kazne

saobracajna-policija-mup-4

Građani Srbije od sada mogu da prate i rešavaju saobraćajne prekršaje putem Portala eUprava, bez odlaska u policijsku stanicu. Ministarstvo unutrašnjih poslova uvelo je dve nove elektronske usluge koje dodatno digitalizuju rad MUP-a i olakšavaju komunikaciju sa građanima.

Reč je o uslugama „Pregled saobraćajnih prekršaja“ i „Izjašnjenje o upravljanju vozilom u vreme saobraćajnog prekršaja“, dostupnim u sekciji „Moji podaci – Ministarstvo unutrašnjih poslova“ na portalu eUprava. Kroz njih vozači dobijaju potpun uvid u svoj „saobraćajni dosije“, ali i mogućnost da elektronski daju izjavu o tome ko je upravljao vozilom u trenutku prekršaja.

Kroz uslugu pregleda prekršaja, korisnik može da vidi sve aktivne i završene prekršaje, sa detaljima o datumu, vrsti i statusu postupka. Dostupne su i informacije o izrečenoj meri zabrane upravljanja vozilom, njenom trajanju, kao i trenutnom broju kaznenih poena. Sistem prikazuje i da li je novčana kazna plaćena ili postoje dugovanja, kao i kada počinje da važi eventualna zaštitna mera. Na taj način vozači u svakom trenutku mogu da provere svoj status i izbegnu neprijatna iznenađenja zbog neplaćenih kazni ili neinformisanosti.

Druga usluga odnosi se na digitalno izjašnjenje o upravljanju vozilom. Umesto da čekaju poziv poštom i odlaze u policijsku stanicu, vlasnici vozila sada putem Portala eUprava elektronski dobijaju poziv da se izjasne i, uz elektronski sertifikat, mogu odmah da potvrde da li su oni vozili ili neko drugi. Ako prihvate odgovornost, a prekršaj je takav da se završava prekršajnim nalogom, kaznu mogu odmah da plate onlajn. Kod težih prekršaja, koji idu pred sud, omogućeno je elektronsko potvrđivanje da su upravljali vozilom ili dostavljanje otvorene izjave notara osobe koja je zaista bila za volanom.

Ove dve usluge predstavljaju korak napred u digitalizaciji MUP-a: pojednostavljuju procedure, skraćuju vreme čekanja i povećavaju transparentnost u oblasti saobraćajnih prekršaja, a građanima daju veću kontrolu nad sopstvenim obavezama i odgovornostima u saobraćaju.

SAOBRACAJ-POLICIJA

U svetlu poslednjih događaja i poražavajućih statistika, nadležne institucije najavljuju najrigidnije mere u istoriji Srbije kako bi se zaustavio rast neodgovornog ponašanja u saobraćaju.

Prema izveštaju Agencija za bezbednost u saobraćaju (ABS), samo tokom ove godine u Srbiji je do sada poginulo 39 osoba zbog vožnje pod dejstvom alkohola – među njima, nažalost, ima i dece. Takođe je registrovano više od 1.100 povređenih i oko 1.200 vozača sa 1 – 2‰ alkohola u krvi, dok je kod gotovo 700 slučajeva izmereno više od 2‰.

ABS predlaže da se najteži slučajevi vožnje u alkoholisanom stanju – gde je došlo do pogibije ili teške povrede – sankcionišu kaznom zatvora od 40 godina, što bi ih izjednačilo sa krivičnim delima ubistva sa predumišljajem. Uz to, razmatraju se mere kao što su trajno oduzimanje vozila, trajna zabrana upravljanja motornim vozilima i znatno povećanje novčanih kazni.

Pomoćnik načelnika saobraćajne policije, Slaviša Lakićević, navodi da bi trajno oduzimanje vozila – bez obzira na vlasništvo – moglo da postane praksa za one koji ponovo grubo krše propise.

Uz stroge kazne za alkohol, uvode se i tehnološke mere za kontrolu saobraćaja. Mobilni i stacionirani radari širom Srbije će biti opremljeni i pušteni u rad u narednom periodu kako bi snimali tri najčešća prekršaja: prekoračenje brzine, korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje i nekorišćenje sigurnosnog pojasa.

Radari će često biti na „tajnim“ ili neobjavljenim lokacijama, bez prisustva policajaca na licu mesta, a prekršaji će se evidentirati automatski. Uvođenje alko-brava („starter interlock“ uređaja), predloženo je za recidiviste: pre pokretanja vozila, vozač će morati da uradi alkotest, a ako je alkohol detektovan, auto neće moći da se upali. Takođe, u novom Zakonu o bezbednosti saobraćaja razmatra se uvođenje nulte tolerancije na alkohol za sve vozače, a ne samo za one sa probnom dozvolom.

Ovakve mere su neophodne jer je statistika neumoljiva: broj poginulih i teško povređenih učesnika u saobraćaju signal je za hitnu intervenciju. Osim toga, porodice žrtava često ističu da počinioci ne pokazuju kajanje, što dodatno povećava osećaj nepravde. Kombinacija represije (kazni) i tehnologije (radari i alko-brave) zapravo je pokušaj da se pravovremeno utiče na ponašanje vozača.

Šta to znači za građane i vozače

Svaki učesnik u saobraćaju mora biti svestan da čak i „jedna čašica“ može biti presudna – posebno ako se uvede nulta tolerancija. Zatim, neće više biti mesta za propuste: prekoračenje brzine, telefon u vožnji i nenošenje pojasa biće automatski registrovani. Takođe, vozači moraju imati na umu da vozila mogu biti trajno oduzeta, a dozvole trajno ukinute za najveće prekršaje.

Država šalje jasnu poruku: tolerancije više nema. Kombinacija kazni, tajnih i automatskih kontrola radara i alko-brava stavlja fokus na preventivu i odgovornost svakog učesnika u saobraćaju.

zimske-gume

Od subote, 1. novembra, u Srbiji počinje zakonska obaveza upotrebe zimske opreme na vozilima koja će trajati do 1. aprila naredne godine. Auto-moto savez Srbije (AMSS) podseća da će kontrole postati strože i da će kazne za nepoštovanje propisa biti visoke.

Vozači su u obavezi da, ukoliko se na kolovozu nalaze sneg, led ili poledice, imaju sve četiri zimske gume sa oznakom „M+S“ ili simbolom pahulje. Dubina šara na gumama mora biti najmanje četiri milimetra. Pored toga, vozači u vozilu moraju imati i propisano sredstvo za povećanje trakcije kao što su lanci za sneg ili drugi uređaji, za puteve gde je to označeno saobraćajnim znakom.

Ako se vozilo nađe u zimskim uslovima bez propisane opreme, može biti proglašeno tehnički neispravnim, a vozač kažnjen u skladu sa zakonom. Kazne za takav prekršaj kreću se između 10.000 i 20.000 dinara.

Iz AMSS-a savetuju da se na vreme proveri ispravnost vozila – stanje guma, akumulatora, brisača i sistema za grejanje – kako bi se izbegli problemi i kazne tokom zimske sezone.

saobracajci

Na području Policijske uprave u Kikindi tokom vikenda dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda u kojima je pet osoba zadobilo povrede. Ukupna materijalna šteta procenjuje se na iznos od 302.000 dinara. Saobraćajna nezgoda se dogodile zbog radnje vozilom, vožnje u alkoholisanom stanju, neustupanja prvenstva prolaza i zbog neosvetljenog vozila.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 13 učesnika u saobraćaju i izdato je 65 prekršajnih naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 14 vozača, od kojih su četiri vozača zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,2 promila alkohola u organizmu odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkrivena su 22 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 27 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 20 ostalih prekršaja.

POZARI

Od početka juna do 7. jula u Srbiji je zabeleženo 4.137 požara, a u pomenutom periodu na teritoriji Severnobanatskog upravnog okruga bilo je 160 požara od kojih je 135 na otvorenom.

-U proteklih 15 dana na teritoriji Okruga zabeležena su 63 događaja od čega je 50 požara. Najviše ih je bilo na teritoriji Kikinde – istakao je pukovnik Zoran Budiša, načelnik Odeljenja za vanredne situacije – Iz tog razloga, zajedno sa nadležnim inspekcijama, pojačano je prisustvo na terenu radi otkrivanja neodgovornih građana koji prouzrokuju požare. Kazne, predviđene zakonom, su od 10.000 do 50.000 dinara za fizička i od 300.000 do milion dinara za pravna lica. Osim toga, počinioci su dužni da nadoknade intervenciju vatrogasno-spasilačkoj jedinici.

U ponedeljak, 7. jula, u Srbiji je zabeleženo 628 požara, a na terenu koje pokriva Odeljenje za vanredne situacije bilo je 16 intervencija.

-Zbog nevremena, u roku od dva sata imali smo 14 intervencija. Svo ljudstvo je na terenu i ovim putem apelujem na građane da se odgovorno ponašaju. Podsetiću da je zabranjeno spaljivanje smeća i ostataka strnih i biljnih useva na otvorenom. Važno je skrenuti pažnju i da ne bacaju opuške od cigareta, jer su one, pored spaljivanja najčešći uzroci požara – naveo je Budiša.

Ukoliko se primeti požar potrebno je odmah obavestiti vatrogasce na broj 193.

A.Đ.

zima-put

Kako je to propisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja, zimske gume na vozilima obavezne su od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko su na kolovozu sneg, led ili poledica.

Od 1. novembra važi i odredba po kojoj je neophodno posedovanje i lanaca za sneg za delove puta na kojima je znakom jasno obeležena njihova upotreba.

Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja, vozači su u obavezi da imaju sve četiri zimske gume sa oznakom M+S (MS, M-S ili M&S) u navedenom periodu, a pri tome šara na gumama ne sme da ima dubinu manju od četiri milimetra.

Tolerancija postoji ukoliko nema zadržanog snega i leda na kolovozu, jer zakon ne nalaže kao obavezu da se koriste u tim slučajevima. To znači da vozači u periodu od 1. novembra do 1. aprila mogu da voze i sa letnjim gumama ako su putevi suvi.

Agencija za bezbednost saobraćaja uvek apeluje na vozače da koriste zimske gume čak i kada na kolovozu nema snega, leda i poledice, jer, kako kažu, na niskim temperaturama letnje gume gube svojstva, znatno lakše proklizavaju i imaju duži zaustavni put.

Sneg, led i poledica nisu jedini razlozi zašto bi se letnje gume zamenile zimskim gumama. Važna je i temperatura vazduha, a stručnjaci se uglavnom slažu u tome da je sedam stepeni Celzijusa granična temperatura.

Kazne za vozače koji nemaju zimske gume kad su uslovi na putu loši iznose: za vozače od 10.000 do 20.000 dinara, za preduzetnike od 50.000 do 200.000, i za pravna lica od 100.000 do 800.000 dinara.

hemik-pozar-1-(1)

Toplo i suvo vreme veoma pogoduje nastanku i razvoju požara na otvorenom prostoru koji se veoma brzo šire, mogu zahvatiti velike površine i predstavljaju realnu opasnost za živote i
zdravlje naših građana, a mogu  i da prouzrokuju velike materijalne štete. Sektor za vanredne situacije MUP- apeluje na sve  građane da budu odgovorni i poštuju zakon, da budu veoma oprezni prilikom upotrebe otvorenog plamena, a ukoliko primete požar da odmah o tome obaveste Vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193.

Iz MUP-a podsećaju građane da je Zakonom o zaštiti od požara i drugim zakonima zabranjeno spaljivanje trave i niskog rastinja na otvorenom prostoru, ostataka strnih useva, spaljivanje smeća, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume. Za nepoštovanje ovih zakonskih odredbi zaprećene su i propisane novčane kazne. Kazne za fizička lica koja prekrše odredbe ovog Zakona kreću se od 10.000 do 50.000 dinara, dok kazne za spaljivanje ostataka strnih useva, biljnih ostataka i smeća za fizička lica iznose 10.000 dinara, a za pravna od 300.000 do 1.000.000 dinara.

Sektor za vanredne situacije će u narednom periodu, zajedno sa drugim linijama rada Ministarstva unutrašnjih poslova, nadležnim inspekcijskim službama republičkog i lokalnog nivoa, pojačati nadzor i obilazak terena radi pronalaženja neodgovornih građana koji ne poštuju zakonske odredbe i njihovog procesuiranja, a sve u cilju smanjenja broja požara na otvorenom prostoru i povećanja bezbednosti naših građana.

error: Content is protected !!