kazne

saobracajna-policija-mup-4

Грађани Србије од сада могу да прате и решавају саобраћајне прекршаје путем Портала еУправа, без одласка у полицијску станицу. Министарство унутрашњих послова увело је две нове електронске услуге које додатно дигитализују рад МУП-а и олакшавају комуникацију са грађанима.

Реч је о услугама „Преглед саобраћајних прекршаја“ и „Изјашњење о управљању возилом у време саобраћајног прекршаја“, доступним у секцији „Моји подаци – Министарство унутрашњих послова“ на порталу еУправа. Кроз њих возачи добијају потпун увид у свој „саобраћајни досије“, али и могућност да електронски дају изјаву о томе ко је управљао возилом у тренутку прекршаја.

Кроз услугу прегледа прекршаја, корисник може да види све активне и завршене прекршаје, са детаљима о датуму, врсти и статусу поступка. Доступне су и информације о изреченој мери забране управљања возилом, њеном трајању, као и тренутном броју казнених поена. Систем приказује и да ли је новчана казна плаћена или постоје дуговања, као и када почиње да важи евентуална заштитна мера. На тај начин возачи у сваком тренутку могу да провере свој статус и избегну непријатна изненађења због неплаћених казни или неинформисаности.

Друга услуга односи се на дигитално изјашњење о управљању возилом. Уместо да чекају позив поштом и одлазе у полицијску станицу, власници возила сада путем Портала еУправа електронски добијају позив да се изјасне и, уз електронски сертификат, могу одмах да потврде да ли су они возили или неко други. Ако прихвате одговорност, а прекршај је такав да се завршава прекршајним налогом, казну могу одмах да плате онлајн. Код тежих прекршаја, који иду пред суд, омогућено је електронско потврђивање да су управљали возилом или достављање отворене изјаве нотара особе која је заиста била за воланом.

Ове две услуге представљају корак напред у дигитализацији МУП-а: поједностављују процедуре, скраћују време чекања и повећавају транспарентност у области саобраћајних прекршаја, а грађанима дају већу контролу над сопственим обавезама и одговорностима у саобраћају.

SAOBRACAJ-POLICIJA

У светлу последњих догађаја и поражавајућих статистика, надлежне институције најављују најригидније мере у историји Србије како би се зауставио раст неодговорног понашања у саобраћају.

Према извештају Агенција за безбедност у саобраћају (АБС), само током ове године у Србији је до сада погинуло 39 особа због вожње под дејством алкохола – међу њима, нажалост, има и деце. Такође је регистровано више од 1.100 повређених и око 1.200 возача са 1 – 2‰ алкохола у крви, док је код готово 700 случајева измерено више од 2‰.

АБС предлаже да се најтежи случајeви вожње у алкохолисаном стању – где је дошло до погибије или тешке повреде – санкционишу казном затвора од 40 година, што би их изједначило са кривичним делима убиства са предумишљајем. Уз то, разматрају се мере као што су трајно одузимање возила, трајна забрана управљања моторним возилима и знатно повећање новчаних казни.

Помоћник начелника саобраћајне полиције, Славиша Лакићевић, наводи да би трајно одузимање возила – без обзира на власништво – могло да постане пракса за оне који поново грубо крше прописе.

Уз строге казне за алкохол, уводе се и технолошке мере за контролу саобраћаја. Мобилни и стационирани радари широм Србије ће бити опремљени и пуштени у рад у наредном периоду како би снимали три најчешћа прекршаја: прекорачење брзине, коришћење мобилног телефона током вожње и некоришћење сигурносног појаса.

Радари ће често бити на „тајним“ или необјављеним локацијама, без присуства полицајаца на лицу места, а прекршаји ће се евидентирати аутоматски. Увођење алко-брава („starter interlock“ уређаја), предложено је за рецидивисте: пре покретања возила, возач ће морати да уради алкотест, а ако је алкохол детектован, ауто неће моћи да се упали. Такође, у новом Закону о безбедности саобраћаја разматра се увођење нулте толеранције на алкохол за све возаче, а не само за оне са пробном дозволом.

Овакве мере су неопходне јер је статистика неумољива: број погинулих и тешко повређених учесника у саобраћају сигнал је за хитну интервенцију. Осим тога, породице жртава често истичу да починиоци не показују кајање, што додатно повећава осећај неправде. Комбинација репресије (казни) и технологије (радари и алко-браве) заправо је покушај да се правовремено утиче на понашање возача.

Шта то значи за грађане и возаче

Сваки учесник у саобраћају мора бити свестан да чак и „једна чашица“ може бити пресудна – посебно ако се уведе нулта толеранција. Затим, неће више бити места за пропусте: прекорачење брзине, телефон у вожњи и неношење појаса биће аутоматски регистровани. Такође, возачи морају имати на уму да возила могу бити трајно одузета, а дозволе трајно укинуте за највеће прекршаје.

Држава шаље јасну поруку: толеранције више нема. Комбинација казни, тајних и аутоматских контрола радара и алко-брава ставља фокус на превентиву и одговорност сваког учесника у саобраћају.

zimske-gume

Од суботе, 1. новембра, у Србији почиње законска обавеза употребе зимске опреме на возилима која ће трајати до 1. априла наредне године. Ауто-мото савез Србије (АМСС) подсећа да ће контроле постати строже и да ће казне за непоштовање прописа бити високе.

Возачи су у обавези да, уколико се на коловозу налазе снег, лед или поледице, имају све четири зимске гуме са ознаком „М+S“ или симболом пахуље. Дубина шара на гумама мора бити најмање четири милиметра. Поред тога, возачи у возилу морају имати и прописано средство за повећање тракције као што су ланци за снег или други уређаји, за путеве где је то означено саобраћајним знаком.

Ако се возило нађе у зимским условима без прописане опреме, може бити проглашено технички неисправним, а возач кажњен у складу са законом. Казне за такав прекршај крећу се између 10.000 и 20.000 динара.

Из АМСС-а саветују да се на време провери исправност возила – стање гума, акумулатора, брисача и система за грејање – како би се избегли проблеми и казне током зимске сезоне.

saobracajci

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда догодило се шест саобраћајних незгода у којима је пет особа задобило повреде. Укупна материјална штета процењује се на износ од 302.000 динара. Саобраћајна незгода се догодиле због радње возилом, вожње у алкохолисаном стању, неуступања првенства пролаза и због неосветљеног возила.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 13 учесника у саобраћају и издато је 65 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 14 возача, од којих су четири возача задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривена су 22 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 27 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 20 осталих прекршаја.

POZARI

Од почетка јуна до 7. јула у Србији је забележено 4.137 пожара, а у поменутом периоду на територији Севернобанатског управног округа било је 160 пожара од којих је 135 на отвореном.

-У протеклих 15 дана на територији Округа забележена су 63 догађаја од чега је 50 пожара. Највише их је било на територији Кикинде – истакао је пуковник Зоран Будиша, начелник Одељења за ванредне ситуације – Из тог разлога, заједно са надлежним инспекцијама, појачано је присуство на терену ради откривања неодговорних грађана који проузрокују пожаре. Казне, предвиђене законом, су од 10.000 до 50.000 динара за физичка и од 300.000 до милион динара за правна лица. Осим тога, починиоци су дужни да надокнаде интервенцију ватрогасно-спасилачкој јединици.

У понедељак, 7. јула, у Србији је забележено 628 пожара, а на терену које покрива Одељење за ванредне ситуације било је 16 интервенција.

-Због невремена, у року од два сата имали смо 14 интервенција. Сво људство је на терену и овим путем апелујем на грађане да се одговорно понашају. Подсетићу да је забрањено спаљивање смећа и остатака стрних и биљних усева на отвореном. Важно је скренути пажњу и да не бацају опушке од цигарета, јер су оне, поред спаљивања најчешћи узроци пожара – навео је Будиша.

Уколико се примети пожар потребно је одмах обавестити ватрогасце на број 193.

А.Ђ.

zima-put

Како је то прописано Законом о безбедности саобраћаја, зимске гуме на возилима обавезне су од 1. новембра до 1. априла, уколико су на коловозу снег, лед или поледица.

Од 1. новембра важи и одредба по којој је неопходно поседовање и ланаца за снег за делове пута на којима је знаком јасно обележена њихова употреба.

По Закону о безбедности саобраћаја, возачи су у обавези да имају све четири зимске гуме са ознаком M+S (MS, M-S ili M&S) у наведеном периоду, а при томе шара на гумама не сме да има дубину мању од четири милиметра.

Толеранција постоји уколико нема задржаног снега и леда на коловозу, јер закон не налаже као обавезу да се користе у тим случајевима. То значи да возачи у периоду од 1. новембра до 1. априла могу да возе и са летњим гумама ако су путеви суви.

Агенција за безбедност саобраћаја увек апелује на возаче да користе зимске гуме чак и када на коловозу нема снега, леда и поледице, јер, како кажу, на ниским температурама летње гуме губе својства, знатно лакше проклизавају и имају дужи зауставни пут.

Снег, лед и поледица нису једини разлози зашто би се летње гуме заменилe зимским гумама. Важна је и температура ваздуха, а стручњаци се углавном слажу у томе да је седам степени Целзијуса гранична температура.

Казне за возаче који немају зимске гуме кад су услови на путу лоши износе: за возаче од 10.000 до 20.000 динара, за предузетнике од 50.000 до 200.000, и за правна лица од 100.000 до 800.000 динара.

hemik-pozar-1-(1)

Tопло и суво време веома погодује настанку и развоју пожара на отвореном простору који се веома брзо шире, могу захватити велике површине и представљају реалну опасност за животе и
здравље наших грађана, а могу  и да проузрокују велике материјалне штете. Сектор за ванредне ситуације МУП- апелује на све  грађане да буду одговорни и поштују закон, да буду веома опрезни приликом употребе отвореног пламена, а уколико примете пожар да одмах о томе обавесте Ватрогасно-спасилачку јединицу на број телефона 193.

Из МУП-а подсећају грађане да је Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме. За непоштовање ових законских одредби запрећене су и прописане новчане казне. Казне за физичка лица која прекрше одредбе овог Закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до 1.000.000 динара.

Сектор за ванредне ситуације ће у наредном периоду, заједно са другим линијама рада Министарства унутрашњих послова, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачати надзор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана.

error: Content is protected !!