застава

дан-рома-(2)

Подизањем заставе Рома испред Градске куће, Кикинда је данас обележила Светски дан Рома, шаљући јасну поруку – да су традиција, култура и идентитет ромске заједнице равноправан део друштва.

Свечаности су присуствовали представници Градске управе и ромске заједнице, а након церемоније уприличен је и пријем за средњошколце ромске националности у кабинету градоначелника.

Посебну тежину догађају дали су млади, чији глас све више долази до изражаја. Студенткиња васпитачког смера Маријана Раду нагласила је значај образовања и подршке коју је добила.

-Веома је важно обележавати овај датум, како би ромска деца била образована и поштована. Захваљујући организацији „Рома Рота“ имала сам прилику да се образујем и усавршавам – рекла је она.

Градоначелник Младен Богдан истакао је да овај чин има дубоку симболику.

-Подизањем заставе не само да показујемо колико нам је важан овај датум, већ је стављамо у равноправан положај са свим другим заставама. То значи да се традиција и обичаји ромског народа поштују на истом нивоу – поручио је Богдан.

Он је додао да Срби и Роми вековима деле заједничку историју и да је циљ локалне самоуправе да кроз конкретне мере настави да унапређује положај ромске заједнице, посебно у области образовања.

За средњошколце ромске националности организован је и пријем код градоначелника током којег су имали прилику да изнесу проблеме са којима се сусрећу у свакодневном животу и школовању.

Т. Д.

градска-куца

Поводом обележавања државног празника, Дана српског јединства, слободе и националне заставе, са торња Градске куће завијорила се велика застава Србије и, тачно у подне, интонирана је химна наше државе. Обележавању је присуствовао градоначелник Младен Богдан са сарадницима.

– У Кикинди и ове године достојанствено обележавамо јединство, слободу и заставу која повезује српски народ, овај празник који нас подсећа на све што нам је најпотребније, а то су саборност, заједништво и окупљање око правих вредности које су се прожимале кроз читаву нашу историју и градиле све што данас имамо- истакао је градоначелник Богдан. -У духу овог времена када смо сведоци да се традиционалне вредности спутавају, наша обавеза је да чувамо оно што имамо и  да се боримо за породицу, децу, Српску православну цркву, образовање, право и слободу мисли и да се трудимо да побољшамо услове свим суграђанима.

-Такође, да се боримо за напредак Кикинде, боље услове живота и рада за све суграђане и развој економије, за разлику од оног чега смо сведоци протеклих месеци- блокирања и пропагирања неких вредности које нису у духу нашег народа, и које имају за циљ да се вратимо на оно што смо проживљавали од 2000. до 2012. године. Борићемо се да се та времена не врате и да Кикинда иде напред и развија се у смеру који желе наши суграђани- рекао је градоначелник.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Дан српског јединства, слободе и националне заставе установљен је у знак сећања на 15. септембар 1918. године, када је српска војска пробила Солунски фронт, што је довело до распада савеза Централних сила и окончања Првог светског рата .

Празник се обележава широм Србије и Републике Српске, као симбол јединства, слободе и националног идентитета.

 

 

Унтитлед

Поводом срамног чина уништавања државних обележја испред објекта у којем се налазе просторије Општинског одбора Српске напедне странке у Сенти, СНС се огласио званичним саопштењем.
-Поводом немилог догађаја, срамног уништавања једног од најважнијих државних симбола-српске заставе, на објекту у којем се налазе просторије Општинског одбора Српске напедне странке у Сенти, оштро осуђујемо овакве насилничке походе скрнављења и уништавања државних обележја, али и све друге облике насилништва било којим поводом и у било које сврхе.

Узевши у обзир да је у протекле две недеље овај хулигански чин реализован више пута, на више различитих локација, укључујући и приватне поседе, неминовно се намеће питање којим то држављанима Србије смета српска застава?

Стојимо иза става да не постоји мотив којим би се оправдала оваква врста вандализма, као и да сваки облик насилништва треба да буде санкционисан у складу са законом – истакнуто је у саопштењу Српске напредне странке.

(нсузиво.рс)

error: Content is protected !!