Aleksandra Djuran

radnici-sri-lanka-3

Фирма за производњи дрвне амбалаже „Поп Лукић“ из Банатског Великог Села основана е 2001. године. Од породичног посла дошли су до предузећа које извози своје производе у земље Европске уније, а са повећањем производње суочили су се са проблемом недостатка радника. Власници су браћа Светислав и Ђорђе Лукић и како би дошли до неопходне радне снаге унајмили су раднице и раднике из Шри Ланке.

-Производ се добро продаје и улагање у квалитетну производњу дало је резултате. Како би испоштовали купце, али и наше запослене, морали смо да ангажујемо раднике из иностранства. Дуго смо тражили раднике у нашем окружењу, али их нисмо нашли. Чули смо за агенције које увозе раднике. Најпре смо имали Индијце, њих седморицу за које мислим да су најпре били запослени у фабрици „Тоза Марковић“. Били су ту неколико месеци и отишли су. Искрено, сматрам да смо им ми били само успутна станица до земаља Европске уније које су им биле крајњи циљ. Пре пола године добили смо препоруку од фирми које се баве сличном производњом да ангажујемо раднике из Шри Ланке. Тражили смо да то буду жене с обзиром на то да посао није тежак – појашњава Светислав Лукић.

Међу онима који су трбухом за крухом превалиле хиљаде километара да би стигле до Банатаског Великог Села је и четрдесетдвогодишња Динета Санамери. У Кикинди је нашла и љубав, живи са Миланом, такође радником фирме „Поп Лукић“.

-Дошла сам прошле године у априлу. Посао није тежак, а људи су љубазни. Заволела сам Србију иако је потпуно другачија од Шри Ланке. Најтеже се привикавам на зиму. Храна је одлична, иако је потпуно другачија од наше и много сам заволела бурек. Језик још увек нисам савладала, али се трудим. Жеља ми је да имам добар живот и овде сам сигурна да ћу га пронаћи. Куће у Шри Ланци су веће, али ваше, у Србији, су лепше и богатије. Пре доласка у Банатско Велико Село радила сам у Хонг Конгу осам година и једино чему стремим је да останем овде – сазнали смо од Динете.

Има стара 26 година је дошла у априлу и привикава се на нов начин живота, културу и све остало.

-Свиђа ми се Србија и волела бих да останем овде. Срби су љубазни и насмејани, али оно на чега још увек не могу да се навикнем је чињеница да су гласни. Свиђа ми се храна, нарочито теста. Отац ми је преминуо и у Шри Ланки имам само мајку с обзиром на то да сам јединица. Циљ ми је да зарадим довољно новца и да и мајку доведем у Србију. Имам момка који је такође у Србији, запослен је у Борчи и виђамо се кад год можемо – казала нам је Има.

На питање да ли је исплативо, Светислав Лукић каже:

-Није јефтино. Сви страни радници имају осигурање, фиксну плату, обезбеђен стан и новац за храну. Сваки сат прековременог рада се додатно плаћа. Захваљујући њима завршили смо добро сезону и испоштовали све купце. Нису радници као што су наши држављани, али су коректни и труде се. Када их питамо како им је код нас, тврде да им је добро. Лепо су се снашли и део њих је већ дуго ван родне земље. Једна од радница била је дуго у Пекингу, а један од радника десет година провео је радећи у Дубаију – додао је Лукић.

Фирма „Поп Лукић“ највише производи дрвени патос за гајбе које извози у Француску, Италију и Грчку. Производе и гајбе за воће за домаће тржиште, као и палете.

A.Ђ.

jelka-bvs-(4)

У Банатском Великом Селу окићена је јелка, а новогодишња расвета краси центар села. У стварању новогодишње атмосфере прикључили су се сви, а иницијатива је потекла од мештанке Ђурђине Војводић која је и прошле године организовала украшавање села.

Новогодишњој магији највише су се обрадовали најмлађи који су такође дали свој допринос.

Да би све било бајковито, како и треба да буде за Нову годину, свечаном паљењу новогодишње расвете присуствовао је и Деда Мраз који је стигао на кочијама и на радост малишана делио је слаткише, док су стариији послужени куваним вином.

A.Ђ.

 

ministarke-(2)

Игралиште испред Спортског центра „Језеро“ свечано је отворено. Малишанима су доступне разне справе у складу са узрастом, а нови простор допринеће да деца на квалитетан начин проводе слободно време. Црвену врпцу пресекли су министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка привреде Адријана Месаровић и градоначелник Младен Богдан. Mинистарство за бригу о породици и демографију издвојило је око пет милиона динара за ново игралиште.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

-Кикинда испуњава услове за отварање Канцеларије за породицу, која је замишљена као отворена врата за све породице, и на нама је да она свим грађанима буде доступна у што краћем року. Њена намена је да буде спона између локалне самоуправе и Министарства за бригу о породици и демографију, да усмери породице на субвенције које се додељују и да сакупља све значајне податке који се односе на породице у Кикинди и на њихове потребе. У вашем граду није довољно промовисана мера субвенције за куповину прве некретнине за брачне парове са децом јер нам ниједан захтев није стигао из Кикинде. Како је у граду стопа фертилитета виша у односу на просек у држави, сигурна сам да ће уз боље информисање јавности породице са децом поднети захтеве за ову меру – истакла је министарка Ђурђевић Стаменковски.

Министарке су, са сарадницима и представницима град, посетиле и радионицу кикиндске предузетнице Мирне Рацков, једине жене опанчарке у Србији. На конкурсу поменутог Министарства за старе занате власница фирме „Маца папучарица“ ове године добила је средства за куповину машине којом ће унапредити посао.

-Велико интересовање за наш конкурс стигло је из Кикинде и десет предузетника који се баве старим занатима добило је средства за куповину машина и репроматеријала. И остали привредници из северног Баната врло су агилни када је реч о конкурсима Министарства привреде који су прилагођени потребама самих предузетника. Ове године опредељено је значајно више бесповратних средстава у односу на раније године. Исто тако подржали смо са 500.000 динара кроз програм жене на селу . Данашњу посету искористили смо како би од самих занатлија чули са којим се проблемима сусрећу и шта можемо да урадимо како бисмо им помогли – прецизирала је министарка Месаровић.

Мирна Рацков упознала је гошће са производњом и додала колико је важна помоћ државе у опстанку старих занатлија.

-Средства која сам добила значајно ће убрзати производни процес. Опанке које израђујем шију се ручно и свака машина која може да помогне да се лакше и боље ради пуно ми значи. Сама не бих могла да је купим, тако да могу само да похвалим конкурс Министарства привреде – напоменула је Мирна Рацков.

Градоначелник Младен Богдан представио је министаркама мере локалне самоуправе које се спроводе, а везане су за пронаталитетну политику, али и оне које се односе на предузетничке радње и привредна друштва.

-Посету две министарке у једном дани нисмо имали раније и ово је један од начина да покажемо суграђанима да сви заједно радимо на истом циљу, а то је бољи живот за све. Дечије игралиште које смо отворили је права оаза и сигуран сам да ће га наши малишани користи свакодневно. Канцеларија за породицу која је у плану пуно ће нам значити, нарочито што имамо чиме да се похвалимо пошто је Кикинда препозната као средина која има велики број мера у домену популационе политике и дечије заштите. Привредна кретања у нашем граду оцењена су као добра, а разговарали смо и о потенцијалним инвеститорима с обзиром на то да имамо завршену нову индустријску зону – навео је Богдан.

Отварању новог игралишта присуствовала су деца и родитељи из овог дела града, представници удружења „Деца са ахондроплазијом“, као и покрајинска посланица Станислава Хрњак. Министарке Ђурђевић Стаменковски и Месаровић са сарадницама, државним секретаркама Сања Лакић и Андреом Хорват Кираљ и саветницом министарке привреде Аном Маринковић, у Градској кући на радном састанку разговарале су са градоначелником Младеном Богданом, замеником градоначелника Дејаном Пударом, помоћницом градоначелника Дијаном Јакшић Киурски и члановим Градском већа Жељком Раду и Мелитом Гомбар.

A.Ђ.

marija-bursacc

Културно уметничко друштво „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села у недељу, 15. децембра организује Новогодишњи концерт. Гости су културно уметничка друштва „Јандрија Томић Ћић“ из Крајишника и „Царза“ из Апатина.

У сали биоскопа концерт почиње у 19 сати, а улазница се наплаћује 200 динара.

Rusko Selo radovi

У наредној  години биће новца за наставак програма Министарства за бригу о селу којим се младима бесплатно додељују куће на селу. Од јануара сви имају права да конкуришу. Колико год да је интересовање младих људи за овакве програме биће новца, изјавио је министар за бригу о селу Милан Кркобабић .

-Програм Министарства за бригу о селу већ даје видљиве резултате у Руском Селу и Кикинди где 50 младих становника, добило куће на конкурсу и они полако мењају демографску слику. На овај начин постиже се опулациона мера подмлађивања села радно активним становништвом јер је просек старости у селима око 60 година –  напоменуо је Кркобабић и додао да се

До сада је Национални програм за препород села Србије обухватио готово 16.000 жена, мушкараца и деце, а издвојено је средстава за 3.520 кућа. Пун демографски ефекат биће видљив кроз 15 година.

 

Dusan-Vasiljev-(1)

Град Кикинда расписао конкурс за награду „Душан Васиљев”, која се додељује за најбољу књигу написану на српском језику објављену током 2024. године. У конкуренцији за ово књижевно признање могу се наћи песничке и прозне књиге објављене на територији Републике Србије. Награда се састоји од повеље и новчаног износа.
Издавачи и аутори могу послати књиге почетири примерка по појединачном наслову, три за жири и један за библиотеку на следећу адресу: Народна библиотека „Јован Поповић”, Трг српских добровољаца 57, 23.300 Кикинда, уз обавезну напомену на пошиљци „За награду Душан Васиљев“, најкасније до 14. фебруара 2025. године. Жири ће оцењивати пристигле радове у саставу: Радован Влаховић, председник, Селимир Радуловић, потпредседник, и Ђорђе Писарев, члан.

Награда „Душан Васиљев” основана је Одлуком Културно просветне заједнице Кикинде 1997. године у знак сећања на дело и значај песника који је рођен у Кикинди јуна 1900. године. Васиљев је поживео само 24 године, постигавши да буде један од најзначајнијих српских модерних песника, тј. песника експресионистичке идеологије. После прекида од неколико година, одлуком Скупштине општине Кикинда, награда је поново успостављена 2009. године. По новом Правилнику награда се додељује за најбољу песничку или прозну књигу савременог аутора која је објављена на српском језику. Током протеклих четврт века, награду „Душан Васиљев” су добили: Јован Зивлак, Стеван Раичковић, Јовица Аћин, Милорад Павић, Милисав Савић, Гојко Тешић, Фрања Петриновић, Давид Албахари, Звонко Карановић, Мића Вујичић, Сeлимир Радуловић и други.

Награда ће бити додељена 27. марта 2025. године, на дан смрти Душана Васиљева, уједно и Дан кикиндске Гимназије која носи име овог великог експресионистичког аутора.

 

bogdan-busteri-(4)

Предшколци кикиндских вртића добили су бустер и бојанку „Пажљивко“ у оквиру акције локалне самоуправе чији је циљ боља безбедност деце у саобраћају. Малишани у вртићима „Полетарац“ у Кикинди и „Ластавица у Банатском Великом Селу, градоначелника Младена Богдана, члана Градског већа Мирослава Дучића и представници Савет за безбедност у саобраћају и Одељења саобраћајне полиције у Кикинди, госте су дочекали песмом.

У име деце, али и родитеља на поклонима је захвалила директорица ПУ „Драгољуб Удицки“ Кристина Дрљић.

-Васпитачи у нашим вртићима свакодневно децу уче о правилима понашања у саобраћају. Наш заједнички задатак је, не само васпитање, образовање, здравље и срећа, него и безбедност наших малишана у вртићима, али и аутомобилима којим их родитељи довозе до вртића – навела је Кристина Дрљић.

Седишта се додељују четврту годину заредом, а за ову намену обезбеђено је милион динара из средстава који се локалној самоуправи враћају од наплаћених саобраћајних казни.

-Жеља нам је да деца буду што безбеднија и ова акција је прави начин да подигнемо свест колико је важно користити бустере приликом превожења малишана у аутомобилима. Деца, стари и пешаци су најугроженији учесници у саобраћају и на нама је да се потрудимо и да, у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја, њихова безбедност буде што боља. Циљ је да до 2030. године немамо ниједно погинуло дете у саобраћају у нашој земљи – прецизирао је градоначелник Богдан.

Бустери су обезбеђени за 443 предшколаца у 18 вртића.

А.Ђ.

 

ena-gogicc-(2)

Суграђанка Ена Гогић (15) освојила је титулу лауреата и прво место на Интернационалном такмичењу „THALIA AWARD“. Ена је је певала песме „Круна“ на матерњем језику, и „Ла ла лове“  у категорији светски хит. Овом приликом Ена жели посебно да се захвали својој професорици певања Анђели Нинковић која ју је припремала за такмичење.

 

Онлајн надметање организује „THALIA ART DEVELOPMENT FULCRUМ“ и од 2020. године одржава три пута годишње. Део је престижног интернационалног фестивала „ANGEL VOICE“ чији је домаћин Београду сваког априла и септембра.

У финалу је било 250 учесника у дисциплинама: музика ,певање и инструментално извођење, позориште и сликарство. Такмичили су се млади из Црне Горе, Србија, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније, Северне Македоније, Румуније, Бугарске, Молдавије, Естоније, Турске, Кипра, Украјине, Мађарске, Чилеа, Италије, Тајланда и Пољске.

 

coka-livnica-(3)

Управница Клинике за анестезију, интензивну терапију и терапију бола Клиничког центра Војводине Теодора Тубић изјавила је  да је стање пацијента повређеног у експлозији у ливници у Чоки побољшано и да је свестан.

-Можемо да будемо срећни кад је у питању пацијент из Чоке. Стање је побољшано, он је сада свестан. Дише спонтано, предстоји му константно превијање – казала је Тубић.

Према њеним речима, превијање се одвија у условима операционе сале, али је пацијент стабилно. Реч је о 34-годишњем И.М. из Иђоша који је настрадио пошто је дошло  до  наглог избацивања течног лива из пећи на ливење. Трагедија се догодила у  „Аутофлекс Ливници“ у Чоки 28. новембра и том приликом повређене су четири особе. М.Б. (51) из Иђоша и А. Б. (53) из Остојићева након прве ноћи подлегли су  повредама у Клиничком центру Војводине. Д.Г (47) из Иђоша који је такође задобио повреде након лечења у Општој болници у Сенти послат је на кућно лечење.

pregledi-pritisak

Чланице Црвеног крста из Сајана, у суботу, 14. децембра, организују бесплатно мерење крвног притиска и шећера у крви. У згради Месне заједнице прегледи ће се обављати од  8 до 9 часова.

-Волонтерке Црвеног крста из Сајана периодично, током читаве године, организују превентивне прегледе за старије мештане, како би преконтролисали крвни притисак и шећер у крви. Ово је права подршка здравственом систему, а уједно је и најважнија помоћ старијима. Овом приликом, сви који дођу на преглед, моћи ће да попричају са волонтерима и добију савете. Уколико резултати не буду у границама нормале, наше волонтерке даће препоруку да се јаве изабраном лекару – истакла је секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац.

error: Content is protected !!