šećer u krvi

dan-zdravlja

Поводом Светски дан здравља, Дом здравља и Црвени крст данас су организовали акцију бесплатне контроле крвног притиска и нивоа шећера у крви, а интересовање суграђана ни ове године није изостало.

У просторијама Црвеног крста окупили су се грађани различитих генерација – неки да провере своје здравље по први пут, а неки да потврде добре навике које већ годинама негују.

-Сваке године 7. априла обележавамо Светски дан здравља. Ове године слоган је „Заједно за здравље, будимо уз науку“. Важно је да не бринемо само о себи као појединци, већ и као заједница – истакла је Оливера Вучковић Попов, главна сестра патронажне службе Дома здравља Кикинда.

Међу онима који су искористили прилику да ураде кратку контролу свог здравственог стања била је и Данијела Гајин (50).

-Добро је што се организују акције и излази људима у сусрет. Многи немају времена да оду код лекара, а ово је прилика да провере своје здравље. Свима бих препоручила да дођу – рекла је она.

С друге стране, Ангелина Суботички (73) већ годинама редовно долази на овакве акције.

-Ја сам дисциплинована што се тиче здравља. Боље спречити него лечити. Увек се одазовем и препоручила бих свима да редовно одлазе на контроле – поручила је она.

Оливера Вучковић Попов је додала да је ослањање на проверене медицинске информације и науку кључно за очување здравља, посебно у времену када су људи изложени различитим, често непоузданим саветима. Исто тако, редовна контрола здравља, требало би да буде навика сваког појединца.

-Најмање једном годишње треба проверити притисак и шећер, макар кроз овакве јавне акције – истакла је Вучковић Попов, додајући да патронажна служба редовно обилази старије и хроничне пацијенте, али и прати здравље читавих породица.

Као један од главних проблема издваја се начин исхране.

-Често се показује да особе са повишеним притиском конзумирају доста белог хлеба и пецива. Са друге стране, све више младих води рачуна о физичкој активности, што је позитиван тренд – објаснила је она.

Организатори најављују да ће сличне активности бити настављене и у наредном периоду. Већ 10. маја, поводом Дана физичке активности, биће организована традиционална шетња на Старом језеру, са циљем да се грађани додатно подстакну на здравији начин живота.

Порука овогодишње акције је јасна – здравље почиње од сваког појединца, али се чува заједно.

Т. Д.

svetski-dan-zdravlja-1

Поводом Светског дана здравља, 7. априла, Црвени крст и Дом здравља организују акцију контроле здравља.

Суграђани ће у понедељак, 7. априла, од 9 до 11 сати у просторијама Црвеног крста, у Немњиној број 4, моћи да провере крвни притисак и шећер у крви, да разговарају са здравственим радницима и добију савете.

Овогодишња кампања одржаће се  под слоганом „Здрави почеци, будућности пуне наде” и истиче важност квалитетне неге мајки и новорођенчади, позивајући здравствене системе и владе да појачају напоре како би спречили ризичне исходе у трудноћи и порођају.

 

svetski-dan-zdravlja-(1)

Светски дан здравља, 7. април, обележен је базаром здравља на Градском тргу. Суграђани су имали прилику да провере шећер у крви и крвни притисак, али и да добију савет од присутних здравствених радника.

-Здравље контролишем једном годишње, а за овакве акције имам само похвале. Доброг сам здравственог стања, а мој савет је да се прилагоди исхрана, да се крећемо, да будем ангажовани. На тај начин сви ћемо бити здрави духом и имати пуно енергије – сазнали смо од Бранкице Микалачки из Иђоша.

Мото овогодишњег Светског дана здравља је „Моје здравље, моје право“. Циљ је да се становницима нашег града пошаље порука да имају право на квалитетну и безбедну здравствену заштиту, здравствено просвећивање, правовремене информације о здрављу као и квалитетну воду за пиће, чист ваздух, здравствено исправне намирнице и здраву животну средину, казала је директорица ЗЗЈЗ др Сандра Радловић.

-У ери када се суочавамо са многобројним изазовима, квалитетна здравствена заштита постаје још значајнија. Поражавајући је податак да 50.000 грађана наше земље умре од кардиоваскуларних болести, а коронарна болест погађа све млађе људе. Апелујем на све да не игноришу своје тегобе и да оду на превентивни кардиолошки преглед. Важно је да негујемо здраве стилове живота и позивам све да то чине – додала је др Радловић.ž

Др Весна Томин, директорица Опште болнце прецизирала је да су здравље и слобода две највеће људске вредности, те им се мора посвећивати пажња.

-Просечна старост Кикинђана је 47 година, тако да у нашем граду имамо доста старијих који болују од различитих болести. Са друге стране охрабрује податак да имамо пацијенте у осмој и деветој деценији живота који се након лечења успешно опораве. Подсетићу и да је Општа болница укључена у акцију превентивних прегледа које организује Републички фонд за здравство. Тако смо на последњем прегледу, који се односио на рано откривање кардиоваскуларних болести, имали 75 пацијената којима је урађена лабораторија и преглед код кардиолога. Превенција је најбољи пут да сачувамо своје здравље – напоменула је др Томин.

Организатори манифестације су Завод за јавно здравље, Дом здравља, Општа Болница, Црвени Крст и Савет за здравље града Кикинде.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!