Yеар: 2026

сасава-бајка

У позоришту „Лане“ на репертоару је представа „Шашава бајка“.  Комад је урађен по тексту Тоде Николетић и у режији Драгана Остојића.

Јунаци ове маштовите приче повешће малишане на далек и величанствен пут у чаробну земљу Лапонију како би заједно завирили у свет чудесних догодовштина и шашавих преокрета.

Представа почиње у 19 сати, а број места је ограничен.

yмкаааааа-росе-3988490-1920

Међународни дан жена или 8. март установљен је као дан борбе за женска права, односно за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца. Први Дан жена обележен је 1909. године у САД декларацијом коју је донела Социјалистичка странка Америке.

Између осталих важних историјских догађаја, њиме се обележава и пожар у фабрици текстила у Њујорку када је погинуло више од 100 жена. Сматра се да су раднице биле задржане у фабрици како би их спречили да штрајкују са другим радницима. Тада се обично радило десет часова дневно.

Почетком Првог светског рата жене широм Европе одржале су антиратне демонстрације за мир.

Обележавање Међународног дана жена 1914. године у Немачкој било је посвећено женском праву на гласање, које им није омогућено до 1918. године. У Лондону је 8. марта 1914. године одржан марш као подршка женском праву гласа.

стони-тенис-1

У другом рангу, групи за опстанак, стонотенисерке Галадске у саставу: Бањац, Терзић, Голић, оствариле су победу над Темерином, на гостовању, резултатом 4:1, а у наредном колу чекаће екипу Рапида (Николинци).
Мушка секција Галадске (Бањаш, Стевановић, Ђукић) која се такође бори за опстанак, али у класичном двокружном систему надметања трећег степена, поражена је 4:3 од Панчева у гостима, а следећи ривал у Кикинди биће јој Кањижа.
Д. П.

слобода-нк-бегеј-зитисте

Нови Козарци – Стадион: „Илија Пантелић”. Гледалаца: 100. Судија: Михајло Марковић (Панчево). Стрелци: Терзин 83. и Врбачки 88. за Слободу, Мијатовић (казнени ударац) 5. и Бранков 19. за Бегеј.
СЛОБОДА: Живков, Карановић (Мисић), Д. Марковић, Богојевић (Б. Марковић), Галић, Поповић, Врбачки, Терзин, Чубрило, Вокић, Јовандић.
БЕГЕЈ: Савић, Мијатовић, Чоаџија (Обренић), Замбо, Надашки (Рапаић), Николић, Бранков, Косовић, Еремић (Зекић), Лукић, Јоњев.
На почетку, Мијатовић је био сигуран с пенала, пошто је претходно фаулиран нападач гостију. Недуго потом, после кикса Марковића, Бранков је удвостручио предност Житиштана из соло завршнице. У наставку, није било промене резултата до финиша, а онда је домаћин стигао до ремија. После корнера, Терзин је главом вратио наду, а бод, опет након ударца из угла, снашавши се у гужви, донео је Врбачки.
Д. П.

индија-офк-кикинда-1

Инђија – Гледалаца: 200. Судија: Вељко Гвозденов (Вршац). Жути картони: Влаисављевић, Ђурђевић, Матић (Инђија), Чутовић (ОФК Кикинда).
ИНЂИЈА: Опарница, Недељковић, Влаисављевић, Галушка (Бајић), М. Добријевић (Л. Добријевић), Хрњаз, Зекић (Матић), Радовановић, Ђурђевић, Јешић, Радивојевић.
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Зечевић (Степанчев), Чутовић, Вучетић, Молнар, Трифуновић, Лекај, Милисављевић, Вујовић, Стојановић (Оторан), Миленковић (Ћировић).
Играч утакмице: Опарница (Инђија).
Кикинђанин Миленковић у првом минуту лепо је покушао, тукао је снажно, али преко гола домаћина, а ангажованији су гости били и у уводу, да би се у 18. минуту на супротној страни, након неспоразума чувара мреже Видаковића и Чутовића, у доброј позицији нашао Радовановић, међутим погодио је Чутовића и Инђија је добила само корнер. Узвратио је Трифуновић у изгледној ситуацији, али је голман домаћин Опарница био бржи, а пред другом мрежом, голману ОФК Кикинде опасно је запретио Недељковић, у 28. минуту, лопта је ишла замало поред места где се спајају статива и пречка гостију.
У 66. минуту стопостотна прилика за Кикинђане. Изненадио је Миленковић домаћина дубинском лоптом убаченом у казнени простор из прекида, али је на крају Ђурђевић, када је Опарница већ био савладан, спасио празну мрежу избивши шут Вујовића. И Молнар је покушао, незгодан је то био ударац за Опарницу, али ипак ван оквира домаћина, а након корнера, у надокнади, гужва у казненом простору домаћина, али је Хрњаз тада рашчистио опасност. У последњим секундама судијског додатка, набачена лопта у шеснаестерац Инђије, Вујовић је добро тукао главом, али Опарница мало, таман довољно, скренуо лопту која је погодила пречку и завршила у корнеру.
Д. П. – ФОТО: Јелена Пантелић /ОФК Кикинда/

базар-март-2026-(5)

Мартовски базар на Градском тргу окупио је четрдесетак излагача и велики број посетилаца. Уочи Дана жена, понуда је, у највећој мери, прилагођена овом празнику. Разноврсности су допринеле и чланице КУД-а „Сунчана јесен“ које су изложиле аквареле и ручне радове.

-Специјално за овај базар урадили смо слике које смо урамили. У припреми је учествовала већина чланица, а мотиви који се налазе на мини акварелима су природа и цвеће. Исто тако припремили смо цветове од разних материјала за удружење пензионера. По традицији ми ћемо Дан жена провести у нашим просторијама, а наши чланови уручиће свакој присутној дами по један цвет. Пуно нам значе базари и могућност да излажемо с обзиром на то да сав новац који добијемо уложимо у куповину материјала – истакла је Анђелка Јовановић из КУД-а „Сунчана јесен“.

Наставница музичког васпитања Наташа Француски има интересантан хоби. Украшава шналице, гумице и рајфове хекланим цветићима.

-Чланица сам удружења „Креативни кутак“ где израђујемо ручне радове. Лично, највише волим да правим украсе за девојчице. Хеклам цветиће, али и друге мотиве. Има разних шналица већих, мањих, комадне, као и рајфова и гумица за косу. Поред цвећа ту су и украси у облику лудаје. Предајем музичко васпитање у двема основним школама, а ово је хоби који радим са пуно љубави. Хеклање није захтевно, а купцима се пуно свиђа – навела је Француски.

Како би поклоњено цвеће што дуже трајало Наташа Чипчић досетила се да их прави од сатена.

-Уживам у овом послу и прављење ружа за мене је право задовољство. Да се изради једна потребно је 15 до 20 минута, али то време брзо пролети. Суграђани су одлично прихватили ове, вечне руже, и потражња је велика. Има их појединачних, у букету, у корпицама, разних облика и боја – сазнали смо од Наташе Чипчић.

У понуди су били и здрави производи, колачи,пите, вина, алкохолна пића, мед, украсне крпе, велики избор цвећа, али и других предмета за кућу. Прилику да се представе суграђанима искористили су и чланови КУД-а „Марија Бурсаћ из Банатског Великог Села који су, обучени у народне ношње, представили рад друштва.

А.Ђ.

 

Тера-Владимир-Илиц-(3)

У музеју ТЕРА у суботу, са почетком у 14 часова, биће отворена изложба антиномијских асамблажа „Геометрија светлости“ аутора Душана Тодоровића, чиме ће уједно бити обележен и почетак нове излагачке сезоне у овој установи.

Душан Тодоровић рођен је 1945. године у Крагујевцу. Дипломирао је 1972. године на Академији за ликовне уметности у Београду, на одсеку за сликарство у класи професора Ђорђа Бошана, а магистрирао 1974. године на истој академији. Током дугогодишње каријере био је асистент, доцент, ванредни и редовни професор на Академији уметности у Новом Саду, а од 2004. до 2009. године обављао је и функцију декана.

Имао је више од 40 самосталних изложби у градовима широм некадашње Југославије, а излагао је и у бројним европским и светским центрима, укључујући Париз, Лондон, Будимпешту и Берлин. Оснивач је прве међународне уметничке колоније рециклажне и еколошке уметности „Светионик“ у Бегечу, као и члан више уметничких удружења.

Према тексту историчарке уметности Верице Немет, Тодоровићев рад „пулсира између светлости и таме, између материјалног и виртуелног, између рационалног и интуитивног“, а кроз лумино и видео-инсталације, колаже и амбијентално сликарство „светлост се јавља као знак живота, сведочанство постојања и позив на буђење унутрашње свести“.

Изложба „Геометрија светлости“ у салону музеја ТЕРА представља прилику да публика сагледа вишедеценијско истраживање простора проширених медија и однос светлости, материје и духа у савременој уметности.
Т. Д.

мала-матура-2025-(1)

Пробни завршни испит за ученике осмог разреда биће одржан 27. и 28. марта. Првог дана ђаци ће полагати тест из математике, а дан касније  ће решавати тестове из српског, односно матерњег језика и из предмета по избору, најавио је министар просвете Дејан Вук Станковић.

Након одржаног пробног испита, ученици ће имати могућност да, уколико желе, промене предмет који су изабрали за трећи тест. Највише ученика, 42 одсто, као трећи тест изабрало је да полаже географију, 35 одсто билогију, 8,5 одсто историју, 7,5 одсто физику и седам одсто хемију.

Ученици осмог разреда моћи и 1. и 2. априла да промене предмет који су пријавили за трећи тест, али не и после тих датума.

Завршни испит за осмаке ће бити одржан 15, 16. и 17. јуна.

срам-карадјордјево-(1)

Глумци позоришта „Јовица Јелић“ из Банатског Карађорђева затворили су овогодишњу манифестацију „Недеља жена“. Кикиндској публици први пут су се представили комадом „Стид“. Представа је урађена по тексту Петра Петровића Пеција у режији Милана Мартиновића.

-Премијера је била 2020. године и ово је шеста година да је комад на репертоару нашег позоришта – сазнајемо од Анастазије Глумац, чланице ансамбла. – Представа нам је посебно драга с обзиром на то да је и најнаграђиванија. Освојили смо прво место на Фестивалу  драмских аматера села Србије  и друге награде. Две године је нисмо играли јер су глумице постале мајке, а од ове године поново је на сцени.

Наша саговорница истакла је да је комплетној глумачкој екипи било задовољство што су се представили и Кикинђанима.

-Главна тема јесте прича о љубави на селу у старој Лики у време када је стид још постојао, као и подсећање на исконско људско достојанство. Драма говори и о породичној љубави, о најтананијим осећањима која заборављамо, а не би требало – додала је Глумац.

У комаду, поред Анастазије Глумац, играју и Симо Бикић, Горан Будисављевић, Горана Галовић и Никола Кнежевић.

Позориште у Банатском Карађорђеву има тридесетак чланова и окосница је културних догађања у селу.

-Сви ми волимо оно што радимо и тако и опстајемо. Наш репертоар изводимо на малој сцени позоришта и сваке недеље се дружимо са публиком. Често гостујемо  и радо се одазивамо позиву да наш ентузијазам и љубав према даскама које живот значе преносимо и на друге – навела је наша саговорница.

У претходној години у позоришту је одиграно чак пет премијера, а и ове године у плану су нови комади.

А.Ђ.

азариц-излозба

Ретроспективна изложба слика Браце Азарића отворена је јуче у Народној скупштини Републике Србије. Поставка обухвата 26 радова насталих током пет деценија стваралаштва и представља пресек његовог уметничког пута — од реализма до апстракције.

Азарић каже да му је излагање у здању парламента посебно значајно због самог амбијента.

-Раније сам већ излагао у Београду — у Скадарлији, Дому војске, галеријама, „Божидарцу”— али ово ми је можда и најдраже излагање због самог простора Скупштине. То је јако леп простор, све је у мермеру – наводи уметник.

Поставка чини 26 слика из различитих фаза његовог рада, укључујући и три апстрактна дела. Радови су бирани тако да представе континуитет стваралаштва. Централну идеју изложбе описује као „борбу за душу“.

-Сликар даје део своје душе делу, а она се преноси на онога ко слику посматра. Праву уметност и лаик може да разуме и осети – истиче Азарић.

Уметник је поделио са публиком у Београду и своју забринутост по питању стања у друштву.

-Влада једно ништавило. Можда је то и циљ – да човек изгуби душу. Вештачка интелигенција улази у све поре друштва па и у уметност. Она може да буде паметнија од човека, али нема душу. Вештачка интелигенција направи прелепу слику али она је мртва, нема душе: када погледаш у слику направљену на тај начин, нема осећаја присности. Права уметност има моћ да човеку сачува душу – каже Азарић

Изложбу је отворио историчар уметности Здравко Вучевић, дугогодишњи кустос Музеја савремене уметности. Академска сликарка и песникиња Наташа Радосављевић Нара говорила је своју поезију, док се аутор обратио публици и рецитовао стихове Јована Дучића.

Након Београда, изложба ће почетком априла бити представљена у Центру за културу у Смедереву. Планирана су и гостовања на СПЕНС-у у Новом Саду и у музеју у Руми.

Азарић себе сврстава у апстрактни експресионизам и сматра да уметност има суштинску улогу у друштву.

Заједно са колегама сликарима, Браца Азарић ће сутра у Галерији “Здравко Мандић” у Новим Козарцима уприличити изложбу посвећену дамама са почетком у 19 часова.

Т. Д.

error: Content is protected !!