Aleksandra Djuran

Autoprevoz-Kikinda

Usled rehabilitazicije rasksrnice Jovana Jovanovića Zmaja i Partizanske, autobusi „Autoprevoza“ koji kupe putnike na Mikronaselju promenili su mesto stajališta.

-Putnici iz Mikronaselja i oni koji stanuju u blizini, dok traju radovi, u autobuse mogu da uđu u Svetosavskoj ulici kod „Bele vile“. Tu kupimo putnike i u odlasku i u dolasku – istakao je Ivan Mijandžić iz JP „Autoprevoz“.

U toku je postavljanje cevi za instalaciju budućeg semafora, kao i radovi na atmosferskoj kanalizaciji koji će trajati do 17. juna. Nakon završetka pomenutih poslova stajalište za autobuse ponovo će biti u Zmaj Jovinoj ulici.

A.Đ.

 

Suvaca-(1)

Narodni muzej organizuje letnji kamp za decu od 7 do 11 godina. Tema je „Kad porastem biću umetnik“, a kamp će biti realizovan od 17. do 21. juna.

-Kamp će biti održan na prostoru Suvače, a tokom četiri dana obradićemo četiri umetnosti: muziku, slikarstvo, dramska umetnost i književnost. O svakoj oblasti imaćemo predavače koji će deci na zanimljiv način približiti temu o kojoj pričaju. Pored toga organizovaćemo i tradicionalne igre za decu i naš cilj je da se družimo i decu naučimo nešto novo – saznajemo od Slavice Gajić, etnologa.

Prijavljivanje je na broj telefona 422-500 ili lično u Narodnom muzeju. Dnevna ulaznica je 150, a cena za četvorodnevni kamp je 600 dinara.

tera-noc-muzeja-(6)

U subotu, 15. juna  biće organizovan celodnevni program u Muzeju „Tera“. Multimedijalni izlet „Tera fantastik“ trajaće od 15 do 23 sata i obuhvatiće izložbu grafita regionalnih uličnih umetnika, kao i program „Ponovo bazar“ koji se odnosi na reciklažu i reutilizaciju stare elektronike.

Ovom prilikom biće organizovane radionica za roditelje sa malom decom tokom koje će moći da se utiskuju stopala ili šake mališana u ploče od gline. Radionice sa Ljubišom Nikolićem počeće u 16 sati. Dva sata kasnije biće organizovano i druženje pod nazovom „Tera herc“ sa Konstantinosom Petrovićem koja će se bazirati na upotrebu boja u muzici i svetlosti tokom kog će nastati muzički instrumenti.

tanja-ostojic-tera-(4)

U Galeriji „Tera“ organizovan je razgovor sa  multimedijalnom umetnicom Tanjom Ostojić iz Berlina koja je bila učesnica simpozijuma 2013. godine. Tema o kojoj je govorila je „Metodologije kolektivnih feminističkih umetničkih praksi“. Ovakvi događaji su tu da prikažu tendencije u savremenoj umetnosti i da otvore prostor za diskusiju među mladim ljudima.

-Desio se prelaz u umetnosti, uz novi način izražavanja tako da umetnik ili umetnica nisu individue koje se bave svojim kreiranjem, nego uvode i druge i nastaju kolektivna umetnička dela. To govori da umetnici danas nisu egocentrični, kakvi su bili nekada jer se kroz kolektivni način rada bavimo podrškom jedni drugih i učimo jedni od drugih – smatra Tanja Ostojić.

Predstavljena su dva projekta „Leksikon Tanja Ostojić“ i „Mis(s) placed Women“ kojima je zajedničko da je svaki od njih trajao više godina i uključivao je veći broj devojaka i žena različitih generacija. Projekat „Leksikon Tanja Ostojić“ trajao je šest godina. Učestvovale su 33 žene imenjakinje i prezimenjakinje Tanje Ostojić.

-Jedna od njih Tanja Ostojić Guteša je došla u Kikindu i provela vikend u „Teri“ i bavila se vajarskim radovima. Druge Tanje Ostojić prošle su različite faze poput intervjua i radionica koje su organizovane u našoj zemlji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Nemačkoj. Sve zajedno izradile su umetnički rad, vez i skulpture od gline – pojasnila je naša sagovornica.

Projekat „Mis(s) placed Women“ obuhvatio je 180 žena širom sveta. One su učestvovale u velikom broju performansa u javnom prostoru koji su se bavili, pre svega, migracijom.

A.Đ.

 

 

 

 

 

zetva-psenice

Žetva ječma je na samom kraju, a sporadične padavine vrlo malo su usporile kombajne. U nekim delovima kikindskog atara kiše nije ni bilo tako da se kosidba obavlja neometano, ističe za naš portal Zoran Simić, savetodavac PSS.

-Žetva ječma u Mokrinu  je završena i prinos je između četiri i pet tona po hektaru. Rod je niži za oko 30 procenata u odnosu i na prošlu godinu, ali i u odnosu na višegodišnji prosek. Ono što zabrinjava jeste činjenica da kada je loš prinos ječma, rod pšenice je još lošiji, jer je ona manje otporna na nepovoljne vremenske uslove koje smo imali – kaže Simić.

U toku je i skidanje žita i to je prvo urađeno na lošijim i na terenima gde nije bilo padavina.

-Ove godine okosnica prinosa su padavine. Manje uticaja ima sorta, kao i vrhunska agrotehnika. Gde je bilo manje padavina, prinos, ali i kvalitet pšenice je lošiji. Ječam  se predaje suv , a pšenica se kosi kada je vlaga ispod 14.  Na oglednim poljima Poljoprivredne stručne službe prinosi su  malo bolji – dodaje naš sagovornik i napominje da će očekuje da će žetva biti gotova do 25. juna.

U Zadružnom savezu Vojvodine izračunali su da proizvodnja ovogodišnjeg roda hlebnog zrna za projektovani prinos od pet i po tona po hektaru, iznosi oko 163 hiljade dinara, što znači da trenutna cena pšenice od 21 do 23 dinara, ne pokriva troškove proizvodnje.

A.Đ.

 

 

 

deponija-gori

Požar koji je u ponedeljak u 19.40 sati izbio na gradskoj deponiji ugašen je danas oko 14.30 časova, nakon skoro 20 sati. Kako saznajemo u Policijskoj upravi zaposleni u kompaniji FCC još uvek zatrpavaju zemljom i polivaju vodom područje koje je zahvatila vatra.

Gorelo je oko 400 kvadratnih metara otpada, a otežavajuća okolnost bila je što je požar izbio na kosini, tako da samo mesto nije bilo pristupačno za gašenje.

Od momenta kada je požar prijavljen vrlo brzo na lice mesta stigle su ekipe vatrogasno-spasilačke jedinice zajedno sa vatrogascima NIS-a koji su uz pomoć pet vozila suzbijali vatrenu stihiju. Olakšavajuća okolnost bila je ta što je veče bilo mirno, bez vetra, tako da nijednog momenta požar nije bio van kontrole. Gust dim koji je kuljao nije se širio prema gradu već prema Nakovu i Rumuniji.

Ovo je drugi požar koji je izbio na deponiji posle nepune tri nedelje s obzirom na to  da je  i 17. maja takođe vatra zahvatila gradsko smetlište. Tada je gorelo takođe oko 400 metara kvadratnih i kada su zaposleni pokušali da ugase požar, jedan radnik nagutao se dima.

gusle-sabor-(2)

Folklorni ansambl ADZNM „Gusle“ učestvovao je na Svesrpskom saboru organizovanom u Beogradu. Kikinđani su bili deo centralne manifestacije na Trgu republike gde su nastupili folkloraši iz 20 kulturno-umetničkih društava Republike Srpske i 30 iz Srbije. Nastupilo je ukupno oko 2.500 igrača.

-„Gusle“ su jedan od četiri ansambla iz Vojvodine koji su učestvovali u centralnoj manifestaciji. Predstavili smo se igrama iz Banata. Ovo je još jedna prilika da damo svoj doprinos u važnim istorijskim momentima za našu zemlju, naročito kada je teško. Značajno je i to što je kroz nastupe prikazan ogroman trud i rad velikog broja mladih koji se bave ovom delatnošću i čuvaju korene i tradiciju – istakao je direktor ADZNM „Gusle“ Zoran Petrović.

Vlade Srbije i Republike Srpske organizovale su u Beogradu prvi svesrpski sabor pod nazivom „Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska“. Cilj je bio da se ukaže da su mir i ekonomski napredak ključni i vitalni interesi srpskog naroda.

A.Đ.

saobracajna-policija

Na području Policijske uprave Kikinda tokom vikenda dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je jedna osoba izgubila život. Akoš R. (19) iz Ade poginuo je na moticiklu kada je na njega naletelo vozilo kojim je upravljao 56-godišnjak. Mladić je preminuo na licu mesta, a nesreća se dogodila jer vozač putničkog vozila nije ustupio prvenstvo prolaza. Protiv vozača je podneta krivična prijava za teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.

Od ukupno šest saobraćajnih nezgoda, koliko ih je bilo, pet osoba zadobilo je teške, a dve lake telesne povrede. U nezgodama je pričinjena materijalna šteta od 630.000 dinara. Najviše nezgoda, četiri, dogodilo se usled radnje vozilo, a dve su se desilo zbog neustupanja prvenstva prolaza.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja protiv 19 učesnika u saobraćaju podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka i izdato je 109 naloga. Zbog vožnje pod dejestvom alkohola i psihoaktivnih supstanci iz saobraćaja je isključeno 10 vozača od kojih je dvoje zadržano do 12 sati jer su imali više od 1,2 promila alkohola u organizmu. Otkriveno je i 30 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine, 16 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa i 75 ostalih prekršaja.

deponija-gori

Na gradskoj deponiji, kojom rukovodi kompanija FCC, ponovo je izbio požar. Kako nam je potvrđeno u Policijskoj upravi Kikinda požar je prijavljen u 19.40 sati.

Na licu mesta nalazi se pet vozila vatrogasno – spasilačke jedinice zajedno sa vatrogascima NIS-a.  Za sada je poznato da požar zahvatio više stotina kvadrata površinskog sloja deponije. Vatra je pod kontrolom, a s obzirom na to da nema vetra neće se širiti.

Podsetimo i da je 17. maja takođe izbio požar na deponiji. Tada je zahvaćeno oko 400 metara kvadratnih i kada su zaposleni pokušali da ugase požar, jedan radnik nagutao se dima.

vatrogasci-nis-(10)

Učenici nižih razreda osnovnih škola imali su priliku da se upoznaju sa ljudstvom, opremom i vozilima vatrogasno – spasilačke jedinice koja radi u okviru pogona „Severni Banat“ kompanije NIS. Deca su mogla da isprobaju različitu opremu, da se upoznaju sa vatrogascima, da vide kako izgleda unutrašnjost vatrogasnog kamiona, a na kraju su ih vatrogasci, po vrelom danu rashladili vodom iz vatrogasnog šmrka, što je đake najviše oduševilo. Cilj je da se predstavi jedinica koja radi važan posao, rekao je Milan Borenović, rukovodilac pogona za proizvodnju nafte i gasa „Severni Banat“, kompanije NIS.

-Osim što su obučeni za gašenje požara, pripadnici ove jedinice su obučeni i za spasavanje. Iako pripada Naftnoj industriji Srbije na raspolaganju je lokalnoj samoupravi i svim građanima. Ponosimo se svim ljudima zaposlenim u ovoj službi, ali i opremom koju imamo. Ovo je prilika i da edukujemo naše najmlađe sugrađane – istakao je Borenović.

Predstavljanju pomenute jedinice prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač i članovi Gradskog veća Saša Tanackov i Nebojša Jovanov.

-Vatrogasci su, pre svega, hrabre i humane osobe i ovim vrlinama treba da podučavamo decu. Jedinica kompanije NIS u Kikindi često pomaže u gašenju požara i čuvanju života naših građana. Uz nas u uvek u kriznim momentima, a prošle godine ova služba dobila je nagradu za humanost u znak zahvalnosti za sve ono što čine za sve nas – precizirao je gradonačelnik Lukač.

Učenici prvih i drugih razreda nagradili su  vatrogasce spasioce crtežima.

A.Đ.

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!