фестивал

dan-crvenog-krsta

Поводом Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца, као и јубилеја – 150 година од оснивања Црвеног крста Србије, у дворишту Основне школе „Вук Караџић“ одржан је XVII Фестивал „Младости, хуманости, љубави и лепоте“, који је окупио бројне основце, волонтере и сараднике Црвеног крста.

Кроз едукативне и забавне полигоне, такмичарске екипе школа са територије града имале су прилику да провере знање о активностима Црвеног крста, али и да науче важне вештине из прве помоћи, солидарности и бриге о другима. Учествовали су ученици основних школа „Жарко Зрењанин“, „Фејеш Клара“, „Вук Караџић“, „Јован Поповић“, „Свети Сава“, Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“, као и школа „Миливој Оморац“ из Иђоша и „Васа Стајић“ из Мокрина.

Секретарка Црвеног крста Кикинда, Данијела Бјељац, подсетила је да се 8. маја обележава рођење Анрија Динана, оснивача ове хуманитарне организације, али и велики јубилеј Црвеног крста Србије.

–Желимо да деца кроз дружење и такмичење науче колико су важни хуманост, солидарност и помоћ другима. Апелујемо на заједницу да буде солидарна и да се укључи како бисмо помогли онима којима је помоћ потребна – истакла је Бјељац.

Она је додала да је фестивал посвећен младима, које Црвени крст Кикинда кроз различите програме и активности подстиче да постану волонтери и активни чланови своје заједнице.

Да су поруке хуманости стигле до најмлађих, показали су и сами учесници.

Једанаестогодишња Наталија Иличин из ОШ „Јован Поповић“ каже да би волела да једног дана постане волонтерка Црвеног крста.

– За мене је хуманост спремност да помогнеш некоме коме је помоћ потребна. Ово такмичење ми је веома занимљиво и лепо је што смо данас сви заједно – рекла је Наталија.

Њен школски друг, дванаестогодишњи Илија Аћамовић, додаје да се за такмичење озбиљно припремао.

– Најзанимљивије ми је било да учим о болестима и првој помоћи. Хуманост за мене значи да будемо добри једни према другима и да помогнемо када је некоме тешко – поручио је Илија.

Т. Д.

ruskoselski-festival-plesa

Трећи Рускоселски фестивал плеса, у организацији плесног студија „Јефимија“, одржан је јуче у Руском Селу и још једном потврдио да игра може да споји уметност, заједништво и хуманост.

На сцени се представило око 90 учесника, који су публици приредили богат и разноврстан програм. Уз наступе домаћина и гостију, концерт је протекао у спектакуларној атмосфери, испуњеној енергијом, ритмом и аплаузима.

Фестивал је испунио своју хуманитарну мисију – прикупљена новчана средства биће донирана вртићу „Бубамара“ у Руском Селу.

Организатори поручују да су поносни на све учеснике и да овај догађај представља подстрек за даљи рад и нове изазове који их очекују.

Већ у наредном периоду плесаче „Јефимије“ очекују важни наступи – Светско првенство у Сенти од 15. до 17. маја, као и завршни концерт студија 31. маја, где ће публика поново имати прилику да ужива у њиховом таленту и посвећености.

Т. Д.

jefimija-festival-plesa

Поводом обележавања Светског дана плеса, Удружење жена „Јефимија“ организује Трећи Рускоселски фестивал плеса 29. марта у 16 часова, који ће ове године имати и донаторски карактер. Улазница ће коштати симболичних 400 динара, а сва прикупљена средства биће усмерена за подршку вртићу „Бубамара“ у Руском Селу, чиме овај догађај добија и важну хуманитарну димензију.

-Фестивал има за циљ да окупи љубитеље плеса, промовише уметност покрета и истовремено подстакне солидарност у локалној заједници. Позивамо суграђане да својим присуством подрже и плесаче и најмлађе из вртића – поручили су организатори.

Удружење и плесачи студија „Јефимија“ у последњем периоду бележе и запажене успехе на такмичењима. На недавно одржаном плесном такмичењу на Врднику, овај студио је са пет изведених кореографија освојио пет првих места, што представља значајан успех за младе играче и њихове кореографе.

Активности се настављају и у наредном периоду. Већ предстојећег викенда плесачи ће наступити у Темишвару, где ће представљати Србију, док их 27. марта у Кањижи очекује и учешће на интернационалном такмичењу.

Т. Д.

ki-dance

У препуној хали Спортског центра „Језеро“,вечерас је одржан седми хуманитарни фестивал модерног плеса „ Ki dance fest“, у организацији плесне школе „Dance N Soul“. Манифестација је окупила велики број посетилаца, а сав приход од улазница и добровољних прилога намењен је лечењу трогодишње Јоване Милићев, која болује од церебралне парализе и епилепсије.

Велики одзив публике и учесника обележио је овогодишње издање фестивала, које је, према оценама организатора и гостију, надмашило претходне године. Градоначелник Кикинде, Младен Богдан, истакао је да је интересовање грађана било изузетно.

-Нема места колико је људи дошло. Организатори су најавили да ће ово бити највећи и најлепши фестивал до сада и то су у потпуности испунили. По броју посетилаца и учесника види се да су надмашили досадашњи труд и рад – поручио је Богдан, нагласивши да Град Кикинда снажно подржава овакве хуманитарне иницијативе.

Током вечери публика је имала прилику да види разноврстан и динамичан програм, који је обухватио групне и соло наступе, различите плесне стилове и сценски осмишљене тачке. Поред домаћина, плесне школе „Dance N Soul“, наступили су и гости из Суботице – клубови „Stars“, „Style“ и „Storm“, као и плесни ансамбли из Кикинде: Балетска школа, Балетска школица Културног центра и Студио плеса „Jessy“.

Идејни покретач фестивала, Мирна Крнић, нагласила је да је овогодишњи програм био један од најобимнијих до сада.

-У нашој школи је око 130 деце, узраста од четири године до средње школе, распоређених у осам група. Све групе су се представиле, а имали смо и 20 солиста који су извели самосталне тачке. Велика заинтересованост и попуњене групе показују колико деца и родитељи верују у наш клуб и овај фестивал – изјавила је Крнић, захваливши се родитељима и деци који су учествовали у организацији и реализацији догађаја.

На крају програма организатори су, у складу са вишегодишњом праксом, приступили пребројавању прикупљених средстава. Укупан износ који је сакупљен износи 207.000 динара и у целости ће бити усмерен за лечење Јоване Милићев.

 

 

jefimija-2

У Основној школи „Глигорије Попов“ у Руском Селу, 7. децембра, одржан је Новогодишњи фестивал плеса, догађај који је протекао у празничној атмосфери испуњеној игром и песмом. Организатори истичу да је овогодишњи програм био посебан јер је први пут укључена и новооснована драмска секција, која је фестивал отворила представом „Јунаци из бајке“.

-У прелепој атмосфери игре, песме и дечијих осмеха свечано смо завршили још једну успешну фестивалску годину – поручили су домаћини.

Након драмског програма уследио је плесни концерт СП „Јефимија“, као и наступи плесне групе „Free Step“. Фестивал је потом настављен фолклорним концертом, на којем су, поред домаћина ФС „Јефимија“, учествовали и КУД „Ђерђеф“ из Зрењанина, КУД „Сцена“ из Бачке Тополе, КУД „Александрово“ и КУД „Милан Мићо Сучевић“ из Житишта.

Организатори су упутили захвалност свим члановима, кореографима и родитељима на труду.

-Желимо да изразимо велико поштовање свима који су вредно радили и веровали у овај фестивал. Захваљујемо и граду Кикинди, Покрајини и Месној заједници Руско Село на несебичној помоћи и подршци.

Kozarci-KUD-u-SNP

После наступа у Тополи на највећем фестивалу изворног фолклорног стваралаштва, потом на Коларцу на фестивалу „Орфеј”, као и првог места на „Марковим данима” у Бољевцу, КУД „Петар Кочић” из Нових Козараца наставља серијал успешних и запажених наступа. Протеклог викенда учествовали су на реномираном Фестивалу фолклора Срба из региона, одржаном на сцени Српског народног позоришта у Новом Саду.

– Ова година отворила нам је врата најлепших дворана и фестивала на којима играч, певач, инструменталиста може да наступи. Постигли смо нешто што је био сан, а сад ми живимо тај сан. Свој вишегодишњи рад на пољу бележења, прикупљања, архивирања и оживљавања на сцени богатог традиционалног фолклорног наслеђа колониста северног Баната угледао је светлост дана и означио наше друштво на фолклорној мапи нашег народа. Поносан сам на Кочиће и њихов посвећен рад- истиче уметнички руководилац КУД-а Милан Вашалић.

Фестивал фолклора Срба из региона одржан је 11. пут са циљем представљања, преношења и очувања изворне крајишке игре, песме и плеса. Културно-уметничка друштва из Србије, региона и дијаспоре представила су традицију – кроз ритам, костим и заједнички дух који се негује генерацијама.  Организатори фестивала су Савез Срба из региона и Завичајно удружење „Сава Мркаљ“.

 

 

Jefimija-2

У организацији Удружења „Јефимија“ у недељу је у Руском Селу одржан први фолклорни фестивал „Јефимија прело звала“. Овај догађај протекао је у знаку љубави према фолклору, традицији и богатој културној баштини наших предака.

Публика је уживала у разноврсном програму народних игара, песама и осмеха учесника, који су својим наступима пренели дух заједништва, радости и поноса. Сваки учесник симболично је награђен медаљом „Опанчар“, као подсетник да је народна игра „игра за сиромашне“, али да су управо ти „сиромашни у опанцима“ својим срцем и корацима обишли цео свет.

На фестивалу су учествовали: ЖПГ „Мелизми“ из Кикинде, КУД „Петар Кочић“ из Нових Козараца, КУД „Мокрин“ из Мокрина, КУД „Извор“ из Накова, КУД „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села, КУД „Сцена“ из Банатске Тополе и ФС „Јефимија“ из Руског Села.

Организатори су упутили захвалност свима који су допринели реализацији фестивала – сарадницима, пријатељима, играчима, колегама, Месној заједници Руско Село, породицама, као и уметничким руководиоцима Милану Вашалићу и Јелени Талијанов, чији су труд, међусобно поштовање и подршка били од пресудног значаја.

Фестивал је протекао у духу песме, игре и дружења, а организатори су најавили да ће „Јефимија прело звала“ постати традиционалан догађај који ће из године у годину неговати културно наслеђе и духовну уметност

Иначе, дан пре фестивала, 25. октобра, плесни студио „Јефимија“ учествовао је на Интернационалном плесном такмичењу у Темишвару, где је остварио изванредне резултате – освојивши чак четири прва места, ваучер за бесплатну котизацију за најмлађе такмичаре (узраст 3 до 6 година), као и две захвалнице за учешће.

Након успешног викенда, чланове „Јефимије“ већ 15. новембра очекује ново велико такмичење у Суботици.

Ena-2-Gogic
На међународном музичком фестивалу „Маrul de Aur“ који је одржан у главном граду Молдавије Кишињеву, Кикинђанка Ена Гогић освојила је прво место у узрасној категорији од 17 до 19 година.
У веома јакој конкуренцији преко 150 такмичара из Румуније, Украјине, Русије, Јерменије, Португалије, Израела, Бугарске, Француске и Италије, ова млада интерпретаторка из нашег града, као једина представница из Србије, освојила је прву награду. Подсетимо, Ени је тек 16 година и досад је са многих међународних музичких надметања у своју родну Кикинду донела преко двадесет првих награда.
У Молдавији је наступила са песмом „Мy Heart Will Go On“ из репертоара Селин Дион.
– За овај мој велики певачки успех посебно бих желела да се захвалим Зорици Нинковић, која је била уз мене током целог овог музичког надметања и била ми је највећа подршка, наводи Ема додајући да ништа мања захвалност иде и тиму “Аngel Voice”, и Ениној менторки Анђели Нинковић.
melizmi-ohrid

Женска певачка група Мелизми учествовала је на 20. Интернационалном фестивалу фолклора “Охридско сунце” (Ohrid Sun) у Охриду.

Како истичу, права част и задовољство је било представити своју земљу, град Кикинду, инструмент, ношњу, песму, међу двадесет група из Европе и света.

-Дали смо пун угођај љубитељима традиционалне песме,а заузврат добили срце пуно љубави, радости које акумулирамо за даљи рад и безусловно преношење свега што су нам наши преци оставили. Нашу банатску песму је својим специфичнин и атрактивним звуком обогатио млади Мокринчанин на гајдама. Велико хвала свима који препознају важност нашег двадесетогодишњег рада- истичу у овој Женској певачкој групи.

Фестивал  “Охридско сунце” у Северној Македонији окупља фолклорне групе и етно саставе из целог света.

gusle-makedonija-1

Ансамбл народних песама и игара и велики народни оркестар  Академског друштва за неговање музике „Гусле“ учествовали су на 6. Међународном фестивалу фолклора у  Македонији у Куманову.  Организатор фестивала је КУД „Панче Пешев”, а покровитељи општина Куманово и Министарство културе и туризма.

-Сјајна организација, квалитетан фестивал и одличан наступ нашег ансамбла, оставили су утисак на све присутне – рекао је уметнички руководилац Игор Попов. – Представили смо се бројним  кореографијама из богатог програма, са посебним нагласком на игре и песме из Баната. Нисмо пропустили прилику да афирмишемо богато културно наслеђа Србије које најбоље описује наше порекло и идентитет. На позив великог македонског уметника, Нина Величковског, чланови Великог народног оркестра „Гусала“ и солисти, продужили су свој боравак у Македонији,  јер су учествовали и на Музичком фестивалу „Тумба фест 2025“ те смо још једном представили традиционалне композиције и песме из Србије и региона.

На фестивалу су, осим домаћина и „Гусала“ који су били једини представници Србије, учествовали и представници Мексика, Пољске и Румуније.

Подсетимо и то да су једног од најпознатијих певача македонске традиционалне музике  Нина Величковског, који је био домаћин Кикинђанима, наши суграђани су имали прилику да виде на прошлогодишњем ФЕНОК-у.

А.Ђ.

error: Content is protected !!