Udruženje „Torontal” u Ruskom Selu domaćin je 22. etno kampu starih zanata koji je okupio decu iz Kikinde i okoline. Među osamdesetoro dece je i Ruskoselka Danijela Habdi koja je učesnica proteklih nekoliko godina.
– Volim kamp jer na njemu stičem nove prijatelje. Ujedno, puno toga sam naučila da šijem, štrikam, vezem. Izrađujemo razne sitnice i provodimo vreme družeći se – rekla je Danijela Habdi.
Desetogodišnjeg Teodora Popija zatekli smo u vajarskoj radionici.
– Pravimo tablu koja se posle obrade i sušenja zakači na vrata kao ukras. Veoma je zanimljivo i interesantno. Ovde sam zajedno sa drugarima i mlađom sestrom – saznajemo od Teodora.
Pokrovitelj etno kampa je Grad Kikinda, a gradonačelnik Nikola Lukač, koji je posetio učesnike zajedno sa članicama Gradskog veća Valentinom Mickovski i Melitom Gombar i predsednikom Saveta MZ Rusko Selo Dušanom Marjanovićem, pohvalio je predstavnike udruženja „Torontal“ jer je prostor svake godine bogatiji za novi sadržaj.
– Etno kamp istrajava godinama i pravi je primer suživota u multinacinalnoj i multikulturalnoj sredini. Očuvanje starih zanata i prenošenje tradicije na mlađa pokolenja važan je segment rada „Torontala“ i ovo je najbolji način da ih sačuvamo od zaborava. Deca uče, ali i istražuju svoju istoriju i kulturu kroz druženje i igru – istakao je Lukač.
Šandor Talpai, predsednik Udruženja „Torontal” ponosan je što kamp traje više od dve decenije. Kamp je od posebnog značaja za Mađarski nacionalni savet.
– Deca uče stare zanate poput veza, tkanja, grnčarije, prave predmete od reciklažnog materijala i nakit od perlica. Više od dve decenije trajanja kampa je izuzetno. Priznanje koje nam stiže od roditelja i dece nam je vodilja – dodao je Talpai.
Etno kampu starih zanata pridružila su se i deca iz Nove Crnje, Žitišta, Begejaca, Kleka.