Патологија у новом простору и са новом опремом: Брже, ефикасније и боље до дијагнозе

По завршетку реконструкције и опремања најстаријег дела Опште болнице и одељење Патологије добило је медицинску опрему која је значајно унапредила рад за патохистолошке анализе. Ткива свих пацијената који се оперишу у кикиндској здравственој установи шаљу се на поменуто одељење.

-Ми ткива обрађујемо и овај процес трајао је четири до пет дана. Сада имамо ткивни процесор који за један дан фиксира ткиво, што је значајно смањило време чекања патохистолошких налаза. Сви младежи који се одстране, све што се ради на гастроскопији, на операцијама дојки, дебелог и слепог црева и слично стиже код нас. На основу наших налаза лекар даје дијагнозу да ли је реч о упали, карциному, бенигном тумору. То је специјалисти потребно како би одредио даљи ток лечења, евентуалну хемиотерапију или зрачење – сазнајемо од главне сестре овог одељења Споменке Илић.

Налаз се чека десетак дана и то је знатно брже у односу на раније.

-Данас ставимо ткиво, сутра је већ готово и трећег дана се сече, боји и обавља неопходан процес. Раније се све то радило четири, пет дана, па још док се резултат очита све се дуго чекало. Нове апарате дуго смо чекали и они су златни стандард у раду. Стигло је и наших пет минута и сада смо употпуности опремљени – каже наша саговорница.

Патологија је богатија за седам апарата од којих ниједан није био у ранијем периоду. Сада постоји комора, ткивни процесор, апарат за калупљење ткива, хладна плоча, водена плоча, топло купатило, дигестор и центрифуга. Циљ службе, која је веома важна у дијагностици свих болести за које је неопходна хируршка интервенција, је да почне да ради и имунохистохемију које се тренутно раде само у терцијарним здравственим установама. Имунохистохемија је специфичније одређивање дијагноза које не могу да се установе стандардним процедурама. И обдукције се поново раде у Болници, а обавља их др Босиљка Крајиновић запослена на Институту за плућне болести у Сремској Каменици.

-Имамо докторку која је на специјализацији из ове области и док се она не врати ангажована је др Крајиновић која долази једном до два пута недељно, у зависности од потреба. Обдукције нису рађене док је трајала реконструкција него су оне обављане у Клиничком центру Војводине. Сада су се стекли услови за овај део посла и искључиво радимо клиничке обдукције што у пракси значи да овај део посла обављамо код пацијената који су хоспитализовани у нашој Болници – појаснила је Споменка Илић.

А.Ђ.

 

 

 

(ВИДЕО) Погледајте како је протекао незаборавни дводневни спектакл на Старом језеру

Врхунски извођачи, одлична организација и изузетна посећеност другог „Кикинда Опен ер” фестивала одржаног протеклог викенда...

(ВИДЕО) Овако је било синоћ: „Опен Аир” превазилази очекивања публике

Последњи августовски дан донео нам је заиста спектакуларно вече за памћење. Први дан другог по...

Don`t copy text!