Povodom Svetski dan zdravlja, Dom zdravlja i Crveni krst danas su organizovali akciju besplatne kontrole krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, a interesovanje sugrađana ni ove godine nije izostalo.
U prostorijama Crvenog krsta okupili su se građani različitih generacija – neki da provere svoje zdravlje po prvi put, a neki da potvrde dobre navike koje već godinama neguju.

-Svake godine 7. aprila obeležavamo Svetski dan zdravlja. Ove godine slogan je „Zajedno za zdravlje, budimo uz nauku“. Važno je da ne brinemo samo o sebi kao pojedinci, već i kao zajednica – istakla je Olivera Vučković Popov, glavna sestra patronažne službe Doma zdravlja Kikinda.

Među onima koji su iskoristili priliku da urade kratku kontrolu svog zdravstvenog stanja bila je i Danijela Gajin (50).
-Dobro je što se organizuju akcije i izlazi ljudima u susret. Mnogi nemaju vremena da odu kod lekara, a ovo je prilika da provere svoje zdravlje. Svima bih preporučila da dođu – rekla je ona.

S druge strane, Angelina Subotički (73) već godinama redovno dolazi na ovakve akcije.
-Ja sam disciplinovana što se tiče zdravlja. Bolje sprečiti nego lečiti. Uvek se odazovem i preporučila bih svima da redovno odlaze na kontrole – poručila je ona.

Olivera Vučković Popov je dodala da je oslanjanje na proverene medicinske informacije i nauku ključno za očuvanje zdravlja, posebno u vremenu kada su ljudi izloženi različitim, često nepouzdanim savetima. Isto tako, redovna kontrola zdravlja, trebalo bi da bude navika svakog pojedinca.
-Najmanje jednom godišnje treba proveriti pritisak i šećer, makar kroz ovakve javne akcije – istakla je Vučković Popov, dodajući da patronažna služba redovno obilazi starije i hronične pacijente, ali i prati zdravlje čitavih porodica.

Kao jedan od glavnih problema izdvaja se način ishrane.
-Često se pokazuje da osobe sa povišenim pritiskom konzumiraju dosta belog hleba i peciva. Sa druge strane, sve više mladih vodi računa o fizičkoj aktivnosti, što je pozitivan trend – objasnila je ona.
Organizatori najavljuju da će slične aktivnosti biti nastavljene i u narednom periodu. Već 10. maja, povodom Dana fizičke aktivnosti, biće organizovana tradicionalna šetnja na Starom jezeru, sa ciljem da se građani dodatno podstaknu na zdraviji način života.
Poruka ovogodišnje akcije je jasna – zdravlje počinje od svakog pojedinca, ali se čuva zajedno.
T. D.


