застава

dan-roma-(2)

Podizanjem zastave Roma ispred Gradske kuće, Kikinda je danas obeležila Svetski dan Roma, šaljući jasnu poruku – da su tradicija, kultura i identitet romske zajednice ravnopravan deo društva.

Svečanosti su prisustvovali predstavnici Gradske uprave i romske zajednice, a nakon ceremonije upriličen je i prijem za srednjoškolce romske nacionalnosti u kabinetu gradonačelnika.

Posebnu težinu događaju dali su mladi, čiji glas sve više dolazi do izražaja. Studentkinja vaspitačkog smera Marijana Radu naglasila je značaj obrazovanja i podrške koju je dobila.

-Veoma je važno obeležavati ovaj datum, kako bi romska deca bila obrazovana i poštovana. Zahvaljujući organizaciji „Roma Rota“ imala sam priliku da se obrazujem i usavršavam – rekla je ona.

Gradonačelnik Mladen Bogdan istakao je da ovaj čin ima duboku simboliku.

-Podizanjem zastave ne samo da pokazujemo koliko nam je važan ovaj datum, već je stavljamo u ravnopravan položaj sa svim drugim zastavama. To znači da se tradicija i običaji romskog naroda poštuju na istom nivou – poručio je Bogdan.

On je dodao da Srbi i Romi vekovima dele zajedničku istoriju i da je cilj lokalne samouprave da kroz konkretne mere nastavi da unapređuje položaj romske zajednice, posebno u oblasti obrazovanja.

Za srednjoškolce romske nacionalnosti organizovan je i prijem kod gradonačelnika tokom kojeg su imali priliku da iznesu probleme sa kojima se susreću u svakodnevnom životu i školovanju.

T. D.

gradska-kuca

Povodom obeležavanja državnog praznika, Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, sa tornja Gradske kuće zavijorila se velika zastava Srbije i, tačno u podne, intonirana je himna naše države. Obeležavanju je prisustvovao gradonačelnik Mladen Bogdan sa saradnicima.

– U Kikindi i ove godine dostojanstveno obeležavamo jedinstvo, slobodu i zastavu koja povezuje srpski narod, ovaj praznik koji nas podseća na sve što nam je najpotrebnije, a to su sabornost, zajedništvo i okupljanje oko pravih vrednosti koje su se prožimale kroz čitavu našu istoriju i gradile sve što danas imamo- istakao je gradonačelnik Bogdan. -U duhu ovog vremena kada smo svedoci da se tradicionalne vrednosti sputavaju, naša obaveza je da čuvamo ono što imamo i  da se borimo za porodicu, decu, Srpsku pravoslavnu crkvu, obrazovanje, pravo i slobodu misli i da se trudimo da poboljšamo uslove svim sugrađanima.

-Takođe, da se borimo za napredak Kikinde, bolje uslove života i rada za sve sugrađane i razvoj ekonomije, za razliku od onog čega smo svedoci proteklih meseci- blokiranja i propagiranja nekih vrednosti koje nisu u duhu našeg naroda, i koje imaju za cilj da se vratimo na ono što smo proživljavali od 2000. do 2012. godine. Borićemo se da se ta vremena ne vrate i da Kikinda ide napred i razvija se u smeru koji žele naši sugrađani- rekao je gradonačelnik.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave ustanovljen je u znak sećanja na 15. septembar 1918. godine, kada je srpska vojska probila Solunski front, što je dovelo do raspada saveza Centralnih sila i okončanja Prvog svetskog rata .

Praznik se obeležava širom Srbije i Republike Srpske, kao simbol jedinstva, slobode i nacionalnog identiteta.

 

 

Untitled

Povodom sramnog čina uništavanja državnih obeležja ispred objekta u kojem se nalaze prostorije Opštinskog odbora Srpske napedne stranke u Senti, SNS se oglasio zvaničnim saopštenjem.
-Povodom nemilog događaja, sramnog uništavanja jednog od najvažnijih državnih simbola-srpske zastave, na objektu u kojem se nalaze prostorije Opštinskog odbora Srpske napedne stranke u Senti, oštro osuđujemo ovakve nasilničke pohode skrnavljenja i uništavanja državnih obeležja, ali i sve druge oblike nasilništva bilo kojim povodom i u bilo koje svrhe.

Uzevši u obzir da je u protekle dve nedelje ovaj huliganski čin realizovan više puta, na više različitih lokacija, uključujući i privatne posede, neminovno se nameće pitanje kojim to državljanima Srbije smeta srpska zastava?

Stojimo iza stava da ne postoji motiv kojim bi se opravdala ovakva vrsta vandalizma, kao i da svaki oblik nasilništva treba da bude sankcionisan u skladu sa zakonom – istaknuto je u saopštenju Srpske napredne stranke.

(nsuzivo.rs)

error: Content is protected !!