Year: 2026

slavski-kolac

Povodom slave Grada letnjeg Svetog Nikole, 22. maja, i ove godine lokalna samouprava organizuje takmičenje za najbolji slavski kolač, najbolji izgled slavskog kolača i najbolju strukturu i ukus slavskog kolača.

Poziv da učestvuju upućen je građanima, udruženjima građana i ostalim zainteresovanim pojedincima. Prijavljivanje je najkasnije do 18. maja na brojeve telefona 426-300 i 064/857-40-44.

Slavski kolači predavaće se na sam dan slave Grada od 10 do 11 sati u Svečanoj sali Gradske kuće.

gimnazija-ceska-(2)

Gimnazija „Dušan Vasiljev“ domaćin je kampa pod nazivom „Kikinda grad koji spaja ljude“ koji je okupio gimnazijalce iz našeg grada i Češke. Zamišljen da se učenici međusobno upoznaju, ali i sredinu u kojoj borave. Među onima koji su učesnici je i petnaestogodišnja Barbara Mala koja je smeštena u porodici Heldrih.

-Prvi put sam u Kikindi, ali i u Srbiji. Puno sam čitala o samoj zemlji, ali i o gradu, međutim ono što sam videla me je oduševilo. Grad je lep, posebno trg, prepun starih zgrada. Porodica u kojoj sam smeštena je divna, a poseban utisak na mene je ostavio sladoled koji smo jeli nigde nije toliko lep i obiman. Nadam se da ćemo i u budućnosti nastaviti prijateljstvo dveju škola i da ćemo imati priliku da i mi budemo dobri domaćini u našem gradu Veliki Mezeriči – rekla je Barbara.

Ana Vojvodić, učenica je Gimnazije domaćica je Čehinji koja se takođe zove Barbara.

-Još februara, pošto sam saznala ko će biti moja gošća, stupila sam u kontakt sa Barbarom. Već tada smo počele da se upoznajemo i komuniciramo. Jako mi se svidela i sada kada sam je upoznala moj utisak je kompletan. Imala sam priliku da joj pokažem grad koji je za nju, naspram mesta u kojem živi, veliko selo. Najveći utisak su joj kuće u kojim ima dosta dvorišnog prostora, kao i to što imamo kućne ljubimce – otkriva Ana.

Veliki Mezeriči nalazi se na jugoistoku Češke i priroda je potpuno drugačija u odnosu na Banat, saznali smo od profesorice engleskog jezika Drita Mesej.

-Uzbuđeni smo što smo u Kikindi i radujemo se sticanju novih prijatelja i saradnji. Sve aktivnosti koje imamo su izuzetno zanimljive i korisne. Razmena iskustava učenika i upoznavanje drugih kultura izuzetno je važno za razvoj mladih ljudi. Grad je divan, ima prelepe zgrade i istoriju – kazala je Drita Mesej.

Kamp je deo programa „Interkultura“  sa kojim Gimnazija sarađuje više decenija. Uglavnom se razmenjuju đaci, a sada je na red došla i razmena odeljenja, navela je Miljana Kitanović, psiholog:

-U razmeni učestvuje 20 učenika i dve profesorice. Smatramo da su ovakvi susreti važni jer pomažu u prevazilaženju predrasuda, razmenjivanju prijateljstva, učenju jedni od drugih, poštovanju različitosti. Posebno je značajan boravak u porodicama jer je to pravi način da naši gosti u potpunosti upoznaju sredinu u koju su došli i kulturno-istorijsko nasleđe koje imamo.

Tokom posete, koja traje do subote, osmišljen je zanimljiv program. Zajednički su organizovane radionice čija je tema  upoznavanje, gosti su predstavili svoj grad i školu, a imali su priliku i da istražuju  Kikindi u okviru programa „Sedam kikindskih čuda“. Na sedam lokacija  domaćini i gosti, podeljeni u isto toliko grupa upoznavali su se po jednim čudom nakon čega su imali zadatak da na kreativan način prikažu ono što su istražili.

Uzvratna poseta Kikinđana planirana je tokom oktobra.

A.Đ.

maxmann-car-accident-2273475-1920

Na području Policijske uprave u Kikindi u danima vikenda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda u kojima su dve osobe zadobile teže, a tri lakše telesne povrede. Među njima je i  sedmogodišnji dečak na kojeg je u nedelju u 18.30 sati naleteo automobil BVM, kikindskih registarskih oznaka, kojim je upravljala ženska osoba. Nesreća se dogodila u Albertovoj ulici, a prema izjavama svedoka dečak se igrao sa drugarima i u trenutku kada ga je udario automobil čekao je da pređe put. Na lice mesta vrlo brzo stigle su ekipe Hitne pomoći i Saobraćajne policije, kao i Višeg javnog tužilaštva. Nakon zbrinjavanja u Opštoj bolnici, dečak je prevezen na novosadski Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omldine.
Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog nepropisne radnje od strane vozača  i neustupanja prvenstva prolaza.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je sankcionisan 121 učesnik u saobraćaju. Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 16 vozača, od kojih su četiri vozača zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 11 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 58 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 37 ostalih prekršaja.

23698304-matra-mountains-6682206-1920

Tokom prethodne nedenje u Republici Srbiji dogodilo se 665 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginulo devet, a povređeno 310 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno isto toliko osoba.

Vozači dvotočkaša najranjivija kategorija učesnika u saobraćaju, što potvrđuje činjenica da je od početka aprila na našim putevima staradalo 10 vozača motocikla i dva vozača bicikla.

Iz MUP-a apeluju na sve učesnike u saobraćaju da obrate posebnu pažnju na bicikliste i motocikliste, naročito u raskrsnicama i prilikom preticanja, jer je njihova bezbednost
često ugrožena i najmanjom nepažnjom.

-Skrećemo pažnju vozačima dvotočkaša da je bezbednost u saobraćaju na prvom mestu. Poštujte saobraćajne propise, prilagodite brzinu uslovima na putu i vodite računa o drugim učesnicima u saobraćaju. Posebno naglašavamo značaj nošenja zaštitne kacige, koja može spasiti živote i značajno smanjiti posledice saobraćajnih nezgoda.Važno je da motociklisti koriste zaštitnu opremu i budu vidljivi na putu – ističu u MUP-u.

ujz

Kako prenosi portal Srpski ugao, hiljade mladih u Nemačkoj su izašli na ulice da protestuju protiv planova za uvođenje obaveznog vojnog roka, a minhenska policija lišila je slobode dvadesetogodišnju devojku zbog transparenta sa natpisom „Merz stirb selbst an der Ostfront“ – „Merc, umri sam na Istočnom frontu“. Kako izveštavaju nemački mediji poput ,,Apollo News“ i ,,Deutschland Kurier“ protiv nje je pokrenut postupak, a plakat je zaplenjen.

Devojka je bila deo protesta protiv politike kancelara Fridriha Merca i njegove vlade, koja sve otvorenije govori o jačanju vojske i vraćanju obaveznog služenja. Policija je intervenisala i primenila neposrednu prinudu, obrazlažući postupanje sadržajem poruke na plakatu. Slični slučajevi zaplene transparenata i intervencija zbog oštrih parola beleže se i na drugim skupovima.

Protesti u Berlinu, Minhenu, Hamburgu i drugim gradovima okupili su mlade koji poručuju da ne žele povratak vojnog roka niti ulogu topovskog mesa u geopolitičkim sukobima između Evropske unije i Rusije. Njihovi slogani često su oštri i provokativni, ali iza njih stoji realan strah generacije koja odrasta u atmosferi kriza, rata u Evropi i sve većih izdvajanja za naoružanje.

Dok nemačka javnost sve više gubi poverenje u CDU i kancelara Fridriha Merca – čiji lični rejting je pao na istorijski minimum od svega 15% pozitivnih ocena, a opoziciona AfD predvodi ankete sa 27-28% podrške – većina građana oštro se protivi daljoj finansijskoj i vojnoj pomoći Ukrajini. Prema brojnim ispitivanjima javnog mnjenja, gotovo polovina Nemaca zahteva potpuno obustavljanje slanja oružja i novca Kijevu, videći u tome prioritet sopstvene ekonomije i bezbednosti pred rastućim troškovima energenata i inflacije.

Umesto da sasluša sopstveni narod, Mercova vlada ubrzano naoružava Bundesver i šalje milijarde u Ukrajinu, čime Nemačka sve više ulazi u zonu kršenja ranijih mirovnih obaveza i konvencija o ograničenju naoružavanja. Pitanje koje se nameće samo od sebe glasi- protiv koga se zapravo naoružava najveća evropska ekonomija, ako ne protiv Rusije? Ovakva politika ne samo da ignoriše volju većine građana, već i vodi ka opasnoj militarizaciji kontinenta.

Pogled redakcije portala Srpski Ugao

Ovaj slučaj ponovo je otvorio pitanje granice između slobode izražavanja i kažnjivog govora na političkim protestima. Dok jedni smatraju da država mora reagovati na poruke koje se mogu tumačiti kao poziv na smrt političara, drugi upozoravaju da vlast sve češće koristi policiju protiv građana koji javno kritikuju ratnu i bezbednosnu politiku.

Piše: Nina Stojanović

Izvor: Srpski ugao

FG-3-1024x576.jpg.pagespeed.ce.KBcw5VESOP

Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS) danas su organizovali akciju čišćenja Fruške gore.

Predsednik SNS-a Miloš Vučević rekao je da o Nacionalnom parku Fruška gora mora da se vodi računa, kako bi što više građana uživalo u njemu.

„Lepo jutro na Fruškoj gori, drago mi je da je veliki broj aktivista došao da pokažemo brigu i odnos prema našoj prirodi, biseru Panonske nizije“, rekao je Vučević.

Dodao je da Fruška gora nije samo mesto okupljanja, već i mesto na koje treba posebno da se pazi na proleće i leto, jer tada dolazi veći broj građana.

„Na ovaj način volonterski pokazujemo brigu za životnu sredinu, ali i pokazujemo svima da treba da vode računa ako hoćemo da uživamo na Fruškoj gori“, naveo je Vučević.

On je naglasio da na Frušku goru dolaze ljudi iz Novog Sada, Sremske Mitrovice, Beograda, pa ova planina zaslužuje pažnju, ali ne samo od zaposlenih u Nacionalnom parku.

„Dolazimo ovde na druženja, pa moramo i sredinu da održavamo. Uživajmo u njoj, čuvajmo je. Ovde je i veliki broj mladih i studenata i nije im teško da nedeljom rano ustanu i učestvuju“, rekao je Vučević.

Prema njegovim rečima, čišćenje Nacionalnog parka planirano je iz više pravaca, kako bi bilo što obuhvatnije i da će se ovakve akcije ponavljati u budućnosti.

„Ako hoćemo promene, menjajmo prvo sebe. Nek niko ne ostavlja otpad iza sebe, nek ugasi žar posle roštilja. Poštujmo institucije, kada svi pođemo od sebe, desiće se promene koje želimo“, istakao je predsednik Srpske napredne stranke.

Student ekonomije Maksim Stojković rekao je da su se članovi Srpske napredne stranke okupili da očiste Frušku goru, kako bi bila lepa za sve generacije, a da su sa njima i visoki funkcioneri stranke da bi im dali podršku.

Diplomirani novinar Darija Đilas rekla je da je ovo samo jedna od akcija aktivista Srpske napredne stranke i da planiraju još ovakvih akcija.

Ilijana Pavlović navela je da je veliki broj aktivista došao da čisti Frušku goru kako bi pomogao svojoj Srbiji.

U akciji čišćenja Fruške gore učestvovali su i članovi predsedništva SNS-a Maja Gojković i Sara Pavkov, kao i članica GO SNS-a Adrijana Mesarović.

Mesarović: Očuvanje životne sredine – odgovornost prema budućim generacijama ​

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović učestvovala je danas u akciji čišćenja Fruške gore, koju je organizovala Srpska napredna stranka (SNS), poručivši da je očuvanje životne sredine odgovornost prema budućim generacijama.

„Upravo zato je važno da ličnim primerom pokažemo koliko su briga o prirodi, uređenje javnih prostora i zaštita naših nacionalnih bogatstava važni za Srbiju“, naglasila je Mesarović, koja je članica GO SNS.

Kako je istakla, Fruška gora je jedan od simbol Srbije i naša je obaveza da je čuvamo, unapređujemo i ostavimo čistu i uređenu generacijama koje dolaze.

Ona je zahvalila volonterima, aktivistima i građanima koji su danas pokazali zajedništvo, odgovornost i ljubav prema Srbiji.

Izvor: ns uživo

sns-veliko-selo-3

Aktivisti Srpske napredne stranke danas su u Banatskom Velikom Selu organizovali radnu akciju uređenja prostora vrtića, škole i sportskih terena, mesta koja svakodnevno koriste najmlađi meštani.

Od ranih jutarnjih sati radilo se na čišćenju i uređenju prostora, sa jasnim ciljem da deca imaju lepše i bezbednije okruženje za boravak, igru i odrastanje. U akciju su se uključili i aktivisti iz susednih mesta.

– Mi smo danas iz Mesne zajednice Iđoš došli da pomognemo našim kolegama iz Velikog Sela, da im pružimo podršku u ovoj radnoj akciji. Pre svega smo prijatelji, ali i jedna velika porodica– istakao je Goran Stančul.

Sličnu poruku poslali su i domaćini, naglašavajući da se kroz ovakve aktivnosti pokazuje konkretan rad na terenu.

– Ovaj prostor koriste naši najmlađi meštani, koji su ujedno i ukras našeg mesta. Zato želimo da im obezbedimo što bolje uslove i da pokažemo da zajedništvo nije samo reč, već delo. Na ovaj način Srpska napredna stranka pokazuje da je jedna velika porodica i radi konkretno veliko spremanje u Velikom Selu, a ne na tribinama,plenumima i zborovima – poručio je Miodrag Bulajić.

Slika iz Banatskog Velikog Sela danas je jasna: dok jedni drže govore, drugi rade. Iza ove akcije ostaju uređeni prostori i vidljivi rezultati – ono što građani najbrže prepoznaju.

Jer, kako se danas pokazalo na terenu, razlika između reči i dela vidi se već na prvi pogled.

 

stoni-tenis-x-2

Okončana je ligaška sezona u drugom ženskom odnosno trećem muškom rangu, a stonoteniserke Galadske završile su na osmom mestu tabele i nisu sigurne jesu li opstale, zavisiće to od jednog kluba iz trećeg stepena, južne grupe, a muška sekcija u svom takmičenju šesta je na lestvici.
U poslednjem kolu, devojke su kod kuće bile bolje, 4:2, od Temerina, dok je muški tim upisao bodove službenim rezultatom 4:0, jer se Podrinje iz Mačvanske Mitrovice nije pojavilo u Kikindi.
D. P.

DSC-2282-(2)-24-1

Kikinda – Gledalaca: 100. Sudija: Vanja Filipović (Subotica). Strelci: Kovačić 53. i 83. i Lolić 75. Žuti kartoni: Čutović (OFK Kikinda), Jakovljević i M. Malinović (Mladost).
OFK KIKINDA: Vidaković, Zečević, Čutović, Molnar, Otoran, Trifunović, Beloš (Stepančev), Milisavljević, Vučetić, Vujović, Stojanović (Pašić).
MLADOST (BJ): Pajfer, Đurđević, Jakovljević, Borovnica (Lolić), O. Malinović, Erak (Zec), Viola, Prolić, Kovačić, M. Malinović (Novčić), Pilić.
Po jedan opasniji udarac na obe strane i brisani prostor za mlađanog Zečevića koji je pokušao asistenciju, umesto da sam povuče loptu, izbije pred golmana gostiju i potom ga matira, bilo je sve u obostrano besadržajnom prvom delu.
U nastavku, bolja igra Jaračana i odmah poklon golmana domaćih Vidakovića, ali se potom i iskupio odbranivši zicer iz blizine. Međutim, Mladost je povela nedugo zatim, nakon kornera, na prvoj stativi Kovačić je zabio glavom. Bivši fudbaler Kikinđana Lolić, udvostručio je prednost bliže kraju, predriblao je dvojicu domaćih defanzivaca, zakoračio u kazneni prostor i elegentno plasirao loptu u mrežu nemoćnog Vidakovića. Do, ipak, previsoke pobede, gosti su došli u finišu, opet je Kovačić bio strelac, tada se namestio, naciljao i efektno tukao pod prečku.
D. P. 

iio

Povodom 9. maja, Dana pobede nad fašizmom, u Novom Sadu je danas organizovana spektakularna plovidba Dunavom, kojom je još jednom odata počast svim žrtvama Drugog svetskog rata, uz podsetnik na značaj slobode, mira i antifašističkih vrednosti.

Kolona čamaca i manjih plovila, ukrašenih zastavama i prigodnim obeležjima, uz poruku „Srbija pobeđuje“ prošla je Dunavom ispod novosadskih mostova, privlačeći pažnju građana koji su događaj pratili sa Keja.

Na ovaj način Novi Sad je još jednom pokazao da neguje kulturu sećanja i čuva uspomenu na istorijsku pobedu nad fašizmom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vojvodina uživo (@vojvodinauzivo.rs)

U duhu obeležavanja ovog velikog jubileja, predsednik Aleksandar Vučić istakao je da su Srbija i srpski narod, bez obzira gde živeli, još tokom četrdesetih godina prošlog veka jasno stali na stranu borbe protiv fašizma. Kako je naveo, 9. maj za naš narod predstavlja simbol pobede dobra nad zlom, nade nad strahom, života nad smrću i žrtve nad tlačenjem. Porukom „Živela Srbija“, predsednik je ukazao na trajni duh slobode i otpora koji srpski narod nosi kroz svoju istoriju.

Dan pobede nad fašizmom obeležava se širom Evrope kao sećanje na kapitulaciju nacističke Nemačke 1945. godine, a Novi Sad se i ove godine pridružio gradovima koji ovaj datum obeležavaju dostojanstveno i simbolično.

Podsetimo, na Žeželjevom mostu u Novom Sadu juče je razvijen veliki transparent sa porukom „Srbija pobeđuje“. Transparent je postavljen preko centralnog dela mosta i privukao je pažnju brojnih građana i prolaznika duž keja i Dunava. Kako je to izgledalo, pogledajte OVDE.

Izvor: nsuzivo.rs

error: Content is protected !!