Гимназија „Душан Васиљев“ домаћин је кампа под називом „Кикинда град који спаја људе“ који је окупио гимназијалце из нашег града и Чешке. Замишљен да се ученици међусобно упознају, али и средину у којој бораве. Међу онима који су учесници је и петнаестогодишња Барбара Мала која је смештена у породици Хелдрих.

-Први пут сам у Кикинди, али и у Србији. Пуно сам читала о самој земљи, али и о граду, међутим оно што сам видела ме је одушевило. Град је леп, посебно трг, препун старих зграда. Породица у којој сам смештена је дивна, а посебан утисак на мене је оставио сладолед који смо јели нигде није толико леп и обиман. Надам се да ћемо и у будућности наставити пријатељство двеју школа и да ћемо имати прилику да и ми будемо добри домаћини у нашем граду Велики Мезеричи – рекла је Барбара.

Ана Војводић, ученица је Гимназије домаћица је Чехињи која се такође зове Барбара.
-Још фебруара, пошто сам сазнала ко ће бити моја гошћа, ступила сам у контакт са Барбаром. Већ тада смо почеле да се упознајемо и комуницирамо. Јако ми се свидела и сада када сам је упознала мој утисак је комплетан. Имала сам прилику да јој покажем град који је за њу, наспрам места у којем живи, велико село. Највећи утисак су јој куће у којим има доста дворишног простора, као и то што имамо кућне љубимце – открива Ана.

Велики Мезеричи налази се на југоистоку Чешке и природа је потпуно другачија у односу на Банат, сазнали смо од професорице енглеског језика Дрита Месеј.
-Узбуђени смо што смо у Кикинди и радујемо се стицању нових пријатеља и сарадњи. Све активности које имамо су изузетно занимљиве и корисне. Размена искустава ученика и упознавање других култура изузетно је важно за развој младих људи. Град је диван, има прелепе зграде и историју – казала је Дрита Месеј.

Камп је део програма „Интеркултура“ са којим Гимназија сарађује више деценија. Углавном се размењују ђаци, а сада је на ред дошла и размена одељења, навела је Миљана Китановић, психолог:
-У размени учествује 20 ученика и две професорице. Сматрамо да су овакви сусрети важни јер помажу у превазилажењу предрасуда, размењивању пријатељства, учењу једни од других, поштовању различитости. Посебно је значајан боравак у породицама јер је то прави начин да наши гости у потпуности упознају средину у коју су дошли и културно-историјско наслеђе које имамо.

Током посете, која траје до суботе, осмишљен је занимљив програм. Заједнички су организоване радионице чија је тема упознавање, гости су представили свој град и школу, а имали су прилику и да истражују Кикинди у оквиру програма „Седам кикиндских чуда“. На седам локација домаћини и гости, подељени у исто толико група упознавали су се по једним чудом након чега су имали задатак да на креативан начин прикажу оно што су истражили.
Узвратна посета Кикинђана планирана је током октобра.

А.Ђ.



По један опаснији ударац на обе стране и брисани простор за млађаног Зечевића који је покушао асистенцију, уместо да сам повуче лопту, избије пред голмана гостију и потом га матира, било је све у обострано бесадржајном првом делу.
У наставку, боља игра Јарачана и одмах поклон голмана домаћих Видаковића, али се потом и искупио одбранивши зицер из близине. Међутим, Младост је повела недуго затим, након корнера, на првој стативи Ковачић је забио главом. Бивши фудбалер Кикинђана Лолић, удвостручио је предност ближе крају, предриблао је двојицу домаћих дефанзиваца, закорачио у казнени простор и елегентно пласирао лопту у мрежу немоћног Видаковића. До, ипак, превисоке победе, гости су дошли у финишу, опет је Ковачић био стрелац, тада се наместио, нациљао и ефектно тукао под пречку.
Првакиње Војводине девојчице су Спартака из Дебељаче, а други је Апатин. Признања најбољима уручили су Јелена Чуданов, Јелена Агбаба и градоначелник Кикинде Младен Богдан.
– Видео сам велику срчаност, жељу, борбу, труд и таленат, било је и суза радосница и суза туге, али треба да знате, сваки ваш излазак на терен је победа и сви сте ви победници и то може да вам покаже ова публика на трибинама, а имали сте толико публике да је нема неки мушки тим у озбиљнијој лиги. Сигурно је да смо овде имали прилике да видимо и неке будуће репрезентативке, а битно вам је да научите спортски ферплеј и спортско заједништво и колективни дух, а ми смо град који је препознат по добром раду у женском рукомету и сигурно је да ће женски рукомет у неком наредном периоду имати светлију будућност – рекао је Богдан.

Д. П.