Aleksandra Djuran

библиокамп-(1)

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ до петка траје „Библиокамп“ који је окупио двадесетак деце предшколског и основношколског узраста. Уз забавне игре и дружење млади суграђани пуно тога ће научити. Софија Попов део је овог кампа.

-Радионице су занимљиве и могу да научим пуно тога. Причали смо о Николи Тесли, цртамо, бојимо и читамо. Волим књиге и омиљена ми је „Принцеза на зрну грашка“. И наредне године пројавићу се за библиокамп – сазнали смо од Софије.

Ивана Иветић каже да нема омиљену књигу и да су јој све драге. Редован је посетилац Дечијег позајмног одељења.

-Посебно ми се свидело што смо учили о технологији и како она напредује и развија се. Научила сам да не причам са непознатим људима преко друштвених мрежа, да не отварам мејлове како не би изазвала вирус у рачунару и слично – открила нам је Ивана.

Дуња Бркин Трифуновић, уредница програма Народне библиотеке истиче да је циљ кампа да се деца подстакну да читају, да стварају читалачке навике и вештине.

-Сваки дан кампа има своју тему, а циљ нам је да нашој деци представимо и упознамо их са значајним личностима попут Николе Тесле који је рођен у јулу. На радионицама читамо, а наш циљ је да оно што прочитају деца знају и да интерпретирају. Сва наша деца лако науче да читају, али тешко науче да читају са разумевањем. Поред жеље да деци приближимо књигу, ово је један од видова наше подршке читању. Учесници библиокампа који знају читају свима нама. Имамо и активности попут позоришта сенки и ликовног изражавања – напоменула  је Дуња Бркин Трифуновић.

Са децом, поред Дуње Бркин Трифуновић, ради и Оливера Шушница, библиотекар на Дечијем одељењу.

А.Ђ.

феноккккк

У дворишту Курије вечерас од 20.30 сати почиње 23. Међународни фестивал народних оркестара. Прво вече ФЕНОК-а представљају се домаћини чланови АДЗНМ “Гусле”. На концерту ће наступити извођачки и дечији фолклорни ансамбл и оркестар.

До недеље ће суграђани имати прилику да уживају у оркестрима и солистима из Италије, Турске, Бугарске, Македоније, Румуније и наше земље. У оквиру ФЕНОК-а у четвртак представиће се тамбурашки састав Зорана Бугарског Брице односно оркестар „Зоруле“, један од најбољих младих тамбураша у земљи. У петак су гости наши тамбураши из Румуније, Турске и Италије. У суботу, на првом вечерњем концерту од 19 сати који је посвећен преминулој др Злати Марјановић, биће изведене мелодије из свих крајева где Срби живе. Наступају чланови етно састава „Култ“ под вођством Луке Косановића, солисте националног ансамбла „Коло“. Кикинђани ће моћи да виде и студенте са македонске академије. Исте вечери од 20.30 часова наступа „Биг бенд“ из Зрењанина. Последње вечери, у недељу поново су на сцени домаћини, наш рок састав „Ворд ап“.

Улазак на све концерте је бесплатан.

 

волим-кикинду

Ново место за фотографисање освануло је јутрос на Градском тргу. За све суграђане, али и госте  Туристичка организација потрудила се да постави нови знак “Волим Кикинду” који је у знаку бренда нашег града, сове. Од јутрос су већ настале фотографије које ће красити албуме наших суграђана.

фабрика-воде-исправна-за-пице-(4)

Вода у Кикинди је коначно исправна за пиће, истакнуто је у ЈП „Кикинда“. Др Сања Брусин Белош, начелница одељења хигијене и хумане екологије Завода за јавно здравље саопштила је да је 30. маја започета такозвана велика анализа из резервоара фабрике воде и да су резултати показали да је вода из чесме безбедна за употребу.

-Анализа је обухватила више од 100 хемијских и микробиолошких параметара, а укључено је било и радиолошко испитивање. Све оно што Закон прописује је и анализирано је и закључак је да је вода исправна. То што се осети на хлор је нормално. До сада га нисмо осећали, иако га је било, јер чим се убаци у воду везивао се за амонијак и органске материје тако да је био неприметан. Сада је амонијак елиминисан из воде, а органске материје су у границама дозвољених тако да хлор, који је такође у границама нормале, нема за шта да се веже и због тога се и осећа. Технологија одабрана за пречишћавање воде је добра и доказано је да она може да се пречисти и да је исправна за пиће – додала је др Брусин Белош.

У претходном периоду тестирана је и хидраулика на свој опреми постројења за прераду воде, а у протеклих седам дана у граду је трошена рекордна количина воде, навео је в.д. директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо.

-Потрошња је била 170 литара у секунди  што је превазишло све досадашње статистике. Зимски просек је 30 литара у секунди, а летњи је од 90 до 110 литара у секунди. Најважнији параметар је да није било искакања система тако да смо доказали да опрема и постројења може да задовољи екстремне услове. Од 15. јула тестирамо опрему на максималном капацитету рада и на основу добијених анализа поднећемо захтев за санитарну сагласност и употребну дозволу. У току је и нормирање у погону за прераду и на нама је да све урадимо како би  имали најбољи оптимум производње. Добијање употребне дозволе очекује се у наредних 45 дана – прецизирао је Гверо.

Већ у јуну, када се на славина појавила знатно чистија вода, она је била пуно квалитетнија него до тада. Са информацијама се није излазило како би се избегла политизација.

-Желели смо да завршимо пројекат употпуности и да тада изађемо пред грађане са конкретним информацијама – напоменуо је Гверо.

Планирано је и опремање још два бунара неопходних за повећање капацитета воде. Максимални капацитет биће 220 литара воде у секунди и неће бити проблема у снабдевању.

А.Ђ.

ДАРКО-ЦВИЈАН-НЕ-ЗОВИ

У складу са Законом о заштити потрошача и у циљу што ефикасније заштите осетљивих група почео је са радом регистар „Не зови“.  Потрошачи који не желе да примају позиве трговаца путем телефона и смс односно ммс порука које се односе на продају производа или услуга, могу да се упишу у поменути регистар, а сви оператори мобилне и фиксне телефоније обавезни су да то омогуће својим корисницима.

-У последње време јавља нам се велики број старијих особа које су жртве трговаца који имају све њихове податке. Стога је оформљен регистар „Не зови“ како би заштитио старије потрошаче. Пошто се број телефона појединца региструје код оператера мобилне телефоније, он се региструје и у  Регулаторном телу за електронске комуникације и поштанске услуге РАТЕЛ. Трговац пре него што позове потрошача мора да провери да ли његов број регистрован и уколико га и тада назове ризикује казну од 50.000 динара – истакао је председник УПОК-а у Кикинди Дарко Цвијан.

 

Иако је телефонска трговина легална, потрошачи пријављују велики број злоупотреба.

-Пензионери су најосетљивија, али и најсигурнија категорија платиша јер се у 90 одсто случајева све продаје преко административне забране односно обуставе на пензију. Правило је да се телефонским путем продају изузетно скупи производи од више десетина хиљада динара или неколико хиљада евра, а ствари које су купују немају ту тржишну вредност. Трговци су развили софистициране начине продаје и неретко доводе потрошаче у непријатне ситуације, а како се све одвија телефоном тешко је доказиво да је потрошач доведен у заблуду – каже наш саговорник.

На сајтовима Министарства унутрашње и спољне трговине и РАТЕЛ-а постоје обрасци који су једноставни за попуњавање, али потрошач мора лично да је га попуни.

-Током пролећа нам се јавио већи број потрошача управо због оваквог вида куповине и у многим случајевима смо посредовали. Најважније је да потрошач, уколико одустане од куповине, то уради на време у року од 14 дана. У том периоду може да се врати производе без навођења било какви разлога зашто одустаје од куповине. Када нам се суграђани јаве у том интервалу ми му омогућимо да раскине уговор и поврати средства. Ако законски рок прође, не може ништа да се учини. Имали смо и ситуација где су склапани уговори са дементним особама и то недељом, тако да се неретко таргетирају потрошачи који су онемогућеног расуђивања због болести – прецизира Цвијан.

Најчешће се продају мобилни телефони, разна медицинска помагала попут масажера, јастука, прекривача са магнетима или суплементи.

А.Ђ.

 

 

саобрацајци

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодило се шест саобраћајних незгода. У четири саобраћајне незгоде једна особа задобила је тешке, а чак 11 лакше телесне повреде, а у преостале две причињена је материјална штета. У свим незгодама  настала је материјална штета у износу од 273.000 динара. Саобраћајна незгода се догодиле због радње возилом.

Против 21 учесника у саобраћају поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка и издато је 105 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 20 возача, од којих је шест особа  задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Откривено је 25 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 37 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 45 осталих прекршаја.

амброзија-1

Градском Уредбом предвиђено је механичко уништавање коровске биљке амброзије, која је веома алергена. Уништавање ове коровске биљке ради се годинама у континуитету сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Амброзија је најраспрострањенија алергена коровска биљка. Око 10 одсто становништва које је алергично или осетљиво на корове трава и других биљка алергично је на полен амброзије стога се већ неколико година мапирају локације на којима је распрострањена ова биљка. Веома је важно сузбити и спречити да дође до цветања амброзије – истакла је Мирослава Наранчић.

Ове године кошење амброзије почеће половином јула, а у току је обилазак локација.

-Кошење амброзије урадићемо у улици Виногради, Железничком Новом Реду, улици Шумица, Пут за пристаниште, Пут за Кинђу. Заступљене ће бити и површине око кружног тока на уласку у град, Дистричка, према атлетском стадиону и гробљу, крај улице Михајла Пупина. Ове локације су до сада мапиране, а укупно ће бити третирано око  20 хектара површина – додаје Мирослава Наранчић.

Амброзија цвета од половине јула до краја септембра. Процес емитовања у ваздуху може да се прати путем званичне странице града у делу за заштиту животне средине. Полен траве актуелан је читавог лета, а коровски алергени и амброзија крајем јула. Пик се очекује у августу са цветањем амброзије, па све до половине септембра.

-Сви су дужни да уклањају амброзију. Сви власници, корисници, правна лица, предузетници, пољопривредници, стараоци и управљачи јавних путева и водотокова, као и физичка лица у обавези су да уништавају ову коровску биљку уз примену агротехничких мера, механичким или хемијским путем – прецизирала је наша саговорница.

Суграђани треба да уређују локације испред својих објеката и да се једнако брину о површинама у градском грађевинском рејону и у атару односно да се ова коровска биљка уништи и на њивама под усевима.

А.Ђ.

 

 

 

 

 

 

саобрацајна-полиција-муп-4

Протекле недеље у Кикинди је четрдесетчетворогодишњи бициклиста искључен из саобраћаја због насилничке вожње јер му је у рутинској контроли полиције измерено 3,51 промила алкохола у крви. Поменутом бициклисти одређено је задржавање.

После трежњења, против њега је поднета прекршајна пријава због насилничке вожње, за шта је предвиђена новчана казна до чак 140.000 динара, али и затворска санкција.

Под строге казне Закона о безбедности у саобраћају подлежу сви учесници у саобраћају јер се морају придржавати правила. Према Закону о безбедности саобраћаја на путевима, један од најстрожих прекршаја је управо насилничка вожња под којом се сматра и управљање возилом у стању потпуне алкохолисаности, односно са више од два промила алкохола у организму. Према Закону и бицикл је возило, те је сваки бициклиста  дужан да се придржава правила у саобраћају и не сме да вози у алкохолисаном стању и прави насилничке вожње. Возач бицикла има апсолутно исте обавезе као и возач моторног возила, у погледу дозвољене количине алкохола, односно не сме да има више од 0,2 промила алкохола у организму.

 

 

Слава Козма и Дамјан 4

Храм Светих Козме и Дамјана сутра, 14. јула, обележава своју славу Свете Враче. Тим поводом вечереас (субота) у 16.30 сати биће служено празнично бденије, а након тога у 18 часова и Света тајна Јелеосвећења.

На сам дан Светих Врачева у 9 сати митрополит банатски Никанор служиће Свету архијерејска Литургију. У наставку ће бити освећени колач и кољиво. Ове године кум славе је породица Вуколић, а из храма позивају суграђане да буду део обележавања славе.

летња-ум-скола-излозба-(1)

Летња уметничка школа, у оквиру које је у нашем граду боравило и стварало 40 студената завршена је изложбом радова насталих у музичким, ликовним, драмским и радионицама керамике које су водили др Марко Стојановић, др Немања Николић, др Тара Манић и др Љубица Кнежевић. Осим из наше земље, део школе били су и студенти из Кине, Америке, Италије, Пољске, Белгије и Словеније. Међу њима је била и Александра Милојковић из Ужица, студенткиња Академије ликовне уметности у Требињу.

-Први пут сам у Летњој школи, али и у Кикинди. Била сам део радионице вајарства и за кратко време сам пуно научила. Инспирацију сам нашла у окружењу и упознала значајан број младих који ће бити будући уметници – истакла је Александра Милојковић.

Летња уметничка школа имала је за тему очување природе и одрживост екосистема, а зелено окружење града Кикинде и Баната представљало је драгоцен извор инспирације студентима из земље и иностранства.

-Током седмодневне уметничке школе покушали смо да направимо интеграцију различитих уметности и да студенте обучимо новим знањима. Наши учесници су у Кикинди доживели пуно лепих ствари и стекли су нова искуства. Наш допринос је тај што вашем граду остављамо артефакте који су настали, а оно што студентима остаје јесте то што су видели на који начин уметности могу да се спајају, што им је отворило нове видике. Експлицитно су ми то споменули студенти из Немачке – рекао је Владимир Татревћ, проректор за међународну сарадњу и уметнички директор Летње уметничке школе.

Завршној свечаности присуствовао је и градоначелник Никола Лукач.

-Драго ми је што смо имали прилику да угостимо студенте који су имали пуно тога да виде у нашем граду. Сигуран сам да је за њих било откровење какав смо град који их је инспирисао за нека будућа дела. Показали смо и све туристичке потенцијале и показали смо им дестинације по којима смо јединствени. Потрудићемо се да продубимо сарадњу са београдским Универзитетом уметности  – навео је Лукач.

Марко Марковљев в.д. директор КЦК додао је да је ово 22.  Летња уметничка школа.

-Верујем да је ово само почетак сарадње са Универзитетом уметности у Београду и кроз друге пројекте. Већ сада могу да најавим представљање изложбе радова насталих у Кикинди децембра у оквиру Дана Универзитета – рекао је Марковљев.

У галерији Културног центра Кикинда отворена је изложба „Имаге + Филм = Ецологy”, док је на платоу испред Културног центра поставка интердисциплинарних радова који спајају музику и скулптуру под називом „Ецхоес оф Еартх: А Сцулптурал Инсталлатион фор 17 Спеакерс”. На платоу иза споменика Јовану Поповићу изведена је представа „Зелено, волим те зелено“.

Летња уметничка школа је реализована у сарадњи Универзитета уметности у Београду са Културним центром Кикинда, и уз подршку Центра за ликовну и примењену уметност „Тера“ и града Кикинде.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!