Okrugli sto u Sajanu: Kolping društvo Srbije o razvoju socijalnog preduzetništva

Radi stvaranja uslova za otvaranje novih socijalnih preduzeća, posebno u ruralnim sredinama i uspostavljanja saradnje institucija i nevladinog sektora kako bi se osnažila socijalna ekonomija, Kolping društvo Srbije organizovalo je okrugli sto u svom Edukativnom centru u Sajanu.

Socijalno preduzetništvo je poslovanje sa idejom da se ulaganje profita, nastalog prodajom proizvoda ili usluga, ispuni društvena misija: zapošljavanje ljudi koji teže dolaze do posla, obezbeđivanje socijalnih, zdravstvenih usluga i  obrazovanja, zaštita životne sredine, kulturne aktivnosti u zajednici i slično.

Skupu na temu „Potencijali za razvoj socijalnog i ženskog preduzetništva u ruralnim područjima Vojvodine – modeli izvrsnosti“ prisustvovao je potpredsednik Vlade AP Vojvodine, Branko Ćurčić. On je podsetio da se Zakon o socijalnom preduzetništvu primenjuje od decembra i da je Pokrajinska vlada sa njim upoznala predstavnike lokalne samouprave.

– Prošle godine raspisali smo konkurs za firme zainteresovane za socijalno preduzetništvo kako bi ih finansijski podržali ali je bio kratak rok i konkurs nismo do kraja sproveli. U toku ove godine potrudićemo se da to bude uspešnije jer Vojvodina prednjači u broju socijalnih preduzeća u odnosu na druge delove države. Socijalna ekonomija je veoma važna za nas jer je usmerena na najranjivije kategorije, one koje se teže zapošljavaju – rekao je Ćurčić.

Jedno od socijalnih preduzeća je upravo u Sajanu, u Edukativnom centru koje poseduje stotinu košnica. Žene prolaze obuku za pčelarke, proizvode med i same se zapošnjavaju ili pronalaze posao, istakla je direktorica Kolping društva Srbije, Melinda Tomić.

– Ovo preduzeće u Sajanu želimo da transformišemo u cirkularno preduzeće, da rešavamo ekološke probleme. Ideja je da temu zapošljavanja žena i socijalnih preduzeća decentralizujemo i dovedemo u rurualne sredine, da pričamo sa ljudima koji treba da participiraju u ovoj vrsti preduzetništva i da ženama ponudimo poslovne angažmane – izjavila je Tomićeva.

Okruglom stolu prisustvovali su članovi Gradskog veća, Melita Gombar, zadužena za nacionalne manjine, rodnu ravnopravnost i brigu o porodici, i  Stevan Iličić, zadužen za ekologiju.

– Grad Kikinda  je prepoznao značaj socijalnog preduzetništva jer utiče na osnaživanje i uključivanje osetljivih kategorija u društvene, ekonomske, radne i kulturne aktivnosti – rekla je Melita Gombar. – Država dajee veliku pomoć u  paketima merama u oblasti populacione politike, radi osnaživanja ruralnih sredina, sprečavanja migracija i depopulacije stanovništva.

Na skupu u Sajanu učestvovali su i Zoltan Tot, pomoćnik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine i predsednik Saveta Mesne zajednice Sajan, Miljana Stojšić Stojanovska, direktorica Unije poslodavaca Vojvodine, , Danijela Maletić, članica Saveta za socijalno preduzetništvo RS, predstavnici Klastera socijalnog preduzetništva, fondacija i preduzetnici.

Kolping je međunarodno udruženje koje je, 1850. godine u Kelnu, osnovao Adolf Kolping, nemački katolički sveštenik. U više od 60 zemalja realizuje projekte radi pozitivnih promena u lokalnim zajednicama, podrške starijima i osnaživanja marginalizovanih grupa. Kolping Srbije postoji od 2001. godine sa edukativnim centrima u Novom Sadu i u Sajanu.

 

Don`t copy text!