Aleksandra Djuran

Autoprevoz-Kikinda

Услед рехабилитазиције расксрнице Јована Јовановића Змаја и Партизанске, аутобуси „Аутопревоза“ који купе путнике на Микронасељу променили су место стајалишта.

-Путници из Микронасеља и они који станују у близини, док трају радови, у аутобусе могу да уђу у Светосавској улици код „Беле виле“. Ту купимо путнике и у одласку и у доласку – истакао је Иван Мијанџић из ЈП „Аутопревоз“.

У току је постављање цеви за инсталацију будућег семафора, као и радови на атмосферској канализацији који ће трајати до 17. јуна. Након завршетка поменутих послова стајалиште за аутобусе поново ће бити у Змај Јовиној улици.

А.Ђ.

 

Suvaca-(1)

Народни музеј организује летњи камп за децу од 7 до 11 година. Тема је „Кад порастем бићу уметник“, а камп ће бити реализован од 17. до 21. јуна.

-Камп ће бити одржан на простору Суваче, а током четири дана обрадићемо четири уметности: музику, сликарство, драмска уметност и књижевност. О свакој области имаћемо предаваче који ће деци на занимљив начин приближити тему о којој причају. Поред тога организоваћемо и традиционалне игре за децу и наш циљ је да се дружимо и децу научимо нешто ново – сазнајемо од Славице Гајић, етнолога.

Пријављивање је на број телефона 422-500 или лично у Народном музеју. Дневна улазница је 150, а цена за четвородневни камп је 600 динара.

tera-noc-muzeja-(6)

У суботу, 15. јуна  биће организован целодневни програм у Музеју „Тера“. Мултимедијални излет „Тера фантастик“ трајаће од 15 до 23 сата и обухватиће изложбу графита регионалних уличних уметника, као и програм „Поново базар“ који се односи на рециклажу и реутилизацију старе електронике.

Овом приликом биће организоване радионица за родитеље са малом децом током које ће моћи да се утискују стопала или шаке малишана у плоче од глине. Радионице са Љубишом Николићем почеће у 16 сати. Два сата касније биће организовано и дружење под назовом „Тера херц“ са Константиносом Петровићем која ће се базирати на употребу боја у музици и светлости током ког ће настати музички инструменти.

tanja-ostojic-tera-(4)

У Галерији „Тера“ организован је разговор са  мултимедијалном уметницом Тањом Остојић из Берлина која је била учесница симпозијума 2013. године. Тема о којој је говорила је „Методологије колективних феминистичких уметничких пракси“. Овакви догађаји су ту да прикажу тенденције у савременој уметности и да отворе простор за дискусију међу младим људима.

-Десио се прелаз у уметности, уз нови начин изражавања тако да уметник или уметница нису индивидуе које се баве својим креирањем, него уводе и друге и настају колективна уметничка дела. То говори да уметници данас нису егоцентрични, какви су били некада јер се кроз колективни начин рада бавимо подршком једни других и учимо једни од других – сматра Тања Остојић.

Представљена су два пројекта „Лексикон Тања Остојић“ и „Mis(s) placed Women“ којима је заједничко да је сваки од њих трајао више година и укључивао је већи број девојака и жена различитих генерација. Пројекат „Лексикон Тања Остојић“ трајао је шест година. Учествовале су 33 жене имењакиње и презимењакиње Тање Остојић.

-Једна од њих Тања Остојић Гутеша је дошла у Кикинду и провела викенд у „Тери“ и бавила се вајарским радовима. Друге Тање Остојић прошле су различите фазе попут интервјуа и радионицa које су организоване у нашој земљи, Босни и Херцеговини, Хрватској, Немачкој. Све заједно израдиле су уметнички рад, вез и скулптуре од глине – појаснила је наша саговорница.

Пројекат „Mis(s) placed Women“ обухватио је 180 жена широм света. Оне су учествовале у великом броју перформанса у јавном простору који су се бавили, пре свега, миграцијом.

А.Ђ.

 

 

 

 

 

zetva-psenice

Жетва јечма је на самом крају, а спорадичне падавине врло мало су успориле комбајне. У неким деловима кикиндског атара кише није ни било тако да се косидба обавља неометано, истиче за наш портал Зоран Симић, саветодавац ПСС.

-Жетва јечма у Мокрину  је завршена и принос је између четири и пет тона по хектару. Род је нижи за око 30 процената у односу и на прошлу годину, али и у односу на вишегодишњи просек. Оно што забрињава јесте чињеница да када је лош принос јечма, род пшенице је још лошији, јер је она мање отпорна на неповољне временске услове које смо имали – каже Симић.

У току је и скидање жита и то је прво урађено на лошијим и на теренима где није било падавина.

-Ове године окосница приноса су падавине. Мање утицаја има сорта, као и врхунска агротехника. Где је било мање падавина, принос, али и квалитет пшенице је лошији. Јечам  се предаје сув , а пшеница се коси када је влага испод 14.  На огледним пољима Пољопривредне стручне службе приноси су  мало бољи – додаје наш саговорник и напомиње да ће очекује да ће жетва бити готова до 25. јуна.

У Задружном савезу Војводине израчунали су да производња овогодишњег рода хлебног зрна за пројектовани принос од пет и по тона по хектару, износи око 163 хиљаде динара, што значи да тренутна цена пшенице од 21 до 23 динара, не покрива трошкове производње.

А.Ђ.

 

 

 

deponija-gori

Пожар који је у понедељак у 19.40 сати избио на градској депонији угашен је данас око 14.30 часова, након скоро 20 сати. Како сазнајемо у Полицијској управи запослени у компанији ФЦЦ још увек затрпавају земљом и поливају водом подручје које је захватила ватра.

Горело је око 400 квадратних метара отпада, а отежавајућа околност била је што је пожар избио на косини, тако да само место није било приступачно за гашење.

Од момента када је пожар пријављен врло брзо на лице места стигле су екипе ватрогасно-спасилачке јединице заједно са ватрогасцима НИС-а који су уз помоћ пет возила сузбијали ватрену стихију. Олакшавајућа околност била је та што је вече било мирно, без ветра, тако да ниједног момента пожар није био ван контроле. Густ дим који је куљао није се ширио према граду већ према Накову и Румунији.

Ово је други пожар који је избио на депонији после непуне три недеље с обзиром на то  да је  и 17. маја такође ватра захватила градско сметлиште. Тада је горело такође око 400 метара квадратних и када су запослени покушали да угасе пожар, један радник нагутао се дима.

gusle-sabor-(2)

Фолклорни ансамбл АДЗНМ „Гусле“ учествовао је на Свесрпском сабору организованом у Београду. Кикинђани су били део централне манифестације на Тргу републике где су наступили фолклораши из 20 културно-уметничких друштава Републике Српске и 30 из Србије. Наступило је укупно око 2.500 играча.

-„Гусле“ су један од четири ансамбла из Војводине који су учествовали у централној манифестацији. Представили смо се играма из Баната. Ово је још једна прилика да дамо свој допринос у важним историјским моментима за нашу земљу, нарочито када је тешко. Значајно је и то што је кроз наступе приказан огроман труд и рад великог броја младих који се баве овом делатношћу и чувају корене и традицију – истакао је директор АДЗНМ „Гусле“ Зоран Петровић.

Владе Србије и Републике Српске организовале су у Београду први свесрпски сабор под називом „Један народ, један сабор – Србија и Српска“. Циљ је био да се укаже да су мир и економски напредак кључни и витални интереси српског народа.

А.Ђ.

saobracajna-policija

На подручју Полицијске управе Кикинда током викенда догодила се саобраћајна несрећа у којој је једна особа изгубила живот. Акош Р. (19) из Аде погинуо је на мотициклу када је на њега налетело возило којим је управљао 56-годишњак. Младић је преминуо на лицу места, а несрећа се догодила јер возач путничког возила није уступио првенство пролаза. Против возача је поднета кривична пријава за тешко дело против безбедности јавног саобраћаја.

Од укупно шест саобраћајних незгода, колико их је било, пет особа задобило је тешке, а две лаке телесне повреде. У незгодама је причињена материјална штета од 630.000 динара. Највише незгода, четири, догодило се услед радње возило, а две су се десило због неуступања првенства пролаза.

Због учињених саобраћајних прекршаја против 19 учесника у саобраћају поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка и издато је 109 налога. Због вожње под дејеством алкохола и психоактивних супстанци из саобраћаја је искључено 10 возача од којих је двоје задржано до 12 сати јер су имали више од 1,2 промила алкохола у организму. Откривено је и 30 прекршаја прекорачења дозвољене брзине, 16 прекршаја некоришћења сигурносног појаса и 75 осталих прекршаја.

deponija-gori

На градској депонији, којом руководи компанија ФЦЦ, поново је избио пожар. Како нам је потврђено у Полицијској управи Кикинда пожар је пријављен у 19.40 сати.

На лицу места налази се пет возила ватрогасно – спасилачке јединице заједно са ватрогасцима НИС-а.  За сада је познато да пожар захватио више стотина квадрата површинског слоја депоније. Ватра је под контролом, а с обзиром на то да нема ветра неће се ширити.

Подсетимо и да је 17. маја такође избио пожар на депонији. Тада је захваћено око 400 метара квадратних и када су запослени покушали да угасе пожар, један радник нагутао се дима.

vatrogasci-nis-(10)

Ученици нижих разреда основних школа имали су прилику да се упознају са људством, опремом и возилима ватрогасно – спасилачке јединице која ради у оквиру погона „Северни Банат“ компаније НИС. Деца су могла да испробају различиту опрему, да се упознају са ватрогасцима, да виде како изгледа унутрашњост ватрогасног камиона, а на крају су их ватрогасци, по врелом дану расхладили водом из ватрогасног шмрка, што је ђаке највише одушевило. Циљ је да се представи јединица која ради важан посао, рекао је Милан Бореновић, руководилац погона за производњу нафте и гаса „Северни Банат“, компаније НИС.

-Осим што су обучени за гашење пожара, припадници ове јединице су обучени и за спасавање. Иако припада Нафтној индустрији Србије на располагању је локалној самоуправи и свим грађанима. Поносимо се свим људима запосленим у овој служби, али и опремом коју имамо. Ово је прилика и да едукујемо наше најмлађе суграђане – истакао је Бореновић.

Представљању поменуте јединице присуствовали су градоначелник Никола Лукач и чланови Градског већа Саша Танацков и Небојша Јованов.

-Ватрогасци су, пре свега, храбре и хумане особе и овим врлинама треба да подучавамо децу. Јединица компаније НИС у Кикинди често помаже у гашењу пожара и чувању живота наших грађана. Уз нас у увек у кризним моментима, а прошле године ова служба добила је награду за хуманост у знак захвалности за све оно што чине за све нас – прецизирао је градоначелник Лукач.

Ученици првих и других разреда наградили су  ватрогасце спасиоце цртежима.

А.Ђ.

 

 

 

 

 

error: Content is protected !!