Tamni oblaci koji su se danas popodne nadvili nad Kikindom uz povremenu grmljavinu, doneli su lokalni pljusak, ali i grad. Led je padao petnaestak minuta oko 16 sati, pa su se zabeleli travnjaci, kolovozi, ali i krovovi automobila.
Iako se za mesec mart obično govori da je veoma ćudljiv po pitanju vremenskih prilika, ovaj april će ga, očigledno, u tome nadmašiti. Taman smo se obradovali prolećnom vremenu, ali početak aprila doneo je hladni talas uz kišu. Za naredne dane, meteorolozi prognoziraju hladno vreme za ovo doba godine, posebno u jutarnjim satima kada će temperature biti jedva iznad nule.
Danas su na rasporedu bili preostali mečevi 20. runde Vojvođanske fudbalske lige „Istok”, ali kolo nije kompletirano. Obilna kiša, uz ogromne količine grada, natopila je travnjak kikindskog Vašarišta i uslova za igranje lokalnog derbija između ŽAK-a i velikoselske Kozare nije bilo. Lider OFK Kikinda pak poražena je 2:0 u Starčevu od Borca, a ruskoselska Crvena zvezda u Botošu 2:1 od Omladinca.
Glavni arbitar u kikindskoj Sinđelićevoj ulici Mokrinčanin Kristian Kovač, danas je dao znak za početak meča, iako je već tada, u 16 sati i pet minuta padala jaka kiša, a svega minut ili dva kasnije susret je prekinuo kada je počeo tući led. Zebelio se u narednih dvadesetak minuta travnjak Vašarišta kako nije ni minuloga januara, a uslova za igru nije bilo u šta su se uverili i kapiteni dva tima Radivojac i Bunić kada je sudija Kovač pokušao da loptu zatapka, ali neuspešno na vodom natopljenom travnjaku.
Prema rečima delegata ovog susreta Vojnovića iz Vojvode Stepe, utakmica je pomerena za sredu u 16 sati.
Nažalost, u Starčevu Kikinđani ne samo da su izgubili nego je i jedan od najboljih igrača našeg tima Aleksandar Mirkov, zbog teške povrede prilikom sudara u duelu, pre povratka na sever Banata morao u pančevačku bolnicu.
OFK Kikinda, premda je i dalje vodeća na lestvici sa 45, sada ima svega bod više od drugoplasiranog Jedinstva iz Banatskog Karađorđeva, a uz naš klub to je praktično jedini zainteresovani kolektiv za plasman u viši stepen – Srpsku ligu. Sloboda je treća sa 42, Crvena zvezda četvrta s 35, Kozara je 11 s 22, a ŽAK 14. na lestvici sa 17 bodova, poslednje dve pomenute naše ekipe, jasno, s utakmicom manje.
Mladi dolaze i vraćaju se u Kikindu, mnogi i da bi ovde započeli samostalan posao.
Milica Nešković je svog supruga Vasu, Kikinđanina, upoznala u rodnoj Subotici, u koju je on stigao pre desetak godina u potrazi za poslom.
Danas je Milica u našem gradu otvorila Muški frizerski salon „The Gentleman M“.
– Muž je dobio ponudu za posao u Kikindi i rešila sam i ja da dođem kao podrška i da počnem da radim samostalno. Devet godina radim kao muški frizer i sada prvi put otvaram sopstveni salon – kaže Milica. – Apelujem na mlade da započnu svoj posao, posebno ako imaju zanat u rukama. Ima posla za sve i gde god da se ode, treba se samo osmeliti.
Ovaj mladi bračni par će, sa sinom Bogdanom, svoju budućnost nastaviti da gradi u našem gradu. Milica će, za sada, raditi sama, a u planu joj je i da zaposli kolege i da proširi posao.
Podršku porodici Nešković danas su pružili i gradonačelnik, Nikola Lukač, i član Gradskog veća, Saša Tanackov.
– Ovo nije jedinstven slučaj povratka mladih i porodica sa malom decom, opredeljenih da ovde kreiraju novu budućnost. To je i potvrda meni i mojim saradnicima da radimo dobre stvari, i dodatni impuls da pomažemo mladima, da obezbeđujemo uslove kako bi oni mogu da se vrate. U našem gradu zajednički kreiramo lepši, bolji i bezbedniji život. Radimo na tome da bude više posla i da nas bude još više, da od Kikinde napravimo još bolje mesto za život i rad – rekao je Lukač.
Vasa, Milica i Bogdan izabrali su Kikindu kao lepše mesto za život i podizanje porodice.
Novi, savremeno uređeni frizerski salon sa novom, kreativnom energijom, nalazi se u Ulici Dimitrija Tucovića 2.
Košarkaška sezona u nižim razredima sasvim se približila kraju, a naša tri kluba, ženski u Prvoj ligi KS Vojvodine i dva muška u rangu niže, opušteno privode kraju takmičenja.
Košarkašice kikindske SO ŽKK juče su na svom terenu pobedile 72:43 sastav Karađorđeva, a u pretposlednjem kolu doigravanja za plasman od devetog do 12. mesta u našem trećem košarkaškom stepenu, dočekaće, u četvrtak od 17 sati, tim Čelareva.
Velika Kikinda, u doigravanju za plasman od petog do osmog mesta, na svom terenu savladala je 98:80 košarkaše novosadske Budućnosti, a narednog vikenda dočekaće tim Futoga 1276.
U doigravanju za poredak od devetog do 12. mesta, novokozaračka Sloboda bila je uspešna 65:57 u Odžacima protiv Torpeda, a u pretposlednjem kolu gostovaće u Rumenci timu „Radivoj Korać”.
Plivački klub Velika Kikinda bio je domaćin „Prolećnog kupa Banata” na kojem je bio i najuspešniji. Miting je u bazenu „Jezera” okupio mlade plivače iz 21. kluba s 309 takimičara, uglavnom iz Vojvodine.
Velika Kikinda osvojila je ukupno 64 odličja, 30 zlatnih i po 17 srebrnih i bronzanih, drugi je zrenjaninski Proleter s 46, a treći subotički Spartak s 23 medalje.
U 20. kolu Druge lige Vojvodine, rukometaši mokrinske Crvene zvezde zabeležili su novu, 19. pobedu u sezoni, ovoga puta na svom terenu nad Prigrevicom iz istoimenog bačkog mesta – 39:31, i šest kola pre kraja nadmetanja, najviše četiri boda deli ih od osvajanja prvoga mesta i plasmana u prvi vojvođanski, a treći rukometni razred u Srbiji. Mokrinčani bi, međutim, naslov prvaka mogli eventualnom pobedom osigurati već u narednom kolu kada će gostovati u Pančevu kod RA Dinamo, drugim na lestvici s devet bodova manje, premda bi tada još uvek ŽSK Žabalj, koji je trenutno treći s minusom od 10 bodova, mogao „matematički pretiti”.
U okviru projekta „Odbojka zove – Moj prvi smeč”, Bašaid i Osnovna škola „1. oktobar” bili su danas domaćini turnira za decu iz ovog našeg mesta te Lazareva i Kleka, pokraj Zrenjanina.
– Ovaj projekat pokrenut je u cilju omasovljenja muške odbojke, a tokom dve protekle godine učestvovalo je više od 2.500 dečaka iz 50 opština i gradova. U Bašaidu smo u uzvratnoj poseti, pre mesec dana dečaci iz Bašaida bili su u Zrenjaninu, a sada ćemo da vidimo šta su dečaci posle pet meseci naučili – rekao je Zoran Olajić, koordinator projekta u ime Odbojkaškog saveza Srbije.
Marko Terzin, predsednik Školskog sportskog saveza napomenuo je:
– Zahvalni smo Odbojkaškom savezu Srbije i Gradu Kikindi, koji su omogućili deci iz Bašaida da se bave odbojkom, a ovde je reč o školi odbojke koja traje šest meseci, tokom kojih se organizuju tri treninga nedeljno i besplatna je. Ove godine imamo ukupno 600 dečaka iz 29 gradova i opština Srbije.
Predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov, dodala je:
– Drago mi je kada dođem u manju sredinu kao što je Bašaid koji ima taletovanu decu koja tako lepo igraju odbojku, a ovaj projekat koji je Grad Kikinda započeo sa OSS prošle godine je vrlo kvalitetno urađen. Očekujem da ćemo moći i u drugim našim selima da dečake ukljčimo u odbojku, a mi ćemo uvek podržati takve projekte pa ćemo ove godine imati i odbojkaški kamp u Kikindi.
Na 13. Međunarodnom muzičkom festivalu „Šareni vokali” održanom u subotu u Somboru, četrnaestogodišnja sugrađanka Ena Gogić osvojila je prvo mesto. Ena je nastupila sa numerom „Glasam za ljubav” čiji su autori Tode Nikoletić i Lado Leš.
Učestvovalo je 18 izvođača iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Festival „Šareni vokali” nastao je 2010. godine u sklopu obeležavanja 140 godina Somborskog pevačkog društva i nagrađuje isključivo dečije talente i njihove vokalne sposobnosti. Namera organizatora bila je da okupi decu soliste i istaknute kompozitore iz regiona, kao i da popularizuje dečije muzičko stvaralaštvo.
Mladoj, talentovanoj Eni predstoje pripreme za muzičko-scensko takmičenje „Srbija u ritmu Evrope” na kom će predstavljati Kikindu.
U utakmici poslednjeg kola Prve „A” lige u kikindskom „Jezeru” između vaterpolista ŽAK-a i Beograda nije bilo takmičarskog značaja, završena je bez pobednika 13:13 (4:3, 2:3, 4:4, 3:3), a pamtiće je dosadašnji kapiten Nemanja Budurin koji se oprostio od igranja.
– Odlična utakmica za kraj i najpravedniji ishod, iako smo promašili poslednji napad za pobedu. Ispunili smo cilj za ovu sezonu, a to je bio opstanak u našem drugom rangu. Učinili smo to tri kola pre kraja, a ceo klub zahvalan je na velikoj pomoći i podršci Grada Kikinde – kaže Miroslav Munćan, trener ŽAK-a.
Kikindski vaterpolisti okončali su sezonu na osmom mestu tabele s 20 bodova, osam više od pretposlednje šabačke Save koja će u doigravanje za ostanak. Kada je reč o narednoj sezoni, Munćan napominje:
– Ambicije će, pre svega, zavisiti od budžeta kojim će klub raspolagati.
Nakon poraza 2:4 u kikindskom „Jezeru” u prvom meču četvrtfinala doigravanja za plasman u Superligu Srbije, Galadska je danas u uzvratnom susretu izgubila 4:0 u Beogradu od Primara i tako završila sezonu u Prvoj ligi. Nastupili su: Žarko Đurđev, Miodrag Čović i mlađani Andrej Banjaš (15).
– Odigrali smo oproštajni meč u sezoni bez Petra Vidića, koji je na tromesečnoj poštedi zbog povrede leđa, a nije bilo ni mene u ekipi, zbog infekcije oka – kaže kapiten Nenad Đukić.
Zadovoljni su u Galadskoj sezonom u našem drugom rangu.
– Cilj nam je bio samo opstanak, a plasirali smo se u doigravanje za ulazak u naš najjači razred. S skromnom sumom novca kojom raspolažemo, ovo je naš maksimum, a za narednu takmičarsku godinu pravićemo mladu ekipu, u zavisnosti od budžeta. Verujem već do kraja narednog meseca znaćemo na čemu smo.
Najbitniji je, veli kapiten, koji istovremeno navešćuje i oproštaj od igranja, rad sa mladima.
– Najviše ulažemo u taj segment rada kluba. Radimo s našom decom i za dve ili tri godine u potpunosti ćemo imati kikindsku ekipu – jasan je Đukić.