црвени крст

dobrovoljni-davaoci
Црвени крст Кикинда у сарадњи са Институтом за трансфузију крви Војводине сутра, 17. фебруара, од 8.30 до 13 сати организује акцију добровољног давалаштва крви.
Ово је четврта акција даривања драгоцене течности од почетка године, а наредна је најављена за 1. март.
msk-kuhinja-(4)

После петомесечне паузе у припремању куване хране за кориснике програма Народна кухиња, 550 корисника из града поново ће добијати топле оброке. Захваљујући потписаном уговору о сарадњи и коришћењу кухиње Метанолско-сирћетног комплекса, између ове фабрике и Црвеног крста, за најугроженије суграђане поново ће бити припреман ручак.

Догађају је присуствовао Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије.

-Ово је пример добре праксе на који начин треба решавати озбиљан проблем и како доћи до системског решења – рекао је Миладиновић. – Када се сви удружимо нема тога што не може да се реши. У овој години Црвени крст Србије обележава 150 година постојања, а реч је о организацији која је мост између оних који имају и могу и оних којима су подршка и помоћ најпотребнији.

Мирко Латиновић, генерални директор МСК додао је да су први разговори започети августа прошле године.

-Одлучили смо да простор који не користимо дуже од две деценије, а који одговара намени, уступимо граду Кикинди и Црвеном крсту. У договору са њима урадили смо све што је било неопходно да кухиња што пре проради. Подршку ћемо пружити и у наредном периоду јер нам је жеља да не буде прекида у дистрибуцији оброка – прецизирао је Латиновић.

Уговор је потписан на 11 месеци, са могућношћу да се продужи. У МСК је запослено 550 радника и ово предузеће једно је од три предузећа из петрохемијског комплекса и предвиђено је а приватизацију.

-По завршетку ове године, обновићемо уговор о закупу. Уколико дође до непредвиђених околности на време ћемо обавестити све надлежне  службе како би изнашли ново решење, а да не дође до прекида  у снабдевању корисника Народне кухиње – закључио је Мирко Латиновић.

Поред 550 куваних оброка, обезбеђује се и 435 ланч пакета за кориснике Народне кухиње у селима, напоменуо је градоначелник Младен Богдан.

-За све време, док није било кухиње, и корисници у граду добијали су ланч пакете са основним животним намирницама. Кухиња, која је била у некадашњем Дому ученика, морала је да се измести јер у овом објекту почињу радови који ће допринети проширењу капацитета Геронтолошког центра. Тражећи нови објекат, циљ нам је био да то буде простор који ће у потпуности одговарати стандардима и који ће нам дуго служити. Пронашли смо га у Метанолу и сада је потписивањем уговора то и озваничено – истакао је градоначелник Богдан.

Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста прецизирала је да дистрибуција куваних оброка почиње сутра, 3. фебруара:

-Мобилни дистрибутивни пунктови остају у улицама Хајдук Вељковој, Раде Трнића и у Микронасељу. Храна ће се дистрибуирати и у Црвеном крсту, а топле оброке са хлебом корисници ће моћи да преузму од 10 до 11 сати. Град је обезбедио близу 20 милиона динара, а Црвени крст Србије десет артикала за функционисање Народне кухиње.

Кухињу је опремио Метанол, а локална самоуправа и Црвени крст плаћаће изнајмљивање простора. Учествовала је и фабрика „Тоза Марковић“ која је донирала 150 квадрата плочица.

А.Ђ.

ddk-kesice

Акција добровољног давалаштва крви биће организована данас, 2. фебруара, од 8.30 до 13 сати у Црвном крсту. Даривање драгоцене течности организује се у сарадњи са Институтом за транфузију Војводине.

Kрви може дати свака здрава, одрасла особа, старости од 18-65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила.

Наредна акција најављена је за 18. фебруар.

dobrovoljno-davanje-krvi

Прва акција добровољног давања крви у новој 2026. години биће одржана у понедељак, 5. јануара, од 8.30 часова, у просторијама Црвеног крста. Организатори позивају грађане да се одазову и на почетку године дају допринос лечењу и спасавању живота.

– Током претходне године реализовано је 27 акција добровољног давања крви, иако је планом било предвиђено 26. Прикупљено је укупно 1.547 јединица крви, док је 168 потенцијалних давалаца одбијено из медицинских разлога – изјавила је Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста.

-У акцијама је учествовало 860 активних давалаца, међу којима је било 120 оних који су крв дали први пут. Удео давалаца у односу на укупан број становника износио је 3,14 одсто – додала је Бјељац.

Из Црвеног крста подсећају да су залихе крви неопходне током целе године и да свака акција има значај, посебно у периоду празника. Акција 5. јануара представља прилику да се година започне хуманим чином који може бити од пресудне важности за пацијенте којима је крв неопходна.

davanje-krvi-1

Акција добровољног давања крви, последња у овој години, биће организована сутра, 23. децембра, од 8.30 до 13 часова у просторијама Црвеног крста у сарадњи са Заводом за трансфузију крви.

Апелује се на суграђане који могу да дају драгоцену течност да се одазову акцији.

Следећа акција добровољног давалаштва заказана је за 5. јануар наредне године.

dobrovoljni-davaoci

Акција добровољног давалаштва крви организује се данас (понедељак) од 8.30 до 13 сати у просторијама Црвеног крста.

И прва децембарска акција реализује се у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине.

У овој години даровање драгоцене течности биће организовано још 23. децембра.

ddk-kesice

У Црвеном крсту сутра (четвртак) биће организована друга новембарска акција добровољног давалаштва крви. Акција се организује у сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине од 8.30 до 13 часова.

Крв могу да дарују здраве особе од 18 до 65 година уколико се лекарским прегледом и контролом нивоа хемоглобина  утврди да давањем неће угрозити себе нити особу којој ће крв применити.

У децембру су планиране још две акције и то 7. и 23.

 

DDK-feb-(2)

У четвртак, 30. октобра, у  Црвеном крсту биће организована трећа акција добровољног давалаштва крви у овом месецу. Подсећамо да драгоцену течност могу дати све здраве, одрасле особе, старости од 18 до 65 година код којих се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њих нити особу којој би се та крв применила.

У сарадњи са Заводом за трансфузију крви Војводине акција ће трајати од 8.30 до 13 сати.

trka-za-srec-detinjstvo-2025-(8)

Трка за срећније детињство, 36. по реду, и oве године окупила је велики број учесника. У организацији Црвеног крста, под мотом „Имамо циљ, дођи на старт”, трка је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана у којој је било седам учесница. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Драгана Раца из Кикинде.

-Имам три девојчице Уна је најстарија и има пет година, Маша има три и Ана, са којом сам се такмичила, има годину. Други пут учествујем у трци и нисам очекивала награду. Циљ нам је да подржимо ову манифестацију. Драго ми је што ћемо имати прилику да проведемо викенд на Вршачком брегу – сазнали смо од Драгане Раце.

У 26 трка учествовали су предшколци основци, средњошколци, суграђани, а на самом крају организована је и трка ролера. Први на циљ у трци дечака првих разреда стигао је Лука Агостини из ОШ „Вук Караџић“.

-Трка није била лака и помучио сам се да будем најбољи. И као предшколац учествовао сам у манифестацији и тада сам био други. Тренирам фудбал и волим да трчим – казао нам је Лука који је као награду добио бицикл.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ  препознаје значај ове манифестације.

-Хуманост, солидарност, породица то су вредности којима желимо да учимо децу. Трка све нас, који смо били учесници враћа у детињство – истакао је члан Градског већа Жељко Раду.

Генерални спонзор је компанија „Гриндекс“ док су пријатељи манифестације фирме „Јафа“ и „Колачић срећа“.

-Ово је десета година како наша компанија подржава најлепшу спортско-дечију манифестацију у нашем граду. Част нам је и задовољство што смо део Трке за срећније детињство – навео је Војислав Булатовић из компаније „Гриндекс“.

Секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац  напоменула да је ове године продато 3.200 стартних бројева.

-Осим тога прикупили смо и донаторска средства у износу од 115.000 динара, што је укупно 435.000 динара. Сав новац расподелићемо Предшколској установи „Драгољуб Удицки“ и школама сразмерно броју учесника. Циљ нам је да учимо децу да буду хумани, да промовишемо праве вредности и да многи од њих  постане део породице Црвеног крста – рекла је Данијела Бјељац.

Програм су отворили предшколци из вртића „Полетарац“ и „Плави чуперак“ и хор „Чуперак“.

A.Ђ.

 

 

dan-starih-ck-(2)

Поводом Међународног дана старијих особа, 1. октобра у Црвеном крсту за кориснике програма „Брига о старијима“ организоване су радионице и дружење.

Учеснице су истакле значај програма, али и оваквих дружења.

-Сама сам код куће и значи ми то што изађем из куће, радим нешто корисно и научим нешто – рекла је Љубица Поморишац, која је заједно са десетак суграђанки била у Црвеном крсту. – Разговарамо, делимо успомене и размењујемо искуства.

Програм „Брига о старијима“ намењен је особама старијом од 65 година и важан је ради пружања психосоцијалне подршке.

-У оквиру програма контролишемо здравље најстаријих суграђана који су претежно у самачким домаћинствима – појаснила је Љиљана Богосављев, сарадница Црвеног крста. – На нама је да им пружимо подршку. Овакве радионице значајне су за старије особе јер им омогаћавају да се друже, међусобно упознају, да се социјализују, али им се у функцији одржава и фина моторика.

Овогодишњи дан обележава се под слоганом „Старије особе покрећу локалне и глобалне акције: Наша права, жеље и благостање“, чиме се подсећа на значај активног учешћа старијих у друштву.

error: Content is protected !!