Month: December 2023

DOM UCENIKA 1 (1)

Dom učenika srednjih škola „Nikola Vojvodić“ jedan je od sedam javnih objekata na teritoriji AP Vojvodine na kom se obavljaju radovi čiji je cilj energetska sanacija. Slavko Kojić, šef Službe tehničkog održavanja ističe da je pre dve godine dobijen poziv od Pokrajinske vlade da Dom učenika bude deo Sajma energetske efikasnosti.

-Tom prilikom bili su predstavnici 94 objekta, a od tog broja odabrano je sedam za energetsku sanaciju. Sredstvima  Ministarstvo energetike i saobraćaja finansirana je izrada energetskog pasoša i elaborata. Mi smo u energetskom E razredu, a nakon sanacije objekta bićemo energetski razred C, čime će biti znatno manji gubici energije – pojasnio je Kojić.

Radovi na Domu učenika obuhvataju fasadu, odnosno izolaciju čitave zgrade, zamenu aluminijumskih prozora i postavljanje termo glava na radijatorima.

-Postojeći aluminijumski prozori su u lošem stanju, pokrivili su se i ne dihtuju dobro tako da se menjaju sa PVC prozorima. Postavljanjem termometra na radijatorima uštedećemo na grejanje s obzirom na to da se pojedine prostorije koriste više, a druge manje i sada ćemo moći da regulišemo temperaturu u njima. Investicija je vredna 110, 4 miliona dinara, a finansira je Evropska banka za razvoj preko Pokrajinske vlade – saznajemo od našeg sagovornika.

Izvođač radova je „Arhikom“ iz Novog Sada i očekuje se da će kompletan posao biti završen do kraja godine. Zamena stolarije je na samom kraju, sanacija fasade je na polovini, a termo ventili su svi zamenjeni. Dom učenika prostire se oko 4.500 metara kvadratnih i ima 196 mesta.

-Sa sticanjem novog energetskog pasoša imaćemo manje račune za grejanje odnosno gas, a i računi za struju će biti manji tokom perioda kada je potrebna klima u objektu. I za naše korisnike ovo je značajno jer će imati puno bolje uslove leti će im biti hladnije, a zimi toplije – kaže Kojić.

Dom učenika „Nikola Vojvodić“ ima 120 korisnika od čega je 100 učenika i 20 studenata. Kikindski objekat je najbolji internat u našoj zemlji i sa ovim će biti još bolji. U prethodnim godinama urađene su pločice na terasama, hidroizolacija u kupatilima, osposobljen je solarni sistem za zagrevanje tekuće vode, konkurisano je i zanavljanje nove  opreme u kuhinji.

-Imamo izrađen projekat za toplotne pumpe koje će rešiti hlađenje po sobama. Prva faza koja je obuhvatila elektro instalaciju je urađena, a u naredne tri faze neophodni su mašinski radovi i postavka toplotnih pumpi na sva tri sprata. Ovo bi omogućilo hlađenje objekta tokom leta jer je svega nekoliko soba klimatizovano. Isto tako u prelaznom periodu mogli bi da se grejemo na ove pumpe. Ova investicija vredna je 30 miliona dinara – napomenuo je Slavko Kojić.

Iz pokrajinskog budžeta energetska sanacija radi se na objektima ukupne površine 11.500 kvadratnih metara. Za realizaciju ovog projekta iz budžeta Vlade Vojvodine obezbeđeno je  ukupno 354 miliona dinara, dok će 1,5 milijardi dinara biti obezbeđeno iz donacije i kredita Evropske banke za obnovu i razvoj. U narednoj godini ovim projektom biće  obuhvaćeno još 60 objekata.

ruska-stranka

Predizborna kampanja u Srbiji ulazi u poslednju nedelju. Političke poruke i akteri su raznovrsni, a Ruska stranka pitanje Kosova i Metohije stavlja na prvo mesto po važnosti.

Ruska stranka se oglasila saopštenjem, koje prenosimo u celosti:

„Za Rusku stranku pitanje Kosova i Metohije nije stvar političkog programa, trgovine i dogovora. Pitanje Kosova i Metohije, naše južne pokrajine za Rusku stranku je pitanje svih pitanja. Kosovo i Metohija je naša žila kucavica. Kosovo i Metohija je naša kolevka, naša vera, naš zavet. I baš zbog toga, Ruska stranka poziva da ustane cela Srbija, nek nas čuje majka Rusija i pomoli milom Bogu da pevamo pesmu ovu, za Srbiju na Kosovu! Za razliku od drugih stranaka koje se samo deklarativno zalažu za odbranu Kosova i Metohije, a sutra bi prodali veru za Đilasovu večeru i deo kolača i vlasti, Ruska stranka se zalaže za povratak Srbije na Kosovo i Metohiju po svaku cenu, a to ćemo i učiniti uz pomoć naše braće sa Istoka, Ruske Federacije i NR Kine. Zato vas pozivamo, da ne rasipate glasove, već da date podršku Ruskoj stranci, jer su Srbi i Rusi braća zauvek“.

(Izvor: nsuzivo)

Melodianum Temisvar i Kralj Petar Prvi (4)

Međunarodni festival horova, četvrti, i prvi revijalni, večeras su, svojim nastupima, zatvorili Hor Zapadnog univerziteta iz Temišvara i Hor „Kralj Petar Prvi” iz Beograda. I ovoga puta horovi su, s obzirom na to da se nastupi ne ocenjuju, svoj repertoar prilagodili publici, čini se na opšte zadovoljstvo i u prazničnom raspoloženju.

– Vrlo sam zadovoljan, čak smo otpevali više pesama nego što smo planirali – kaže dirigent Hora Zapadnog univerziteta iz Temišvara, dr Darius Divan. – Publika je jako topla, voli da sluša. Ovde je bio samo mali deo hora, inače nas ima stotinak u punom sastavu. Ako nas pozovete i sledeće godine, doći ćemo sa mnogo interesantnijim i ekskluzivnim programom u kojem nastupa i nekoliko instrumentalista – rekao je dr Divan. – Mi smo prvi put ovde i čestitam gradu što ima ovako značajan festival jer se horsko pevanje gubi, a ovakve manifestacije ga uzdižu.

Sa rumunskim horom sjajan nastup na sopran-saksofonu imao je i Razvan Đorđeski, student prve godine Muzičke akademije Zapadnog univerziteta.

Prvi put na „Melodianumu“ je nastupilo i 26 članova Hora „Kralj Petra Prvi“ iz Beograda pod dirigentskom palicom mr Miroslava Arbanovskog.

– Hor postoji od 2008. godine povodom obeležavanja sto godina od osnivanja škole „Kralj Petar Prvi“, najstarije škole u Srbiji, i formiran je od bivših učenika. Divno nam je bilo na nastupu u Kikindi i drago nam je da smo imali priliku da čujemo i izuzetan hor iz Temišvara – kazala je Tanja Balević, predsednica Hora.

Inicijator, osnivač i organizator „Melodianuma“, v. d. direktor Kulturnog centra, Marko Markovljev, ocenjuje da je Festival bio pravi muzički praznik za publiku i učesnike.

– Imali smo jako dobre horove i mnogo lepe muzike – kaže Markovljev. – Svakog dana je sala bila puna i pokazalo se da publika veoma voli ovakve sadržaje, znaju da je to što imaju priliku da čuju kvalitetna muzika. Uz to, Festival završavamo na Svetski dan horske muzike.

Večerašnjem koncertu prisustvovala je i resorna članica Gradskog veća, Valentina Mickovski, a horovima su uručene plakete – zahvalnice za učešće.

Da Kikinda ima ljubitelje horske muzike i da neguje novu publiku, pokazalo je i večerašnje raspoloženje u punoj sali muzeja. Kraj koncerta i Festivala označen je ovacijama, svi učesnici su veoma zadovoljni nastupom, što, svakako, doprinosi opštem utisku da je „Melodianum“ na visokom nivou po kvalitetu i organizaciji i da naš grad označava kao centar još jednog umetničkog događaja, značajnog za čitav region.

Izbori

Pozivi za glasanje na izborima 17. decembra moraju biti dostavljeni do ponedeljka u ponoć. Zakon propisuje da birači moraju da dobiju obaveštenje o danu i vremenu glasanja, ali nisu u obavezi da obaveštenje o glasanju ponesu na biračko mesto, jer su za glasanje dovoljni lična karta ili pasoš.

Pravo na uvid u birački spisak ima svaki građanin radi provere ličnih podataka upisanih u birački spisak i može se izvršiti neposredno u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi u kojoj građanin ima prebivalište, odnosno boravište za interno raseljena lica, kao i elektronskim putem na zvaničnoj internet stranici Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu upit.birackispisak.gov.rs.

Birački spisak se zaključuje 15 dana pre dana izbora i tada se utvrđuje ukupan broj birača u Srbiji, u svakoj jedinici lokalne samouprave i na svakom biračkom mestu. Upis u birački spisak moguć je do 72 sata pre dana izbora, a upis, u tom slučaju, vrši Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

Nadležni organ o zahtevu za promenu u biračkom spisku odlučuje u roku od 24 časa od prijema zahteva.

Ukoliko na izborima 2023. godine niste u mogućnosti da glasate na biračkom mestu usled teške bolesti, starosti ili invaliditeta, potrebno je da o tome obavestite lokalnu izbornu komisiju najranije 14. decembra, a najkasnije 17. decembra do 11 sati, odnosno birački odbor na dan glasanja najkasnije do 11 sati.

Van biračkog mesta možete da glasate samo ako se nalazite na području koje obuhvata to biračko mesto, navela je Republička izborna komisija.

U Srbiji se 17. decembra održavaju parlamentarni izbori, pokrajinski izbori i lokalni izbori u 65 gradova i opština. Na parlamentarnim izborima pravo glasa ima 6.500.165 građana.

(Foto: RTS)

deda Mraz

Mališanima iz grada i sela Kikinde javio se Deda Mraz i poručio im da su ostala samo tri dana da mu pošalju pismo sa novogodišnjim željama.

Kutija želja biće u Čarobnoj kućici na Trgu ispred Gradske kuće do srede, 13. decembra ujutro, kada će Deda Mraz doći da je preuzme, kako bi na vreme mogao da pripremi paketiće za decu koja su mu pisala.

Gradski Deda Mraz doneće paketiće deci od jedne do 10 godina koja mu pošalju pismo. U pismu treba da bude novogodišnja želja, ime i prezime roditelja/staratelja i adresa.

KPD Idjos (6)

Kulturno-prosvetno društvo (KPD) „Milivoj Omorac“ u Iđošu večeras će, posle dugo vremena, odigrati svoju predstavu. Članovi Dramske grupe izvešće premijerno mjuzikl „Pričam ti priču“.

Tekst je napisala i režirala Nikolina Jocin, koja vodi Dramsku grupu i predsednica je Društva, a predstava za temu ima iđoške zaboravljene običaje. U sali Doma kulture premijera je zakazana za 18 sati.

Nikolina Jocin već je govorila za „Kikindski portal“ o obnavljanju rada Društva i o novoj predstavi, i o tome možete pročitati ovde.

442187_dragan-dilas-2_f

Funkcioner Demokratske stranke razvalio Đilasov savez

Funkcioner Demokratske stranke Goran Radojev otkrio je pravi debakl koji je Đilasova tajkunska lista “Srbija protiv nasilja” doživela u Novom Sadu.

Navodno, na mitingu u tom gradu, nije bilo preko 300 građana.

“Zamislite hipotetičku situaciju da vam na konvenciju u NS dođe svega 200 do 300 ljudi (čak ni svi stranački aktivisti), sa sve govornicima. I da i dalje mislite da vidite dobru kampanju? I da ne treba ništa da menjate. I da sve koji ukazuju na to – označite kao saradnike AV-a”, napisao je Radojev i upitao se koliko je zapravo ljudi bilo iz Novog Sada, a koliko je dovučeno, primera radi, iz Beograda.

24sedam

putevi

Kolovozi su u nižim predelima vlažni, snega ima mestimično u raskvašenom stanju u delovima zapadne Srbije, pa se preporučuje oprezna vožnja, saopštilo je jutros Javno preduzeće Putevi Srbije.

Zbog najavljenih niskih temperatura u jutarnjim i večernjim satima postoji mogućnost pojave mestimične poledice, posebno na deonicama koje se prostiru duž rečnih tokova, kotlina i klisura, kao i na putnim objektima.

Iz JP „Putevi Srbije“ apeluju da učesnici u saobraćaju budu posebno oprezni prilikom vožnje i da prilagode brzinu kretanja uslovima na putu, jer se, prema upozorenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda, na području severne i zapadne Srbije očekuje kiša koja se lokalno može i lediti pri tlu. Vozačima se savetuje da koriste zimske pneumatike i da poštuju ograničenja brzine.

Teretna vozila na Batrovcima, na izlazu, zadržavaju se osam sati, a na graničnom prelazu Šid sat vremena. Na ostalim graničnim prelazima nema zadržavanja za sve kategorije vozila.

Prema poslednjim informacijama, na naplatnim stanicama nema zadržavanja vozila, saopšteno je jutros iz Auto-moto saveza Srbije.

stari

Od prvog dana naredne godine važiće novi uslovi za odlazak u penziju, objavio je Republički fond za penzijsko i zdravstveno osiguranje.

Granica za odlazak u starosnu penziju kod žena se pomera za dva meseca, tako da je uslov za žene u 2024. godini 63 godine i 8 meseci života i najmanje 15 godina staža osiguranja. Kod muškaraca i dalje važe isti uslovi – 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, objavio je Fond na društvenim mrežama.

Zakon o PIO propisuje pomeranje starosnog uslova za žene sve do 2032. godine, kada će uslovi za oba pola biti izjednačeni – 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja. Osiguranici oba pola mogu da ostvare pravo na penziju i ukoliko imaju navršenih 45 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života, navodi se u saopštenju.

Za ostvarivanje prava na prevremenu starosnu penziju, završava se prelazni period, odnosno pomeranje uslova za žene, pa će, od 1. januara, za oba pola, za ostvarivanje ovog prava biti potrebno 40 godina staža i 60 godina života.

U ovom slučaju penzija se trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju u toj kalendarskoj godini, a maksimalno 20,4 odsto.

Screenshot_4

Na snimku se jasno i tačno vidi kada je i koji lider opozicije sastančio sa stranim ambasadama.
Još jedan dokaz da je opozicija samo ponizni sluga stranih ambasada, svedoči često gostovanje lidera opozicije u njihovim prostorijama.

Na snimku se jasno i tačno vidi kada je i koji lider opozicije sastančio sa stranim ambasadama, što samo dokazuje da su oni ništa drugo do ponizne sluge.

U nastavku pogledajte snimak koji sve govori.

 

Izvor: 24sedam

error: Content is protected !!