Монтх: Ф 2023

болница нс2

Општа болница у Кикинди добиће у понедељак два инкубатора – стационарни и покретни, и два пацијент-монитора за праћење пацијената. Поклон вредан 3,8 милиона динара део је донације Владе Републике Кореје укупне вредности 160 хиљада долара која се, осим нашој болници, додељује и болницама у Параћину и Горњем Милановцу, Дому здравља у Тополи и Фондацији принцезе Катарине.

Поклоне ће представницима установа у понедељак доделити амбасадор Републике Кореје у Србији Ли Ђеунг на свечаности у Белом двору, којој ће присуствовати и престолонаследник Александар Карађорђевић и његова супруга Катарина. Донацију кикиндској болници примиће директорица, др Весна Томин.

ХИВ (5)

О ХИВ-у и АИДС-у, мерама превенције и заштите, на Међународни дан борбе против ове болести, данас су слушали основци у Школи у Башаиду и ученици Техничке школе. Поред трибина, кикиндски Црвени крст организовао је и квиз знања и химанитарну журку.

– Идеја је потекла од нашег ученичког парламента. Хтели смо да обележимо овај дан на нивоу целе школе и сви ученици су, на неки начин, укључени. Сматрамо да је важно да, у сарадњи здравствених и образовних установа и медија, значајне информације дођу до младих које су нам циљна и најосетљивија група када је ова тема у питању. Ученици су веома заинтересовани за овакав вид едукације и то је добро јер када информације добијају од вршњака, лакше их примају и усвајају – каже психолог Техничке школе, Радојка Француски.

Ученике је, са превенцијом ХИВ инфекције, упознала докторка Драгана Грујић, док је др Горан Абрахам ђацима говорио о штетним навикама модерног доба, као узрочницима симптома и настанка болести, и о полно преносивим болестима.

– Средњошколци су најризичнија група, мада се, нажалост, старосна граница помера на ниже – истиче др Абрахам. – Немају довољно знања о полно преносивим болестима, нису ни довољно ни правилно обавештени. Данас свако може да даје информације и изјаве које су јавне и нису проверене и већина их прихвата не проверавајући ко прича, што је важније од тога шта се прича.

После предавања је одржан квиз знања у којем су учествовали волонтери Црвеног крста и ученици Техничке школе.

– Квиз је о свему што би млади требало да знају о вирусу и болести. Доставили смо и промо-материјал са информацијама о мерама превенције, првим симптомима и коме да се обрате уколико су имали незаштићен полни однос – каже стручни сарадник Црвеног крста, Бела Шаму.

Подршку акцији дали су пицерија „Либеро“ и ресторани „Ујнина кујна“, „Банат бар“ и „Фрида“, који ће наградити све учеснике квиза. У акцију се, и ове године, укључио Клуб „Паззиа“, где ће вечерас бити одржана хуманитарна журка. Улазница ће бити слаткиш за децу-кориснике Народне кухиње.

Светски дан борбе против АИДС-а, 1. децембар, ове године УНАИДС (Заједнички програм Уједињених нација за ХИВ и АИДС) обележава под слоганом „Нека воде заједнице“, чиме се позива на акцију да се подрже заједнице особа које живе са ХИВ-ом и заједнице особа у повећаном ризику од ХИВ-а.

зимска баста лане 4

Зимска башта Позоришта за децу „Лане“, окићена и спремна за веселе празнике, свечано ће бити отворена у недељу, 3. децембра, у 17 сати. Одмах затим биће одиграна и прва представа у „Месецу чаролије“, како су га назвали у овом позоришту – „Фабрика Деда Мраза“. Још једно играње заказано је исте вечери за 19 сати.

Већ наредне недеље, 10. децембра, малишане очекује премијера. Представу „Чаробна капа Деда Мраза“ написао је Александар Малетин, а играју Милан Важић, Нина Маринков, Александар Круљ и Александар Малетин.

Представа „Новогодишњи украс“, по тексту Николине Ђукановић, на репертоару ће бити 17. децембра, а за 24. је најављена друга премијера у месецу – представе „Вецин новогодишњи колачић“. Текст је, такође, написала Николина Ђукановић, а играју: Милан Вујић, Тамара Танацков, Марта Катаи и Милош Вујић.

Глумци Позоришта „Лане“ са својом публиком ће, традиционално, дочекати Нову годину на Тргу 31. децембра од 11.30, а затим, кажу у Позоришту, следи новогодишња журка у Позоришту, са хором, глумачким ансамблом и много забаве.

Све представе у децембру су у недељним терминима и имају по два играња, од 17 и 19 сати. Чаролија празника у „Ланету“ управо почиње и ни ове године њихова верна публика је неће пропустити.

СТИТНА ЗЛЕЗДА (1)

Превентивни прегледи биће организовани у недељу, 3. децембра од 8 до 16 часова у амбуланти Дома здравља у Светосавској 53 и у кикиндској болници. Превенција и рана дијагностика од кључног су значаја за позитиван исход лечења сваке болести, подсећа др Биљана Марковић, директорица Дома здравља.

– За преглед није потребно заказивање и грађани треба само да дођу до здравствене установе. За жене старије од 40 година  ултразвучни преглед дојке организован је на Пријемном одељењу Болнице, а за мушкарце старије од 49 година у амбуланти у Светосавској улици ће се радити ПСА тест којим се открива тумор простате. Они код којих постоји сумња на болест, биће упућени на додатну дијагностику – истакла је наша саговорница.

С обзиром на то да је фокус здравствене заштите стављен на превенцију, прегледи ће бити организовани у око 150 здравствених установа широм Србије.

осмех_војводине_230423_тw1024

Према најавама Владе Републике Србије, у наредних неколико недеља почеће припремни радови на изградњи прве деонице брзе саобраћајнице Бачки Брег – Наково, важне за економски развој севера Србије.

-То ће истовремено бити и почетак изградње коридора, дугог 175 километара, који ће повезати територије Сомбора, Куле, Врбаса, Србобрана, Бечеја, Новог Бечеја и Кикинде и створити услове за њихов убрзани развој –  изјавио је  председник Покрајинске владе Игор Мировић.

Будућа саобраћајница, позната и као „Осмех Војводине”  пројектована је за брзину од 100 илометара на сат и Састојаће се од четири траке широке 3,5 метра. Укупна површина обухвата просторног плана је 11.273,42 хектара. Од мађарске до румунске границе градиће се 11 петљи.  То значи да ће пут од свих ових шест градова и општина ка Новом Саду, и обрнуто, бити знатно убрзан. Од Новог Сада до Сомбора моћи стизаће се за око сат времена уместо досадашњих више од сат и по. Пут до Кикинде биће скраћен за око двадесетак минута, па ће од Новог Сада ка Кикинди бити брже преко Србобрана и нове саобраћајнице, него преко Зрењанина. Сада је за тај пут потребно више од 90 минута. Сомбор и Кикинда сада ће бити удаљени само 90 минута вожње новом саобраћајницом, док је до сада најбржи пут био преко Бачке Тополе и Сенте, за шта је требало издвојити више од два сата.

Према Мировићевим  речима, брза саовраћајница ће уз радове на Фрушкогорском коридору, који веома добро напредују, као и очекивану изградњу ауто-пута од Београда до Зрењанина и од Зрењанина до Новог Сада, потпуно променити слику Војводине и бити изузетно важан замајац за развој привредних потенцијала.

 

370212120_2322842724586115_4790577137200066243_н

Завршни концерт дечијих ансамбала Академског друштва за неговање музике „Гусле“ окупио је на сцени у Народном позоришту око 200 извођача од три до 15 година. Оно што су научили представили су многобројној публици која је дошла да их подржи, а на сцену су први изашли најмлађи који су побрали и највише симпатија.

Теодора Татомир у „Гуслама“ је већ осам година.

-Волим „Гусле“ јер се лепо дружимо, пуно путујемо и учимо да играмо. Омиљене су ми игре из Неготина јер су брзе и лако сам их научила. За концерт смо се спремали више од месец дана и публика је препознала наш рад и труд – рекла је Теодора.

Милица Милитарев игра седам година и жељно ишчекује сваку пробу.

-Волим другаре које имам у „Гуслама“, али и то што доста путујемо и упознајемо како нашу земљу, тако и стране земље. Највише волим када наступамо у Кикинди јер нас тада гледају нашу најмилији – открила нам је Милица.

Традиционални концерт пред крај године је традиција и сви су узбуђени и радосни због наступа, истакао је уметнички руководилац Игор Попов.

-На једном месту окупили смо сву децу која свакодневно долазе у наше друштво и учествују у раду многобројних секција. Радимо пет дана у недељи и деца су распоређена у више група, а ово је прилика да сви заједно нашим суграђанима покажемо шта радимо. Концерт смо морали да поделимо на два дела како би сви могли да присуствују. Наши мали фолклорци имали су успешну годину, учествовали су  великом броју домаћих  и страних фестивала у Словачкој и Бугарској. Надамо се да ће и наредна година бити исто толико успешна – рекао је Попов.

Окупљени су имали прилику да виде и најмлађе чланице плесног студија „Степ ап“ који ради у просторијама „Гусла“ и који води Тијана Левнајић.

 

-Део смо „Гусала“ у којима радимо већ три године. На концерту смо показали шта радимо и колико волимо да плешемо савремени балет. Наше полазнице су мале, али пуно тога знају – рекла је Тијана Левнајић.

Учествовале су фолклорне групе „Гусала”, чланице дечјих певачких група,  плесне секције, хорић „Цврчак”, тамбурашка секција.

error: Content is protected !!