У Сајану су, протеклог викенда, одржане 31. „Ускршње народне игре“, у организацији Друштва за неговање традиције и екологије „Делибаб“. Манифестација, која је постала незаменљиви део културног живота овог места, ове године је окупила више од стотину излагача, од чега чак 85 деце.
Председница Друштва, Силвија Тосеги, није крила задовољство успелом организацијом и одзивом.
– На изложби фарбаних јаја и ускршњих зека имали смо заиста велики број учесника. Радови су стигли из Кикинде, Јазова, Сенте, Банатске Тополе, Иђоша, Нових Козараца и Банатског Великог Села. Жири је имао веома тежак задатак. Трудили смо се да сви добију неку награду и да оду кући са осмехом – истакла је Силвија.
Најбољи рад на тему ускршњег зеке израдила је Жока Кормањош из Сајана, која је као прву награду добила живог зеца, поклон сталног донатора манифестације, Лајоша Кабока. Прво место за најлепше украшено јаје припало је Атили Варги, такође из Сајана, који је добио посебан ускршњи поклон.
Осим изложбе, програм је обухватио и традиционалне ускршње игре – тражење сакривених јаја и надметања са дрвеним јајима. У сали Дома културе одржан је сценски програм у којем су наступили домаћини, малишани из вртића „Медењак“ и из Основне школе „Мора Карољ“, и многобројни гости: Плесни студио „Step Up“ из Кикинде, Женски хор Удружења „Тавирожа“ из Сенте, КУД „Мокрин“.
– Сјајно је што смо имали много и учесника и посетилаца – рекла је председница „Делибаба“. – Наш циљ је да негујемо традицију и да је преносимо на млађе генерације, да науче како су се некада фарбала јаја у луковини, како су се спремали шунка и велики ускршњи колач, како је изгледао празник у нашим домовима. На изложби је било пуно јаја фарбаних управо на традиционалан начин. Млади прихватају старе обичаје и то је оно што нас највише радује – рекла је Тосеги.
Овогодишње „Ускршње народне игре“ у Сајану још једном су доказале да заједништво, култура и дух традиције живе захваљујући ентузијазму мештана и гостију, пре свега најмлађих и најмаштовитијих.
С. В. О.