šećer u krvi

dan-zdravlja

Povodom Svetski dan zdravlja, Dom zdravlja i Crveni krst danas su organizovali akciju besplatne kontrole krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, a interesovanje sugrađana ni ove godine nije izostalo.

U prostorijama Crvenog krsta okupili su se građani različitih generacija – neki da provere svoje zdravlje po prvi put, a neki da potvrde dobre navike koje već godinama neguju.

-Svake godine 7. aprila obeležavamo Svetski dan zdravlja. Ove godine slogan je „Zajedno za zdravlje, budimo uz nauku“. Važno je da ne brinemo samo o sebi kao pojedinci, već i kao zajednica – istakla je Olivera Vučković Popov, glavna sestra patronažne službe Doma zdravlja Kikinda.

Među onima koji su iskoristili priliku da urade kratku kontrolu svog zdravstvenog stanja bila je i Danijela Gajin (50).

-Dobro je što se organizuju akcije i izlazi ljudima u susret. Mnogi nemaju vremena da odu kod lekara, a ovo je prilika da provere svoje zdravlje. Svima bih preporučila da dođu – rekla je ona.

S druge strane, Angelina Subotički (73) već godinama redovno dolazi na ovakve akcije.

-Ja sam disciplinovana što se tiče zdravlja. Bolje sprečiti nego lečiti. Uvek se odazovem i preporučila bih svima da redovno odlaze na kontrole – poručila je ona.

Olivera Vučković Popov je dodala da je oslanjanje na proverene medicinske informacije i nauku ključno za očuvanje zdravlja, posebno u vremenu kada su ljudi izloženi različitim, često nepouzdanim savetima. Isto tako, redovna kontrola zdravlja, trebalo bi da bude navika svakog pojedinca.

-Najmanje jednom godišnje treba proveriti pritisak i šećer, makar kroz ovakve javne akcije – istakla je Vučković Popov, dodajući da patronažna služba redovno obilazi starije i hronične pacijente, ali i prati zdravlje čitavih porodica.

Kao jedan od glavnih problema izdvaja se način ishrane.

-Često se pokazuje da osobe sa povišenim pritiskom konzumiraju dosta belog hleba i peciva. Sa druge strane, sve više mladih vodi računa o fizičkoj aktivnosti, što je pozitivan trend – objasnila je ona.

Organizatori najavljuju da će slične aktivnosti biti nastavljene i u narednom periodu. Već 10. maja, povodom Dana fizičke aktivnosti, biće organizovana tradicionalna šetnja na Starom jezeru, sa ciljem da se građani dodatno podstaknu na zdraviji način života.

Poruka ovogodišnje akcije je jasna – zdravlje počinje od svakog pojedinca, ali se čuva zajedno.

T. D.

svetski-dan-zdravlja-1

Povodom Svetskog dana zdravlja, 7. aprila, Crveni krst i Dom zdravlja organizuju akciju kontrole zdravlja.

Sugrađani će u ponedeljak, 7. aprila, od 9 do 11 sati u prostorijama Crvenog krsta, u Nemnjinoj broj 4, moći da provere krvni pritisak i šećer u krvi, da razgovaraju sa zdravstvenim radnicima i dobiju savete.

Ovogodišnja kampanja održaće se  pod sloganom „Zdravi počeci, budućnosti pune nade” i ističe važnost kvalitetne nege majki i novorođenčadi, pozivajući zdravstvene sisteme i vlade da pojačaju napore kako bi sprečili rizične ishode u trudnoći i porođaju.

 

svetski-dan-zdravlja-(1)

Svetski dan zdravlja, 7. april, obeležen je bazarom zdravlja na Gradskom trgu. Sugrađani su imali priliku da provere šećer u krvi i krvni pritisak, ali i da dobiju savet od prisutnih zdravstvenih radnika.

-Zdravlje kontrolišem jednom godišnje, a za ovakve akcije imam samo pohvale. Dobrog sam zdravstvenog stanja, a moj savet je da se prilagodi ishrana, da se krećemo, da budem angažovani. Na taj način svi ćemo biti zdravi duhom i imati puno energije – saznali smo od Brankice Mikalački iz Iđoša.

Moto ovogodišnjeg Svetskog dana zdravlja je „Moje zdravlje, moje pravo“. Cilj je da se stanovnicima našeg grada pošalje poruka da imaju pravo na kvalitetnu i bezbednu zdravstvenu zaštitu, zdravstveno prosvećivanje, pravovremene informacije o zdravlju kao i kvalitetnu vodu za piće, čist vazduh, zdravstveno ispravne namirnice i zdravu životnu sredinu, kazala je direktorica ZZJZ dr Sandra Radlović.

-U eri kada se suočavamo sa mnogobrojnim izazovima, kvalitetna zdravstvena zaštita postaje još značajnija. Poražavajući je podatak da 50.000 građana naše zemlje umre od kardiovaskularnih bolesti, a koronarna bolest pogađa sve mlađe ljude. Apelujem na sve da ne ignorišu svoje tegobe i da odu na preventivni kardiološki pregled. Važno je da negujemo zdrave stilove života i pozivam sve da to čine – dodala je dr Radlović.ž

Dr Vesna Tomin, direktorica Opšte bolnce precizirala je da su zdravlje i sloboda dve najveće ljudske vrednosti, te im se mora posvećivati pažnja.

-Prosečna starost Kikinđana je 47 godina, tako da u našem gradu imamo dosta starijih koji boluju od različitih bolesti. Sa druge strane ohrabruje podatak da imamo pacijente u osmoj i devetoj deceniji života koji se nakon lečenja uspešno oporave. Podsetiću i da je Opšta bolnica uključena u akciju preventivnih pregleda koje organizuje Republički fond za zdravstvo. Tako smo na poslednjem pregledu, koji se odnosio na rano otkrivanje kardiovaskularnih bolesti, imali 75 pacijenata kojima je urađena laboratorija i pregled kod kardiologa. Prevencija je najbolji put da sačuvamo svoje zdravlje – napomenula je dr Tomin.

Organizatori manifestacije su Zavod za javno zdravlje, Dom zdravlja, Opšta Bolnica, Crveni Krst i Savet za zdravlje grada Kikinde.

A.Đ.

 

 

error: Content is protected !!