куд мокрин

куд мокрин3 (3)

У препуној сали мокринског Дома културе синоћ је одржан пролећни певачки концерт Културно-уметничког друштва „Мокрин”. Публика је још једном имала прилику да се увери са колико посвећености, љубави и ентузијазма, у КУД-у негују традиционално музичко наслеђе. Наступила је дечија певачка група под управом Нере Ковачев и женска певачка група чији је руководилац Владимир Милованов, вокалне солисткиње Наташа Ненадић, Јелена Голић, Неда Павлов и чланови рецитаторске секције овог културно-уметничког друштва.

Фото: Сретеновић

Гости на концерту били су Женска певачка група „Вретено“ из Александрова и ЖПГ Културно уметничког друштва „Новак Радоњић“ из Мола. Концерт је отворен заједничким наступом са домаћинима, изведбом мокринске песме „Пролеће долази“. Уследиле су традиционалне песме из Баната, Лике, централне Србије, Северне Македоније…

-Захвалио би се гостима што су се одазвали и својим учешћем увеличали концерт, свим члановима КУД-а „Мокрин” на труду и ангожовању у раду, нашим уметнички руководиоцима Нери Ковачев и Владимиру Милованову, као и родитељима који су увек спреми да помогну. Такође, Месној заједници Мокрин и локалној самоуправи јер без њихове подршке сигурно не бисмо могли да функционишемо у овом обиму какав је данас- истиче председник КУД-а „Мокрин” Живко Угреновић.

Фото: Сретеновић

У мокринском културно-уметничком друштву имају мноштво планова за ову годину. Тренутно се припремају за фолклорну радионицу у Матарушкој Бањи. Користе, како истичу, сваку прилику да унапреде знање чланова и и уметничких руководилаца. На овој радионици са њима ће радити истакнути етномузиколози и кореографи, као и играчи Националног ансамбла „Коло”. Стећи ће и нова сазнања о етнокореолошким областима и обичајима нашег народа.

Ново уживање публици приредиће идућег месеца када ће бити одржан традиционални Ускршњи концерт. Неће изостати ни фестивалски наступи. Крајем јула учествоваће на 6. Међународном фестивалу фолклора „Folk nuance“ у Бугарској. У плану је и учешће на такмичењу „Златни опанак” у Ваљеву, за које настоје да обезбеде средства.

– На нама у Управном одбору КУД-а „Мокрин” је да се потрудимо да обезбедимо што боље услове за рад, јер су културно-уметничка друштва једно од ретких места где се кроз културу нашег народа, деца и млади уче о породичним и традиционалним здравим вредностима које, нажалост, све више ишчезавају- закључује Угреновић.

KUD Mokrin

Више од 150 учесника, од најмлађих до првог ансамбла, наступило је на Божићном концерту Културно-уметничког друштва „Мокрин“ одржаном 8. јануара у препуној великој сали Дома културе. Бројна публика током сат и по времена уживала је у изведби божићних песама, као и играма из Баната, Бачке, Беле Паланке, Лесковца, Врањског поља, Босилеградског Крајишта и Косовског Поморавља.

-Ово је други пут да одржавамо божићни концерт, у жељи да прерасте у традицију.  Гости на концерту били су фолклорни ансамбл „Сунце“ из Суботице и чланови Културног центра „Цар Душан Силни“ из Фекетића.  Из нашег Културно-уметничког друштва, представили су се припремни, извођачки ансамбл, дечја певачка и најмлађа предшколска група- каже за Кикиндски портал Нера Ковачев, уметнички руководилац КУД „Мокрин“.

Ово културно-уметничко друштво брижљиво и посвећено негујући традицију, игру и песму, окупља више од 180 чланова свих доби- од пет до 75 година, а у својој културној мисији ужива велику подршку месне заједнице као и града.

КУД „Мокрин“ је и место где се стварају и негују пријатељства, и то она за цео живот. То потврђује и вечерашњи дочек Српске нове године, када ће се, у слављеничкој атмосфери у Омладинском дому, стари чланови придружити садашњим.

 

(Фото: Сретеновић)

 

error: Content is protected !!