накнаде за коришћење јавне површине.Усвојен је Локални антикорупцијски плана Града од 2023. до 2026. године, али и одлука о покретању поступка за реализацију пројекта јавно-приватног партнерства ради обављања послова комуналне делатности: дезинфекције, дезинсекције, дератизације и осталих сродних услуга попут сузбијања комараца, крпеља, глодара и амброзије на јавним површинама Града Кикинде.

406275054_650229720526524_5025195970992965506_н

На основу уговора потписани у Покрајинској влади за пројекте финансиране из фондова Европске уније у 2023. години, Кикинди је опредељено 8,6 милиона динара за пројекте у областима здравства, социјалне заштите и културе. За прекогранични пројекат, из програма ИПА Румунија – Србија, „Банат 112″ одобрено 6,14 милиона динара, а Црвеном крсту Кикинде је, за исти пројекат одобрено нешто више од 328.000 динара. Наш град пројекат реализује са општином Жомбољ.

Пројектом вредним више од 760 хиљада евра предвиђено је да кикиндска Хитна служба добије добије три санитетска возила, а предвиђена је и набавка опреме за амбуланту Хитне помоћи. Два санитетска возила биће комплетно опремљена свим средствима која служе за збрињавање трауме на терену, а такође ће поседовати и апарате најновије генерације као што је дефибрилатор који служи за директно спасавање живота код пацијената са срчаним застојем, респираторима, ЕКГ апаратима и осталом опремом. Треће возило користиће се за превоз пацијената до терцијалних установа у Новом Саду и Београду.

Црвени крст , који први пут учествује на прекограничном пројекту, средства искорисити за реализацију разних промотивних и едукативних активности на тему пружања прве помоћи.

399670_боско-обрадовиц-милица-заветница-милос-јовановиц_ф

Милош Јовановић, Бошко Обрадовић и Милица Ђурђевић Стаменковски годинама су варали грађане Србије, представљајући се за некакве патриоте и праве десничаре.

Временом су показали своје право лице, а сада је већ доказано да је њихов патриотизам, или боље речено ,,патриотизам” трајао таман толико док нису почели да иду на канабе у стране амбасаде и то западне. Десничари који иду по мишљење у америчку и британску амбасаду, сада су се ухватили у коло и са тајкуном Ђиласом.

Милош Јовановић је већ постао његов јавни фан и више ни не крије да му је циљ да са Ђиласом сруши Вучића. Милица Заветница је већ добила надимак Мариника 2, а управо је Мариника 1 открила да ће са Заветницима у коалицију.

Тврде да су русофили, а увели би санкције Русији

Бошко Обрадовић лицемерно глуми патриоту, док заправо намерава, као и претходно двоје, да уђе у коалицију са ђиласовцима, међу којима је и Радомир Лазовић , који сматра да смо извршили геноцид у Сребреници и да треба да уведемо санкције Русији.

Извор: 24 седам

сајам

Град Кикинда на свом штанду представиће 15. произвођача на Етно сајму хране и пића који се на Београдском сајму одржава од данас (четвртак) до недеље, 3. децембра. Ово је први пут да учествује толико газдинстава са територије Града, а уједно је и прилика да се представе у оквиру 49. Међународног сајма хране пића и опреме. Ово је други пут да наша локална самоуправа учествује на овој манифестацији и у договору са пољопривредницима, који су показали велико интересовање да буду део сајма, Град им је изашао у сусрет. Поред хране, пића и производа сви који посете штанд биће у прилици да се упознају и са туристичком понудом коју Кикинда нуди.

 

Сајам етно хране и пића, највећа смотра произвођача традиционалних прехрамбених производа у Србији и региону Југоисточне Европе. Биће више од 300 излагача, а осим промоције и продаје на мало, циљ је склапање послова и договора са купцима – ресторанима, хотелима, трговинским ланцима и извозницима, проналажење потенцијалних инвеститора у производњу, као и заштита традиционалних производа и рецептура, побољшање културе исхране и здравља становништва, очување традиције и националног идентитета.

error: Content is protected !!