Aleksandra Djuran

pregledi-pritisak

У здравственој амбуланти у Светосавској улици 53 у недељу од 8 до 17 сати организују се превентивни прегледи.

Лекари опште медицине суграђанима ће мерити притисак и пулс. Сви који дођу моћи ће да анализирају комплетну крвну слику, ШУК, али и да на ултразвуку провере штитну жлезду.

-Уколико има патолошких налаза на ултразвуку пацијенти ће бити послати на интернистички преглед у Општој болници – сазнајемо од директорице Дома здравља др Биљане Марковић.

Прегледи су бесплатни и могу се обавити без упута.

Komarci 1

Третмани против комараца са земље и из ваздуха на подручју Града Кикинде  биће изведени од 15. до 30. јула, у првом термину са повољним метео условима, саопштила је новосадска „Циклонизација“.

Како се наводи, третмани ће се изводити препаратима на бази ламбда-цихалотрина и делтаметрина.

Упозоравају се пчелари да је препарат токсичан за пчеле, те да кошнице затворе или уклоне најмање пет километара од наведених места третирања. Дејство препарата траје један дан.

topola-crkva-slava-(2)

Црквену славу Петровдан први пут су у цркви у изградњи обележили мештани Банатске Тополе. У цркви Светог Петра и Павла свету Литургију служио је свештеник Александар Лекић, а поред Тополчана догађају су присуствовали и верници из Кикинде и Башаида.

-Велики је успех што смо, уз Божију помоћ, урадили доста тога на православном храму. Имали смо подршку благоверног народа, али и наше епархије. Остало је да се уради плафон и да се под поплоча у унутрашњости здања, а напољу је остало да се ураде потпорни зидови на торњу и тада су највећи радови готови. На цркви увек има посла и тако ће бити увек. На фрескописање ће се сачекати неко време јер је неопходно да се зидови добро осуше истакао је свештеник Александар Лекић.

Кум славе био је Никола Канас, доктор наука који предаје на Институту „Биосенс“ при универзитету у Новом Саду. Велики је ктитор цркве у изградњи.

-Сматрам да је наша дужност да вратимо добрим нашим родним местима. Мој отац је рођен у Банатској Тополи, недалеко од садашње цркве. Лета сам проводио у овде и веома волим Банатску Тополу. Пре десет година отац и ја смо са мештанима разговарали о томе како би било лепо да се изгради Српска православна црква у селу. Идеју су подржали мештани, али и црква и корак по корак она је и реализована – сазнајемо од Николе Канаса.

Никола Канас живео је неколико година у Норвешкој, у Тортхајму, где је завршио докторске студије на норвешком универзитети за науку и технологију.

-Јуче сам стигао из Америке где је реализован научно-истраживачки пројекат који заједно раде новосадски и универзитет Дрекслер у Филаделфији. Истраживање је трајало три месеца и стигао сам баш на славу. Моја жеља је била да будем кум јер је и црква веома важна за живот у селу. Наставља се даље са радовима и најважније је да је црква функционална – навео је Канас.

Темељи цркве у улици Вука Караџића 12 изливени су у септембру прошле године.

-Нико од нас није очекивао да ће се црква овако брзо изградити. Мештани су презадовољни и морам да истакнем да је црква за време богослужења пуна. Остварили смо још једну значајну инвестицију за село коју су сами мештани истакли као важну – прецизирао је Недељко Цимеша, председник савета Месне заједнице.

Крст и црквена звона на храму  су освештана и за кратко време он је стављен под кров. Свештеник Лекић напомиње да је за свако место важна православна светиња јер окупља народ. Изградња прве православне цркве у Банатској Тополи започета је на иницијативу мештана, али и представника цркве. Сваке суботе у објекту који се гради, служи  се Свету Литургију.

Храм се гради у стилу једнобродне грађевине са торњем преслице. Медитерански је тип цркве и јединствена је у Банату.

A.Ђ.

petrovdan

Српска православна црква и верници данас славе Дан светих апостола Петра и Павла, празник у народу познат под називом Петровдан.
Код Срба постоји обичај да се уочи овог великог празника пале лиле, које се праве од младе коре дивље трешње или брезе. Обично се то ради на местима где се народ окупља, на трговима, раскршћима и у томе учествују деца и омладина.

На Петровдан се ништа не ради у пољу, нарочито се не упрежу коњи у кола. Општи је обичај код Срба у Војводини да се до Петровдана нису смеле сећи јабуке ножем, нити се смело јабукама лоптати, или пак ударати једну о другу јабуку, јер се веровало, да ће ако се то чини, падати крупан град и уништити усеве.

У неким селима јужног Баната на Петровдан ујутру разносе јабуке првим суседима за душу умрлих, а понегде се јабуке односе у цркву на освећење. Општи је обичај да се за Петровдан месе колачи са јабукама који се зову “петровача”.

bolnica-pregledi-(2)

Акција бесплатних превентивних прегледа биће настављена у недељу, 14. јула, од 8 до 17 часова.

Сви грађани, и они без здравственог осигурања, биће у прилици да без заказивања и упута, у Општој болници Кикинда ураде ултразвук штитне жлезде и преглед ендокринолога или интернисте у случају да постоје патолошке промене, измере крвни притисак, ураде ЕКГ и провере ниво шећера у крви и комплетну крвну слику. И ова акција биће спроведена у делу где су интернистичке амбуланте.

На овај начин, Министарство здравља испуњава обећано грађанима, да ће пратити њихове најважније потребе, па иако је сезона годишњих одмора, и овог викенда биће спроведена акција бесплатних превентивних прегледа.

Министарство здравља позива грађане да учествују у недељној акцији, обаве превентивне прегледе и тиме позитивно утичу на своје здравље.

zvonko-bogdan-(4)

Уз ванвременске хитове барда панонског мелоса Звонка Богдана завршене су треће „Кикиндске тамбурашке свечаности“. У препуном дворишту кикиндске Курије познатог интерпретатора, најпопуларнијег певача војвођанских хрватских, буњевачких и мађарских народних песама пратио је оркестар  14 тамбураша.

-Добро вече Кикиндо, северни Банату и Војводино. Добро вече и свим житељима Србије – поздравио је са бине многобројну публику Звонко Богдан. – И на овом концерту вратићу вас у времена која се више никад поновити неће. Прошетаћу вас кроз Панонију од Загорја до Карпата, од Високих Татра до узбурканог Балкана. Биће и песама и пјесама и писама.

Представљајући оркестар са којим наступа Звонко Богдан рекао је  да су једини и најбољи тамбурашки оркестар који датира из 1957. године тада Радио Новом Саду, а данас Радио телевизије Војводине. Маринко Пиуковић, члан оркестра који свира бас додао је да га годинама прате на концертима.

-Звонко Богдан је, пре свега, велики професионалац на сцени и са њим је веома лако сарађивати. Волим да кажем да је он и диригент и певач и вођа оркестра и комплетног програма. То је јединственост коју поседује и сви смо срећни што га служи здравље и глас и може да наступа. Звонко Богдан увек истиче да интерпретира панонску музику, репертоар региона, а највише га краси староградска песма  и јединствен је у томе – рекао је Пиуковић.

Концерту је присуствовао и градоначелник Никола Лукач.

А.Ђ.

SUBNOR-JUL

СУБНОР града Кикинде, заједно са Ветеранима ПЈП, уз подршку савета месне заједнице обележио је 4.јул Дан борца, у Банатској Тополи, Мокрину и Накову.Такође једна делегација одазвала се позиву и присуствовала обележавању на „Јанушевцу“ у општина Нова Црња.

Поводом обележавања 7.јула Дана устанка у Србији 1941.године, чланови СУБНОР-а су на Иришком Венцу код споменика „Слободе“ под покровитељством Владе АПВ. Такође,на позив СУБНОР-а Житиште, у Банатском Вишњићеву положили су венац и обишли гробно место погинулог Црвеноармејца Ивана Сергејевича- Евке,положили цвеће и ивандански венац.

Чланови удружења ветерана ПЈП из Кикинде, имали су част да буду део државне делегације РС на обележавању места страдања српског народа на подручју Козаре и Братунца у Републици Српској.

 

 

topola-osvecenje-(3)

Црквену славу Петровдан, 12. јула први пут ће обележити мештани Банатске Тополе. У овом месту у току је изградња цркве Светог Петра и Павла и Света литургија, поводом славе, у петак ће почети у 9 сати.

Владика банатски Никанор недавно је освешта крст и црквена звона на храму који је стављен под кров. Изградња прве православне цркве у Банатској Тополи започета је на иницијативу мештана, али и представника цркве. Сваке суботе свештеник Александар Лекић, у објекту који се гради, служи Свету Литургију.

Темељи цркве у улици Вука Караџића 12 изливени су у септембру прошле године. Храм се гради у стилу једнобродне грађевине са торњем преслице. Медитерански је тип цркве и јединствена је у Банату.

A.Ђ.

vaterpolo-kamp-(1)

Чланице јуниорске ватерполо репрезентације гости су Кикинде. Камп ће девојчицама од 2011.  до 2014. годишта омогућити да више заволе овај спорт, али и да уче од врхунских стручњака, истакла је   селекторка Ивана Ћоровић.

-Девојчице су дошле из свих клубова у земљи у којима постоји женски ватерполо. Укупно их је 36 и сличне кампове организујемо сваке године. Циљ је да видимо где се налази женски ватерполо, али и шта је то што може да се учини да се ове девојчице задрже у овом спорту – рекла је Ивана Ћоровић.

Ватерполо је нетипичан женски спорт и жеља оних који се баве њиме је да се омасови.

-Камп је почео 4. и траје до 13. јула. Услови за рад у Спортском центру „Језеро“ су одлични, а Кикинда је диван град. Везана сам за вашу средину јер сам као мала долазила на пливачке митинге, а као нешто старије читаво лето сестра и ја провеле смо са кикиндским пливачима – открила нам је наша саговорница.

Предрасуде су да је ватерполо спорт који ће превише развити женско тело и да је он специфичан мушки спорт, наводи Ивана Ћоровић. Она је позвала девојчице да почну да га тренирају и да саме одлуче да ли им се свиђа или не.

А.Ђ.

kikindske-tamburaske-svecanosti-(1)

„Кикиндске тамбурашке свечаности“ отворене су вечерас наступом Суботичког тамбурашког оркестра. Сутра се настављају наступом великана  Звонка Богдана и 14 тамбураша. Концерт почиње у 20 сати у дворишту Курије.

Маријана Марки, диригент Суботичког тамбурашког оркестра  истакла је да су основани пре 50 година.

-Радимо непрекидно већ пет деценија и многе генерације су се смењивале, али музика коју свирамо је остала на високом нивоу. Осим класичних тамбурашких, свирамо и староградске и народне композиције преко савремених, филмских и озбиљних нумера. Кикиндској публици представили смо се поп рок тамбуром. За ову прилику укључили смо и бубњеве како би допринели правом утиском – додала је Маријана Марки.

Културни центар негује културне  догађаје нашег поднебља, али и музику попут тамбурашке која је део ове средине.

-Ове године „Кикиндске тамбурашке свечаности“, треће по реду, организују се у дворишту Курије на захтев Звонка Богдана који више не наступа на великим отвореним просторима. Тако је двориште Народног музеја било компромисно решење како би дошло што више гледалаца. Ове године свечаности нису такмичарског карактера, пошто смо одлучили да музика не треба да буде такмичење и да сви треба једнако да уживају  – рекао в.д. директор КЦК Марко Марковљев.

Кикиндске тамбурашке свечаности подржали су локална самоуправа и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и верске заједнице.

A.Ђ.

error: Content is protected !!