Тамни облаци који су се данас поподне надвили над Кикиндом уз повремену грмљавину, донели су локални пљусак, али и град. Лед је падао петнаестак минута око 16 сати, па су се забелели травњаци, коловози, али и кровови аутомобила.
Иако се за месец март обично говори да је веома ћудљив по питању временских прилика, овај април ће га, очигледно, у томе надмашити. Таман смо се обрадовали пролећном времену, али почетак априла донео је хладни талас уз кишу. За наредне дане, метеоролози прогнозирају хладно време за ово доба године, посебно у јутарњим сатима када ће температуре бити једва изнад нуле.
Данас су на распореду били преостали мечеви 20. рунде Војвођанске фудбалске лиге „Исток”, али коло није комплетирано. Обилна киша, уз огромне количине града, натопила је травњак кикиндског Вашаришта и услова за играње локалног дербија између ЖАК-а и великоселске Козаре није било. Лидер ОФК Кикинда пак поражена је 2:0 у Старчеву од Борца, а рускоселска Црвена звезда у Ботошу 2:1 од Омладинца.
Главни арбитар у кикиндској Синђелићевој улици Мокринчанин Кристиан Ковач, данас је дао знак за почетак меча, иако је већ тада, у 16 сати и пет минута падала јака киша, а свега минут или два касније сусрет је прекинуо када је почео тући лед. Зебелио се у наредних двадесетак минута травњак Вашаришта како није ни минулога јануара, а услова за игру није било у шта су се уверили и капитени два тима Радивојац и Бунић када је судија Ковач покушао да лопту затапка, али неуспешно на водом натопљеном травњаку.
Према речима делегата овог сусрета Војновића из Војводе Степе, утакмица је померена за среду у 16 сати.
Нажалост, у Старчеву Кикинђани не само да су изгубили него је и један од најбољих играча нашег тима Александар Мирков, због тешке повреде приликом судара у дуелу, пре повратка на север Баната морао у панчевачку болницу.
ОФК Кикинда, премда је и даље водећа на лествици са 45, сада има свега бод више од другопласираног Јединства из Банатског Карађорђева, а уз наш клуб то је практично једини заинтересовани колектив за пласман у виши степен – Српску лигу. Слобода је трећа са 42, Црвена звезда четврта с 35, Козара је 11 с 22, а ЖАК 14. на лествици са 17 бодова, последње две поменуте наше екипе, јасно, с утакмицом мање.
Млади долазе и враћају се у Кикинду, многи и да би овде започели самосталан посао.
Милица Нешковић је свог супруга Васу, Кикинђанина, упознала у родној Суботици, у коју је он стигао пре десетак година у потрази за послом.
Данас је Милица у нашем граду отворила Мушки фризерски салон „Тhe Gentleman M“.
– Муж је добио понуду за посао у Кикинди и решила сам и ја да дођем као подршка и да почнем да радим самостално. Девет година радим као мушки фризер и сада први пут отварам сопствени салон – каже Милица. – Апелујем на младе да започну свој посао, посебно ако имају занат у рукама. Има посла за све и где год да се оде, треба се само осмелити.
Овај млади брачни пар ће, са сином Богданом, своју будућност наставити да гради у нашем граду. Милица ће, за сада, радити сама, а у плану јој је и да запосли колеге и да прошири посао.
Подршку породици Нешковић данас су пружили и градоначелник, Никола Лукач, и члан Градског већа, Саша Танацков.
– Ово није јединствен случај повратка младих и породица са малом децом, опредељених да овде креирају нову будућност. То је и потврда мени и мојим сарадницима да радимо добре ствари, и додатни импулс да помажемо младима, да обезбеђујемо услове како би они могу да се врате. У нашем граду заједнички креирамо лепши, бољи и безбеднији живот. Радимо на томе да буде више посла и да нас буде још више, да од Кикинде направимо још боље место за живот и рад – рекао је Лукач.
Васа, Милица и Богдан изабрали су Кикинду као лепше место за живот и подизање породице.
Нови, савремено уређени фризерски салон са новом, креативном енергијом, налази се у Улици Димитрија Туцовића 2.
Кошаркашка сезона у нижим разредима сасвим се приближила крају, а наша три клуба, женски у Првој лиги КС Војводине и два мушка у рангу ниже, опуштено приводе крају такмичења.
Кошаркашице кикиндске СО ЖКК јуче су на свом терену победиле 72:43 састав Карађорђева, а у претпоследњем колу доигравања за пласман од деветог до 12. места у нашем трећем кошаркашком степену, дочекаће, у четвртак од 17 сати, тим Челарева.
Велика Кикинда, у доигравању за пласман од петог до осмог места, на свом терену савладала је 98:80 кошаркаше новосадске Будућности, а наредног викенда дочекаће тим Футога 1276.
У доигравању за поредак од деветог до 12. места, новокозарачка Слобода била је успешна 65:57 у Оџацима против Торпеда, а у претпоследњем колу гостоваће у Руменци тиму „Радивој Кораћ”.
Пливачки клуб Велика Кикинда био је домаћин „Пролећног купа Баната” на којем је био и најуспешнији. Митинг је у базену „Језера” окупио младе пливаче из 21. клуба с 309 такимичара, углавном из Војводине.
Велика Кикинда освојила је укупно 64 одличја, 30 златних и по 17 сребрних и бронзаних, други је зрењанински Пролетер с 46, а трећи суботички Спартак с 23 медаље.
У 20. колу Друге лиге Војводине, рукометаши мокринске Црвене звезде забележили су нову, 19. победу у сезони, овога пута на свом терену над Пригревицом из истоименог бачког места – 39:31, и шест кола пре краја надметања, највише четири бода дели их од освајања првога места и пласмана у први војвођански, а трећи рукометни разред у Србији. Мокринчани би, међутим, наслов првака могли евентуалном победом осигурати већ у наредном колу када ће гостовати у Панчеву код РА Динамо, другим на лествици с девет бодова мање, премда би тада још увек ЖСК Жабаљ, који је тренутно трећи с минусом од 10 бодова, могао „математички претити”.
У оквиру пројекта „Одбојка зове – Мој први смеч”, Башаид и Основна школа „1. октобар” били су данас домаћини турнира за децу из овог нашег места те Лазарева и Клека, покрај Зрењанина.
– Овај пројекат покренут је у циљу омасовљења мушке одбојке, а током две протекле године учествовало је више од 2.500 дечака из 50 општина и градова. У Башаиду смо у узвратној посети, пре месец дана дечаци из Башаида били су у Зрењанину, а сада ћемо да видимо шта су дечаци после пет месеци научили – рекао је Зоран Олајић, координатор пројекта у име Одбојкашког савеза Србије.
Марко Терзин, председник Школског спортског савеза напоменуо је:
– Захвални смо Одбојкашком савезу Србије и Граду Кикинди, који су омогућили деци из Башаида да се баве одбојком, а овде је реч о школи одбојке која траје шест месеци, током којих се организују три тренинга недељно и бесплатна је. Ове године имамо укупно 600 дечака из 29 градова и општина Србије.
Председница Спортског савеза Кикинде Јелена Чуданов, додала је:
– Драго ми је када дођем у мању средину као што је Башаид који има талетовану децу која тако лепо играју одбојку, а овај пројекат који је Град Кикинда започео са ОСС прошле године је врло квалитетно урађен. Очекујем да ћемо моћи и у другим нашим селима да дечаке укљчимо у одбојку, а ми ћемо увек подржати такве пројекте па ћемо ове године имати и одбојкашки камп у Кикинди.
На 13. Међународном музичком фестивалу „Шарени вокали” одржаном у суботу у Сомбору, четрнаестогодишња суграђанка Ена Гогић освојила је прво место. Ена је наступила са нумером „Гласам за љубав” чији су аутори Тоде Николетић и Ладо Леш.
Учествовало је 18 извођача из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Хрватске.
Фестивал „Шарени вокали” настао је 2010. године у склопу обележавања 140 година Сомборског певачког друштва и награђује искључиво дечије таленте и њихове вокалне способности. Намера организатора била је да окупи децу солисте и истакнуте композиторе из региона, као и да популаризује дечије музичко стваралаштво.
Младој, талентованој Ени предстоје припреме за музичко-сценско такмичење „Србија у ритму Европе” на ком ће представљати Кикинду.
У утакмици последњег кола Прве „А” лиге у кикиндском „Језеру” између ватерполиста ЖАК-а и Београда није било такмичарског значаја, завршена је без победника 13:13 (4:3, 2:3, 4:4, 3:3), а памтиће је досадашњи капитен Немања Будурин који се опростио од играња.
– Одлична утакмица за крај и најправеднији исход, иако смо промашили последњи напад за победу. Испунили смо циљ за ову сезону, а то је био опстанак у нашем другом рангу. Учинили смо то три кола пре краја, а цео клуб захвалан је на великој помоћи и подршци Града Кикинде – каже Мирослав Мунћан, тренер ЖАК-а.
Кикиндски ватерполисти окончали су сезону на осмом месту табеле с 20 бодова, осам више од претпоследње шабачке Саве која ће у доигравање за останак. Када је реч о наредној сезони, Мунћан напомиње:
– Амбиције ће, пре свега, зависити од буџета којим ће клуб располагати.
Након пораза 2:4 у кикиндском „Језеру” у првом мечу четвртфинала доигравања за пласман у Суперлигу Србије, Галадска је данас у узвратном сусрету изгубила 4:0 у Београду од Примара и тако завршила сезону у Првој лиги. Наступили су: Жарко Ђурђев, Миодраг Човић и млађани Андреј Бањаш (15).
– Одиграли смо опроштајни меч у сезони без Петра Видића, који је на тромесечној поштеди због повреде леђа, а није било ни мене у екипи, због инфекције ока – каже капитен Ненад Ђукић.
Задовољни су у Галадској сезоном у нашем другом рангу.
– Циљ нам је био само опстанак, а пласирали смо се у доигравање за улазак у наш најјачи разред. С скромном сумом новца којом располажемо, ово је наш максимум, а за наредну такмичарску годину правићемо младу екипу, у зависности од буџета. Верујем већ до краја наредног месеца знаћемо на чему смо.
Најбитнији је, вели капитен, који истовремено навешћује и опроштај од играња, рад са младима.
– Највише улажемо у тај сегмент рада клуба. Радимо с нашом децом и за две или три године у потпуности ћемо имати кикиндску екипу – јасан је Ђукић.