Aleksandra Djuran

bibliokamp-(1)

U Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“ do petka traje „Bibliokamp“ koji je okupio dvadesetak dece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Uz zabavne igre i druženje mladi sugrađani puno toga će naučiti. Sofija Popov deo je ovog kampa.

-Radionice su zanimljive i mogu da naučim puno toga. Pričali smo o Nikoli Tesli, crtamo, bojimo i čitamo. Volim knjige i omiljena mi je „Princeza na zrnu graška“. I naredne godine projaviću se za bibliokamp – saznali smo od Sofije.

Ivana Ivetić kaže da nema omiljenu knjigu i da su joj sve drage. Redovan je posetilac Dečijeg pozajmnog odeljenja.

-Posebno mi se svidelo što smo učili o tehnologiji i kako ona napreduje i razvija se. Naučila sam da ne pričam sa nepoznatim ljudima preko društvenih mreža, da ne otvaram mejlove kako ne bi izazvala virus u računaru i slično – otkrila nam je Ivana.

Dunja Brkin Trifunović, urednica programa Narodne biblioteke ističe da je cilj kampa da se deca podstaknu da čitaju, da stvaraju čitalačke navike i veštine.

-Svaki dan kampa ima svoju temu, a cilj nam je da našoj deci predstavimo i upoznamo ih sa značajnim ličnostima poput Nikole Tesle koji je rođen u julu. Na radionicama čitamo, a naš cilj je da ono što pročitaju deca znaju i da interpretiraju. Sva naša deca lako nauče da čitaju, ali teško nauče da čitaju sa razumevanjem. Pored želje da deci približimo knjigu, ovo je jedan od vidova naše podrške čitanju. Učesnici bibliokampa koji znaju čitaju svima nama. Imamo i aktivnosti poput pozorišta senki i likovnog izražavanja – napomenula  je Dunja Brkin Trifunović.

Sa decom, pored Dunje Brkin Trifunović, radi i Olivera Šušnica, bibliotekar na Dečijem odeljenju.

A.Đ.

fenokkkkk

U dvorištu Kurije večeras od 20.30 sati počinje 23. Međunarodni festival narodnih orkestara. Prvo veče FENOK-a predstavljaju se domaćini članovi ADZNM “Gusle”. Na koncertu će nastupiti izvođački i dečiji folklorni ansambl i orkestar.

Do nedelje će sugrađani imati priliku da uživaju u orkestrima i solistima iz Italije, Turske, Bugarske, Makedonije, Rumunije i naše zemlje. U okviru FENOK-a u četvrtak predstaviće se tamburaški sastav Zorana Bugarskog Brice odnosno orkestar „Zorule“, jedan od najboljih mladih tamburaša u zemlji. U petak su gosti naši tamburaši iz Rumunije, Turske i Italije. U subotu, na prvom večernjem koncertu od 19 sati koji je posvećen preminuloj dr Zlati Marjanović, biće izvedene melodije iz svih krajeva gde Srbi žive. Nastupaju članovi etno sastava „Kult“ pod vođstvom Luke Kosanovića, soliste nacionalnog ansambla „Kolo“. Kikinđani će moći da vide i studente sa makedonske akademije. Iste večeri od 20.30 časova nastupa „Big bend“ iz Zrenjanina. Poslednje večeri, u nedelju ponovo su na sceni domaćini, naš rok sastav „Vord ap“.

Ulazak na sve koncerte je besplatan.

 

volim-kikindu

Novo mesto za fotografisanje osvanulo je jutros na Gradskom trgu. Za sve sugrađane, ali i goste  Turistička organizacija potrudila se da postavi novi znak “Volim Kikindu” koji je u znaku brenda našeg grada, sove. Od jutros su već nastale fotografije koje će krasiti albume naših sugrađana.

fabrika-vode-ispravna-za-pice-(4)

Voda u Kikindi je konačno ispravna za piće, istaknuto je u JP „Kikinda“. Dr Sanja Brusin Beloš, načelnica odeljenja higijene i humane ekologije Zavoda za javno zdravlje saopštila je da je 30. maja započeta takozvana velika analiza iz rezervoara fabrike vode i da su rezultati pokazali da je voda iz česme bezbedna za upotrebu.

-Analiza je obuhvatila više od 100 hemijskih i mikrobioloških parametara, a uključeno je bilo i radiološko ispitivanje. Sve ono što Zakon propisuje je i analizirano je i zaključak je da je voda ispravna. To što se oseti na hlor je normalno. Do sada ga nismo osećali, iako ga je bilo, jer čim se ubaci u vodu vezivao se za amonijak i organske materije tako da je bio neprimetan. Sada je amonijak eliminisan iz vode, a organske materije su u granicama dozvoljenih tako da hlor, koji je takođe u granicama normale, nema za šta da se veže i zbog toga se i oseća. Tehnologija odabrana za prečišćavanje vode je dobra i dokazano je da ona može da se prečisti i da je ispravna za piće – dodala je dr Brusin Beloš.

U prethodnom periodu testirana je i hidraulika na svoj opremi postrojenja za preradu vode, a u proteklih sedam dana u gradu je trošena rekordna količina vode, naveo je v.d. direktor JP „Kikinda“ Čedo Gvero.

-Potrošnja je bila 170 litara u sekundi  što je prevazišlo sve dosadašnje statistike. Zimski prosek je 30 litara u sekundi, a letnji je od 90 do 110 litara u sekundi. Najvažniji parametar je da nije bilo iskakanja sistema tako da smo dokazali da oprema i postrojenja može da zadovolji ekstremne uslove. Od 15. jula testiramo opremu na maksimalnom kapacitetu rada i na osnovu dobijenih analiza podnećemo zahtev za sanitarnu saglasnost i upotrebnu dozvolu. U toku je i normiranje u pogonu za preradu i na nama je da sve uradimo kako bi  imali najbolji optimum proizvodnje. Dobijanje upotrebne dozvole očekuje se u narednih 45 dana – precizirao je Gvero.

Već u junu, kada se na slavina pojavila znatno čistija voda, ona je bila puno kvalitetnija nego do tada. Sa informacijama se nije izlazilo kako bi se izbegla politizacija.

-Želeli smo da završimo projekat upotpunosti i da tada izađemo pred građane sa konkretnim informacijama – napomenuo je Gvero.

Planirano je i opremanje još dva bunara neophodnih za povećanje kapaciteta vode. Maksimalni kapacitet biće 220 litara vode u sekundi i neće biti problema u snabdevanju.

A.Đ.

DARKO-CVIJAN-NE-ZOVI

U skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača i u cilju što efikasnije zaštite osetljivih grupa počeo je sa radom registar „Ne zovi“.  Potrošači koji ne žele da primaju pozive trgovaca putem telefona i sms odnosno mms poruka koje se odnose na prodaju proizvoda ili usluga, mogu da se upišu u pomenuti registar, a svi operatori mobilne i fiksne telefonije obavezni su da to omoguće svojim korisnicima.

-U poslednje vreme javlja nam se veliki broj starijih osoba koje su žrtve trgovaca koji imaju sve njihove podatke. Stoga je oformljen registar „Ne zovi“ kako bi zaštitio starije potrošače. Pošto se broj telefona pojedinca registruje kod operatera mobilne telefonije, on se registruje i u  Regulatornom telu za elektronske komunikacije i poštanske usluge RATEL. Trgovac pre nego što pozove potrošača mora da proveri da li njegov broj registrovan i ukoliko ga i tada nazove rizikuje kaznu od 50.000 dinara – istakao je predsednik UPOK-a u Kikindi Darko Cvijan.

 

Iako je telefonska trgovina legalna, potrošači prijavljuju veliki broj zloupotreba.

-Penzioneri su najosetljivija, ali i najsigurnija kategorija platiša jer se u 90 odsto slučajeva sve prodaje preko administrativne zabrane odnosno obustave na penziju. Pravilo je da se telefonskim putem prodaju izuzetno skupi proizvodi od više desetina hiljada dinara ili nekoliko hiljada evra, a stvari koje su kupuju nemaju tu tržišnu vrednost. Trgovci su razvili sofisticirane načine prodaje i neretko dovode potrošače u neprijatne situacije, a kako se sve odvija telefonom teško je dokazivo da je potrošač doveden u zabludu – kaže naš sagovornik.

Na sajtovima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine i RATEL-a postoje obrasci koji su jednostavni za popunjavanje, ali potrošač mora lično da je ga popuni.

-Tokom proleća nam se javio veći broj potrošača upravo zbog ovakvog vida kupovine i u mnogim slučajevima smo posredovali. Najvažnije je da potrošač, ukoliko odustane od kupovine, to uradi na vreme u roku od 14 dana. U tom periodu može da se vrati proizvode bez navođenja bilo kakvi razloga zašto odustaje od kupovine. Kada nam se sugrađani jave u tom intervalu mi mu omogućimo da raskine ugovor i povrati sredstva. Ako zakonski rok prođe, ne može ništa da se učini. Imali smo i situacija gde su sklapani ugovori sa dementnim osobama i to nedeljom, tako da se neretko targetiraju potrošači koji su onemogućenog rasuđivanja zbog bolesti – precizira Cvijan.

Najčešće se prodaju mobilni telefoni, razna medicinska pomagala poput masažera, jastuka, prekrivača sa magnetima ili suplementi.

A.Đ.

 

 

saobracajci

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda. U četiri saobraćajne nezgode jedna osoba zadobila je teške, a čak 11 lakše telesne povrede, a u preostale dve pričinjena je materijalna šteta. U svim nezgodama  nastala je materijalna šteta u iznosu od 273.000 dinara. Saobraćajna nezgoda se dogodile zbog radnje vozilom.

Protiv 21 učesnika u saobraćaju podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka i izdato je 105 prekršajnih naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 20 vozača, od kojih je šest osoba  zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Otkriveno je 25 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 37 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 45 ostalih prekršaja.

ambrozija-1

Gradskom Uredbom predviđeno je mehaničko uništavanje korovske biljke ambrozije, koja je veoma alergena. Uništavanje ove korovske biljke radi se godinama u kontinuitetu saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

-Ambrozija je najrasprostranjenija alergena korovska biljka. Oko 10 odsto stanovništva koje je alergično ili osetljivo na korove trava i drugih biljka alergično je na polen ambrozije stoga se već nekoliko godina mapiraju lokacije na kojima je rasprostranjena ova biljka. Veoma je važno suzbiti i sprečiti da dođe do cvetanja ambrozije – istakla je Miroslava Narančić.

Ove godine košenje ambrozije počeće polovinom jula, a u toku je obilazak lokacija.

-Košenje ambrozije uradićemo u ulici Vinogradi, Železničkom Novom Redu, ulici Šumica, Put za pristanište, Put za Kinđu. Zastupljene će biti i površine oko kružnog toka na ulasku u grad, Distrička, prema atletskom stadionu i groblju, kraj ulice Mihajla Pupina. Ove lokacije su do sada mapirane, a ukupno će biti tretirano oko  20 hektara površina – dodaje Miroslava Narančić.

Ambrozija cveta od polovine jula do kraja septembra. Proces emitovanja u vazduhu može da se prati putem zvanične stranice grada u delu za zaštitu životne sredine. Polen trave aktuelan je čitavog leta, a korovski alergeni i ambrozija krajem jula. Pik se očekuje u avgustu sa cvetanjem ambrozije, pa sve do polovine septembra.

-Svi su dužni da uklanjaju ambroziju. Svi vlasnici, korisnici, pravna lica, preduzetnici, poljoprivrednici, staraoci i upravljači javnih puteva i vodotokova, kao i fizička lica u obavezi su da uništavaju ovu korovsku biljku uz primenu agrotehničkih mera, mehaničkim ili hemijskim putem – precizirala je naša sagovornica.

Sugrađani treba da uređuju lokacije ispred svojih objekata i da se jednako brinu o površinama u gradskom građevinskom rejonu i u ataru odnosno da se ova korovska biljka uništi i na njivama pod usevima.

A.Đ.

 

 

 

 

 

 

saobracajna-policija-mup-4

Protekle nedelje u Kikindi je četrdesetčetvorogodišnji biciklista isključen iz saobraćaja zbog nasilničke vožnje jer mu je u rutinskoj kontroli policije izmereno 3,51 promila alkohola u krvi. Pomenutom biciklisti određeno je zadržavanje.

Posle trežnjenja, protiv njega je podneta prekršajna prijava zbog nasilničke vožnje, za šta je predviđena novčana kazna do čak 140.000 dinara, ali i zatvorska sankcija.

Pod stroge kazne Zakona o bezbednosti u saobraćaju podležu svi učesnici u saobraćaju jer se moraju pridržavati pravila. Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, jedan od najstrožih prekršaja je upravo nasilnička vožnja pod kojom se smatra i upravljanje vozilom u stanju potpune alkoholisanosti, odnosno sa više od dva promila alkohola u organizmu. Prema Zakonu i bicikl je vozilo, te je svaki biciklista  dužan da se pridržava pravila u saobraćaju i ne sme da vozi u alkoholisanom stanju i pravi nasilničke vožnje. Vozač bicikla ima apsolutno iste obaveze kao i vozač motornog vozila, u pogledu dozvoljene količine alkohola, odnosno ne sme da ima više od 0,2 promila alkohola u organizmu.

 

 

Slava Kozma i Damjan 4

Hram Svetih Kozme i Damjana sutra, 14. jula, obeležava svoju slavu Svete Vrače. Tim povodom večereas (subota) u 16.30 sati biće služeno praznično bdenije, a nakon toga u 18 časova i Sveta tajna Jeleosvećenja.

Na sam dan Svetih Vračeva u 9 sati mitropolit banatski Nikanor služiće Svetu arhijerejska Liturgiju. U nastavku će biti osvećeni kolač i koljivo. Ove godine kum slave je porodica Vukolić, a iz hrama pozivaju sugrađane da budu deo obeležavanja slave.

letnja-um-skola-izlozba-(1)

Letnja umetnička škola, u okviru koje je u našem gradu boravilo i stvaralo 40 studenata završena je izložbom radova nastalih u muzičkim, likovnim, dramskim i radionicama keramike koje su vodili dr Marko Stojanović, dr Nemanja Nikolić, dr Tara Manić i dr Ljubica Knežević. Osim iz naše zemlje, deo škole bili su i studenti iz Kine, Amerike, Italije, Poljske, Belgije i Slovenije. Među njima je bila i Aleksandra Milojković iz Užica, studentkinja Akademije likovne umetnosti u Trebinju.

-Prvi put sam u Letnjoj školi, ali i u Kikindi. Bila sam deo radionice vajarstva i za kratko vreme sam puno naučila. Inspiraciju sam našla u okruženju i upoznala značajan broj mladih koji će biti budući umetnici – istakla je Aleksandra Milojković.

Letnja umetnička škola imala je za temu očuvanje prirode i održivost ekosistema, a zeleno okruženje grada Kikinde i Banata predstavljalo je dragocen izvor inspiracije studentima iz zemlje i inostranstva.

-Tokom sedmodnevne umetničke škole pokušali smo da napravimo integraciju različitih umetnosti i da studente obučimo novim znanjima. Naši učesnici su u Kikindi doživeli puno lepih stvari i stekli su nova iskustva. Naš doprinos je taj što vašem gradu ostavljamo artefakte koji su nastali, a ono što studentima ostaje jeste to što su videli na koji način umetnosti mogu da se spajaju, što im je otvorilo nove vidike. Eksplicitno su mi to spomenuli studenti iz Nemačke – rekao je Vladimir Tatrevć, prorektor za međunarodnu saradnju i umetnički direktor Letnje umetničke škole.

Završnoj svečanosti prisustvovao je i gradonačelnik Nikola Lukač.

-Drago mi je što smo imali priliku da ugostimo studente koji su imali puno toga da vide u našem gradu. Siguran sam da je za njih bilo otkrovenje kakav smo grad koji ih je inspirisao za neka buduća dela. Pokazali smo i sve turističke potencijale i pokazali smo im destinacije po kojima smo jedinstveni. Potrudićemo se da produbimo saradnju sa beogradskim Univerzitetom umetnosti  – naveo je Lukač.

Marko Markovljev v.d. direktor KCK dodao je da je ovo 22.  Letnja umetnička škola.

-Verujem da je ovo samo početak saradnje sa Univerzitetom umetnosti u Beogradu i kroz druge projekte. Već sada mogu da najavim predstavljanje izložbe radova nastalih u Kikindi decembra u okviru Dana Univerziteta – rekao je Markovljev.

U galeriji Kulturnog centra Kikinda otvorena je izložba „Image + Film = Ecology”, dok je na platou ispred Kulturnog centra postavka interdisciplinarnih radova koji spajaju muziku i skulpturu pod nazivom „Echoes of Earth: A Sculptural Installation for 17 Speakers”. Na platou iza spomenika Jovanu Popoviću izvedena je predstava „Zeleno, volim te zeleno“.

Letnja umetnička škola je realizovana u saradnji Univerziteta umetnosti u Beogradu sa Kulturnim centrom Kikinda, i uz podršku Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ i grada Kikinde.

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!