Year: 2026

recitovanje

У Културном центру данас је почела градска смотра рецитатора „Песниче народа мог“, једна од најдуговечнијих манифестација посвећених поезији у Србији, која се ове године одржава 56. пут.

Према речима члана жирија, Марије Танацков, интересовање деце за ову манифестацију не јењава.

-Сваке године очекујемо много, а много и добијемо. Прелепо је што се смотра редовно одржава и што имамо овако велики број деце која учествују. Само данас, у групи нижих разреда имамо 74 учесника. Рецитовање је неговање нашег језика и идентитета, јер без језика идентитет једног народа не може постојати – истакла је Танацков.

Она је додала и да се на сцени види и велики труд учитеља и наставника који децу подстичу да заволе поезију.

Чланица жирија Снежана Томин наглашава да се таленат код деце може препознати већ у најранијем узрасту.

-Правилан изговор и дикција су кључни фактори који код мене одлучују пролазак. Важно је да дете буде сигурно у себе, опуштено и да доживи песму, да она постане део њега. То су мала деца, али се квалитет види – таленат се увек препознаје – рекла је Томин.

Глумац Славољуб Матић, на самом почетку такмичења, охрабрио је све учеснике, поручивши да су већ победници самим тим што су се усудили да стану пред публику.

-Што се нас тиче, ви сте сви већ победили само тиме што сте овде. Од свих ђака у Кикинди, ви сте имали храбрости да дођете и покажете шта знате – поручио је Матић.

Међу најмлађим учесницима је и седмогодишња Миа Вељковић, ученица првог разреда ОШ „Јован Поповић“, која је припремила песму „Заробљени лептир“ Наде Адамовић.

-Припрема ми није била тешка, спремала сам се око недељу дана. Имам трему али сам и веома узбуђена –  рекла је Миа.

Њена школска другарица Мика Куга, ученица другог разреда, одлучила се за песму „Крила“ Мирослава Антића.

-Припремала сам се неколико недеља. Ово ми није први наступ и веома сам узбуђена. Најтеже ми је било да научим да не прогутам нека слова, али сам се много трудила“, каже Мика.

Кикинда је, иначе, позната по добрим рецитаторима који често стижу до највишег ранга такмичења. Тако су 2011. године кикиндски рецитатори били победници републичке смотре, а прошле године Лена Давидовић пласирала се до републичког нивоа.

Од 4. до 6. марта више од стотину ученика основних и средњих школа из Кикинде надметаће се у казивању стихова, а најбољи ће се пласирати на зонску смотру која ће бити одржана 14. марта у Чоки.

Данас наступају ученици од првог до четвртог разреда основних школа и у овој категорији је највише учесника. Другог дана своје умеће показаће рецитатори од петог до осмог разреда, којих је пријављено 18, док је трећи дан резервисан за средњошколце, у чијој конкуренцији је 13 учесника.

У жирију су Марија Танацков, књижевни критичар, Гизела Кекењ, некадашња рецитаторка и глумица, Снежана Томин, песникиња и потпредседница књижевног клуба „Душко Трифуновић“, и Славољуб Матић, глумац Народног позоришта.

Т. Д.

 

 

surprising-media-woman-8673707-1920

Toком претходног дана на путевима у Републици Србији догодило се 85 саобраћајних незгода, у којима су погинуле три особе, а повређено је 27. На територији наше Полицијске управе у Кикинди није било саобраћајних незгода претходног дана.

Како се наредних дана очекују повољни временски услови, потребно је да возачи покажу додатну пажњу и обзир, пре свега у насељу, у околини школа и на местима повећаног учешћа пешака и бициклиста. Од почетка године у саобраћајним незгодама погинула су четири возача бицикла и 15 пешака што представља озбиљно упозорење на безбедност најрањивијих категорија учесника у саобраћају.

Посебно забрињава податак да су пре само два дана, у истом дану у саобраћајним незгодама страдали један пешак и један бициклиста.

Из Полицијске управе апелују на возаче да прилагоде брзину кретања, повећају опрез. Такође, апелујемо и на пешаке да коловоз прелазе искључиво након што се увере да то могу урадити на безбедан начин. Док на бициклисте апелујемо да користе заштитну опрему и буду видљиви нарочито ноћу и у условима смањене видљивости.

kozarci-sastanak

У Месној заједници Нови Козарци организован је састанак између представника Савета и удружења, организатора манифестација и пољопривредника. Овом приликом представљени су планови за инфраструктурна улагања, али и за подршку удружењима и организацију манифестација.

-Циљ нам је да унапређујемо како садржај друштвеног живота, тако и услове за квалитетнији живот свих мештана – истакао је Марко Чавка, потпредседник Савета МЗ. – Удружења и манифестације имају немерљив значај за очување традиције, неговање културе и стварање садржаја за све генерације.

 

Са пољопривредницима који су се одазвали разговору договорено је да се уреде атарски путеви.

-Сложили смо се око динамике радова са којом су и пољопривредници задовољни јер неће реметити предстојеће радове у пољу. Месна заједница обезбедиће нафту, а произвођачи тракторе и прикључну механизацију. Атарски путеви нису у задовољавајућем стању и на састанку су одређени  и приоритети које је потребно прво уредити. Ово је први пут да ће организовано, Месна заједница и пољопривредници, санирати делове атара – навео је Чавка.

А.Ђ.

 

ofk-kikinda-1

У севернобанатском српсколигашу уочи наставка сезоне не крију оптимизам након одлично одрађеног прелазног рока, истиче спортски директор ОФК Кикинде Марко Зечевић.
– После низа провера, сматрамо да смо погодили с појачањима и сада свом снагом крећемо у борбе за бодове и да се докопамо опстанка. Нови шеф струке Ћулум пронашао је добитну формулу за екипу и каналисао енергију, наравно, има још недостатака у игри, али сам сигуран да ће их тренер као велики проефесионалац отклонити. Када стартују првенствене битке, више немамо право на киксеве, а грешке у игри морају бити сведене на минимум минимума. Верујем да ће тако и бити, под условом да момци буду на нивоу из припремног периода, а онда ћемо се и спасти – каже Зечевић.
Чак и у случају најгорег сценарија, на Градском стадиону рачунају да ће се експресно вратити међу српсколигаше, а имају и јасан средњорочан план.
– Након минулог лета када је претило гашење ОФК Кикинде, у наредних неколико сезона стабилизација клуба свакако нам је приоритет. рад у млађим категоријама подигнут је на виши ниво. Чињеница је да деце нема као некада ни на северу Баната, али не одустајемо од идеје да непрестано окупљамо младе из околних места и селектирамо их у жељи да све наше млађе категорије стекну право наступа у квалитетним лигама Војводине, а планирамо и сарадњу с клубовима из наше општине.
Пуном паром управа ОФК Кикинде ради и на стварању услова за побољшање инфраструктуре.
– Планирамо покривање источне трибине, а с одговорнима из Фудбалског савеза Војводине, разговарали смо о помоћи приликом изградње нове западне трибине и добијања главног терена на Градском стадиону с вештачком подлогом. Ако добијемо тај терен, постали бисмо конкурентни клубовима који већ имају услове за развој омладинског погона. Стубове за рефлекторе имамо, потребно је поставити нову расвету и тренинзи могу да се одржавају током целог дана, а терен трпи све временске услове. Желимо да све наше селекције ту и тренирају и играју утакмице, а не да, уз досадашњу захвалност појединим околним селима, морају као домаћини да наступају по туђим стадионима – јасан је Зечевић.
Д. П.

1-(2)

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе граничне полиције, у сарадњи са ПУ Кикинда и Вишим јавним тужилаштвом у Суботици, ухапсили су турског држављанина Т. И. (1990) због постојања основа сумње да је извршио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Полиција је са припадницима Управе царина, на Граничном прелазу Хоргош, на улазу у Србију, приликом контроле путничког возила којим је управљао осумњичени, у резервном точку пронашла 7 килограма и 118,4 грама материје за коју се сумња да је хашиш упаковану у 72 пакетића, као и 3,4 грама прашкасте материје за коју се сумња да је кокаин.


Осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати након чега ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Суботици.

tisa
Градоначелник Младен Богдан и представници Регионалне привредне коморе Кикинда посетили су производни погон компаније „Тиса Аутомотив” у Кикинди, који у нашем граду послује од 2019. године.
Погон компаније производи кабловске склопове који се користе у аутомобилској индустрији и запошљава знатан број радника из Кикинде и околине.
Како је саопштено након посете, на састанку са менаџментом потврђенa je добра сарадња локалне самоуправе и компаније. Разговарало се и о тренутним изазовима у пословању „Тиса Аутомотив” и плановима компаније у наредном периоду.
У току посете, градоначелник је имао прилику да се увери у услове рада у погону и разговара са запосленима.
– Евидентно је да постоје бројни изазови и проблеми са којима се суочава аутомобилска индустрија, услед глобалних геополитичких и економских кретања и притисака на тржишту. То највише осећају запослени и због тога је важно да имамо партнерски однос са послодавцима. Морамо стратешки да размишљамо у будућност, јер људе највише интересују сигурност и стабилност радног места. Радује ме што компанија има такве планове и што ће, на позив Министарства привреде, учествовати на Пословном форуму Србија – Мађарска у Будимпешти. Важно је да се сви заједно боримо за одрживост привреде и свако радно место- поручио је градоначелник Богдан овом приликом.
galesev-izlozba-(6)

У Галерији Културног центра отворена је прва самостална изложба суграђанке Ирена Галешев под називом „Маштања“  у оквиру манифестације „Недеља жена“. Пензионерка који је радник век провела у фабрици „Прима“ као хемијско-технолошки техничар, слика, како каже, читав живот.

-Стварам у енкаустици- сликању воском на глатком папиру уз помоћ топлоте, као и у акрилу са којим комбинујем силикон. Управо ових слика има и највише на изложби. Уз помоћ пиштоља за силикон најпре исцртам облике који се попуњавају акрилним бојама. На тај начин постижу се занимљиви ефекти и слојевитост – каже аматерска сликарка.

Озбиљније је почела да ствара деведесетих година прошлог века.

-Најпре сам сликала уља на платну и из тог периода имам свега једну слику која је и изложена. Остале сам поклонила рођацима, пријатељима и драгим људима. У том периоду није било уљаних боја у нашој земљи, па су ми стизале из Румуније. Пре четири године заинтересовала сам се за енкаустику. Сликам пеглом тако што најпре истопим воштане боје. Пега не треба да буде јако угрејана тек толико да се восак истопи као би могао да се нанесе на глатку хартију. Највише користим полеђину од календара на којој разливам различите боје. Техника је тешка и захтевна и требало ми је пуно времена да научим да окрећем пеглу у правом смеру како би добила одређени облик – појаснила је наша саговорница.

Мотиве проналази свуда око себе:

-Најчешће сликам природу и цвеће, разне облике који нас окружују. Слике сам до сада поклањала, никада нисам продала ниједну. Ово је први пут не само да имам своју изложбу, него и да се налазим на оваквом догађају – открила нам је Ирена Галешев.

Као пензионерка има времена да, како закључује,  са посвећеношћу и радошћу истражује  и дели своју љубав према сликарству.

А.Ђ.

sajan-umetnicka-radionica

У Основној школи „Мора Карољ“ у Сајану одржано је уметничко дружење са песником и глумцем Веселином Мандарином, у организацији наставнице српског као нематерњег језика Јелене Кнежевић. Догађају је присуствовало 20 ученика од првог до осмог разреда, а циљ сусрета био је да се деци приближи стваралачки процес и покаже како настаје поезија.

Како истиче Јелена Кнежевић, идеја о сарадњи родила се пре неколико година.

-Идеја о овој радионици настала је када смо се Веселин и ја упознали. Ја сам још раније чула за њега као песника и читала његове песме и заиста сам се одушевила. Нисам могла да верујем да неко тако млад пише тако добру поезију – наводи наставница.

Њена намера била је да ученицима покаже да је поезија нешто што се рађа у човеку још у детињству.

-Веселин је почео да пише као дете. Хтела сам да моји ученици чују из прве руке како уметност настаје у том узрасту, као и да им приближим то што уче у школи: да знају како настаје песма, из којих емоција се рађа – објашњава Кнежевић.

Радионица је започела читањем прве песме коју је Мандарин написао са десет година. Ученици су имали задатак да запамте одређене речи из песме, а затим су на основу њих стварали сопствене стихове.

-Деца су била баш заинтересована, имала су лепе идеје и радо су учествовали. Било је јако лепо. Песник је био задовољан, са њим су лепо сарађивали – истиче наставница.

Током сусрета разговарало се и о глуми, будући да је Мандарин и глумац, као и о томе како се његов приступ стваралаштву мењао од детињства до одраслог доба. Главна порука, како наглашава Кнежевић, била је да „поезија и уметност долазе из емоције, из расположења. Поезија је огледало душе“.

Посебан акценат стављен је на слободу изражавања.

-Није битно ако састав није за пет, битно је да је проистекао из њихове душе, да је искрен. У сваком детету постоји неки таленат, само је битно препознати га и неговати га – наводи наставница.

Говорећи о значају оваквих сусрета у мањим срединама, Кнежевић истиче да уметници на свет гледају другачије и да деца кроз директан контакт могу да увиде да је „осећање то које покреће човека и свет“.

Према њеним речима, сарадња са Веселином Мандарином неће се завршити на овом догађају.

-Идеја постоји, сарадња ће се свакако наставити. Постоји иницијатива и воља, што је најважније – поручила је Кнежевић.

За крај, наставница шаље јасну поруку ученицима:

-Није срамота читати. Треба радити на себи, осећати, уживати у сваком дану, јер у сваком дану може да се роди песма“.

Т. Д.

ben-kerckx-police-1355512-1280

Како преноси портал Српски угао, Валенсија појачава безбедност за фестивал Фаљас 2026. због терористичке узбуне четвртог нивоа на прилазима централном тргу Пласа дел Ајунтамијенто распоређено је оклопно возило БМР са булдожерским наставком, способно да одмах уклони препреке или сумњива возила. У операцији учествује више од 6000 полицајаца, међу њима рекордних 3899 припадника локалне полиције.

Шпанске власти ангажовале су огромне снаге како би обезбедиле традиционални фестивал Фаљас у Валенсији, који сваке године окупља десетине хиљада људи током масклете – бучне и експлозивне церемоније која представља симбол празника. После састанка градоначелнице Марије Хосе Катале и владине представнице Пилар Бернабе потврђено је да четврти степен антитерористичке узбуне, од укупно пет, подразумева ванредне и строге мере.

Кључни део плана јесте БМР возило Националне полиције, којим управља Јединица за интервенције. Опремљено предњим утоваривачем, оно служи за хитно рашчишћавање пролаза и спречавање блокаде путева намењених хитним службама. Његово присуство у самом центру града снажна је порука о озбиљности ситуације.

Укупно је ангажовано више од 6000 припадника безбедносних снага: 3899 из локалне полиције, што је за 32% више него претходних година, уз подршку Националне полиције, Цивилне гарде и специјализованих тимова за вишеслојну заштиту на нивоу 4 терористичке узбуне

Полиција најављује насумичне провере на улазима, забрану уношења великих ранчева и торби ради бржег протока људи, као и стриктно обезбеђивање евакуационих коридора. БМР возило остаје у приправности за тренутно деловање у случају било какве сумњиве ситуације.

Поглед редакција портала Српски Угао

Шпанија је у приправности и спремна да делује уколико дође до напада, циљ је потпуна заштита посетилаца током једног од највећих европских уличних фестивала, преноси ,,Валенциа нотициас“. Критичари, међутим, упозоравају да овакав ниво милитаризације јавног простора баца сенку на саму прославу и отвара питање безбедносне политике у земљи.

Пише: Стефан Стојановић

Извор: Српски угао

jovanov-printskrin

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов изјавио је, поводом најновијих сукоба у свету, да Србија треба да води рачуна о себи и да свој интерес ставља испред свих других интереса.

“Може сваки грађанин Србије да види да је наша земља у доброј позицији и ми можемо да причамо о томе шта се дешава негде далеко од нас, а и није толико далеко од нас, али се не дешава у нашој земљи.

Председник (Србије Александар Вучић) је данас говорио о плановима за 2035. годину, причамо о томе како желимо да развијамо привреду, како да развијамо економију, како да даље подижемо стандард наших грађана, а са друге стране можемо да видимо да мир као нешто што је предуслов за било какав даљи развој није нешто што вам је дато и гарантовано у данашњем свету”, рекао је Јованов гостујући у Хит Твиту.

Како је рекао, мир и те како може преко ноћи да нестане уколико нисте довољно паметни, уколико не знате да заштитите своје интересе.

“И зато нама у наредном периоду треба нешто што је Црњански у неким својим списима називао српским егоизмом. Дакле, да водимо рачуна о себи и да свој интерес стављамо испред свих других интереса. То у овом тренутку и оваквом свету је нешто потпуно нормално и потпуно очекивано”, рекао је Јованов.

Подсетио је да су се у последња два месеца десиле ситуације – да је један председник суверене земље преко ноћи киднапован и одведен, да је други лидер земље, не формално председник, али лидер земље, убијен у првих неколико минута сукоба.

“И у таквој ситуацији ми заиста морамо да нађемо сваки могући начин да држава Србија и наш народ, грађани наше земље, буду ван тих тренутних светских токова. Ми смо цео прошли век изгубили у сукобима, у ратовима, од убиства краља Александра и краљице Драге уследили су Први балкански рат, Други балкански рат, Први светски рат, Други светски рат, ратови за југословенско наслеђе или распад југословенске државе.

Све је то однело велики број живота”, подсетио је Јованов.

Он је навео да му смешно делују дискусије неких људи у Скупштини Србије који су замерали и ругали се председнику Вучићу када је рекао да треба “да се сакријемо под неки камен и да чекамо да ово прође”.
“А ја сада питам грађане који ово гледају, да ли бисте прихватили да се сакријете под било који камен и избегнете ово што имате прилике да гледате да се дешава и у Ирану и у Дубаију и у Бахреину и не знам нигде свету или сматрате да је боље ово друго”, рекао је Јованов.

Како је рекао, боље да се сакријемо под камен, да се не бисмо на крају сакривали и ставили под ону шљиву коју су нам прорекли да ћемо сви да станемо.

Указао је и на ситуацију која се дешава на КиМ.

“Ми имамо много реалније проблеме на Косову и Метохији, нажалост, свакодневно. Данас имамо да је поново (Курти) приводио петорицу Срба због измишљених ратних злочина итд. у покушајима прогона и малтретирања Срба, не би ли их на тај начин протерао са Косова и Метохије. То су објективни, реални проблеми, свакодневни проблеми на Косову и Метохији”, рекао је Јованов.

error: Content is protected !!