Polaganjem kamena temeljca za izgradnju Centra za inovacije japanske kompanije „Tojo Tajer“ u Inđiji, obeležen je početak nove faze saradnje Srbije i Japana, ali i daljeg tehnološkog razvoja u našoj zemlji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da ova investicija ima širi značaj, jer predstavlja osnovu za zajedničku budućnost dve države, ističući da Srbija postaje važno mesto sa kojeg je moguće nastupati na različitim svetskim tržištima.
On je naglasio da je reč o posebnom danu, uprkos globalnim izazovima, i podsetio na japansku poslovicu koja govori o strpljenju i upornosti kao putu ka rezultatima, povezujući je sa razvojem ovog projekta.
Kompanija „Tojo Tajer“ započela je proizvodnju u Srbiji 2022. godine, a danas u Inđiji zapošljava oko 630 radnika i godišnje proizvede oko pet miliona guma.

Novi centar biće značajan za dalji razvoj tehnologija, jer će se u njemu raditi na istraživanju i razvoju, uključujući nove materijale, recepture i procese, čime će se unaprediti proizvodnja i konkurentnost kompanije.
Prema rečima Satorua Morije, izvršnog direktora zaduženog za tehnološki sektor u kompaniji, ovaj projekat predstavlja dugoročno opredeljenje i potvrdu poverenja u Srbiju kao partnera. On je istakao da će centar imati značaj ne samo za kompaniju, već i za razvoj domaćih stručnjaka i otvaranje novih prilika za mlade.
Planirano je da ovaj centar bude deo šire globalne mreže istraživanja i razvoja, uz saradnju sa timovima u Japanu i Sjedinjenim Američkim Državama. Takođe, najavljeno je da bi funkcije razvojnog centra iz Nemačke mogle biti premeštene u Srbiju, čime bi naša zemlja postala ključna tačka za evropske aktivnosti kompanije.
Predstavnik ambasade Japana u Srbiji ocenio je da Srbija ima značajnu prednost kada je reč o dostupnosti kvalitetnih stručnjaka iz oblasti nauke i inženjerstva, što dodatno doprinosi privlačnosti zemlje za investitore.
Izgradnja ovog centra, kako je poručeno, predstavlja važan korak ka jačanju tehnološkog razvoja, ali i produbljivanju ekonomskih i partnerskih odnosa Srbije i Japana.
Foto: Print Skrin Instagram buducnostsrbijeav
Dodajmo, predstojećeg vikenda, u hrvatskom gradu Rijeci, na Prvenstvu Balkana za juniore, u borbama u kategoriji do 68kg, kao reprezentativac Srbije nastupiće i Kikinđanin Petar Stupar.
Miks kata tim: Mia Vašalić, Nera Juhas, Stefan Sili, osvojio je zlato, kao i pioniri Jelena Kličić (do 63 kg) i Danilo Anučić (do 35 kg) te u katama u konkurenciji nada Mia Vašalić (B klasa).
Drugo mesto u katama pripalo je nadi Vanji Damjanov, a treći su bili: Vašalić, Nera Juhas, Dunja Nađalin i Mateja Šašić.
Bronze u katama pripale su još i pioniru Nikoli Skakiću i poletarcima Lenki Zavišić i Milanu Muidži.



Održano je i Školsko prvenstvo Vojvodine. Petar Stupar bio je prvi u kategoriji do 57 kg, Nina Stojnić (do 54) zauzela je drugo mesto, a još je kao srednjošlkolac Nikola Kočiš bio bronzani, ali u katama baš kao i osnovka Mia Vašalić.
D. P.