U ataru Nakova pronađeno 800 mrtvih gačaca i čavki: Nezapamćeno trovanje zaštićenih vrsta ptica

Nakovčanin i pčelar Ranko Samardžija u subotu je otišao da obiđe svoje košnice na dve lokacije severno od sela. Već kod poslednjih kuća primetio je mrtve ptice prvo po putu, potom uz kanal, a na kraju i one koje vise sa drveća i žbunova. Zabrinut za bezbednost pčela i poučen trovanjem koje je pogodilo kikindske pčelare 2015. godine kada je ubijeno 1.600 pčelinjih društava, Ranko je telefonom snimio uznemirujuće scene.

– Kud god da sam se okrenuo u šumici u kojoj se nalazi pčelinjak sve je bilo puno mrtvih vrana. Prizor koji sam zatekao je neverovatan, mrtvih vrana bilo je uz same košnice i ispod njih. Šta se desilo ne znam, ali siguran sam da su otrovane. Bilo ih je i na oranju i nisu mogle da polete. Kanal uz šumicu bio je pun mrtvih ptica. I dalje ne mogu da verujem šta sam zatekao, a ono što je još gore jeste da će se otrovati i lisice i šakali i druge životinje koje će pojesti mrtve vrane. Samo mi, ljudi, krivi smo za ovo – ističe Ranko Samardžija.

Članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, na čelu sa predsednikom Milanom Ružićem, došli su na mesto gde su ptice uginule i pronašli su više od 800 mrtvih ptica. Među njima je bilo najmanje 434 gačca, lovostajem zaštićene vrste, i 373 čavke koje zakon štiti kao zaštićenu vrstu. Sve okolnosti ukazuju na masovno trovanje, što treba da bude potvrđeno laboratorijskim analizama u nadležnom veterinarskom institutu. Ornitolozi kažu da je ovo do sada najveći pojedinačni pomor ptica nastao usled trovanja u ovom delu Evrope.

Ove ptice iz porodice vrana hranile su se na plodnim poljima u blizini sela gde uglavnom traže razne insekte i njihove larve, te semena biljaka. Upravo tu su najverovatnije pronašle i zatrovane mamke koji su im postali poslednji obrok. Nije samo trovanje gačaca razlog za uzbunu jer upravo tu pored Nakova jedan par orlova krstaša ovog proleća je počeo da pravi gnezdo, a veliki broj otrovanih ptica po poljima gotovo izvesno može da privuče orlove i ubije ih.

– U subotu, 2. marta u večernjim satima poslao sam obaveštenje Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, Osnovnom javnom tužilaštvu iz Kikinde i Jedinici za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštitu životne sredine MUP-a i naveo da imamo sumnju na masovno trovanje ptica kod Nakova, te da opravdano strahujemo za sudbinu orlova krstaša. Brzo smo organizovali jednu terensku ekipu i u nedelju ujutru smo bili u Nakovu. Kako u Srbiji ne postoji šema nadležnosti u slučajevima trovanja životinja, niti protokol za postupanje, obavestio sam lokalnu stanicu policije koja je na teren poslala dva policijska službenika – rekao je Ružić.

Veliko uginuće ptica brzo je privuklo pažnju javnosti, te se u ataru stvorio neočekivano veliki broj policajaca, veterinarskih inspektora, te radnika iz komunalnih službi. Leševi ptica su pronalaženi na prostoru od oko dva kilometra, uglavnom tamo gde su noćilišta vrana. Tim policijskih forenzičara detaljno je snimao i beležio leševe i lice mesta. Na kraju je deo leševa uzet za analize, a više od 800 mrtvih ptica zakopano je u jamu na rubu oranica. Kikinđanin Stefan Prekajski, biolog zaposlen u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, bio je prisutan tokom potrage i uklanjanja leševa. Ovaj događaj je na njega kao ljubitelja prirode ostavio snažne negativne emocije.

– Gačci, sive vrane i svrake ekstremno su važan deo prirode u našim atarima budući da oni prave gnezda i za sebe, ali i za sove i vetruške koje su glavni kontrolori brojnosti glodara. Kada stradaju vrane, ptice grabljivice ostaju bez gnezda i napuštaju staništa, a ubrzo potom eksplodiraju brojnosti voluharica, miševa i pacova koji napadaju useve. Verujem da javnost svakog dana treba podsećati da je region Vojvodine najobešumljeniji predeo Evrope gde je retkost videti drvorede i šumarke, a često nema ni pojedinačnih stabala. To su osnovni razlozi koji su doveli do prenamnožavanja glodara i velikih šteta na usevima prošle i ove godine. Očekujem i da će naredne zime u Kikindi biti daleko manje sova utina, što će dovesti do razočarenja velikog broja turista – precizirao je Prekajski.

A.Đ.

ATAK NA PRIRODU, ATAK NA ZDRAVLJE LJUDE

Povodom masovnog trovanja ptica oglasio se i Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj. Sekretarka Miroslava Narančić istakla je da je atak na prirodu atak na zdravlje ljudi.

-Sad su reagovale ptice, a sutra, na prekomernu upotrebu neadekvatnih sredstava, mogu da reaguju osetljive grupe dece i odraslih. Zakonom o zaštiti prirode strogo je zabranjeno i kažnjivo uništavanje ptica, životinja i biljaka.  Ovakav pomor ptica se do sada nije desio na teritoriji Grada. Podsetiću i da smo pre nekoliko godina imali uginuće nekoliko vrsta ždralova, takođe usled trovanja. Veoma je važna kontrolisana upotreba pesticida, herbicida i ostalih preparata. Kada stignu rezultati tačno ćemo znati šta je dovelo do pomora. U slučaju da je uzrok otrov za glodare istražićemo na kojim parcelama je moglo doći do trovanja, kako bismo uzeli uzorke. Svi koji su učestvovali u ovakvom nedelu biće kažnjeni – navela je Miroslava Narančić.

TVOJ BRZI INFO: Novo na Kikindskom portalu (Video)

Pogledajte pregled nedeljnih dešavanja u Kikindi- TVOJ BRZI INFO sa Aleksandrom Stankić. Pratite nas na...

(VIDEO) Bačkogradištani pobednici „3h3 fudbal finala Srbije”

Sastav iz Bačkog Gradišta pobednik je „3x3 fudbal finala Srbije” koje je danas održano u...

Don`t copy text!