упис

studenti (1)

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача завршен је први круг уписа. Уписана су 54 студента и то 44 на смеру струковни васпитач деце предшколског узраста и 10 на смеру струковни васпитач за традиционалне игре.

-Задовољни смо уписом јер имамо 14 студената више у односу на први уписни рок прошле године. Највише студената са стране имамо из Зрењанина, следе Нови Кнежевац, Сента, Београд, Нови Сад. На смеру васпитач за традиционалне игре имамо и студенте из Крагујевца и Црне Горе – истакла је Ангела Месарош, директорица ВШССОВ – За други уписни рок остало је укупно 66 слободних места од којих су четири буџетска, на смеру васпитач деце предшколског узраста. За самофинансирајуће студенте 47 места остало је за васпитача предшколског узраста и 15 за традиционалне игре.

Други уписни рок биће у септембру, а конкурс је већ изашао. Пријава кандидата је од 30. августа до 1. септембра. Већ дан касније је пријемни испит на ком се полаже тест опште културе и проверавају се музичке, говорне и физичке способности.

-На мастер струковним студијама имамо пријављених 27 кандидата од којих су два на буџету. Како су остала 23 слободна места други рок за пријављивање почеће 17. јула и трајаће до 30. септембра – напомиње наша саговорница.

Школарина за основне струковне студије је 54.000, а за мастер струковне студије износи 75.000 динара. Постоји и могућност плаћања у десет месечних рата.

 

Ekonomska 2

Завршен је и први и други круг уписа у средње школе. У четири  средњошолске образовне установе у Кикинди  било је  570 места. Највише средњошколаца и ове године уписала је  Техничка школа где је на осам образовних профила  било  места за 210 ученика.

-Једина смо школа у Севернобанатском округу која је уписала сва одељења у пуном обиму у првом кругу – сазнајемо од директорице Миланке Халиловић – То нам говори да су смерови атрактивни, да имамо добре професоре и да школа нуди одлично образовање. Можемо да се похвалимо и да међу уписаним ученицима првих разреда имамо и 41 ђака који су дошли из општина у округу.

Техничка школа у подручју рада електротехника има образовне профиле: електротехничар информационих технологија , електротехничар рачунара и електротехничар за дијагностику на возилима. На смеру машинство као четврогодишњи смер је техничар за компјутерско управљање на ЦНЦ машинама. Трогодишњи смер је комбиновано одељење аутомеханичари и заваривачи. На смеру саобраћај  четворогодишњи смер је техничар друмског саобраћаја и трогодишњи је возач моторних возила.

Уписом су задовољни и у Гимназији „Душан Васиљев“ за коју се одлучило 111 ученика од планираних 120. Оформљена су по два одељења друштвеног и природно- математичког смера с тим да је 61 ђак уписан у друштвеном и 50 у природно-математичком смеру, сазнајемо од директорице Мирјане Дражић.

-Ове године уписали смо највише првака у односу на протеклих пет година. Имамо читаво одељење више него прошле године што је одраз наше ангажованости да промовишемо школу. Велику улогу у томе имали су и успеси наших ђака који сваке године са републичких такмичењења доносе значајна признања. Поред тога, и родитељи и ученици схватили су значај државне матуре и предности гимназија из којих ће моћи да се упише било који факултет. Ове године  сви ученици једног одељења природног смера уписали су жељене факултете и већина их је на буџету – напоменула је Мирјана Дражић.

У Економско -трговинској школи од 120 остало је слободно 15 места и то  на смеровима конобар и кувар.

-Уписали смо 30 ђака на смеру економски и исто толико на смеру туристички техничар. Уписана су 22 будућа кувара, 15 трговаца и девет конобара – рекла је Тања Радованов, директорица Економско-трговинске школе.

У Средњој стручној школи “Милош Црњански” такође је било места за 120 нових ђака на три четворогодишња и једном трогодишњем смеру. Уписано их је 95. Директор Милорад Карановић напомиње да је најмање интересовање било за комбиновано трогодишње одељење.

-На смеру пекар и оператер прехрамбене индустрије уписано је 17 уеника. По 24 ђака имамо у одељењима где су техничар за хемијску и фармацеутску индустрију, док је на смеру медицинска сестра -техничар уписано максималних 30 ђака – прецизирао је Карановић.

Смерова који су били на располагању у све четири средње школе састављен је у договору са Градском управом,Филијалом националне службе за запошљавање и Регионалном привредном комором. Директори истичу и да су добро планирали упис с обзирма на то да ће се у појединим средњим школама у Ади, Сенти и Новом Кнежевцу гасити део одељења јер немају довољан број уписаних.

 

 

 

pionir

Пионир слободна школа уписује девету генерацију полазника – ученика осмог разреда основних школа и првог, другог и трећег разреда средњих школа, који имају интересовања за програмирање, дизајн и комуникације, електронику, али и писање, цртање, видео монтажу.

Школа је као и до сада бесплатна за полазнике, а предзнања нису потребна. Ове године фокус је на кандидатима који су заинтересовани за програмирање, развој хардвера, електронику и вештачку интелигенцију, као и за оне који желе да продуцирају или дизајнирају звук и видео.

– Пионир слободна школа има за циљ да подучи о програмирању, дизајну, електроници, етици и друштву, са циљем да знање нових технологија претворимо у иновацију, и узбудљиве и занимљиве пројекте који ће побољшати свет око нас. Желимо да пружимо полазницима врхунску околину за рад, и прилику да раде на практичним пројектима који ће их издвојити испред вршњака. Пионир није само школа за програмирање, већ је циљ да кроз шире, холистичко гледање на свет, комбинујемо креативност и технологију ка решавању великих друштвених проблема- наводи Марко Кажић, управитељ Пионир слободне школе.

У Пиониру ће, истиче Кажић, моћи да раде на практичним пројектима што ће полазницима помоћи да напредују у школи, али и стекну предност у даљем образовању и каријери.

– Пионир расте са шестом генерацијом и овогодишњи фокус је поред програмирања, вештачке интелигенције и дизајна у крупном плану и микроелектроника, наука о подацима и одрживи развој као и заштита животне средине. Поред тога, у нову генерацију позивамо и младе који су заинтересовани за комуникације и дисциплине као што је маркетинг, стварање садржаја за друштвене мреже и видеографију. Као и прошле године партнери су нам највеће светске компаније и организације (Github, GitLab, Google, Програм за развој Уједињених Нација, Jetbrains, JLCPCB), а очекујемо и учешће светских стручњака као предавача у самом програму, хакатоне и друге активности у оквиру програма – најављује Марко Кажић.

Позив за упис полазника отворен је до 1. маја. Кандидати се могу ближе информисати на https://pionir.org, а линк за директну пријаву је https://tiny.cc/PionirPrijava

Pedagoška 1

У Високој школи струковних студија за образовање васпитача започете су промотивне активности о упису који ће се обављати крајем јуна.

Са наставним програмом, активностима у Школи и могућностима по завршетку школовања, професори већ упознају ученике средњих школа у граду и многим околним местима.

Јуче и данас студенти су на Сајму образовања “Путокази“ у Новом Саду. За 15. март заказан је Дан отворених врата када ће, од 12 до 15 сати, сви заинтересовани моћи ближе да се упознају са Школом – да разговарају са  наставницима и члановима Студентског парламента, као и да добију све потребне информације.

Школа уписује студенте на основне и мастер струковне студије. Основне студије трају три године и имају два смера: струковни васпитач деце предшколског узраста и струковни васпитач за традиционалне игре. Мастер студије трају две године.

– Новина је да, од прошле године, постоје два места на буџету и на мастеру, што је  мотивација за студенте основних студија да постигну што бољи просек. Прошле школске године смо, као буџетске кориснике, уписали 45 студената на предшколском смеру и пет на традиционалном. Очекујемо да ће нам Покрајински секретаријат и ове године одобрити исту квоту. Сада се сви студенти рангирају, тако да је увек могуће да се, са самофинансирајућег статуса, пређе на буџет, и обрнуто – каже директорица Школе, Ангела Месарош-Живков.

Директорица напомиње и да би предстојећи упис могао да буде последња прилика за заинтересоване који имају трогодишње средње образовање да упишу смер за традиционалне игре. Уколико се, као што се најављује, од наредне године уведе полагање државне матуре, то више неће бити могуће.

– За студенте који су у радном односу, поред редовне наставе током седмице, суботом организујемо консултативну наставу. Поред тога, професори су им доступни путем интернета. Упис на дошколовање је за оне који су завршили Вишу школу за образовање васпитача која је постојала до 2007. године. Сада могу да заврше и трећу годину, како би могли да упишу и мастер студије.

Диплома призната у иностранству

О статусу ВШССОВ говори и податак да студенти у Кикинду долазе из свих градова Србије, из Републике Српске и из Црне Горе, каже директорица. Она додаје да студирање у нашем граду олакшава и чињеница да, од прошле године, у Ученичком дому могу да буду смештени и самофинансирајући студенти.

Дипломирани васпитачи имају више могућности да пронађу запослење него што је то био случај ранијих година. Сада се запошљавају и у установама за пружање помоћи ментално мање развијеним особама и као лични асистенти.

Важна информација је и да су дипломе ове Школе признате у иностранству без полагања разлике испита.

Плаћање и на рате

И ове године Школа ће уписати 120 студената – 95 на смеру за струковни васпитач деце предшколског узраста и 25 на смеру струковни васпитач за традиционалне игре.

Самофинансирајући студенти годину плаћају 54 хиљаде, а студенти на мастеру 75 хиљада динара. Школа одобрава плаћање у 10 месечних рата.

Све информације о Школи и упису доступне су на сајту и друштвеним мрежама.

error: Content is protected !!