Завичајна кућа у Банатском Великом Селу, која је у протеклом периоду обновљена, данас је свечано отворена и освештана. Важност очувања објекта који сведочи о културном наслеђу, традицији и коренима истакли су Александар Ђедовац, директор Фонда за избегла и расељена лица и сарадњу са Србима у региону и градоначелник Никола Лукач који су пресецањем врпце озваничили његово поновно отварање.
-Фонд на чијем сам челу формирала је Скупштина АП Војводине, а нама је да помажемо, али и да унапредимо сарадњу Срба из региона. Улога свих завичајних кућа и ове је да нас повеже са коренима, да не заборавимо одакле смо дошли и потекли. Банатско Велико Село населили су Срби из Босне и то су наши корени које треба да преносимо на млађе генерације. Не живимо у завичају, али завичај живи у нама – рекао је Ђедовац.
На старој приземној брвнари која је симбол досељавања Крајишника у Банат, замењена је кровна конструкција и урађено осветљење око саме куће, стецишта свих збивања у селу. Градоначелник Никола Лукач истакао је да су Великоселци неколико деценија желели да обнове Завичајну кућу.
-Важно је и да знамо одакле смо и ко смо и да чувамо сећање на наше претке. Ово је место окупљања свих мештана и старих и младих. Овде се већ одржава више манифестација, важних за село, али и за град, а ја се надам да ће их бити све више. Чувајући прошлост, градимо будућност – поручио је Лукач.
Председница Савета МЗ Банатско Велико Село Мира Пећанац није крила задовољство што је Завичајна кућа сређена четврт века после изградње.
-Захвални смо свима који су помогли, а огроман допринос у сваком кораку обнове дали су чланови удружења „Крајишки вишебој“ и „Орхидеја“ . Обнова крова коштала је 550.000, а електрификација простора око самог објекта 500.000 динара. Све манифестације у селу одвијају се око нашег огњишта, а то је ово место – додала је Пећанац.
Удружења грађана радо су подржала овај пројекат и дала све од себе да помогну колико могу, напоменуо је Борислав Стоисављевић, председник удружења грађана „Крајишки вишебој“.
-Постојимо 12 година и за нас је ово круна нашег успеха. Од 1997. године није било улагања у објекат и он је поприлично пропао. Од 2011. године на платоу испред куће организујемо манифестације и до сада их је било више од двадесет, а од сада ће их бити још више – рекао је Стоисављевић.
У Банатско Велико Село, након Другог светског рата, доселили су Срби из Босанског Грахова, Бихаћа, Дрвара и Босанског Петровца.