У Парку пријатељства „Нарвик“ данас је обележена 81 година од хапшења кикиндских родољуба и њиховог присилног одвожења у Норвешку. Венце су положили представници Града, Друштва српско-норвешког пријатељства и борачких организација.
– Сећања не бледе, иако су везе са нашим норвешким пријатељима готово нестале. У Норвешкој, организација која је неговала ово пријатељство има тек тридесетак чланова и ми смо изгубили званични контакт са њима. Важно је да чувамо успомену и да је преносимо млађим генерацијама. Кикиндски огранак Друштва српско-норвешког пријатељства има око 200 чланова. Волели бисмо да обновимо чланство, пре свега потомцима интернираца – рекао је Тибор Фиреди, секретар Друштва у Кикинди.
У име локалне самоуправе, скупу сећања присуствовали су председник Градског парламента, Младен Богдан, и начелник Градске управе, Драгиша Михајловић.
– Окупљамо се овде сваког Ђурђевдана јер је важно да одамо пошту нашим мученицима. Због трагичних догађаја у нашој земљи посебно је значајно да покажемо саосећање и заједништво у тузи и болу према свим жртвама – рекао је Богдан. – Овим још једном исказујемо и захвалност нашим норвешким пријатељима јер су се пријатељски и хумано односили према свима који су боравили у Норвешкој у тим временима, због чега је и настало пријатељство између Кикинде и града Нарвика. Наша политика је да негујемо везе са братским и пријатељским градовима и општинама, да проширујемо и унапређујемо сарадњу.
У одмазди нациста због активности партизанског покрета, маја 1942. godine, заточено је 46 Кикинђана који су одвезени у логор на Сајмишту, а затим интернирани у концентрациони логор Бејсфорд у близини Нарвика. Локално становништво пружало је помоћ логорашима у суровим условима. У Кикинду су се, после рата, вратила само седморица.
Пријатељске везе два града, Кикинде и Нарвика, успостављене су 1966. године, а Декларација о пријатељству обновљена је 2017. године. У част интернираца и пријатељства два народа, 1975. године подигнут је споменик „Камене руже“ аутора, академског вајара, Слободана Којића.